Skocz do zawartości

Księżycowe Zakamarki


Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuujmy wycieczkę, jaką zawdzięczamy świetnemu seeingowi nad ranem, 12 października w okolicach Krakowa. Morze Zimna nie robi szczególnie lodowatego wrażenia, za to okolice krateru Anaxagoras, wyróżniającego się jasnością i błękitną poświatą otaczających go terenów pokrytych materiałem wyrzutowym, budzą mocno lodowate skojarzenia. Anaxagoras (wiek ok. 1 mld lat) leży na krawędzi dużo większego, starszego i mocno zerodowanego krateru Goldschmidt. 4-4,5 mld lat - tak szacowany jest wiek tej formacji, której krawędź została mocno poobijana w trakcie intensywnych kosmicznych bombardowań, zachowując do dziś ciekawą, postrzępioną formę, przypominającą ziemskie pasma górskie.


MARE-FRIGORIS-2022-10-12-1-d1.5x53-Celes

 

  • Like 8

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc zostawiliśmy mając na wschodniej (lewej) krawędzi kadru duet kraterów Hercules i Atlas, zaś bliżej terminatora wielki krater Endymion, nad którym Słońce zaczyna właśnie zachodzić, rzucając mocny cień wału na niemal płaskie, zalane lawą dno. Od tego miejsca zaczynamy dziś dalszą podróż, pozostając dla ułatwienia w odwróconym ustawieniu kadru.

Na przedłużeniu linii Endymion-Atlas znajdziemy Jezioro Snów - Lacus Somniorum. Morze zbyt małe, by zasłużyć na miano morza, sąsiadujące z wypełnionym lawą, przypominającym swym zarysem wielokąt obszarem znanym jako Jezioro Śmierci (Lacus Mortis), w centrum którego znajduje się dobrze zachowany krater Bürg.

Na południe od Jeziora Snów uwagę przykuwa Posidonius - jeden z najbardziej charakterystycznych księżycowych kraterów, rozpoznawalny od razu dzięki obecności przecinającego jego dno systemu rowów (Rimae Pisidonius) oraz mrugającego niemal do obserwatora "oczka" - małego (11 km średnicy) krateru Posidonius A.

Warto zwrócić uwagę, że Posidonius nie jest jedynym kraterem mrugającym do nas "oczkiem" na tych północnych terenach. Oprócz znajdującego się w pobliżu Herculesa, podobną dystynkcję znajdziemy także w wypadku leżącego już na terenie Morza Deszczów (niewidocznego na zdjęciu) krateru Cassini.

LACUS-SOMNIORUM-2022-10-12-3-d1.5x53-Cel

 

  • Like 9

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem odwracamy kadr i kończymy powoli wycieczkę z dnia Bardzo Dobrego Seeingu, wracając w okolice Langrenusa i Morza Żyzności. Tutaj moim faworytem jest układ kraterów Messier - mam na myśli dwa największe z całego zespołu. Liczy on kilkanaście obiektów, które swą nazwą przypominają o twórcy najbardziej podstawowego katalogu obiektów mgławicowych - Charlesie Messierze.

Messier i Messier A wyglądają na związane ze sobą morfologicznie. Podłużny kształt Messiera, którego dłuższa oś wyznacza kierunek jasnego rozbryzgu układającego się na powierzchni Mare Fecuditatis, sugeruje uderzenie pod małym kątem przez obiekt, który nadleciał ze wschodu. Po pierwotnym uderzeniu mógł odbić się jak kamienna "kaczka" na wodzie i uformował drugi krater - Messier A. Tylko jak rozumieć jego kształt? Krater ten wygląda jakby tworzyły go dwie niecki - jedna głęboka, o okrągłym kształcie, a druga, widoczna tylko częściowo - o kształcie elipsy, zbliżonym do pierwotnego krateru Messier. Jak mogło dojść do powstania się tak dziwnie zbudowanej formacji? Czy to możliwe, że okrągły krater Messier A to efekt niezależnego, drugiego uderzenia przez obiekt nadlatujący tym razem pod dużym kątem, z góry, który przypadkowo trafił w coś, co pierwotnie przypominało podłużny krater Messier?

MARE-FECUNDITATIS-2022-10-12-d1.5x53-Cel

 

  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne ujęcia, z tych obu ostatnich nie potrafię wyraźnie wskazać która wersja jest lepsza. Zajrzałem w te okolice przy okazji mojej ostatniej wyprawy z ED80 na Księżyc, Morze Przesileń tonęło w większym mroku. Najbardziej zaciekawiły mnie wtedy ciemności z klinami światła w położonym bardziej na północ kraterze Endymion.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lulu napisał:

Która lepsza?

Hmm,

Ciężka sprawa, bez rozwinięcia pełnej rozdzielczości byłem pewien że przyznam Ci rację i wybiorę wersję 2 ale ze zdjęć w pełnej rozdzielczości... powiem tak - obie wersje bardzo mi się podobają ale gdyby na szali była któraś z moich kończyn to wybrał bym wersję 1 (nie pytaj czemu, sam nie wiem 🙂 ).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na focie pod nazwą "wcześniejsze ujęcie" jest za to lepszy kontrast. Przynajmniej na mym ekranie. Przez co bardziej czytelne pod mój gust.

Ale co byś nie wytworzył to i tak jesteś boss planetarnego astrofoto, pod względem wyciskania siódmych potów z każdej, nawet najmniejszej apertury.

Brawo dobre-niebo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, z kontrastem jest podobnie jak z ostrością - można go mocno przesterować uzyskując znacznie lepszą "definicję" detali i bardziej "dramatyczny" wydźwięk zdjęcia. Jednak gdzieś po drodze łatwo zgubić to coś nieuchwytnego, co również staramy się oddać na zdjęciach - czyli charakter księżycowej powierzchni, czy może raczej nasze wyobrażenie o niej ukształtowane m.in. przez zdjęcia wykonywane z orbity księżycowej. Jest niedobrze jeśli to co w głowie i to co na zdjęciu za bardzo się rozjeżdża - nawet jeśli poprawia to jakość detalu. Więc najtrudniej nie jest wcale mocno wyostrzyć czy wydobyć obiekty za pomocą kontrastu i światła - najtrudniej jest z tym nie przesadzić 🙂

  • Like 4

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję trochę ćwiczyć ten temat w GIMPie bo lubię zajrzeć tu i ówdzie z 80mm w różnych konfiguracjach. Nie jest to łatwe, jakość nagranego materiału to jedno - warunki i wysokość Księżyca na niebie bo na razie było z tym kiepsko. Drugie - obróbka tego materiału. Daleka droga i dużo nauki, prób i błędów oraz świadomość, że 80mm to nie 6, 8 czy 10 cali ale też ciekawość ile z 80mm da się osiągnąć. No właśnie, @lulu, masz jakieś zdjęcia z małych refraktorów?

Na razie jestem na etapie prób z różnymi wartościami w AS3, zabawy na warstwach w GIMPie i delikatnego tam wyostrzania z różnymi wartościami. Takie małe porównanie tego co wyszło z AS3 i tego co wyszło mi potem z tego w GIMPie:

Moon_12_10_2022_P1.jpg.ce5f60fd18a96eac838e8cbff6759982.jpg

Moon_12_10_2022_P2.jpg.ea35985cffe800e974f991b4ea3966cb.jpg

Edytowane przez Przemek_K
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, zapraszam:

https://astrostrona.pl/na-ziemi/graciarnia/astrosor/royal-astro-r-63-pierwsze-swiatlo/

https://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc-przewodnik-turystyczny/ksiezycowy-spacer-z-refraktorem-rao-r-74/

https://astrostrona.pl/na-ziemi/graciarnia/royal-astro-r-74-pierwsze-swiatlo-i-testy-fotograficzne/

https://astrostrona.pl/na-ziemi/graciarnia/carton-towa-unitron-polarex-test-fotograficzny-klasykow-60-mm/

https://astrostrona.pl/na-ziemi/graciarnia/catron-t-620-60-900-mm-testy-fotograficzne/

 

Jeśli chodzi o wyostrzanie to z tego co miałeś uzyskałeś efekt prawidłowy - możesz zawsze kazać AS! zrobić jego wersję wyostrzoną i porównać efekty, ew. użyć wersji wyostrzonej przez AS!. Gdybyś chciał podkrecić jeszcze to zdjęcie, to jedyna metoda w tej sytuacji - zmniejszyć do 70-80% i ponownie delikatnie wyostrzać, jeśli z użyciem Unsharp Mask, to już z małymi promieniami.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, zdjęcia z refraktorów - zarąbiste 🙂

Czekając wczoraj na moment wejścia księżyców Jowisza na jego tarczę rzuciłem 80mm okiem na Księżyc. Clavius otworzył oczy, przy okazji załapały się też w nim smugi światła. Zdjęcie z ED80+barlow 2x2" z C60D, 20% z 3tys. klatek, PIPP, AS!3, GIMP:

Moon_02_11_2022_Clavius_C1.jpg.58be7dceff7591242110328f2378ae48.jpg

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra widoczek, @lulu tak z ciekawości zapytam - masz jakieś dachy pod Księżycem/planetami czy wolny horyzont jak nagrywasz? Moja lokalizacja to jest porażka w tym temacie, przy ostatnim zbliżeniu na Claviusa Księżyc wyglądał u mnie jakby ktoś podpalił pod nim palnik gazowy...

Edytowane przez Przemek_K
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemek_K napisał:

Ekstra widoczek, @lulu tak z ciekawości zapytam - masz jakieś dachy pod Księżycem/planetami czy wolny horyzont jak nagrywasz? Moja lokalizacja to jest porażka w tym temacie, przy ostatnim zbliżeniu na Claviusa Księżyc wyglądał u mnie jakby ktoś podpalił pod nim palnik gazowy...

 

Dzięki, ja namierzam z ogródka - ale takiego, który obsadziłem dużymi drzewami i teraz mam problem. A dach mam swój - jak wiatr wieje nie w tą stronę co trzeba, to ciepłe wyziewy z komina na pewno dają się we znaki. Nie zawsze mam gdzie się ewakuować ze względu na te drzewa...

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pogoda nie dopisuje, więc pozostaje niezawodny przyjaciel - Photoshop. Trzeba uczciwie powiedzieć, że z powodu obecnej polityki firmy Adobe, która aktualizuje swoje produkty częściej niż ja ich używam, Photoshop lubi się czasem zawiesić. Jednak nadal mogę na niego liczyć bardziej niż na dobrą pogodę i tak się też stało teraz, gdy wobec ciągłego zachmurzenia wróciłem do sesji obserwacyjnej z 17 września. Oczywiście jest prawdą że króluje tu Tycho. Ale dla mnie najważniejszym aktorem jest tu Clavius. To na niego zawsze patrzę, to w nim wyszukuję drobne detale pozwalające ocenić jakość zdjęcia...

 

TYCHO-2022-09-17-C8-N.jpg

 

  • Like 5

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)