Skocz do zawartości

Palomary i inne czary ;)


Rekomendowane odpowiedzi

NGC 6905 mnie prześladuje. Jakby jej tam nie było po prostu (do 6891 nawet nie próbuję podchodzić, bo to w ogóle jest maleństwo). Wczoraj próbowałam metody poleconej przez Harringtona w "Cosmic Challenge" - użycie "naturalnego" GoTo - wycentrowanie na eta Delfina i odczekanie chyba 7 minut na NGC 6886, a potem kolejnych bodajże 16 minut na 6905. Jakoś tak. Nie wyszło. Problemem jest też to, że w 25mm tak małych mgławic w ogóle nie widać, więc szukałam w 14mm... i machałam tym filtrem przed okularem (to też wyczytałam u Harringtona) i nic. Nie wiem, czy nie jest troszkę za ciemna dla mojej synty, bo jest przecież duża i na szkicach widać wyraźny dysk. Ale te Twoje trzy lata dodają mi troche otuchy :) Gratuluję Palomara!

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłam do Harringtona i widzę, że trochę zawaliłam ten GoTo. Chodziło o odczekanie 16 minut, a ja czekałam 23. Oj, już wiem, co będzie pierwsze na tapecie podczas następnych obserwacji...

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 6905 mnie prześladuje. Jakby jej tam nie było po prostu (do 6891 nawet nie próbuję podchodzić, bo to w ogóle jest maleństwo). (...)

Problemem jest też to, że w 25mm tak małych mgławic w ogóle nie widać, więc szukałam w 14mm... i machałam tym filtrem przed okularem (to też wyczytałam u Harringtona) i nic. Nie wiem, czy nie jest troszkę za ciemna dla mojej synty, bo jest przecież duża i na szkicach widać wyraźny dysk. 

Opisany sposób z filtrem sprawdza się przy bardzo małych planetarkach, które trudno w jakikolwiek inny sposób odróżnić od okolicznych gwiazd. NGC 6905 do nich się nie zalicza, choć specjalnie duża też nie jest. Wkręć filtr i użyj okularu średnioogniskowego (14 mm będzie w sam raz). Spróbuj starhoppingu od strony konstelacji Strzały, przedłużając linię łączącą jej najjaśniejsze gwiazdy w kierunku wschodnim. 200 mm lustra to dla niej aż nadto. NGC 6891 też będzie bezproblemowa w tej aperturze, z tym, że w jej przypadku warto użyć sporych powiększeń  (w okolicy 200x).    

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wróciłem po czterech latach do Merrill's Star. Astrofotograficznie temat ogarnął swego czasu @jolo:

Wizualnie to słabizna i maleństwo, ale w czternastocalowcu, przy pow. w okolicy 200x i z filtrem UHC da się wyzerkać. Ulotna mgiełka otaczającą słabą gwiazdkę wygląda jak niewielka mgławiczka refleksyjna. Bez filtra nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)