Skocz do zawartości

Zabawmy się ze zmiennymi - Delta Cep


Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

A kolejne zdjęcie M31... No cóż, estetycznie jest to na pewno coś wspaniałego dla każdego, kto lubi fotografować, ale bądźmy szczerzy, zanim wyciśniemy ostatnie soki z kamer CCD warto się przekonać, jak wiele można wycisnąć z naszych tak "subiektywnych" i "omylnych" oczu :)

Święte słowa! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zresztą powiedzieć, iż wiele widocznych gołym okiem gwiazd zmiennych, które uważa się zwyczajowo za łatwe w obserwacji, np. Delta Cep, wcale aż tak łatwe w obserwacji nie są, gdyż np. w miastach jest to obiekt widoczny gołym okiem słabo, w lornetce, zwłaszcza większej, ciężko zmieścić tą zmienną w polu widzenia razem z innymi gwiazdami porównania, a ponadto w lornetce delta i reszta gwiazd, są po prostu za jasne i ciężko jest dokonać precyzyjnej oceny, różnice między nimi są trudniej dostrzegalne.

Dlatego uważam Deltę za ciekawy obiekt do obserwacji gołym okiem na ciemnym wiejskim niebie. W innych warunkach ta "łatwa" gwiazda okazuje się być całkiem wymagająca. Podobnie jest zresztą z beta Lyr, dla której nie widziałem zbyt wielu świetnych wykresów, bo okazała się niełatwa w mierzeniu. Powyższy wykres uzyskany przez częściowo początkujących obserwatorów jest naprawdę niezły i obiecujący, może tylko ocen jest za mało, żeby było dużo lepiej. Uśredniony wykres byłby wówczas bardziej wygładzony.

Gdyby koledzy chcieli wiedzieć, która gwiazda świetnie nadaje się do nauki to polecałbym typowo lornetkową cefeidę - SU Cyg. Tu gwiazdy porównania są całkiem blisko, nie są zbyt jasne nawet w lornetce 15x70, a lornetka 10x50 jest idealnym instrumentem do jej obserwacji.

Załączam poniżej wykres z moich obserwacji dla tej gwiazdy.

Dane z katalogu Tycho dla gwiazd porównania:

6.54 TYC2151-05895-1

6.68 TYC2150-05013-1

7.01 TYC2151-00313-1

7.45 TYC2150-02924-1

post-743-137699815772_thumb.jpg

post-743-137699815776_thumb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Może już czas odświeżyć ten temat co nie co :)  O tuż co każdego pogodnego wieczoru gdy wychodzę na swoją posesję odświezyć się na powietrzu pod ciemnym wiejskim niebie,odrazu zerkam gołym okiem na tą ciekawą a wręcz popularną gwiazdę zmienną cefeidę Delta Cep,która od dawna jest moją ulubioną gwiazdą,ponieważ podczas obserwacji kilka razy jasność była słabsza od gwiazdy Eps Cep 4.18 mag wczasie minimum jasności Delta Cep,ogólnie tak jak by mi znikała z pola widzenia podczas obserwacji wizualnie gołym okiem,to wtedy korzystam z szukacza 9x50 :D  Gdy gwiazda Delta Cep jest w fazie maksimum jasności spokojnie ją widać nieuzbrojonym okiem,ale napewno nie jest jaśniejsza od gwiazdy sąsiadującej Zeta Cep 3.39 mag podczas moich obserwacji w maksimum jasności Del Cep  8)  Delta Cephei w gwiazdozborze Cefeusza jest świetną gwiazdą zmienną dla każdego początkującego miłośnika gwiazd zmiennych i warto co każdej pogodnej nocy spodglądać na nią  ;)

 

Poniżej przewidywane maksimum Delta Cep dla miesiąca Styczeń 2014 rok.

 

Data                   -           Godzina: Czas urzędowy

 

2014-01-08        -           15.00  max

 

2014-01-14        -           00.00  max

 

2014-01-19        -           09.00  max

 

2014-01-24        -           17.00  max

 

2014-01-30        -           01.00 max

 

Poniżej mapka porównania gwiazd z Delta Cep. Jasność graniczna 6.6 mag. Cartes Du Ciel

post-643-0-17335700-1388959655_thumb.jpg

post-643-0-51000400-1388959664_thumb.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może już czas odświeżyć ten temat co nie co :)  O tuż co każdego pogodnego wieczoru gdy wychodzę na swoją posesję odświezyć się na powietrzu pod ciemnym wiejskim niebie,odrazu zerkam gołym okiem na tą ciekawą a wręcz popularną gwiazdę zmienną cefeidę Delta Cep,która od dawna jest moją ulubioną gwiazdą,ponieważ podczas obserwacji kilka razy jasność była słabsza od gwiazdy Eps Cep 4.18 mag wczasie minimum jasności Delta Cep,ogólnie tak jak by mi znikała z pola widzenia podczas obserwacji wizualnie gołym okiem,to wtedy korzystam z szukacza 9x50 :D  Gdy gwiazda Delta Cep jest w fazie maksimum jasności spokojnie ją widać nieuzbrojonym okiem,ale napewno nie jest jaśniejsza od gwiazdy sąsiadującej Zeta Cep 3.39 mag podczas moich obserwacji w maksimum jasności Del Cep  8)  Delta Cephei w gwiazdozborze Cefeusza jest świetną gwiazdą zmienną dla każdego początkującego miłośnika gwiazd zmiennych i warto co każdej pogodnej nocy spodglądać na nią  ;)

 

Poniżej przewidywane maksimum Delta Cep dla miesiąca Styczeń 2014 rok.

 

Data                   -           Godzina: Czas urzędowy

 

2014-01-08        -           15.00  max

 

2014-01-13        -           00.00  max

 

2014-01-19        -           09.00  max

 

2014-01-24        -           17.00  max

 

2014-01-30        -           01.00 max

 

Poniżej mapka porównania gwiazd z Delta Cep. Jasność graniczna 6.6 mag. Cartes Du Ciel

Gwiazdy oznaczonej na powyższych mapkach jako 4.23 nie można używać jako gwiazdy porównania ponieważ jest to gwiazda zmienna, dobrze znany czerwony nadolbrzym miu Cep chętnie obserwowany przez miłośników gwiazd zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie Zeta Cep (na powyższej mapce 3.39). Według GCVS jest to zmienna zaćmieniowa: http://www.sai.msu.su/gcvs/cgi-bin/search.cgi?search=zet+Cep . Określona tam jasność (3.50-3.54mag) nie odpowiada tej z katalogu Tycho: http://apm5.ast.cam.ac.uk/cgi-bin/wdb/hipp/tycho/query/3981-1590-1 (3.34mag), ani temu co widać - wg mnie Zeta jest wyraźnie jasniejsza od np Jota Cep (3.50mag wg Tycho, tyle samo na mapce).

 

W każdym razie używam Zeta jako gwiazdy porównania jeśli jasność Delty jest akurat zbliżona. 

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy oznaczonej na powyższych mapkach jako 4.23 nie można używać jako gwiazdy porównania ponieważ jest to gwiazda zmienna, dobrze znany czerwony nadolbrzym miu Cep chętnie obserwowany przez miłośników gwiazd zmiennych.

Tak tak,wiem że mu Cep to gwiazda zmienna czerwony nadolbrzym i nie potrzebnie oznaczyłem sorki    ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem wczoraj Podrecznik wizualnych obserwacji Gwiazd Zmiennych AAVSO... zobaczymy co z tego wyjdzie :) ocenie niedługo Delta Cep, jestem ciekaw jak mi to wyjdzie, w sumie ciekawe te nasze zmienne:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziwnie to zabrzmi, ale podręcznik AAVSO ma to do siebie, że stosunkowo mało tam na temat samej obserwacji/oceny jasności zmiennych. Ja ten podręcznik zostawiłbym sobie na deser, a zaczął od informacji stąd:

http://www.astronomica.pl/technika_obser.html

http://sswdob.republika.pl/metodyka.htm

i od polskiego "Poradnika Obserwatora Gwiazd Zmiennych" autorstwa Tomasza Krzyta.

 

A co do samego podręcznika AAVSO, to wersja przetłumaczona na polski jest nieco zleżała i w miarę mozliwości warto sięgnąć do najbardziej aktualnej.

 

 

  • Like 1

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem wczoraj Podrecznik wizualnych obserwacji Gwiazd Zmiennych AAVSO... zobaczymy co z tego wyjdzie :) ocenie niedługo Delta Cep, jestem ciekaw jak mi to wyjdzie, w sumie ciekawe te nasze zmienne:p

To super że będziesz obserwował gwiazdy zmienne   :)  Tylko pamiętaj,że jasność cefeid wacha się przedziale o 1 magnitudo w maksimum jak  i w minimum,a jednak wzrost jasności jest zawsze szybszy niż późniejszy jej spadek  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zanim cokolwiek napisze, ostrzegam, że nic nie piłem, nie paliłem ani nie wciągałem.

Czy możliwe jest, żeby Delta Cefeusza osiągnęła jasność większa od Zety Cep (3,35mag)?? Nie wiem co jest grane ale wychodzi mi, że Delta ma jasność ok. 3,3 - 3,25mag.  ???

Według moim obserwacji gołym okiem i szukaczem 9x50,Zeta Cep jest o 1 stopień jaśniejsza od zmiennej Delta Cep! Jasność Zeta Cep to 3.40 magnitudo  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wykres nawet dobrze Ci wyszedł Damianie :) Jednakże chyba chodziło Ci o to, że Zeta Cep jest o 0.1 mag od Delty Cep w maksimum. Zmienność Zety Cep można praktycznie pominąć przy obserwacjach wizualnych, jak już wcześniej wspominał ssvir. Przy obserwacjach Delty Cep w maksimum jako gwiazdę porównania używam jota Cep, której jasność wynosi 3.5 mag (akurat tyle ma delta w maksimum), a barwa jest bardziej zbliżona do barwy Delty Cep

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym Damianie byś delta Cep obserwował gołym okiem, lornetka to trochę za mocne działo na tą gwiazdę ( to tak jakbyś z kałacha walił do wróbla). Obserwując gołym okiem masz tą zmienną i gwiazdy porównania w jednym polu widzenia, a to bardzo ważne przy obserwacji zmiennych.

Odnośnie zeta Cep, to Cartus du Ciel podaje jej jasność obserwowaną równą 3.39 mag, podczas gdy delta Cep w maksimum ma jasność 3.48, a więc  wtedy delta jest słabsza od zety Cep.

3 godziny temu, astrodamian27 napisał:

Nawet się zastanawiam czy nie dać dla Zeta Cep 3,6 mag!

Pewnie miałeś na myśli by dać zeta  Cep 3.4 mag. Gdy gwiazda jest jaśniejsza to ma ma mniejszą wartość jasności. Swoją drogą oceniając Zeta Cep na 3.4 mag, oceniasz ją prawidłowo.

 

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 miesiące później...
  • 7 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)