Skocz do zawartości

Nowy projekt - Herschel 800


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Od kilku lat próbuję dopaść galaktykę NGC 3621 w Hydrze i tym samym skompletować listę Herschel 400.

To ten króliczek:

 

n3621.jpg

Ale króliczek wciąż nie daje się złapać. Chowa się za deklinacją prawie -33st na późnozimowo-wiosennym niebie, nawet w czasie przekraczania lokalnego południka wznosząc się ledwo ledwo nad zamglony najczęściej na moich miejscówkach horyzont. Chyba trzeba będzie zaplanować wyjazd gdzieś dalej na południe w odpowiedniej porze roku i w końcu ją dorwać.

Jak niektórzy z Was wiedzą, istnieje lista H400 II, zawierająca przeważnie galaktyki o jasnościach wizualnych rzędu 11-13 mag. Spośród nich mam zanotowane obserwacje około 90 obiektów. Istnieje jeszcze jedna lista - H2500, zawierająca chyba wszystkie (lub prawie wszystkie) obiekty odkryte przez Williama Herschela i jego siostrę na  przełomie XVIII/XIX wieku.

 

Ponieważ obserwacje galaktyk zawsze dawały mi dużo frajdy, postanowiłem zabrać się ponownie za obydwie listy H - stąd projekt H800. Spróbuję zaobserwować jak najwięcej obiektów lornetą 141mm. Oczywiście zdecydowana większość z nich w powiększeniu lornety 45x będzie malutkimi mgiełkami na granicy dostrzeżenia, wielu z nich nie dostrzegę, ale obserwacje na górze Ćwilin sprzed kilku miesięcy przekonały mnie, że galaktyki rzędu 12.5 mag leżą spokojnie w zasięgu tego instrumentu, gdy tylko ciemne niebo dopisze.

 

Na zabawę daję sobie nieograniczoną ilość czasu, co przy mojej "wydajności" 15-20 nocy na rok oznacza co najmniej kilka lat.

 

Ze strony  https://www.astro.rug.nl/~brentjen/h800.pdf  ściągnąłem darmowy "Herschel 800 Atlas", który czeka na wydrukowanie i oprawienie w spiralę. W połączeniu z rewelacyjnym "Interstellarum Deep Sky Atlas" w zupełności wystarczy za całą buchalterię.

 

Projekt Herschel 800 uważam za rozpoczęty!

 

O postępach będę informował, a na razie:  H800 - 0/800     8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Gość Paweł Trybus

Zaliczyłem 34 obiekty z listy H800, ale w trakcie tych trzech sesji padło też trochę innych, różnych różnistych. Ale i tak opad szczęk (mojej i Piotrka Guzika) spowodował widok M27 w układzie 45x141 - czysta poezja w stereo :-)

Obserwacje lornetkowe powodują skutki uboczne. Cholera, już się nieswojo czuję, gdy to wyciągu Piotrkowego Taurusa przykładam jedno oko, a nie dwa...

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczyłem 34 obiektów z listy H800, ale w trakcie tych trzech sesji padło też trochę innych, różnych różnistych. Ale i tak opad szczęk (mojej i Piotrka Guzika) spowodował widok M27 w układzie 45x141 - czysta poezja w stereo :-)

Obserwacje lornetkowe powodują skutki uboczne. Cholera, już się nieswojo czuję, gdy to wyciągu Piotrkowego Taurusa przykładam jedno oko, a nie dwa...

Paweł, cóż Ci może zaszkodzić?

Non plus ultra :-)))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Non plus ultra :-)))

Hmm... tak sobie myślę, że to byłaby znacznie bardziej właściwa nazwa działu zamiast "Kosmos w 3D - czyli obserwacje lornetkowe" :D

 

Obserwacje lornetkowe powodują skutki uboczne. Cholera, już się nieswojo czuję, gdy to wyciągu Piotrkowego Taurusa przykładam jedno oko, a nie dwa...

Pawle, nie ma się co dziwić - twoja Miyauchi jest absolutnie wyjątkowym sprzętem. Tak, jak niespecjalnie przepadam za wielkimi lornetami (za duże powiększenia, za małe pole widzenia), tak w przypadku BR-141 w paru miejscach nie mogłem się od niej oderwać.
A widoku Obłoku Gwiezdnego Tarczy z Ćwilina nie zapomnę do końca życia :-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, Janko już "zalajkował". Za chwilę pewno pojawi się ten drugi. :)  

Nieszczęścia chodzą parami.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość Paweł Trybus

Mija niemal dwa lata od rozpoczęcia projektu "Herschel 800 lornetą 141mm". Po wczorajszej nocy, w czasie której dołożyłem kilka obiektów mogę zameldować, że jestem w połowie drogi, czyli stan licznika - 400/800 :-)  Pozostałe cztery setki to przede wszystkim ledwo zaczęta Panna, Warkocz Bereniki, Psy Gończe i Wielka Niedźwiedzica. Wczoraj "domknąłem" Skorpiona, dobre warunki pozwoliły wyłapać kilka gromad otwartych w okolicy M6, m.in. należącą do listy NGC 6451. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
Gość Paweł Trybus

Stan licznika po wczorajszej nocy: 412/800.

Udało mi się "domknąć Cefeusza", wyłapując dwa słabe obiekty:
- galaktykę NGC 1184 (12.4 mag; SB 12.9 mag; 2.8' x 0.6'), widoczna jako niemal poziomo ustawiona, wąska smużka, na wprost. 
images?q=tbn:ANd9GcSKjJOMEeWMI4Svu76aRtP

- mgławicę planetraną NGC 7139 (13.3 mag, 1.3'), na którą polowałem od dwóch lat i wreszcie wczoraj, przy świecącym wysoko Cefeuszu udało się. Szczerze mówiąc, jestem zdumiony, że taka słabizna padła w lornecie. Przy 45x niewidoczna, ale po włożeniu okularów 33x wyposażonych w filtry NBP firmy DGM Optics blade, wyraźnie niegwiazdowe kółko wyskakiwało 100% czasu zerkaniem i kilka razy na wprost w miejscu, gdzie powinno. Miałem przy sobie szkic z dokładną lokalizacją obiektu, bardzo mi pomógł. 
ngc_7139.jpg

Ta lorneta jest naprawdę mocna, skoro pod przeciętnym niebem padają jej łupem takie słabizny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)