Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 22.08.2015 - Kwintet Stephana


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrym drogowskazem w tej okolicy jest charakterystyczna para ukośnie ułożonych pomarańczowych gwiazd 6 mag oddalonych od siebie o ok. 15 minut kątowych, znajdująca się jakieś 5,5 stopnia na północ od eta Peg (Matar). NGC 7331 leży ok. 1 stopnia poniżej (na południe) od tej ślicznej parki a Kwintet Stephana dalsze pół stopnia niżej .

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś czułem, że zaproszenie Cię do załogi Obiektu Tygodnia jest dobrym pomysłem. :) Tym trybem osiągnęliśmy stan zdrowej równowagi pomiędzy lorneciarzami a resztą świata.  :P

A przechodząc do meritum - 8 cali lustra to takie rozsądne minimum, by powalczyć z Kwintetem. Próbowałem co prawda podczas jednej z lipcowych sesji podejścia z refraktorem 150 mm, lecz efekt był mocno niepewny. Coś tam chyba majaczyło - z naciskiem na chyba... Choć kto wie, w noc z tak genialnymi warunkami, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, może i 6 cali soczewy dałoby radę?   

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo ślepoty staram się wszystkie obiekty tygodnia przeczytać i w miarę możliwości obecnie skromnych wizualnie - podglądnąć :)

Tym razem dzięki tematowi mam pierwszy pomysł na zatomski obiekt pod mój setupik - Wielkie dzięki :)

Szczególnie fotografia zamieszczona w poście karla mnie zainspirowała :)

Poszukałem, po-symulowałem i wyszło, że jak złapię naszą bliźniaczkę z jej bandą - czyli NGC 7331 i troszkę zjadę to w kadr SBIGusia wlezie po paru manewrach Kwintet Stephana :)

 

Tak to wygląda w CdC i symulacja w FOV Calcurator.

 

post-476-0-45500700-1440439279_thumb.jpg

 

post-476-0-46169100-1440439323.jpg

 

Jak to na zakończenie swoich obiektów pisze Lukost - Dam znać jak poszło :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Hej, to ja przeniosłem na polski grunt "Give it a go and let us know" z www.deepskyforum.org, gdzie narodził się cykl "Object of the week"

 

Trochę głupio upominać się o "copyright", ale porządek musi być!  >:D

 

A wracając do meritum - piękny, pasjonujący opis, który z dużą przyjemnością przeczytałem.

Kwintet Stephana obserwowałem po raz pierwszy teleskopem 13" 29-go sierpnia 2011 roku pod niebem 6.3 mag i zanotowałem:

Grupka jest bardzo ciasna. Przy 214x wychodzą 7317 (malutka, obok gwiazdki ale wyraźnie osobno), 7318a i b (łącznie wydają się najjaśniejsze z grupy), 7320 (największa, owalna i dość łatwa). Zerkaniem momentami dostrzegłem również najsłabszą 7319. Po zmianie powiększenia na 300x wszystkie składniki widoczne patrzeniem na wprost, da się również dostrzec osobno składniki NGC7318 

Powróciłem w te rejony po trzech latach (28-go września 2014) , również teleskopem 13", ale w nieco gorszych warunkach. Udało się dopaść 3 składniki, a notatka brzmiała:

W Kwintecie Stephana dostrzegłem 3 składniki: NGC7319 (13.1 mag; SB 13.8 mag), NGC7320 (13.2 mag; SB??) i NGC7318AiB (zlane, 13.4 mag; SB 13.1 mag). Nie udało się wypatrzeć NGC7317 (13.6 mag; SB 13.8). Pogranicze Pegaza i Jaszczurki było już lekko zanieczyszczone łuną od Daleszyc, do tego delikatne zamglone niebo. Myślę, że w lepszych warunkach nie byłoby problemu z wyłapaniem "Stefana" w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś czułem, że zaproszenie Cię do załogi Obiektu Tygodnia jest dobrym pomysłem. :) Tym trybem osiągnęliśmy stan zdrowej równowagi pomiędzy lorneciarzami a resztą świata.  :P

A przechodząc do meritum - 8 cali lustra to takie rozsądne minimum, by powalczyć z Kwintetem. Próbowałem co prawda podczas jednej z lipcowych sesji podejścia z refraktorem 150 mm, lecz efekt był mocno niepewny. Coś tam chyba majaczyło - z naciskiem na chyba... Choć kto wie, w noc z tak genialnymi warunkami, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, może i 6 cali soczewy dałoby radę?   

Dziękuję :) Warunki były niesamowite, dla wielu obiektów należałoby zrewidować wymagania aperturowe o 50% w dół, a symulacji tego, co widziałem patrząc na M15 przez 100-stopniowy okular przy 308x aż nie będę wrzucać na Forum, z obawy przed dyskredytacją...

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Ja też uważam, że nie należy bać się dużych powiększeń i demonizować trudności manewrowania dobsonem przy takowych. Jakiś czas temu z Piotrkiem Guzikiem w moim Taurusie 13" przy powiększeniu 499x (Nagler zoom ustawiony na 3mm) dostrzegliśmy gwiazdkę centralną w M57. Tak, obwarzanek szybko uciekał z pola widzenia (50st) - ale daliśmy radę  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zapolowałem na Kwintet 4go września - wbrew prognozom wywróżyłem ze zdjęć sat24 że powinno być nieźle. I było.

C30 znalazłem z marszu, mam ją opanowaną od zeszłej jesieni jeszcze z 8-miu cali. Potem użyłem zdjęcia które wrzucił Karl - dzięki za nie, z tą fotką sprawa okazała się banalna.

Kwintet widoczny już w Naglerze 26 ale do dokładniejszych obserwacji używałem Delosa 8mm który mi daje powiększenie ok 200x.

Zdziwiłem się jaki łatwy okazał się ten obiekt - pamiętam ile krwi mi napsuł w 8mm.

Tym razem dość szybko wypatrzyłem wszystkie składniki:

najpierw wyskoczyły NGC 7320 i 7318. Zaraz potem obok, początkowo gwiazdopodobna 7317.

Po spoglądnięciu zerkaniem wyskoczyła 7319.

To było już cztery i myślałem że na tym się skończy, ale po kolejnym podejściu w mgiełce 7318 zauważyłem dwa gwiazdopodobne punkty. To były jądra składników A i B.

Także pełen sukces - pięć składników.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)