Skocz do zawartości
adam_bie

Wakacyjna odyseja kosmiczna z H400

Rekomendowane odpowiedzi

dodaję zaległy, krótki wpis..

2017-12-18?
miejsce: Andrzejówka
czas: 21:00-22:30
warunki: zła przejrzystość powietrza, zimno.

Nie jestem pewien dokładnej daty ale kilka dni po owocnych obserwacjach wybrałem się w teren drugi raz. Tym razem blisko, do Andrzejówki. Było zimno - około -6 Stopni, warunki okazały się być słabe, w powietrzu coś wisiało, na niebie raz po raz pojawiały się też chmury. Z powodu śniegu nie dojechałem na wzniesienie skąd jest otwarty widok na południe musiałem więc zadowolić się obserwacjami wyżej nad horyzontem.

Rozpocząłem ambitnie od poszukiwań Jones-Emberson 1, bez filtrów, w lornecie 100mm.
Porażka całkowita.
Zaraz potem spojrzałem w stronę M108 oraz Sowy M97 i już wiedziałem co jest grane: przejrzystość powietrza bardzo kiepska.

Poszukałem więc na mapie zaległych obiektów położonych dość wysoko. Odnalazłem trzy:

NGC 2304, gromada otwarta w Bliźniętach, 10 mag, rozmiar 10':

5a588d236d76b_NGC2304.jpg.5db21bfdae5b768fd3257effea37b3dc.jpg
Poświęciłem na nią sporo czasu, podchodziłem kilka razy. Widoczna jedynie delikatna mgiełka, rozległa, na wprost widoczna z trudem, zerkaniem bez problemu.
Poniżej są 3-4 gwiazdy w linii. Dobrą chwilę straciłem na poszukiwania jej w złym miejscu..

NGC 2371/2, mgławica planetarna w Bliźniętach, 11.19 mag, rozmiar 1,2x0,9'

5a588d33ebf84_NGC2371.jpg.50e3acad6371bf1337eabd077d129ebc.jpg
Na tym niebie pod jakim się znalazłem była problematyczna. Po zlokalizowaniu względem gwiazd jest jednak widoczna.
Panetarka wyskakuje jako niewielka kuleczka, na lewo i prawo 2 gwiazdki też widoczne zerkaniem.
Finlay w 'Concise Catalog of Deep-sky Objects' pisze że wewnątrz znajdziemy gwiazdę Wolfa-Rayeta a w dużym teleskopie (jak dużym?) ujrzymy dwubiegunową mgławicę planetarną (jak M27). Oba węzły dostały osobne nazwy NGC 2371 i 2372.

NGC 2022, mgławica planetarne w Orionie, 11,69 mag, rozmiar 0,5x0,5'

5a588d30115d0_NGC2022.jpg.c73c1ed753f5a8bc34c35c2d92439a02.jpg
Tu ponownie było trudno, określiłem podejrzany rejon względem charakterystycznych gwiazd i czekałem.
Wypatrywałem tarczki pośród trzech gwiazdy położonych po skosie.
Po chwili podejrzane kółeczko widoczne tylko zerkaniem zaczęło się pojawiać. Powiększenie 60x na więcej nie pozwoliło.

Bilans H400:
podejście 38,  3 obiekty, rezultat 292/400, obserwacje lornetą APM 100 ED APO.   

Zdjęcia pochodzą z http://aladin.u-strasbg.fr/AladinLite.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I ostatni zaległy (oj bardzo, bardzo zaległy) wpis. To był mój ostatni wyjazd przed dłuższą astro-przerwą. Kluczowy numerek tego wypadu to 3621, ale nie uprzedzajmy wydarzeń...

2017-03-26
miejsce: Stanisławów, godz 21:00-2:00
SQM-L pokazał wynik 21,13 zaraz po początku nocy astronomicznej.

Ten opis przeleżał w szufladzie..  długo. Niemal totalny brak pogody wyłączył mnie ze świata astronomii na jakiś czas. Zająłem się innymi rzeczami, nabrałem trochę dystansu, odpocząłem.

W międzyczasie spędziłem trochę czasu pod ciemnym niebem ale były to całkiem swobodne błądzenia po niebie. Bez notatek i planu. Za to z synem (liczącym 5,5 wiosen), namiotem na odludziu i ciemnym niebem. Pooglądaliśmy lornetkami Jowisza, Saturna i co jaśniejsze, dalsze perełki. Super sprawa, po wyjazdach syn nie mówi 'tato zwariowałeś, sam jedź' tylko pyta kiedy następny wyjazd :).

Wracając do marcowego wypadu.. Pamięć nieco zawodzi ale z pomocą przychodzi dyktafon.
Warunki były początkowo niezłe a w drugiej połowie nocy genialne. Lekki wiaterek i chłodno co niestety dało o sobie znać po paru godzinach. Gdy zamiast na tym co w okularze skupiam się na trzęsących się rękach - czas wracać.

Początek nocy to jeszcze obiekty późno-zimowe.

M41, Tau Cma w 60x wokół jasnej gwiazdy rozrzucona mała gromada, w 12x50 zerkaniem gdy wiadomo czego szukać też widać kaszę na około gwiazdy.

NGC 2613, galaktyka spiralna w Rufie, 10.30mag, rozmiar 6.5x1.4':
trudna do wypatrzenia, lokalizacja łatwa, w 60x majaczy, w 30x nic nie widać.
W 60x zerkaniem wyskakuje szrama bardzo ulotna ale zawsze w tym samym miejscu.

NGC 2539, gromada otwarta w Rufie, 6.5mag, rozmiar 9'
na południe od M48 , rozległa, w 60x rozbita bez problemu, luźne zgrupowanie, lekko podłużne. Widoczna tez w 12x50, bez problemu, zerkaniem wyskakują pojedyncze gwiazdki.

NGC 2811, galaktyka spiralna w Hydrze,
Łatwiejsza niż poprzednia, widoczna z marszu, zerkaniem da się wypatrzyć kierunek w którym jest rozciągnięta, zgadza się to nawet z mapą :). Duża galaktyka.

NGC 2775, galaktyka spiralna w Raku, 10.1 mag, 4,3x3,3':
bardzo łatwa do wypatrzenia, gwiazdo-podobne jądro i rozległa mgiełka wokół.
Rozległa, widoczna na wprost.

NGC 3169, galaktyka spiralna w Sekstansie, 10.2 mag, 4.2x2.9'
NGC 3166, galaktyka spiralna w Sekstansie, 10.39 mag, 4.8x2.3'
mam wrażenie że już widziałem tą parkę..
Obie galaktyki nie sprawiają problemu, 3166 widoczna najpierw, 3169 w pobliżu gwiazdki która trochę przeszkadza.

Około 22:40 wyniki SQM-l zaczęły się poprawiać.. 21,20.

NGC 3226, galaktyka eliptyczna w Lwie, 11.39mag, 2.8x2'
NGC 3227, galaktyka spiralna w Lwie, 10.3mag, 4.1x3.9'
Obie widoczne bez kłopotu w powiększeniu 60x, 3227 jaśniejsza, rozleglejsza.
W obu widoczne jasne jadra otoczone mgiełkami, owalne, bez szczegółów.

NGC 4995, galaktyka spiralna w Pannie, 11.1 mag, 2.4x1.7'
Nietypowy nalot od Jowisza..
Niewielka, okrągła, widoczna na wprost, zerkaniem robi się nice mocniej 'jajowata'.

NGC 4958, galaktyka spiralna w Pannie, 10.69 mag, 3.9x1.4'
widoczna 'z przyłożenia', gwiazdo-podobna ale wyraźna, zerkaniem widać lekko rozciągnięty kształt.

NGC 5273, galaktyka spiralna w Psach Gończych 11.6 mag, 2.8x2.5'
Ciężki nalot, od 'Słonecznika' na południe.
Widoczna zdecydowanie, niewielka mgiełka, zerkaniem widoczna bez problemu.

NGC 3621, galaktyka spiralna w Hydrze, 9.69mag, 12.3x6.8'
Spędziłem nad nią około godzinę.. Zimno już było bardzo, zrobiłem kilka podejść w powiększeniach 30 i 60x.
Początkowo wyskakiwało tylko podejrzane pojaśnienie ale przy każdej próbie widoczne w tym samym miejscu. Warunki zrobiły się jak na zawołanie idealne, miernik SQM-L pokazywał 21,36 wiec najlepszy wynik ze Stanisławowa jaki odnotowałem.
Powiększenie 60x pokazywało poszukiwaną mgiełkę najlepiej, choć oczywiście w dalszym ciągu było to tylko duże pojaśnienie wyskakujące przy spoglądaniu zerkaniem.
Uważam obiekt za 'zobaczony', zawsze pojaśnienie widziałem w tym samym miejscu a dobrze sprawdziłem czy w innych miejscach go nie widzę:) Jednak wrócę tu przy każdej nadarzającej się sposobności.

Około 2:00 nad ranem chłód zagnał mnie w drogę powrotną.
Szkoda było tego genialnego nieba ale było już bardzo zimno, koncentracja nad widokami zmieniła się w koncentrację nad chłodem, nie było sensu dłużej siedzieć.

Bilans H400:
podejście 39,  12 obiektów, rezultat 304/400, obserwacje lornetą APM 100 ED APO.   

Trzecia setka obiektów z listy 'pękła'. Większość tego co mi pozostało to galaktyki do których jednak podejdę z użyciem 13-to calowego lustra. Chęć zobaczenia więcej zwyciężyła nad mobilnością (dość wątpliwą mimo wszystko w wypadku 100mm lornety). Oby szybko nadarzyła się następna sposobność!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta