Skocz do zawartości

Potrzebne porady


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

jestem tu nowa i dopiero zaczynam swoją przygodę z obserwacją nieba, dlatego też potrzebuję waszej pomocy. Przymierzam się do zakupu teleskopu, każdy radzi, że na początek lepiej nie szaleć i kupić coś tańszego. Ja chciałabym wybrać coś optymalnego aby w przyszłości nie było potrzeby ponownego zakupu, ze względu na ograniczone finanse. Kwota jaką zamierzam poświęcić na teleskop to około 2 000 - 2 500 zł, chciałabym obejżeć nie tylko księzyc i planety ale zagłebić się w mgławice... inne galaktyki...  Proszę o doradztwo :) Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Napisz jeszcze, jakie masz warunki do obserwacji, czy miejskie, czy wiejskie (tzn. lepsze), jakie miejsce będzie wykorzystywane do obserwacji, czy będzie to np. balkon, czy może dużo przestronne podwórko, czy planujesz zakupiony sprzęt zabierać ze sobą na jakieś wyjazdy itp. To są detale, ale ważne przy zakupie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Napisz jeszcze, jakie masz warunki do obserwacji, czy miejskie, czy wiejskie (tzn. lepsze), jakie miejsce będzie wykorzystywane do obserwacji, czy będzie to np. balkon, czy może dużo przestronne podwórko, czy planujesz zakupiony sprzęt zabierać ze sobą na jakieś wyjazdy itp. To są detale, ale ważne przy zakupie sprzętu.

jestem z miasta, ale zamierzam zabierać teleskop na niewielkie wgórza około 10km od miasta gdzie widać pięknie niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzebujesz dość mobilnego, niezbyt dużego teleskopu. Uważam, że wystarczająca będzie ośmio-calowa Synta, bardzo uniwersalny teleskop, spory, ale mieszczący się w niedużym, osobowym samochodzie. 2000 zł starczy zarówno na teleskop, jak i ewentualnie na jakieś dwa przyzwoitej klasy okulary o nieco większym kącie widzenia, niż te standardowe, które są w zestawie. Warto kupić okular w okolicach 30 mm ogniskowej i w okolicach 6 mm ogniskowej (do planet i Księżyca). Ewentualnie można też kupić jeden okular, a kupić do tego jakiś filtry, np. ND5 do obserwacji Słońca.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1379&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-203/1200_SYNTA_8_DOBSON_Pyrex

 

Za 2500 zł da radę kupić większy teleskop, ale chyba nie ma to większego sensu. Zbyt duży teleskop będzie ciężki do przenoszenia i przewożenia. A ta ww. synta powinna wystarczyć. I tak na początku będzie się wydawała ogromnym teleskopem.

 

Druga ewentualność: kupić ww. syntę i poprzestać na tym zestawie okularów, który jest, a za resztę kupić sobie małą poręczną lornetkę, np. 10x50. Niebo oglądane przez lornetkę ma swój urok, a przy tym tego typu instrument doskonale przydaje się do poznawania nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem z miasta, ale zamierzam zabierać teleskop na niewielkie wgórza około 10km od miasta gdzie widać pięknie niebo.

Witaj Kasiu na FA :)

Gdybyś mogła jeszcze bardziej doprecyzować swoje preferencje - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

Zapoznała się jeszcze z http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/770-poradnik-dla-poczatkujacych-wybor-teleskopu/ http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/818-co-zobaczysz-przez-teleskop-dla-poczatkujacych/  oraz  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3588-jak-zacz%C4%85%C4%87-obserwacje-nieba-%E2%80%93-gar%C5%9B%C4%87-praktycznych-porad/

Wtedy tobie i nam było by łatwiej sprecyzować przyszły zakup :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję, za linki wpadłam tu szybko i zanim zaznajomiłam ze wszystkim od razu napisałam post, także biorę się za czytanie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzebujesz dość mobilnego, niezbyt dużego teleskopu. Uważam, że wystarczająca będzie ośmio-calowa Synta, bardzo uniwersalny teleskop, spory, ale mieszczący się w niedużym, osobowym samochodzie. 2000 zł starczy zarówno na teleskop, jak i ewentualnie na jakieś dwa przyzwoitej klasy okulary o nieco większym kącie widzenia, niż te standardowe, które są w zestawie. Warto kupić okular w okolicach 30 mm ogniskowej i w okolicach 6 mm ogniskowej (do planet i Księżyca). Ewentualnie można też kupić jeden okular, a kupić do tego jakiś filtry, np. ND5 do obserwacji Słońca.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1379&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-203/1200_SYNTA_8_DOBSON_Pyrex

 

Za 2500 zł da radę kupić większy teleskop, ale chyba nie ma to większego sensu. Zbyt duży teleskop będzie ciężki do przenoszenia i przewożenia. A ta ww. synta powinna wystarczyć. I tak na początku będzie się wydawała ogromnym teleskopem.

 

Druga ewentualność: kupić ww. syntę i poprzestać na tym zestawie okularów, który jest, a za resztę kupić sobie małą poręczną lornetkę, np. 10x50. Niebo oglądane przez lornetkę ma swój urok, a przy tym tego typu instrument doskonale przydaje się do poznawania nieba.

wielkie dzięki ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem z miasta, ale zamierzam zabierać teleskop na niewielkie wzgórza około 10km od miasta gdzie widać pięknie niebo.

Sama będziesz go targać? Jeśli tak, zamiast o dość ciężkim i nieporęcznym ośmiocalowym newtonie na dobsonie pomyśl raczej o sześciocalowym SCT, powieszonym na montażu AZ4. Będzie lekko, komfortowo, a sięgniesz już dość daleko. Miałem, przerabiałem, byłem zadowolony z relacji między mobilnością a możliwościami.

Polując na uzywane egzemplarze na giełdzie zaoszczędzisz jeszcze na dobry okular, albo i dwa (w tym sprzęcie świetnie pracują stosunkowo niedrogie SWAN-y firmy William Optics).        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzebujesz dość mobilnego, niezbyt dużego teleskopu. Uważam, że wystarczająca będzie ośmio-calowa Synta, bardzo uniwersalny teleskop, spory, ale mieszczący się w niedużym, osobowym samochodzie. 2000 zł starczy zarówno na teleskop, jak i ewentualnie na jakieś dwa przyzwoitej klasy okulary o nieco większym kącie widzenia, niż te standardowe, które są w zestawie. Warto kupić okular w okolicach 30 mm ogniskowej i w okolicach 6 mm ogniskowej (do planet i Księżyca). Ewentualnie można też kupić jeden okular, a kupić do tego jakiś filtry, np. ND5 do obserwacji Słońca.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1379&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-203/1200_SYNTA_8_DOBSON_Pyrex

 

Za 2500 zł da radę kupić większy teleskop, ale chyba nie ma to większego sensu. Zbyt duży teleskop będzie ciężki do przenoszenia i przewożenia. A ta ww. synta powinna wystarczyć. I tak na początku będzie się wydawała ogromnym teleskopem.

 

Druga ewentualność: kupić ww. syntę i poprzestać na tym zestawie okularów, który jest, a za resztę kupić sobie małą poręczną lornetkę, np. 10x50. Niebo oglądane przez lornetkę ma swój urok, a przy tym tego typu instrument doskonale przydaje się do poznawania nieba.

opinie właśnie o tym teleskopie -Synta 8  sa naprawdę bardzo dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak lepiej maka lub refraktor ED? ;)

 

 

Wybór teleskopu nie jest prosty ;) Nie ma teleskopu idealnego. Kazdy teleskop ma wady i zalety. Aberracja chromatyczna, koma, kolce dyfrakcyjne, wielkosc konstrukcji, kolimacja, podatnosć na wstrząsy itd... Najlepiej poczytaj sama o wadach i zaletach poszczególnych konstrukcji, przjdź się do sklepu lub na jakiś pokaz astronomiczny. Jednym dane wady nie przeszkadzają a innym bardzo... 

 

Ja polecałbym na pierwszy teleskop coś używanego - jak ci się nie spodoba to odsprzedasz go w zasdzie bez straty.  A jak już znajdziesz "swoją" konstrukcję, to możesz zaszaleć i kupic nówkę.  Wejdź tez do działy szkiców astronomicznych lub zerknij na to http://www.asod.info/wordpress/wp-content/2011/04/ScottMellishTributeMD1.jpgaby później nie byc rozczarowaną widokami DS-ów...

 

A propos SCT - czy to prawda, że są obarczone silną komą i wymagają użycia dobrych okularów? Piszę bez przekory - po prostu chciałbym poznać opinię samego użytkownika...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie okulary do SCT? - nie, tu najlepiej sprawują się stare, poczciwe Erfle.

A koma? - no cóż, była*, ale to jedna z tych mniej dokuczliwych (w wizualu) wad i kompletnie mi nie przeszkadzała. O wiele gorszą "masakrę" szybkie lustra (a SW o światłosile f/6 do takowych już się zalicza) robią w tańszych okularach o gorszej korekcji wad własnych. 

*- nie mówimy tu oczywiście o nowych konstrukcjach oznaczonych jako ACF czy Edge HD (przez które zresztą nie było mi dane spoglądać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukost

Wielkie dzięki!

 

@kasiawadiak - abym był dobrze zrozumiany - te wady, które wymieniłem nie dyskwalifikują danego teleskopu - to takie niuansiki... Ale z biegiem czasu bedziesz je pewnie zauważać, albo sie przyzwyczaisz  ;)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiałbym na 8" na dobsie. Tani, prosty jak cep w obsłudze i budowie. O ile będziesz go nosić tylko kilka metrów z auta na stanowisko i do auta.

Najlepiej jednak podjedź na obserwacje i pomacaj parę sprzętów:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8255-czas-rozruszac-rzeszow/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/294-rzeszow-i-okolice/

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli koleżanka nie ma kompana który będzie z nią targał Synte na Dobsonie to raczej nie ma co jej takiego sprzętu polecać .

A za 2500 można już nabyć przyzwoity refraktor na porządnym montażu , który sprawdzi się zarówno w terenie jak i w balkonowych spontanicznych obserwacjach

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama posiadam synte 8 na dobsonie i gdyby nie to że w komplecie mam męża który dzielnie pomaga mi w transporcie, to wypady z tym sprzętem gdziekolwiek nie byłyby takie fajne. Sprzęt troszkę waży, więc wnieść na górkę nie bedzie łatwo. W tej cenie fajny refraktor już można znaleźć albo nawet Maka 127 :)

SW 150/750, HEQ5, Canon 1000D, Canon 450D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta prostota w budowie i obsłudze jest mocną stroną 8" dobsona. To prawda, że nie jest najlżejszy, to prawda, że nie jest najbardziej mobilny. Ale za stosunkowo małe pieniądze ma się sprzęt prawie do wszystkiego, który da się rozłożyć na dwie części, co ułatwia przewożenie, a do tego zmieści się w mały samochód oraz nie jest bardzo wymagający, co do zastosowanych okularów. Od biedy można nim to i owo sfotografować, głównie Księżyc i Słońce (oczywiście z filtrem). Sprawdza się, jeśli chodzi o obserwacje planet, dobrze w nim widać mgławice i gromady oraz galaktyki. Miałem ostatnio możliwość porównać go z ośmiocalowym SCT. Moim zdaniem obserwacje Syntą są przyjemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta prostota w budowie i obsłudze jest mocną stroną 8" dobsona. To prawda, że nie jest najlżejszy, to prawda, że nie jest najbardziej mobilny.

Można zmniejszyć wagę i gabaryty przechowywania wersja rozsuwaną :)  https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-rozsuwany,d1300.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo?

Też jestem ciekaw tego bo.. Miałem długo 8" betoniarkę i uważam, że widoki obiektów DSO i US były znacznie lepsze niż przez SW Newtona.

O komforcie obserwacji nie wspomnę :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, zgoda, są reduktory. Ale czy dają je gdzieś za darmo? :) A tu mówimy o prostym, tanim sprzęcie dla początkującego obserwatora, który nie będzie wymagał kupowania drogich dodatków. I będzie dawał zadowalające obrazy. Uważam, że Synta pod tym względem jest bardzo dobrym rozwiązaniem, choć na pewno nie jedynym. I mamy nowy teleskop, na gwarancji, za niecałe 1300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, zgoda, są reduktory. Ale czy dają je gdzieś za darmo? :) A tu mówimy o prostym, tanim sprzęcie dla początkującego obserwatora, który nie będzie wymagał kupowania drogich dodatków. I będzie dawał zadowalające obrazy. Uważam, że Synta pod tym względem jest bardzo dobrym rozwiązaniem, choć na pewno nie jedynym. I mamy nowy teleskop, na gwarancji, za niecałe 1300 zł.

Wszystko się zgadza ale proszę nie deprecjonuj obrazów dawanych przez teleskop, który porównywałeś z Newtonem raz.. Uwierz zyskuje bardzo przy bliższym poznaniu, a reduktor f6,3, który przydaje się również w astrofotografii za 200 parę zł kupisz.

Wiem - nie ten przedział cenowy ale i np. obrazy US tez nieporównywalne :)

Tak jak napisałem wyżej - Dziewczyna może zapolować na SW rozsuwaną - lżejsza, a przechowywaniu i transporcie mniejsza.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta prostota w budowie i obsłudze jest mocną stroną 8" dobsona.

Co to znaczy prostota w obsłudze? Np. refraktor jest w ogóle bezobsługowy...

Mam prośbę - zamiast pisać o zaletach swoich posiadanych teleskopów spróbujcie napisać o wadach. Bardzo podobają mi się posty kol wariat i lukost.  Nie ściemniają, nie ukrywają, nie czarują - piszą jak jest! Sory że post pod postem, ale nie miałem przez chwilę możliwości edycji...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy prostota w obsłudze? Np. refraktor jest w ogóle bezobsługowy...

Mam prośbę - zamiast pisać o zaletach swoich posiadanych teleskopów spróbujcie napisac o wadach.

Każdy teleskop ma swoje wady i zalety... Piszemy Koleżance, która dopiero zaczyna, podając linki, pokazując różne konstrukcje.

Refraktor jest bezobsługowy, SCT jest bezobsługowy - 4 lata miałem C11 i tylko raz kolimowałem po zmianie obudowy na karbonową, a a propos refraktora (150/1200) kolimować musiałem co najmniej raz w roku.

Prostota SW 8" na Dobsonie w jej obsłudze nie znaczy, że nie wymaga innych zabiegów, choćby kolimacja - stosunkowo częsta przy przenoszniu/przewozeniu, jest to układ otwarty i niestety lusterka tez trzeba ,,prać"..

Uważam, ze bardzo dobrze, że dziewczyna jak najwięcej się dowie, może uniknie błędów na początek bo to one są najczęstszą przyczyną porzucenia astro przed jego podniesieniem w pełnym tego słowa znaczeniu :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram! Ale musi się właśnie dowiedzieć nie tylko o zaletach, ale i wadach...

 

O ciężearze, o kolimacji, o czyszczeniu, o sile zbiorczej, o komie, o aberracji chromatycznej, o spajkach, o wpływie seeingu na oglądany obraz. O tym czy dany teleskop potrzebuje drogich okularów, czy zadowala sie tanimi. O szukaniu ostrości w światłosilnych teleskopach. O łatwości podążania teleskopem za uciekającym obiektem w okularze przy dużych powiększeniach. O mikroruchach. O montażach azymutalnych i paralaktycznych... pewnie jeszcze wiele spraw nie wymieniłem...

 

Ktoś polecał SW 8" na Dobsonie... ok. dobry teleskop...  wymienione zostało sporo zalet... może niech napisze teraz jakie ma wady  (albo jakie potencjalne dla innych widzi w nim wady) np. w/g klucza który podałem powyżej.  Spróbujcie podejść do tematu trochę inaczej niż zwykle, a będzie to pewnie bardziej z pożytkiem nie tylko dla konkretnej zainteresowanej osoby ale i dla wszystkich. Niektórym pewnie trudno będzie pisać o wadach swoich ukochanych teleskopów ;), ale chociaż spróbujcie :)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)