Skocz do zawartości

iTeleskop.org - OFERTA współwłasności i wspólnego użytkowania zrobotyzowanego teleskopu w Hiszpanii


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!
 
Wraz z grupą kolegów z PTMA Szczecin poszukujemy chętnych do współudziału w zakupie zrobotyzowanego teleskopu na południu Hiszpanii w Nerpio - jednym z najlepszych miejsc do uprawiania astrofotografii w Europie. 
 
Oferta jest konkretnie i szczegółowo  przedstawiona na stronie:
 
 
Może wśród Was znajdą się tacy, którzy chcieliby mieć dostęp do sprzętu wysokiej jakości za stosunkowo niską cenę lub tacy, którzy mają dosyć rozkładania i składania własnego sprzętu do astrofoto? Lub też inni, którym polskie kilkadziesiąt pogodnych nocy w roku najnormalniej nie odpowiada :)
 
Propozycja jest jak najbardziej poważna i okazyjna. W bieżącym tygodniu zbieramy chętnych do wspólnego zakupu.
 
 
Kuba
  • Like 4

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inicjatywa super. Gdybym dysponował taką kwotą od zaraz to pewnie bym się przyłączył.

 

Za to mam pytanie czy przewidujecie np możliwość wykupienia "czasu" teleskopu dla osób, które nie będą współwłaścicielami tegoż sprzętu?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Kuba, czyli jeśli dobrze rozumiem wykupując 1 udział - mam dostęp do sprzętu przez 365/23= ~15 dni?

A czy ta opłata miesięczna dotyczy jednego udziału? Czy całości?

pk

ieq45, tsapo65, stf8300m, fw4-8300, zwo 1200mm, kable, złączki, trytytki

pozdrawiam

Paweł Koczan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubanos - kilka zapytań ...Czy to dobrze rozumiem ?

Dni słonecznych jak widnieje na stronie jest 280 (nie wiem czy koledzy uwzględniają zmiany klimatu ...? )

Płace 4350 zł czyli 1 z 23-trzech udziałów lub proporcjonalnie więcej  ...

280 dni obserwacyjnych (bez gwarancji) dzielone na 12 miesięcy = 23dni w miesiącu .

23 udziały - czyli kupuje 1 dzień w miesiącu ? - dobrze rozumuję ?

Do tego płacę za 1 dzień w miesiącu 200 złotych ... serwis prąd itp...

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkoczan - tobie też się to trochę dziwne wydaje ...? - pisaliśmy razem ...

 

 

Aaa zapomniałem uwzględnić fazy księżyca ...

No i pogoda na obrazkach nie zachęca ... :D

 

P.S.

poczekajcie jeszcze kilka lat a wystąpię z lepszą ofert :P

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłości myślę, że tak. Na chwilę obecną skupiamy się jednak na samym zakupie. Byliśmy z kolegami w tym obserwatorium i wyglądało to nieziemsko.

 

Pozdr.

 

P.S. Możesz kupić udział "na spółkę" z kimś :)

To jest jakaś myśl :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też jestem ciekaw jak to będzie kolejkowane żeby każdy miał po równo z resztą... ? Dzielenie tego na dni wydaje się być bez sensu tak jak to wyżej koledzy policzyli. Chyba najlepiej by było dzielić na czas pracy teleskopu, zapewne w minutach czy godzinach. Każdemu z "udziałowców" by przypadło np 150 godzin dostepu do teleskopu (rocznie) - czy to mało czy dużo? Myslę że podobnie jak na Polskie realia.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może ja coś źle zrozumiałem, ale z zapisów umowy wnioskuję, że nie będzie realnego dostępu do czasu teleskopu, tylko kolejkowane zapisy na wykonanie określonej sesji obserwacyjnej .... którą ktoś (administrator) wykona za nas, w bliżej nieokreslonym czasie. A współwłasciciel dostanie gotowy materiał na skrzynkę.

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzielenie tego na dni wydaje się być bez sensu tak jak to wyżej koledzy policzyli.

 

To nie jest bez sensu , - to jest obrazowanie ... 150 godzin wydaje się dużo tak ... licząc 15godzin na zdjęcie mamy 10 zdjęć w roku.

Tak sobie jeszcze policzyłem 200zl *23osoby to wychodzi 4600 w roku 55200... czyli teleskop zwraca się po 2 latach ,albo i jeszcze szybciej z odpisami.

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie jeszcze policzyłem 200zl *23osoby to wychodzi 4600 w roku 55200... czyli teleskop zwraca się po 2 latach

 

Te 200 zł to opłata za hosting do AstroCamp, fundusz remontowy i temu podobne. Nic z pieniędzy współudziałowców nie trafi do kieszeni twórców pomysłu. Ten teleskop nie ma się zwrócić tylko działać i służyć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł rewelacyjny i pewnie bym się zastanowił nad partycypacją ale mnie najbardziej boli to, że zdjęć nie będzie można robić tylko zamawiać. Z drugiej strony nie dziwię się pomysłodawcom takiego podejścia, bo sam oddaję użytkownikom w ręce sprzęt dziesięciokrotnie droższy i aż serce się kraje jak widzę w jakim jest stanie po kilku miesiącach użytkowania i mam tu myśli głównie stan softu, nie hardware, bo hardware ciężko uszkodzić na odległość ale i to da się zrobić  :-

23 osoby to już raczej nie kameralna grupka, mniej osób-większe koszt per użytkownik. Co robić? Jak żyć? ???

 

A Szczecinowi gratuluję pomysłu i życzę 366 pogodnych nocy w 2016 roku.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 23 udziały, osób może być mniej bo nikt nie zabrania kupić więcej niż 1 udział :) Musimy jednak założyć, że to będzie taka właśnie grupa - a wtedy samodzielne sterowanie jest mało efektywne. Chcemy w maksymalny sposób wykorzystać czas pracy teleskopu. Do tego celu planujemy wykorzystać zaawansowany software do sterowania obserwatorium oraz scheduler ACP. Użytkownik może zakolejkować maksymalnie tyle czasu, ile wynika z ilości jego udziałów, przy czym jest możliwość dokładania kolejnych zadań do kolejki gdy część zostanie zrealizowana. Można będzie też ustawić zadania do wykonania w dłuższej perspektywie, co pozwoli na uzyskanie priorytetu. To tak w skrócie -vide Umowa.

 

 

Kuba

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie realnego dostępu do czasu teleskopu, tylko kolejkowane zapisy na wykonanie określonej sesji obserwacyjnej .... którą ktoś (administrator) wykona za nas, w bliżej nieokreslonym czasie. A współwłasciciel dostanie gotowy materiał na skrzynkę

Jako użytkownik iTeleskope.net, gdzie nie ma kolejkowania, a zwyczajnie rezerwuje się czas, byłem za takim rozwiązaniem, jednak zostałem przekonany do kolejkowania ze względu właśnie na brak traconego czasu na teleskopie. Algorytm będzie zakładał priorytet dla zadań bardziej na zachodzie oraz tych, które nie zostały wykonane w noc wcześniej. Zadaniem administratora nie będzie realne sterowanie teleskopem, a doglądanie czy system pracuje prawidłowo. Podobny sposób kolejkowania, choć o wiele bardziej ubogi, zastosowany jest na telescope.org, z tym, że tam użytkowników są setki, jeśli nie tysiące i na foty czeka się długo. W przypadku 23 udziałów czas oczekiwania nie powinien przekroczyć 48 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze wolne udziały w kupnie teleskopu www.iteleskop.org. Zachęcam do dołączenia do naszej grupy.

Poczytajcie o astrocampie - miejscu gdzie zlokalizowany jest ten teleskop http://ukastroimaging.co.uk/forums/index.php?topic=57931.0

 

Czekamy do środy do wieczora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry panowie, ale czy to nie jest tak ,że tonący brzytwy  się trzyma ... sam jestem w takiej sytuacji .. "ITALY słoneczne" ... dupa blada - było kiedyś ... teraz sam szukam innego miejsca .. Bardzo nie lobię być "dymany" i zawsze szukam czegoś, co odpowiada  w każdej kategorii $$$$ -cena jakość --...płacę za coś rzeczywistego a nie nabijam kasę .........

 

Podobną opinię ma kolega Janusz ...http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=36828...

 

Tu nie chodzi o  odstraszenie od oferty , tylko CZYSTO EKONOMICZNY kalkulator !!!

pozdr

Naski

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry panowie, ale czy to nie jest tak ,że tonący brzytwy  się trzyma ... sam jestem w takiej sytuacji .. "ITALY słoneczne" ... dupa blada - było kiedyś ... teraz sam szukam innego miejsca .. Bardzo nie lobię być "dymany" i zawsze szukam czegoś, co odpowiada  w każdej kategorii $$$$ -cena jakość --...płacę za coś rzeczywistego a nie nabijam kasę .........

 

Podobną opinię ma kolega Janusz ...http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=36828...

 

Tu nie chodzi o  odstraszenie od oferty , tylko CZYSTO EKONOMICZNY kalkulator !!!

pozdr

Naski

Naski, przetłumaczysz na polski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nieśmiało podbijam temat.  Oferta jest ciągle aktualna. 

 

Zebrała nas się już spora grupka osób, jednak brakuje mam pojedynczych osób zainteresowanych zakupem udziału (nie chcemy dzielić ceny na mniejszą liczbę udziałów bo nie chcemy zwiększać ceny zakupu pojedynczego udziału) .

 

Zapraszamy :)

Tu nie ma żadnej ściemy co sugerował Naski.  Chcemy za stosunkowo nieduże pieniądze mieć możliwość korzystania z teleskopu zlokalizowanego pod częściej niż w Polsce otwartym niebem.

 

Gdyby ktokolwiek miał wątpliwości to chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zapraszamy niezdecydowanych - są jeszcze udziały do wzięcia. Z powodów logistycznych finalizujemy umowę na koniec roku. Zapraszam szczególnie Zarząd PTMA, gdyż chcemy by cały projekt miał właśnie naklejkę PTMA. Cena pojedynczego udziału nie uległa zmianie. Chcę jednocześnie zaznaczyć, iż po uruchomieniu projektu, cena ewentualnego przeniesienia własności liczby udziałów będzie podlegała licytacji, zatem nie będzie możliwości jakiejkolwiek gwarancji ceny. Przypomnę największe zalety projektu: 1. jeden z najmniej zanieczyszczonych światłem nieboskłonów w Europie; 2. miejsce z jednym z najlepszych klimatów do uprawiania astronomii w Europie - 280dni obserwacyjnych; dodam że Chile ociera się o 320 dni, ale tylko w kilku wybranych lokalizacjach; 1600 m npm! Poza tym sprzęt jest na miejscu, sprawdzony i uruchomiony. Profesjonalny hosting. Zapraszam do kontaktu z PTMA Szczecin w sprawie detali. Umowa własności jest poprawiana - sami Właściciele zadecydują o jej końcowej formie - nic nie narzucamy. ZAPRASZAM!

 

Odnośnie kolejkowania:

1. każdy Właściciel będzie miał proporcjonalny dostęp do czasu obserwacyjnego, związany z ilością wykupionych udziałów;

2. algorytm będzie publiczny (dla Właścicieli);

3. niektóre z parametrów wejściowych algorytmu: ilość czasu (związana z udziałami), maks czas jaki można zająć jednej nocy, numer zadania w dotychczasowej kolejce, wysokość obiektu nad horyzontem, czas zachodu poniżej uzgodnionej granicznej wysokości, itp.

4. po kilku pierwszych miesiącach nie przewidujemy pełnego obłożenia kolejki w związku z dostępnym czasem (udziałami), dlatego osoby, które wykupią mniejszą ilość udziałów dostaną większą ilość czasu niż to wynika z absolutnego dzielenia ilości dni obserwacyjnych na udział.

 

To tylko przykłady. Końcową wersję algorytmu zatwierdzą wszyscy Właściciele.

 

P.S. Obecne filtry wąskopasmowe mamy zamiar wymienić na fotometryczne, żeby poszerzyć możliwości naukowe sprzętu.

Edytowane przez Admiral_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)