Skocz do zawartości

28.09.2015 - zaćmienie całkowite Księzyca (faza 1,28)


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

A odkrywkę spi... chmurwy :ranting:

 

Edytowane przez JacekE

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po zaćmieniu. Jakieś mieszane uczucia mam po nim. Przyjechałem na pole dość szybko - po durigje już byłem kilka minut po regulaminowym rozpoczęciu zaćmienia półcieniowego, którego z poćżatku się praktycznie w ogóle nie widział. Znajomi juz byli na miejscu. Pogoda dość dobra, ale duża wilgoć.

Początek mało emocjonujący - półcienia z początku praktycznie nie było widać, po pewnym czasie stwierdziliśmy lekkie pociemnienie od strony Oceanu Burz. Ciekawie się zrobiło jak zaczął nachodzić cień właściwy, po pewnym czasie ciemna część zaczęła się jarzyć lekko na czerwono. Niestety, zaczęła się zagęszczać mgła i rozpoczęła się dyskusja o ewentualnej zmianie miejscówki. Po chwili jednak mgła prawie całkowicie zeszła, więc zdecydowaliśmy się zostać. 10 minut później problem powrócił - niedługo przed fazą całkowitą mgła zrobiła się rekordowo gęsta - ciemnej części Księzyca nie było już widać. Teraz już wielkich dyskusji nie było - spakowaliśmy wszystko i pojechaliśmy do miasta - już po drodze było widać, że mgła znowu schodzi. Spotkaliśmy się ponownie na dużym nieoświetlonym placu w mieście - tutaj niebo było idealnie czyste - akurat zaczęła się faza całkowita. Zaskoczyło mnie, że to jest aż tak ciemne, w teleskopie prezentowało się słabiej niż gołym okiem - kolory były mniej intensywne - tarcza była taka szaro czerwonawa (gołym okiem czerwień była bardziej jaskrawa), szczegóły słabo widoczne). Foto okazało się dużo bardziej wymagajace niż sądziłem - myślałem że wystarczą czasy z 0,30-0.80 sek, a nie z 5 sekund. A do tego już trzeba prowadzenia, aby uzyskać jakiś sensowny obraz. I tak wszystko wychodziło mniej lub bardziej pojechane. Przy fazie maksymalnej Księżyc stał się juz bardzo ciemny, 2 teleskopy które wziałem (Synta i achro) okazały się zaparowane i postanowiłem pojechać do domu po ostatni suchy teleskop - SCT. Reszta pojechała nad morze. W domu okazało się, że Księżyc jeszcze widać z balkonu - szybko wyciągnałem SCT (końcówka fazy całkowitej) - ale obraz podobny jak z 2 poprzednich, więc to nie była wina zaparowania. Trochę obserwacji/foto i nasz satelita schował się za blokiem, przy okazji kończyła się juz pamięc w karcie. Siadłem do kompa zgrać - miało mi to zająć kilka minut, zajęło przynajmniej z 15, niepotrzebnie straciłem sporo fazy częściowej - przy wyjściu było już jasno, a cienia zostało juz tylko z 25%. Potem żałowałem, że nie wyszedłem od razu - miałbym ze 2 ujęcia więcej. Samej końcówki juz nie widziałem, bo Księżyc schował się za odległe drzewa i domy, poza tym jakieś chmury nalazły.

Ogólnie zaćmienie widziałem, ale niedosyt pewien jest - wilgoć, mgły, zmienianie miejscówek, niepotrzebna strata kilku ujęć z odkrycia (można było skasować kilka nieudanych zdjęć i wyjść od razu, zamiast zgrywać).

IMG_1792.thumb.jpg.a390a31d5d3f5e5c84d81

IMG_1799.thumb.jpg.f16c73a33ecc102c8542dIMG_1805.thumb.jpg.374fd827fc867360e2c7fIMG_1810.thumb.jpg.52e772b804f179f9ae947IMG_1815.thumb.jpg.18cf202eb1d8dae28a8c5IMG_1824.thumb.jpg.8cf4e5ea7aa6a81fcf1f3IMG_1833.thumb.jpg.783e012380b64ef6e1f48IMG_1836.thumb.jpg.7e1c9030553e405d6c84aIMG_1843.thumb.jpg.ee33e32b79dede149da4fIMG_1856.thumb.jpg.672ea4631175cd09999fc

 

 

  • Like 8

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie noc była jak kryształ. Przy rozpoczynającym się zaćmieniu Orion jak w mroźną noc zimową. W M42 przebijał,zielonkawy kolor. Nawet galaktyka Andromedy była całkiem pokaźna. Rogalowata  tarcza Księżyca ostro odcięta. Coraz subtelniejszy sierp i coraz jaśniejsza część zakryta - najpierw szara, potem czerwonawa i pomarańczowa. Napstrykałem mnóstwo (kiepskich) fotek, lecz przebiorę i zamieszczę dopiero dziś wieczorem. Na razie robota czeka (a ja się lenię ;-)

  • Like 5

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mi się tym razem poszczęściło. :)

Nie podchodziłem do tego zaćmienia na serio, ponieważ przy ostatnich zaćmieniach miałem wystarczająco pogodowego pecha, który dał o sobie bezlitośnie znać.

Na nieznaną mi wcześniej miejscówkę przyjechałem o 1 godz. Muniek oślepiał niesamowicie. Rozstawiłem sprzęt na małym wzniesieniu i czekałem cierpliwie. Bardzo nieciekawy widok miałem z południa - poniżej leżąca mgła raz się wznosiła raz opadała. Warunki do obserwacji jednak idealne. Po pewnym czasie Księżyc zaczął zmieniać swój kształt. Na początku słabo widoczny nachodzący cień i wreszcie wyraźny, połykający po woli cały Księżyc. Całkowita faza była niesamowita. Porównywając to z moją starą obserwacją z centrum dużego miasta to jak niebo a ziemia. Pstrykanie fotek przy różnych ogniskowych robiło mi frajdę. Nie spodziewałem się, że zaciemniony Księżyc będzie przy dłuższej ekspozycji aż tak prześwietlony.

Zaćmienia nie mogłem obserwować do końca - praca mnie zmusiła do wcześniejszego spakowania. Wracając do domu miałem nadal niesamowity widok na Księżyc przez szybę samochodu. Zastanawiałem się również, co tacy nieświadomi ludzie myślą widząc takie zjawisko...

PS: W domu miałem jeszcze czas na małą półgodzinną drzemkę.

PS2: Fotki załączę później, jak znajdę przejściówkę do karty CF.

 

Pozdrowienia z Kołobrzegu

m.m.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie noc była jak kryształ. Przy rozpoczynającym się zaćmieniu Orion jak w mroźną noc zimową. W M42 przebijał,zielonkawy kolor. Nawet galaktyka Andromedy była całkiem pokaźna. Rogalowata  tarcza Księżyca ostro odcięta. Coraz subtelniejszy sierp i coraz jaśniejsza część zakryta - najpierw szara, potem czerwonawa i pomarańczowa. Napstrykałem mnóstwo (kiepskich) fotek, lecz przebiorę i zamieszczę dopiero dziś wieczorem. Na razie robota czeka (a ja się lenię ;-)

No, nie ma to jak popatrzeć sobie na DS-y podczas pełni. :) Nocka faktycznie była nieprzeciętnie przejrzysta - spod domu obejrzałem mgławicę NGC 1360, a zimowe emki kłuły w oczy.  Dla mnie zaćmienie było w zasadzie tylko atrakcyjnym dodatkiem do sympatycznego rekonesansu po skarbach zimowego nieba. :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ostrowie Wielkopolskim też pogoda idealna jak na jesień. Wilgoć całą noc. Wystarczył wiatrak w moim MeadeLB 10" by mieć suche lustra. Nad ranem już po maxymalnej fazie zaćmienia temperatura spadła do -4 wszystko pokrył szron i lód, pojawiła się mgła. Zdjęcia jak wrócę z pracy czyli w nocy. Ogólnie z lornetka dało się ladnie po obserwować podczas tej pełni, Nawet drogę mleczną było widać[emoji6]

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie ma to jak popatrzeć sobie na DS-y podczas pełni. :)...

A najlepiej z miejskiego balkonu ;-(

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie noc była jak kryształ. Przy rozpoczynającym się zaćmieniu Orion jak w mroźną noc zimową. W M42 przebijał,zielonkawy kolor. Nawet galaktyka Andromedy była całkiem pokaźna. Rogalowata  tarcza Księżyca ostro odcięta. Coraz subtelniejszy sierp i coraz jaśniejsza część zakryta - najpierw szara, potem czerwonawa i pomarańczowa. Napstrykałem mnóstwo (kiepskich) fotek, lecz przebiorę i zamieszczę dopiero dziś wieczorem. Na razie robota czeka (a ja się lenię ;-)

Gdy już wyszła mgła , a zaćmiony całkowicie księżyc nieubłaganie znikał wśród gałęzi ,zmiarkowałem się że za plecami miałem Oriona na którego nie mogłem się doczekać odkąd nabyłem swą 10`` armatę ;) Szybki obrót tuby i mimo już kiepskich warunków udało się zlokalizować osławioną mgławicę . Skoro przy takiej mgle wywołała wielkiego banana na mej buzi, to co dopiero będzie gdy warunki będą bardziej przyjazne . Coś czuję że budzik na 2 w nocy trzeba będzie ustawiać ;)

Tak więc jednej nocy udało się obejrzeć dwa obiekty na które czekałem od początku wakacji :D

  • Like 1

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko i ode mnie nocka była piękna, a szczególnie podczas całkowitego zaćmienia. Niebo, droga mleczna itd super.

- początek fazy częściowej (h = 29°) - 01:07UT

_MG_9014.thumb.jpg.141ea882d191fc6fc0300a92cab895b7.jpg

- moment fazy maksymalnej (h = 17°) - 02:47UT

_MG_9349.thumb.jpg.aa387a0f2d9be0513b90f63322a7e7a6.jpg

- koniec fazy częściowej (h = 2°) - 04:27UT

_MG_9735.thumb.jpg.29bc140d0b7851bb3925a3d0144f4d2c.jpg

Też masz spłaszczony księżyc z rana taki "melon" myślałem że to tylko mi się rozciągnął....

  • Like 5
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co taki skromny opis Robert?

Na początku filmiku trochę ten Księżyc wariuje - tępo za szybkie.

Zastanawiam się jaką technikę montażową miałeś. Nie wiem czy to krótkie klatki połączone w jedną całość, czy jednak nagranie filmowe?

 

Ciekawski m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co taki skromny opis Robert?

Na początku filmiku trochę ten Księżyc wariuje - tępo za szybkie.

Zastanawiam się jaką technikę montażową miałeś. Nie wiem czy to krótkie klatki połączone w jedną całość, czy jednak nagranie filmowe?

 

Ciekawski m.m.

To luźne klatki canona 450d ułożone w przypadkowy sposób. Chciałem zobrazować moją wczorajszą sesję obserwacyjną..materiał ma tylko wartošć emocjonalną.. Stąd brak komentarza. ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)