Skocz do zawartości

28.09.2015 - zaćmienie całkowite Księzyca (faza 1,28)


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie chwile przed końcem fazy całkowitej potrafią przynieść zaskakujące zmiany w kolorystyce Księżyca. Błękitny kolor jest efektem przechodzenia promieni słonecznych przez warstwę ozonu w stratosferze, która silniej absorbuje czerwone światło.

Godzina 5:20, Sky-Watcher BKED80, ZWO ASI174MM, 500 klatek w IR (kanał czerwony) i 500 klatek w L (kanał niebieski).

150928-zacmienie-ir.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Noc księżycowa

Kiedy to ja poprzednio przesiedziałem noc pod gwiazdami? Dwa lata temu, czy może trzy? Nie ten klimat, nie ten wzrok, nie ten zapał. Ot, godzina ? dwie błądzenia między obłokami, Księżyc z balkonu, czasem rzut okiem w niebo na wakacyjnym wyjeździe. To nie to samo, co sierpniowa noc spędzona na leżaku, Perseidy widziane z miejscówki za cmentarzem na słowackim Podtatrzu czy Orion z leśnej polany przy -24°C.

Jednak tym razem szykowała się specjalna okazja. Nawet gazety rozprawiały o Krwawym Księżycu ? nadchodzącym zaćmieniu podczas perygeum, gdy tarcza pozostająca w cieniu Ziemi rozświetlona będzie na czerwono światłem rozproszonym w ziemskiej atmosferze. Co więcej, serwisy pogodowe zapowiadały na tę noc czyste niebo. Wprost niewiarygodne, za piękne, by się sprawdziło. Jednak poprzedzający wieczór robił się coraz czyściejszy. Mój miernik jakości atmosfery ? widok odległych o kilkadziesiąt kilometrów masztów telekomunikacyjnych ? to potwierdza. Rzadkość, maszty na ogół z trudem widoczne przez lornetki dały się dostrzec gołym okiem. Więc może wytrzyma?

Wytrzymuje. Po zmierzchu, na południowym zachodzie widać nisko Saturna. Lornetka 15x56, z trudem i momentami ? ale jednak oddziela pierścień od maleńkiej tarczki. Znaczy, warunki atmosferyczne robią się znakomite. Na wschodzie pojawia się bohater dzisiejszej nocy ? Księżyc. Świeci najpierw pomarańczowo, potem stopniowo bieleje aż do barwy niemal porcelanowej. Wieczorne warunki do obserwacji pełni mam trudniejsze niż poranne. Patrzę przez otwarte okno, lornetkę opierając na lasce trekkingowej z funkcją monopodu, uzupełnionej mini-głowiczką kulową. Stabilność umiarkowana, lecz i tak lepsza, niż przy obserwacjach z ręki.

Tymczasem od zachodu, pomimo pełni widać z balkonu sporo gwiazd. Teraz króluje tam wieczorem Wężownik. Nie mogę się powstrzymać, by nie rzucić okiem na jasną i rozległą gromadę otwartą IC 4665, zwaną niekiedy Żłóbkiem Letnim. Kilkanaście białych, rozrzuconych równomiernie, ostrych jak szpilki gwiazdek świeci ponad jaśniejszą pomarańczową ? Oph (Kalbalrai). Więc obiekty głębokiego nieba w mieście podczas pełni? Czemu nie, jeśli są widoczne.

Następna odsłona księżycowego dramatu jest w drugiej połowie nocy. Gdy wychodzę na balkon, mocno już wycięta tarcza świeci na południowym zachodzie nad blokami Ursynowa. Więc najpierw seria fotek z mojego nieprofesjonalnego lecz niezłego kompaktu, potem kontemplacja przez lornetkę. Pełen komfort, na balkonie mam statyw i fotelik. Przy nadgryzionej pełni pięknie widać gwiazdozbiory zimowe. Dawno nie widziany Orion prezentuje swój miecz. Co szkodzi spojrzeć przez lornetkę? Oj, tego się nie spodziewałem ? plama M42, Wielkiej Mgławicy, całkiem dobrze widoczna pomimo miejskiej iluminacji. Zaś powyżej gromada NGC 1981 ? grupa gwiazdek świetnie widocznych w powiększeniach 15x i 12x. Jeszcze wyżej Pas Oriona, lecz nie tylko jego trzy niebieskie olbrzymy ale także towarzysząca im drobnica, w tym esowaty asteryzm pomiędzy Mintaką i Alnilamem (? i ? Ori). Wszystko razem to też gromada ? Collinder (Cr) 70.

Rzut okiem na wyższe partie gwiazdozbioru ? głowę Oriona (Cr 69) i jego koronę, rzadką gromadę Cr 65 ponad głową, na pograniczu z Bykiem.Zachęcony coraz lepszą widocznością odnajduję stopę Bliźniąt ? czerwonawe gwiazdy Propus i Tejat (? i ? Gem). W ich okolicy znajduje się jedna z piękniejszych eM-ek ? gromada otwarta M35. Też ją widzę, też szpileczki gwiazd połyskują w lornetce 15x56. Co więcej, obok wypatruję plamkę gromady znacznie odleglejszej, przez co mniejszej i słabszej ? NGC 2158.

No ale dość tej ?słabizny?, mam przecież blisko do Plejad. Cud-miód w każdej lornetce. Nawet Warkocz Alkione ? zagięty rządek słabszych gwiazdek pod lucidą (najjaśniejszą gwiazdą gromady) widać bez trudu. Jeszcze rozleglejsze są Hiady ? trójkątny rdzeń gwiazdozbioru Byka z pomarańczowym byczym okiem ? Aldebaranem w tle. Zawsze fascynują mnie ich barwne pary i trójki. Wyłapuję jeszcze wychodzące spoza ściany bloku obiekty Jednorożca: Choinkę (NGC 2264) i Gromadę Rozety (NGC 2244), mierzę się z Galaktyką Andromedy (skutecznie) i M33 (bezskutecznie, niestety).

Jednak to wszystko dzieje się podczas postępującego zaćmienia. ?Rogal? stopniowo zwęża się, zaś część zacieniona wydaje się coraz jaśniejsza. Wkrótce staje się pomarańczowa a potem rdzawoczerwona. Fotografuję pilnie, nie licząc na nadzwyczajne wyniki. Chociaż, kto wie? Może coś się da wybrać?

Sesję kończę już o świcie, przygotowując się do wyjścia z domu. Znów pojawił się jasny sierp i rosnąc zmierza w kierunku dachów Ursynowa. DS-y już znikły, tylko jasny Syriusz mieni się nisko. Więc ostatnie pamiątkowe fotki i do pracy. Dawno nie miałem takiej uczty, dlatego dzielę się z wami swoimi przeżyciami. Cieszmy się nimi razem.

 

DSCF6452.JPG

DSCF6400.JPG

DSCF6404.JPG

DSCF6413.JPG

DSCF6422.JPG

DSCF6424.JPG

DSCF6431.JPG

DSCF6437.JPG

DSCF6442.JPG

Edytowane przez Janko
Poprawki edytorskie
  • Like 9

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozaika Księżyca w wysokiej rozdzielczości, wykonana podczas fazy częściowej o godzinie 3:23.

Celestron C9.25, ZWO ASI174MM, filtr zielony. 48% rozmiaru oryginału.

150928-ksiezyc-fc-moz-2400.thumb.jpg.150

Ktoś może zwrócić uwagę - jak można robić mozaikę podczas zaćmienia? Przecież normalnie przy takiej ogniskowej trwa to co najmniej kilkanaście minut, co z szybko zmieniającą się pozycją cienia?

Aby rozwiązać ten problem, pozwoliłem sobie na trochę kreatywności :)

Materiał rejestrowałem przy jednoczesnym przesuwaniu pozycji montażu w kierunku północnym lub południowym z prędkością 4' na sekundę (16-krotność prędkości śledzenia). Wystarczyły trzy takie "przeloty" w górę i w dół, dla zachodniej, środkowej i wschodniej części tarczy. Grupy klatek zostały następnie podzielone na wstępnie ustabilizowane fragmenty o rozdzielczościach 1936x600 i obrobione tradycyjną metodą w Autostakkercie i Astra Image 3.0SI. Dzięki bardzo dużej szybkości kamerki (120 klatek na sekundę) każdy fragment składał się z około 200 klatek, co w połączeniu z niezłym seeingiem pozwoliło na osiągnięcie dobrej ostrości finalnej fotki.

Cała akcja trwała jedynie około 50 sekund, z czego niecałe 40 spędziłem na rejestrowaniu materiału, a resztę na zmianie pozycji montażu w rektascencji pomiędzy poszczególnymi partiami. Księżyc przesuwa się po orbicie z prędkością około 1 kilometra na sekundę, więc teoretycznie cień powinien przez ten czas przesunąć się o około 50 kilometrów - algorytmy Photoshopa bez problemu poradziły sobie z korektą jasności całej powierzchni tarczy.

Poniżej ilustracja wideo, jak wygląda materiał - prędkość odtwarzania filmu odpowiada prędkości, z jaką był nagrywany:

I kilka przykładowych, wspomnianych powyżej fragmentów 1936x600, na których odbywała się właściwa obróbka i które posłużyły do złożenia mozaiki w Photoshopie: http://imgur.com/a/OJlmv

Edytowane przez bar
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Gratulacje dla wszystkich za udane fotki, szkice i obserwacje wizualne tego niecodziennego zjawiska.

Dzisiaj dopiero zasiadłem do obróbki własnych zdjęć. Dużo ich jest, więc to trochę potrwa.

Pierwsze rezultaty już mam - działam dalej z obróbką...

 

mofi-a.de.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja zapodam swoje, nie najlepiej to wyszło, ale może być. Film złożony z 1051 klatek, wykonane Canonem 60Da + teleskop Bresser 150/760mm

 

[url=https://www.youtube.com/embed/yGEPXnEuHw4?feature=oembed] 

A ją swoich 600jeszcze nie mam czasu obrobić.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przejrzałem swoje zdjęcia i wybrałem 10 najlepszych klatek. Szału nie ma, ale na składankę starczyło. (f=300 mm)

skladanka2a.thumb.jpg.21613a79f34d2bd81c

 

Edytowane przez polaris
  • Like 6

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie mam końcówki.....trza było do pracy z miejscówki jechać. Nie jestem zadowolony z części, kiedy Księżyc jest już czerwony, jakość jest nędzna z porównaniem z początkiem filmu. Źle przeprowadziłem obróbkę tego fragmentu i z tego jestem niezadowolony. Będę robił jeszcze raz, ale już na spokojnie :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w-1.thumb.jpg.9fa5e75c965ca357e951051bd1

 

Oczywiście także nie przegapiłem zaćmienia:) 

Plan był na timelapsa, ale za dużo kombinowałem z ustawieniami więc pomysł porzuciłem a w zamian za to obserwacje przy zaćmieniu;)

  • Like 7

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)