Skocz do zawartości

filtr H-beta dla CCD - z czym to się je


Rekomendowane odpowiedzi

Filtr H-beta wycina z widma wąski pasek:

 

post-2739-0-29465300-1441650677_thumb.gi

 

Polecany dla takich obiektów jak: mgławica Koński Łeb, Kalifornia lub Sharpless 132 (z jednego z ostatnich obiektów Jolo)

 

1. jakie jeszcze obiekty warto potraktować tym szkiełkiem

2. jak prowadzić postprocessing: mieszać Ha + Hb +np. SII (kanały R+B+G ?) 

3. może się trochę wygłupię, ale na spektrum H-beta wychwytuje "prawie" to samo co OIII (choć to rożne pierwiastki długość fali jest podobna). Czy w związku z tym mając filtr OIII jest sens inwestowania w H-betę (w moim przypadku pytanie trochę spóźnione, bo filtr już zamówiony  :) )

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hb w teorii łapie sygnał z wodoru, tylko odpowiadający emisji o wyższej energii przejścia (stąd mniejsza długość fali), niż Ha. W praktyce załapiesz nim ten sam sygnał, co z Ha, jedynie o mniejszej intensywności. Stosunek Ha do Hb będzie zależał od energii jonizującej wodór - im będzie ona wyższa (im pobliska gwiazda promieniuje bardziej w ultrafiolecie) tym więcej będzie Hb. To, że ta długość fali leży w pobliżu Oiii to nic nie znaczy - filtry wąskopasmowe wytną co trzeba i Oiii nie załapie sygnału z Hb i vice versa. 

Jakie jeszcze obiekty nim traktować - to już trzeba w czeluściach internetu poszukać.

Jak obrabiać - to pole do popisu, bo sygnał z Hb będzie w teorii odpowiadał obszarom wodoru, które są mocniej zjonizowane przez wysokoenergetyczne promieniowanie i wg mnie na pewno warto go jakoś zróżnicować względem Ha, żeby to pokazać. Ale jak to zrobić i jak to wyjdzie - nie wiem :)

 

PS - to że do Sh2-132 poleciłem Hb nie znaczy, że warto ten obiekt fotografować w tym paśmie. H beta to też filtr wizualny, w którym obserwatorzy mogą podziwiać obszary wodorowe. Obszary te w Ha świecą zazwyczaj mocniej, ale ludzkie oko w paśmie Ha jest zupełnie ślepe na słabe światło o takiej długości fali (stąd mamy czerwone latarki, które nie psują akomodacji do ciemności). Dlatego nie ma wizualnych filtrów Ha. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, zapomniałem o jeszcze jednym aspekcie habety :) Jak się składa z wąskich pasm "naturalny" RGB, to Hb służy do wzbogacenia materiału o kolor niebieski. S i Ha mapujemy na czerwień, a Oiii na zielony i niebieski wtedy w odpowiednich proporcjach. Kiedy nie mamy Hb, to niebieski syntezujemy z Oiii i dodatkowo z pewnej części (np 20%) Ha, ale to taka proteza, bo nie cały obszar świecący w Ha świeci też w Hb.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, zapomniałem o jeszcze jednym aspekcie habety :) Jak się składa z wąskich pasm "naturalny" RGB, to Hb służy do wzbogacenia materiału o kolor niebieski. S i Ha mapujemy na czerwień, a Oiii na zielony i niebieski wtedy w odpowiednich proporcjach. Kiedy nie mamy Hb, to niebieski syntezujemy z Oiii i dodatkowo z pewnej części (np 20%) Ha, ale to taka proteza, bo nie cały obszar świecący w Ha świeci też w Hb.

No to niezły Janów tu wychodzi :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani to, ani to.

Czasami coś poczytam: http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/h-beta-ccd-filter.html

 

"When using the Astronomik H-beta filter together with the H-alpha-CCD you can create charts of the ionization energy in nebulas by creating an image from the ratio of H-alpha vs. H-beta."

 

Technicznie rzecz biorąc zacytowany fragment faktycznie budzić wątpliwości, bo precyzyjniejsze byłoby stwierdzenie, że "nie cały obszar będzie świecił tak samo w Ha, jak w Hb". Ale czy cały obszar świecący w Ha będzie świecił też w Hb - tego nie wiem. Na pewno nie będzie świecił tak samo i rozkład jasności będzie inny  :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o listę obiektów dla różnych filtrów to jest mega-test filtrów wizualnych na CN:

http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/user-reviews/accessories/astronomical-filters/filter-performance-comparisons-r1471

  • Like 2

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego http://www.astrodon.com/uploads/3/6/0/7/3607549/astrodonnarrowbandfaq.pdf

 

Fragment o H-beta

 

H-beta is of interest for scientific research, but is not useful for narrowband imaging. It is a blue filter at 486 nm. It has the same
information as the H-a filter, but its signal is one-quarter to one-third as intense. Thus, it does not really add new information and
provides a weaker signal. Helium (He) and Nitrogen (NII ? ?en-two?) filters can show different structures in certain objects like
planetary nebula, but are more restricted in their use. Astrodon does offer a NII narrowband filter for those wishing to explore these
differences (see section below).
 
Jeśli dobrze przetłumaczyłem to H beta nie nadaje się do astrofoto ponieważ niesie tą samą informację co H alfa tylko dużo słabszy sygnał
 
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest, że dla afoto estetycznego habeta ma niewielkie zastosowanie, choć autor tekstu sam sobie zaprzecza w jednym zdaniu: "It has the same information as the H-a filter, but its signal is one-quarter to one-third as intense". Skoro stosunek sygnału się zmienia od 1/3 do 1/4 (wg innych źródeł nawet do 1/6) to nie jest to ta sama informacja. Różnica w stosunku Ha do Hb to właśnie to co nas interesuje. Jak pisze na podlinkowanej przeze mnie wcześniej stronie astronomik, obszary o większym stosunku Hb do Ha są mocniej zjonizowane i taką informację możemy próbować wyłuskać podczas obróbki.

Radek już ma ten filtr, to może jakieś testy zrobi niedługo :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek już ma ten filtr, to może jakieś testy zrobi niedługo :)

Ma, ma. Kurier zadzwonił spod drzwi akurat w czwartek, jak jadłem pierwszy obiad u p. Krysi (dostawa miała być przed zlotem). Pierwsze światło miało być w Zatomiu. Wyszło jak zwykle.

Najpierw jednak muszę rozpakować koło EFW2 i filtry, zainstalować i (jak się wyrobię) za jakieś .... 2 miesiące ruszą testy.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest, że dla afoto estetycznego habeta ma niewielkie zastosowanie, choć autor tekstu sam sobie zaprzecza w jednym zdaniu: "It has the same information as the H-a filter, but its signal is one-quarter to one-third as intense". Skoro stosunek sygnału się zmienia od 1/3 do 1/4 (wg innych źródeł nawet do 1/6) to nie jest to ta sama informacja. Różnica w stosunku Ha do Hb to właśnie to co nas interesuje. Jak pisze na podlinkowanej przeze mnie wcześniej stronie astronomik, obszary o większym stosunku Hb do Ha są mocniej zjonizowane i taką informację możemy próbować wyłuskać podczas obróbki.

Radek już ma ten filtr, to może jakieś testy zrobi niedługo :)

Istnieje możliwość, że Autor sobie nie zaprzecza, stosunek  zmienia się  w zależności od efektywnej temperatury gwiazdy pobudzającej, kolejnym parametrem jest tak zwana "gęstość optyczna", następnym "metaliczność" mgławicy, która ma wpływ na przekrój czynny jonizacji wodoru.

Literatura:

1. Cały skrypt jest ciekawy, tu: Strona III-24 najlepiej cały rozdział III-3 http://www.astronomy.ohio-state.edu/~pogge/Ast871/Notes/Ionized.pdf

2. Ujęcie całościowe: http://ned.ipac.caltech.edu/level5/March02/Stasinska/paper.pdf

3. Podstawowa pozycja dot. mgławic gazowych, tu: Tabela 4.2 podtabela "Balmer-line intesities"  https://books.google.pl/books?id=HgfrkDjBD98C&lpg=PP1&hl=pl&pg=PA73#v=onepage&q&f=false

 

Bardzo ciekawe opracowanie popularne, (chyba?) nie tylko do "wizuala"

http://www.reinervogel.net/index.html?/WR/WR_e.html

 

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje możliwość, że Autor sobie nie zaprzecza, stosunek  zmienia się  w zależności od efektywnej temperatury gwiazdy pobudzającej, kolejnym parametrem jest tak zwana "gęstość optyczna", następnym "metaliczność" mgławicy, która ma wpływ na przekrój czynny jonizacji wodoru.(...)

Tak, o tym właśnie piszę od samego początku:

(...)

Jak obrabiać - to pole do popisu, bo sygnał z Hb będzie w teorii odpowiadał obszarom wodoru, które są mocniej zjonizowane przez wysokoenergetyczne promieniowanie i wg mnie na pewno warto go jakoś zróżnicować względem Ha, żeby to pokazać. Ale jak to zrobić i jak to wyjdzie - nie wiem :)

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesuje mnie spór retoryczny.

Tak, o tym właśnie piszę od samego początku:

Nasze pojmowanie procesów zachodzących w rejonie HII jest odmienne, dowodzi tego cytat z Twojej wypowiedzi:

(...) Jak obrabiać - to pole do popisu, bo sygnał z Hb będzie w teorii odpowiadał obszarom wodoru, które są mocniej zjonizowane przez wysokoenergetyczne promieniowanie i wg mnie na pewno warto go jakoś zróżnicować względem Ha, żeby to pokazać. Ale jak to zrobić i jak to wyjdzie - nie wiem :)

 
Nie mam ochoty prowadzić  gó...burzy, więc krótko:  w określonych obszarach konkretnej mgławicy stosunek Halfa do Hbeta będzie stały. Stosunek zależy od temp. gwiazdy lub gwiazd pobudzających, przekrój czynny od składników mieszaniny gazów z wodorem  w określonym świecącym wycinku mgławicy  i prosto pisząc albo mgławica jest gruba albo cienka :)

Praktycznie na astrofoto powyższe wnioski mogą przełożyć się tak: jeżeli jest Halfa to jest i Hbeta przy czym Hbeta ma inny kolor i jest jej około trzy razy mniej -  ile? Sprawdź w katalogu temp. gwiazd  jonizujących i skorzystaj z tabeli podlinkowanej w źródle [3]

Pozdrawiam

12" F/5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) 

Nie mam ochoty prowadzić  gó...burzy, więc krótko:  w określonych obszarach konkretnej mgławicy stosunek Halfa do Hbeta będzie stały. Stosunek zależy od temp. gwiazdy lub gwiazd pobudzających, przekrój czynny od składników mieszaniny gazów z wodorem  w określonym świecącym wycinku mgławicy  i prosto pisząc albo mgławica jest gruba albo cienka :)(...)

Według mnie piszesz to samo co ja - w określonych obszarach stosunek Ha do Hb będzie stały, a w różnych obszarach będzie inny. Stąd idea pokazania i uwypuklenia właśnie tych różnic. Co do gó... burzy i braku zainteresowania sporem, to argumentowanie ad ignorantiam i ad personam rzeczywiście się wpasowuje w ten schemat.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 10 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)