Skocz do zawartości

Miernik Jasności Nieba - SLM


MarekM60

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety lekki poślizg produkcyjny :(

Płytki drukowane do montażu miały być na tą środę, a będą na następną.

Jak się dalej nie spóźnią, to pierwsze SLM-y powinny wyjść pocztą w przyszły piątek.

Na przyszłość będzie lepiej, z terminami, bo zrobiłem większe zapasy i płytek też będzie dość.

 

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Aktualna cena "zlotowa" (przedłużona do końca miesiąca) to 120 zł plus przesyłka. Zwykła cena to będzie 180 zł plus przesyłka."

2 dni sorry.gif

Ale w porównaniu z oryginałem http://www.astroshop.pl/inne/unihedron-sky-quality-meter-usb-z-soczewka-wersja-l-/p,20964

Edytowane przez JacekE

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

f4d1d9d3552596540b57498869460e0b.jpg

Po lekkich bojach - płytki na 25 mierników odebranie i mozna montować.

Żeby nie było, ze przez te 2 tygodnie się op.... - to.... W sobotę skończyłem ostatnie egzaminy i mam licencje pilota samolotowego :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  • Like 8

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zaprojektuj coś podobnego, przenośnego i małego Panie Pilocie
flying-telescope1.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chyba się nie mają bo od dłuższego czasu cisza i brak odzewu,......

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żadnych ''wypadkach lotniczych" ostatnio nie słyszałem, pewnikiem jest zarobiony i dlatego się nie pokazuje na forum.

Był wypadek szybowcowy 3 października tego roku bardzo blisko Bielska (gdzie mieszka nasz kolega od miernika) w Międzybridziu Bialskim (zginął pilot). Ale żywię nadzieję, że wypadek nie dotyczył naszego kolegi z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie - żyje :) i mam nadzieję, że jutro w godzinach popołudniowych się odezwie :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal - zacytuję: ,, Jutro się odezwę w temacie, miałem problem z obiektywami, musiałem wymieniać, byłem też na wyjeździe....." :angry:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.09.2015, 09:39:16, Newborn_Sailor napisał:

Np. komuś komu zdarzyło się być w Tybecie z dala od głównych miast, miernik pokazywał nie tak bardzo dużą wartość, chociaż jego oczy widziały co innego. To najpewniej "wina" tych czterech tysięcy metrów n.p.m. - przez cieńszą atmosferę światło gwiazd jest tam mocniejsze, co też wpływało na pomiar SQM-a.

 

Zaciekawił mnie to i trochę o tym poczytałem. W linku, który zamieściłeś w kolejnej wiadomości nie było żadnej dyskusji na temat pomiarów w Tybecie. Było tylko stwierdzenie człowieka, który tych pomiarów dokonał, że to zapewne wina dużej wysokości i "jaśniejszego" światła gwiazd.

Parę lat temu trafiłem na bardzo ciekawą analizę czynników wpływających na jasność nieba:

http://www.ing.iac.es/Astronomy/observing/conditions/skybr/skybr.html

Każdemu zainteresowanemu tematem polecam to przeczytać, bo jest tam naprawdę dużo ciekawych informacji. To, co jest najważniejsze w kontekście dyskusji, to fakt, że światło gwiazd jest zbyt słabe, aby fakt obserwowania z większej wysokości mógł wpłynąć zauważalnie na wynik pomiaru SQM. W przypadku obserwatorium w La Palma (zlokalizowanego na wysokości 2300 m.n.p.m.) sumarycznie światło gwiazd (zarówno to docierające do nas bezpośrednio jak i po rozproszeniu w ośrodku międzygwiezdnym) w połączeniu ze światłem galaktyk daje do jasności nieba wkład na poziomie 23 mag/sekundę kątową do kwadratu, czyli niecałe 40% jasności nieba w tamtym miejscu.

Autorzy tego tekstu piszą, że w ciemne noce około minimum słonecznego jasność nieba w tej miejscówce wynosi około 21.9 mag/sekundę kątową do kwadratu. Piszą też, że zwykle współczynnik ekstynkcji atmosferycznej wynosi tam około 0.15 mag, co oznacza że światło przychodzące do nas spoza atmosfery w zenicie jest przez nią "przygaszone" zaledwie o około 15%. Zważywszy na to, że "pozaatmosferyczne" światło to zaledwie 40% całej jasności nieba, łatwo policzyć, że nawet gdyby w Tybecie nie było ekstynkcji, jaśniejsze gwiazdy spowodowałyby wzrost jasności nieba o zaledwie 6%, czyli około 0.06 mag. Oczywiście, w Tybecie ciągle mamy nad głową sporo powietrza, przez co zmiana ta w praktyce jest jeszcze mniejsza.

Druga interesująca kwestia poruszana w tym tekście, to wpływ naturalnego świecenia nieba (airglow) na jasność nieba. Po pierwsze, to właśnie airglow ma największy wkład do jasności nieba w najciemniejszych miejscach na powierzchni Ziemi. Po drugie, w okolicach maksimum słonecznego jasność nieba jest średnio o około 0.5 mag większa niż w okolicach minimum (co wynika z jaśniejszego airglow). Podejrzewam, że to właśnie ten czynnik może odpowiadać za to, że czasem w naprawdę dobrych miejscach SQM-L pokazuje, że niebo wcale nie jest aż tak ciemne jak mogłoby być w takim miejscu.

 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksima i minima mają ogromne znaczenie, np. pamiętam jak przy wysokiej aktywności Słońca byłem w Stuposianach i niebo było takie wyprane, Droga Mleczna bez kontrastu. A przecież to jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce! Było to moje pierwsze spotkanie z bieszczadzkim niebem i mnie nie powaliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)