Skocz do zawartości

Miernik Jasności Nieba - SLM


MarekM60

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to wpłacili pieniądze? Zgłaszałem chęć kupna po cenie zlotowej na PW 14 września, ponowiłem chęć 29 września, ale nie dostałem żadnych namiarów na przelew. Jest jakaś lista?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

43 minuty temu, polaris napisał:

Jest jakaś lista?

To jest dobre pytanie, jestem w podobnej sytuacji, zgłosiłem Markowi chęć zakupu po cenie zlotowej jak tylko wątek się pojawił. Nie wpłacałem nic z góry bo ustaliłem przez PW że dostanę informację gdy mierniki będą gotowe i wtedy puszczę przelew.

Dobrze byłoby gdyby Marek skoro pracuje nad tym tematem dał znać co się dzieje, kto 'załapał' się na listę, czy mierniki już są i dla kogo - czy wpłacać pieniądze.

Jak  pisał MaPa nie spieszy mi się, nie naciskam, bo wiem ile to roboty dla Marka ale jakakolwiek informacja była by pomocna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zgłaszałem chęć kupna na PW, ale po normalnej już cenie i dobrze byłoby wiedzieć, czy istnieje możliwość zakupu... to milczenie dobija :)

Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.09.2015, 11:59:52, lukost napisał:

Są, są - co najmniej paręnaście sztuk jest już zamówionych. :) Piszcie do Marka na PW. 

Zamówienia składano przez PW. Jakie były kryteria ich przyjmowania i kto konkretnie wpłacił - nie wiem. 

 

9 godzin temu, polaris napisał:

Jak to wpłacili pieniądze? Zgłaszałem chęć kupna po cenie zlotowej na PW 14 września, ponowiłem chęć 29 września, ale nie dostałem żadnych namiarów na przelew. Jest jakaś lista?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja umowiłem się bardzo dawno temu tzn. 28.09 na PW na odbiór osobisty w Bielsku po cenie zlotowej i nadal czekam na info...

A teraz widzę na PW że użytkownik jest "nieznany".!!!! Czy oznacza to usunięcie konta przez kolegę od mierników? Panowie, ja nawet bez miernika "ciemno to widzę" [emoji22]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeszcze raz przepraszam za opoźnienia, ale wszelkie problemy już rozwiązane.

Mierniki praktycznie gotowe (jutro lądują w obudowach) i w poniedziałek wysyłka.

wszyscy, którzy do tej pory zamówili - dostają w cenach "Zlotowych".

Pelniejsze info dam jutro wieczorem.

image.jpeg

image.jpeg

  • Like 6

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy były z kalibracją - tak aby wskazania pasowały do oryginału. To nie tylko tor optyczny (okazało się, że trzeba zmienić filtr i obiektyw i co za tym idzie wymiary toru, mocowanie, itp), ale także algorytm obliczeniowy (zmienny czas uśredniania pomiaru zależny od jasności nieba).

No ale problemy są po to by je rozwiązywać - i tak się stało :)

Ta wersja jest "złota":

zdjecie 1.JPG

  • Like 4

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednich nie musicie zwracać.

Zrobiłem "remanent" w biurokracji czyli zamówieniach i płatnościach.

Proszę Kolegów, którzy zamówili i/lub wpłacili za SLM-a o sprawdzenie i potwierdzenie zgodności z poniższym wykazem (nie wliczam 3 mierników ze Zlotu - Ignis,JacekE, Alien):

A. Zamówione i zapłacone: marko7, Krater, lukost, rokita, plitfyg, Emu, arek, Mikele, bartolini, AstroLutek, zarek. (Zarek i szdom1 (nagroda zlotowa) - proszę o podanie adresu wysyłki, bo gdzieś przepadły)

B. Zamówione: Windforce, zombi, polaris, Krawat, adam_bie, Szponix, Bandros, tasti, destiny, MaPa, lumpo, PiotrJ, Perseus. Z odbiorem w Bielsku - patrix, PiotrN.

Zamówienia - proszę o potwierdzenie z adresem do wysyłki.

Od teraz - proszę o wszelką korespondecję "handlową" (w tym potwierdzenia i korekty do powyższej listy) na maila: [email protected]

Maile łatwiej ogarnąć niż PW :)

 

  • Like 3

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza partia 10 szt dla: marko7, Krater, lukost, rokita, plitfyg, Emu, arek, Mikele, bartolini, AstroLutek - w drodze na pocztę :)

Wieczorem podam adresatom numery przesyłek do śledzenia na stronie Poczty Polskiej.

Następna partia - wysyłka za 2-3 dni. itd.....

  • Like 4

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mierniczek, właśnie doszedł, dzięki :) Czekam, aż żonka baterie przywiezie wracając z pracy ;)

PS. Ten soft do kompa będzie?

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Emu napisał:

 

PS. Ten soft do kompa będzie?

Marcin - 7 i 9 post na tej stronie :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8527-miernik-jasno%C5%9Bci-nieba-slm/&page=2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku, zapomniałem, że było o tym. Nerwówka bo cały happy jestem, że mam mierniczek :)

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Emu napisał:

Dzięki Jacku, zapomniałem, że było o tym. Nerwówka bo cały happy jestem, że mam mierniczek :)

Za karę zrobisz mapę, najciemniejszych akwenów morsko-oceanicznych świata - masz na to cały 2016r. Chyba tyle Ci wystarczy :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, dokładnie przyszło mi to do głowy :D

Swoją drogą, mam nadzieję, że powrzucacie swoje wyniki?

  • Like 1

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Emu napisał:

Swoją drogą, mam nadzieję, że powrzucacie swoje wyniki?

Jak Krater dostanie swój egzemplarz, to porównamy go w różnych warunkach z moim SQM-L. Fajnie byłoby, gdyby różnica w ich wskazaniach była w miarę stała i niezależna od warunków ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi zakomunikować, że miernik właśnie do mnie  dotarł  :5640dc6dbc8ce_01Smile:.

SLM zadziałał podpięty do USB w domu. Baterię dopiero kupię i wtedy rozpocznie się jego praca w terenie.

Wykonanie bardzo mi się podoba, jest nieco inne i ładniejsze od wersji ze zdjęcia  (z Zatomia) ale jest to dla mnie miła niespodzianka.

Marku, bardzo dziękuję.  :5640dc6dbc8ce_01Smile:

 

Ps. PiotrG - też się nie mogę doczekać rozpogodzenia i pierwszego wyskoku z naszymi niebomierzami.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja mam już odpoczynek chwilowy od miernika.

Panowie, bądźcie mega ostrożni wkładając baterię, ja właśnie mam ten czerwony kabelek już w dwóch kawałkach :(

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, pguzik napisał:

Daj znać, jak będziesz miał chwilę i baterie w SLM - testy możemy zacząć nawet przy chmurach ;).

No więc właśnie myślałem, że to może chmury są powodem dziwnych odczytów miernika ale chyba trafiłem na pechowy egzemplarz bo przy chmurach strzelając sobie w niebo miernik pokazuje 7-7,5 nelm a po włączeniu wściekle rażącego oświetlenia wyświetlacza spada sobie w granice 5-5,5m..... Aha nie dodałem że pomiar jest w mieście i pokrywka obiektywa ściągnieta...Może coś robię źle nie wiem pobawię się jeszcze trochę tym.

Przypomina mi się alkomat w postaci breloczka taniego który po wypiciu flaszki pokazywał 0.0:)

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marko7,

Wynik jako NELM nie jest do końca obiektywny, bo każdy ma inny NELM (zasięg gołego oka), do tego nie ma jednego "oficjalnego" wzoru na przeliczanie jasności nieba na NELM. Napisz proszę, jakie wartości jasności nieba pokazuje miernik.

Jeśli mieszkasz w ciemnym miejscu, to przy chmurach może być ciemniej niż w bezchmurną noc.

 

Pozdrawiam
Piotrek
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem na pierwszej bodaj stronie że jest to wynik przeliczenie także w oparciu o temperature więc wystawiłem na balkon aby trochę się wyrównała temp. i teraz pokazuje mi wartości:

22,4 mag/arcsec2     6,6 Nelm

a po włączeniu oświetlenia wynik się zmienia na 

19 mag/arcsec2 5,0 Nelm

Tylko że bez oświetlenia trudno mi odczytać wynik a jak włącze podświetlanie to wynik spada, swoją drogą nie idzie jakoś zmniejszyć poziomy podświetlania ekranu?

Nie twierdze, że wartości są przekłamane, od razu myślałem że strzelać w chmury to może nie być dobry pomysł:) 

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

- włączenie podświetlenia nie powinno zmieniać pomiaru. 

- koło napisu "nelm" wyświetla się licznik pomiarów (nr kolejny od włączenia) - żeby mieć poprawny wynik - trzeba odczekać 2-3 pomiary od skierowania miernika w jakimś nowym kierunku. Pierwsze pomiary sa zwykle "zbyt ciemne". Czas pojedynczego pomiaru to około 10-15 sekund.

22.4 to pewnie pierwszy pomiar, a 19 to kolejny - bardziej prawidłowy.

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)