Skocz do zawartości

ALccd-QHY6 - kilka słów o..


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś polubiłem off-axis guiding. Ale niestety czasami, kiedy fotografuję kadry położone z dala od Drogi Mlecznej, to w niewielkim polu widzenia OAGa jest niewiele gwiazd i są one dość słabe. Skutkuje to dość mizernym SNR i wymusza długie czasy ekspozycji guidera, a montaż klasy EQ6 nie lubi takich długich przerw w dostawach poprawek prowadzenia :) Z tego powodu od jakiegoś czasu rozglądam się za kamerką do guidingu, która by dawała lepszą dynamikę i mniejsze szumy, niż ASI120MM - za kamerką 16 bitową i z chłodzeniem. Na niemieckim forum trafiła się w dobrej cenie Astrolumina ALccd-QHY6 i po wymianie kilku maili z właścicielem postanowiłem dać jej szansę. Niestety paczka nie zdążyła dotrzeć przed zlotem w Zatomiu, więc na polowe próby przyjdzie jeszcze czas (mam nadzieję, że wkrótce).
 
post-1260-0-73755900-1442256844_thumb.jp
 
post-1260-0-79369400-1442256845_thumb.jp
 
post-1260-0-76481200-1442256846_thumb.jp
 
Kamerka QHY6 wyposażona jest w sensor Sony ICX259AL o rozdzielczości 752x582px. Piksele w tej kamerce nie są dokładnie kwadratowe - rozmiar piksela to 6.5x6.25um. Jest niewielka i lekka - na zdjęciu powyżej można zobaczyć, jak wygląda obok popularnej ASI120MM. Oprócz portu USB i ST4 kamerka posiada gniazdo zasilania 12V - służy ono jedynie do włączania chłodzenia. Sama kamerka do działania wymaga jedynie podłączenia do portu USB. Po włączeniu 12V uruchamia się wentylator (bardzo cichy) i zasilane zostaje chłodzenie - wg producenta umożliwiające osiągnięcie temperatury 25*C niższej niż otoczenie.
post-1260-0-28620600-1442256840_thumb.jp
 
Pobrane ze strony astrolumina.de sterowniki zainstalowały się bez problemu na systemach windows 7 w wersji zarówno 32 jak i 64 bitowej i po podłączeniu kamerki całość ruszyła bez żadnych komplikacji. Póki co czas i pogoda pozwoliły jedynie na testy biurkowe. Kamerka współpracuje bez problemu z Maximem - okienko dialogowe sterownika ASCOM umożliwia ustawienie kilku parametrów. Większość z nich możemy też zmieniać już po podłączeniu kamerki. Jedynie opcje Show ProgressBar oraz Effective Area Only musimy zmieniać zanim kamerka zostanie podłączona. Kamerka wspiera tryb bin1 i bin2 oraz ROI (sczytywanie jedynie fragmentu kadru). Komunikacja odbywa się przez interfejs USB2.0, a do dyspozycji mamy dwie szybkości odczytu - w trybie High i Normal speed.
post-1260-0-53866400-1442256841_thumb.jp
 
Kilka słów o chłodzeniu kamerki. Jak już pisałem wcześniej do działania kamerki wystarczy podłączenie jedynie do portu USB - wtedy nie działa chłodzenie. Po włączeniu napięcia 12V zasilającego chłodzenie sensor kamerki dość szybko się ochładza i po kilku minutach osiąga temperaturę 23-24*C poniżej temperatury otoczenia. Poniżej wykres przedstawiający spadek temperatury - na wykresie widać moment włączenia chłodzenia. Kamerka z zasilacza 12V pobiera prąd 0.3A, a więc nie jest zbyt wymagająca. Spadek temperatury określono mierząc sygnał dwóch wybranych hot pikseli, przy założeniu, że sygnał hot piksela podwaja się, przy wzroście temperatury o 6*C.
post-1260-0-98695400-1442256841_thumb.jp
 
I jeszcze przykładowa klatka bias i dark 300 sekund naświetlana przy temperaturze otoczenia około 23*C, a więc przy temperaturze matrycy około 0*C - AutoStretch w Pixie:
post-1260-0-68179400-1442256842_thumb.jp
 
post-1260-0-71914400-1442256843_thumb.jp
 
To tyle tytułem wstępu :) Pierwsze testy polowe jak tylko pozwoli pogoda. Ponieważ w internecie niewiele można znaleźć informacji na temat tej kamerki, dołączam też jej opis i instrukcję obsługi, którą napisał francuski amator astronomii  Nicolas Dupont-Bloch (na szczęście po angielsku :) )

user-manual-qhy6-ccdcap.pdf

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj pierwsze testy pod moim niebem około 5mag z refraktorem 130/910. Kamerce zdecydowanie bliżej na przykład do Atika383, niż do ASI120MM. Na 5 sekundowej fotce załapały się gwiazdy słabsze niż 15mag - to zasięg około 3mag lepszy, niż w przypadku ASI120MM:

qhy6-5s.thumb.jpg.8cfa1f8c056c869a408da5

Gwiazdy jaśniejsze od 14.5mag dają przy 5 sekundowej ekspozycji SNR lepszy niż 10, a więc nadają się do guidowania.
A poniżej kilka zdjęć z kamerki (guidowane przez ASI120 :) ):

M2 - 180s:

M2-001.thumb.jpg.3a57e48db4d2681babac4b9

M27 - 180s:

M27-001.thumb.jpg.d91e3d20b01f1fa4e35d45

NGC1491 - Ha - 900s:

NGC1491-Ha-001.thumb.jpg.9cbe2ec6162baf7

NGC6804 - 300s:

NGC6804-001.thumb.jpg.d343ea284b166adab1

NGC6805, filtr G, 300s:

NGC6905-G-001.thumb.jpg.b1077ef56ab81a8e

  • Like 7

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czas trochę ponarzekać, bo jeszcze ktoś pomyśli że QHY6 to panaceum na wszystko.

  • kamerka jak już wspomniałem ma piksel prostokątny - 6.25x6.5um. Różnica to niecałe 4%, ale warto o tym pamiętać
  • kamerka jest chłodzona, ale matryca nie jest w żaden sposób uszczelniana - otoczona jest gąbkową wkładką. Z boku kamerki jest gumowa zaślepka i producent przy dużej wilgotności otoczenia zaleca wkładanie tam torebki z osuszaczem. W moich próbach w mieszkaniu i garażu nie udało mi się zaszronić sensora. Również na zewnątrz przy wilgotności do 90% nic się nie działo, dopiero w okolicach 95% po włączeniu kamerka się lekko zaszroniła, ale po kilku minutach wszystko wróciło do normy. Dlatego warto mieć w zanadrzu mały woreczek z osuszaczem do kupienia za kilkanaście groszy.
  • odczyt z sensora dokonywany jest z przeplotem (interlaced), więc kamerka nie nadaje się do krótkoczasowej fotografii np obiektów US. Przy afoto DS, w miejscach gdzie sygnał przekroczy 40-45 tys. ADU pojawia się na klatce przeplot. Można go usunąć później programowo w trakcie obróbki materiału:

2015-10-05_084508.thumb.jpg.9010a27b8776

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeplot trzeba usuwać jakimś specjalistycznym softem czy da sie to zrobić np w PSie? Czy ten pojawiający się przeplot w jakiś sposób degraduje zebrany sygnał? Czy sygnał do wartości 40-45 tyś. ADU jest w miare sensowny? Tzn pytam zaradnie zeby uniknąć tego przeplotu...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

W końcu dziś po skróceniu trzpienia w OAGu miałem okazję pierwszy raz uruchomić guiding na QHY6. Test zdaje póki co bez zarzutu, gwiazdki w OAGu są dostępne. Nie ma wiatru, więc EQ6tka się nie telepie i prowadzi bardzo ładnie :5640dc715651e_13Crazy: Skala guidera 1.6"/px:

2015-12-10_211815.jpg.075f2034a9d4a0813a

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mała aktualizacja - na pożyczonym od Jacka szukaczoguiderku o średnicy 60mm podczas krótkich testów na 3s klatkach udało się złapać gwiazdki nieco słabsze od 12mag. Guiding był możliwy już na gwiazdach 11.5mag przy 3s klatkach. Nawet w stosunkowo ubogich w gwiazdy obszarach nieba zawsze w polu widzenie guidera 60/240 i kamerki QHY6 przy ekspozycjach 3s było co najmniej kilkanaście gwiazd do guide. Kamerka była na czas testów wyposażona w filtr IRcut.

qhy6-guide.thumb.jpg.332d733a726a7428f47

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

A powiedz, czy przeplot nie przeszkadza w guidingu?

Czy na ASI próbowałeś stosować bin2? Ja w Chameleonie z OAGiem obecnie mam na stałe włączone bin2 - puki co nie miałem problemów z gwiazdkami na tej kamerze (po obowiązkowym zdjęciu darka), no ale za dużo zdjęć nią jeszcze nie guidowałem.

I czy masz dostępną w maximie informację o temperaturze matrycy?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mam jak porównać pracę QHY6 z i bez przeplotu, ale nie zauważyłem jakiegoś negatywnego jego wpływu na prowadzenie. Zarówno w OAGu, jak i przez szukacz 60/240 montaż EQ6 był prowadzony na tyle, na ile go stać.

Próbowałem raz czy dwa włączyć bin2 w ASI kiedy było słabo z gwiazdkami, ale nie robiło to jakiejś większej różnicy niestety - może ASI nie wspiera binningu sprzętowo, a jedynie w sterowniku klatki są binowane programowo? 

Niestety, nie ma takiej informacji wyświetlanej. Nie ma też możliwości sterowania nawet mocą chłodzenia. Teraz zimą przy około 0*C w ogóle mam chłodzenie wyłączone i nie ma problemu z gwiazdkami. Jak się zrobi cieplej mam już przygotowany osuszacz do wpakowania do korpusu :5640dc6dbc8ce_01Smile:

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jolo napisał:

Próbowałem raz czy dwa włączyć bin2 w ASI kiedy było słabo z gwiazdkami, ale nie robiło to jakiejś większej różnicy niestety - może ASI nie wspiera binningu sprzętowo, a jedynie w sterowniku klatki są binowane programowo? 

Być może. W każdym razie np w pierwszej wersji Chameleona, którą miałem był właśnie bining tylko programowy. W nowej wersji 3 to poprawili i jest już sprzętowy i daje zauważalną różnicę na zdjęciach. Jak jest w ASI, nie wiem, ale jest to całkiem możliwe.

A co do osuszacza, to nie wygodniej jest dać go na stałe i się nie przejmować? Chyba, że skoro komora nie jest szczelna, to taki osuszacz się szybko zawilgoci i straci właściwości? W sumie to ciekawe, czemu nie masz tu dużych problemów ze szronieniem. Hamal jak sobie dorobił chłodzenie do ASI, to z tego, co pamiętam nie mógł tego przeskoczyć. A czym chłodzenie w QHY mogłoby być lepsze od ASI, skoro i tu i tu nie ma hermetyczności?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)