Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.09.2015 - Gęś z bonusami


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo lubię tematy z serii obiektów tygodnia. Od razu przeszukuje własne zasoby czy aby...

No i jest :) Gdyby obciąć górę mapki kol. Rokita to kadr jak malowany

 

http://astromarcin.pl/images/wide/vulpecula/Vulpecula_2014_2000_desc1.jpg

 

Stock 1 już kilka razy w tym roku nawiedzałem 20x56 polując na "dinozaura" i " kosę".

  • Like 6

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej, galaktyczne wróble ćwierkają, że poniżej słodkiej Gąski i jej towarzyszek kryją się jakieś ciemne moce. Może ktoś odważny pokusi się o ich identyfikację?

 

Szerokie ciemne pasmo jest bardzo wyraźne w tym miejscu, lecz - niestety - katalog LDN wymienia jedynie około tuzina pomniejszych koncentracji pyłu na obrzeżach czarnej rzeczułki śmiało wcinającej się w pobliski Obłok Gwiezdny Łabędzia. Warto zwrócić na nią uwagę podczas skanowania tego obszaru lornetką o dużym polu widzenia. Ciemne pasmo pyłowe jest szczególnie wyraźne nieco powyżej St 1, w okolicy wyraźnego, zwartego skupiska gwiazd jakieś 1,5° na północny wschód od rzeczonej gromady, tuż przy granicy z Łabędziem (prawdę mówiąc, to skupisko bardziej przykuwa wzrok niż St 1).

Na zdjęciu Marcina (patrz link powyżej) to miejsce jest świetnie widoczne jako łukowaty łącznik między St 1 a rejonem podpisanym Sh2-88.

 

Postaram się przegrzebać znane mi zasoby internetowe, a nuż jakiś numer Tokyo pokrywa ten obszar?

 

PS

Swoją drogą Marcinie - wrzuciłbyś tę fotę na forum, zdecydowanie zasługuje na osobny temat :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Anser tworzy optyczną parę z odległą o mniej niż 10? pomarańczową gwiazdą 8 Vul (czerwony olbrzym typu widmowego K0 III, 5,82 mag). Para znajduje się zaledwie 3° na południe od Albireo, jednak mało kto zwraca na nią uwagę.

 

No to mogę czuć się w tym małym gronie który zawsze zwraca na nią uwagę ;D . Jak byłem mały to za każdym razem kierowałem się z Albireo na "Wieszak" właśnie przez tą uroczą szeroką parkę, była moim drogowskazem podczas przesuwania lornetki. Do tej pory zawsze poświęcam jej chwilę gdy jestem w tych okolicach :)

 

A tak w ogóle to gromada Cr 399 w odwróconym obrazie Newtona to może i jest to wieszak, ale w lornetce wygląda jak armata (jak dla mnie) i tak też ją nazwałem przy pierwszym samodzielnym odkryciu, gdy jeszcze nie miałem dostępu do porządnych map nocnego nieba. Zostało mi to do dziś. Moja piękna "Armata"  :P

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prywatną teorię co do heweliuszowskiej nazwy gwiazdozbioru - Lis i Gęś.  Dla mnie Cr 399 to żaden Wieszak, tylko właśnie owa Gęś pana Heweliusza. Czyż nie przypomina małej gąski uciekającej z wyciągniętą szyją, otoczonej długim ciałem lisa?

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend udało mi się dwukrotnie obserwować niebo, podczas obu sesji wpadałem do kurnika (gęśnika?) - Stock 1 pięknie się prezentował, Anser czerwienił, a wspomniana półkolista smuga pyłowa na północ od St 1 była niezwykle wyraźna już w 10x50.

Niewiele mnie wyraźne było jej południowo-zachodnie przedłużenie idące do Kosy. Owo ciemne przecięcie zdawało się jeszcze bardziej podkreślać rozdzielność obu koncentracji gwiazd w St 1. 

Jeśli ktoś nie widział - polecam. Bardzo piękny widok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Wieszaka, to odkryłem tę gromadę osiem lat temu, kiedy zapoznawałem się z niebem lornetką Bresser Jagd 9x63. To było w pracy na nocnej zmianie (ok, podczas przerwy w pracy ;) ). Natrafiłem na bardzo ładne zgrupowanie dość jasnych gwiazd, wróciłem do budynku, otworzyłem SkyAtlas 2000.0 i poszukałem czy mogło to być coś nazwanego. Po paru minutach doszedłem do wniosku, że znalazłem Brocchi's Cluster, a następnie, ponownie z lornetką w rękach, potwierdziłem, że to właśnie to. :)

 

No i jakiś czas później natrafiłem na tę nieszczęsną nazwę "Wieszak". Od tamtego czasu już zawsze widziałem w tym asteryzmie ten prosty kształt i już nigdy nie podobał mi się tak jak podczas pierwszej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej, galaktyczne wróble ćwierkają, że poniżej słodkiej Gąski i jej towarzyszek kryją się jakieś ciemne moce. Może ktoś odważny pokusi się o ich identyfikację?

 

No to odważam się ;)

Identyfikacja na zdjęciu Marcina Paciorka, na podstawie Triatlasu C ze wspomaganiem katalogu LDN.

 

post-61-0-63040700-1442904521_thumb.jpg

 

Jak widać, zarówno Kosa (oznaczenia niebieskie) jak i Diplodok (żółte) są dość mocno rozczłonkowane w katalogu.

Natomiast owa półkolista smuga pyłowa ma swój osobny numerek - LDN 792.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)