Skocz do zawartości

O filtrach mgławicowych w lornetach raz jeszcze (wydzielone z tematu Obserwacje w Jeziorach Wielkich)


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z zapowiedzią przenoszę tu posty dot. filtrów, bo temat ciekawy i szkoda, by zginął w wątku "poznańskim"

 

 

"Jestem zadowolony!" jak mawiał pewien Eskimos.

Najefektowniej prezentowały się Plejady i Chichoty pomiędzy drzewami pod koniec sesji. Piękny widok.

Jestem też pozytywnie zaskoczony efektami duetu 15x85 + (2x UHC-S).

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"Jestem zadowolony!" jak mawiał pewien Eskimos.

 

Najefektowniej prezentowały się Plejady i Chichoty pomiędzy drzewami pod koniec sesji. Piękny widok.

Jestem też pozytywnie zaskoczony efektami duetu 15x85 + (2x UHC-S).

Marcin - czy możesz napisać coś więcej o 15x85 + uhc-s?

Właśnie zastanawiam pomiędzy uhc-s (za mały efekt?) a oiii baadera (za wąski?) do mojej 20x110.

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również poczułem się poruszony, a tu tylko komentarz o filtrach ;)

 

Nie wypowiem się na temat OIII, ale UHC-S ładnie pokazały mgławice, choć obraz wydał mi się nieco "zamglony". Być może to efekt rozproszenia światła tylnego i bocznego na optyce filtrów. W Zatomiu spróbuję odciąć wszelkie światło od okularów i sprawdzę to ponownie.

 

Obraz nie wydał mi się zbyt ciemny.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki , że  piszę w wątku "meetingowym" -  ale mam 2" OIII badeera i jakieś zdanie wyrobiłem już sobie o tym filtrze. Tyle, że obserwowałem przykładając do jednego okularu, dodatkowo ten filtr jest bardzo wąski i mocno odbija jeżeli jest odchylony od osi optycznej.

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest, by odciąć się od bocznego światła i wyeliminować odblaski. Zawsze gdy obserwują lornetą z wkręconymi filtrami narzucam na łeb kaptur.

Bardzo dobrze wspominam TS Marine 10.5x70, w której okulary miały b. długi ER, a soczewki były głęboko osadzone, tak, że same muszle okularowe zapobiegały powstawaniu odblasków.

Aha, jeszcze jedna rzecz - duże źrenice wyjściowe w Teesiku świetnie "dogadywały się" z filtrami OIII, generując naprawdę fajne obrazy rozległych mgławic takich jak Veil, Pacman czy Ameryka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Marcin - czy możesz napisać coś więcej o 15x85 + uhc-s?

Właśnie zastanawiam pomiędzy uhc-s (za mały efekt?) a oiii baadera (za wąski?) do mojej 20x110.

Bierz obie parki, każdy z tych filtrów wniesie coś innego - uhcs delikatnie, lecz zauważalnie podbija kontrast, pozostawiając prawie nietknięte gwiazdy, z kolei OIII agresywnie wycina gwiezdne tło, ale mgławiczki masz na talerzu. Przerabiałem temat w 28x110 i 15x70.

 

Ponieważ w Zatomiu mieliśmy tylko jedną porządną noc (pierwszą), nie zdążyłem sprawdzić UHC-S. Za to udało mi się wkręcić w 15x85 2xOIII i powiem szczerze, że efekt na Veilu był piorunujący. Część wschodnia była tak uwypuklona, że widziałem ją przed dosunięciem oczu do okularów pomimo rozjaśnionej powierzchni filtrów jako wyraźną smużkę. Po dosunięciu oczu Veil wschodni świecił, zachodni był świetnie widoczny jako smużka przechodząca przez 52 Cyg z oczywistym kształtem miotełki. Trójkąt Pickeringa był wyraźną poświatą. Gwiazdy były mocno przygaszone - taki "urok" OIII. Najlepszy efekt osiągnąłem odcinając boczne światła, ale to oczywiste.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatecznie kupiłem dwie OIII-ki Baadera do 20x110.

Zdecydowała możliwość użycia przy obserwacjach słońca - jako substytut solar continuum.

 

Ostatnio testowałem pod wiejskim niebem - kilka obiektów:

Veil: rewelacja. W welonie widać "dym". Kształt miotły i trójkąta Pickeringa oczywisty. Wszędzie wokół trójkąta widać jakieś farfocle.

M27: wyraźnie widać strukturę - obiekt świeci po gałach.

M42: "wąsy" mgławicy są o wiele dłuższe, ale oiii-ka wycina mocno gwiazdy i elementy refleksyjne przez co obiekt "traci kontekst" - trudno stwierdzić czy lepiej oglądać z filtrem czy bez - może uhc-s byłby tu lepszy?

  • Like 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zostałem wywołany i się zagapiłem.

Z moich doświadczeń wynika, że absolutnie nie ma co się bać węższych filtrów. Przede wszystkim, UHC-s, UHC-e i filtry w rodzaju ALP odradzałbym, bo nie wykorzystają potencjału jaki drzemie w dozbrojeniu lornetki. Nie należy bać się rasowych UHC w rodzaju UltraBlocków czy Lumiconów - lornetki, nawet te mniejsze (np. 10x50) świetnie z nimi współpracują. Pierwsze odczucia oczywiście i tak będą takie, że mnóstwo gwiazd wycięło, ale - hej! - czy takie samo uczucie nie towarzyszy jednookiemu obserwatorowi przy swoim newtonie, świeżo dozbrojonym w UHC? Moim zdaniem, jeśli ktoś zastanawia się w dofiltrowaniu dwururki, parka rasowych UHC powinna być pierwszym wyborem.

Podobnie sprawa ma się z O-III, choć to już jest raczej zabawa dla koneserów. O-III ma węższe zastosowanie, a apertura lornetki zazwyczaj ogranicza listę potencjalnych celów (np. mgławic planetarnych), przez co filtr ten będzie po prostu rzadziej używany. W tym przypadku polecałbym mariaż O-III z lornetkami generującymi źrenicę co najmniej 5mm (np. z posiadaną przez Ciebie 10.5x70). Muszę jednak dodać, że moje doświadczenie z o-trójkami jakieś szczególnie wielkie nie jest. Ale mogę przywołać "nagłe pojawienie się" Ślimaka w Wodniku czy Pierścienia w Lutni w... 7x50 z wkręconymi O-III. Bez filtra obie mgławice ledwo majaczyły (jeśli dokładnie wiedziało się, gdzie ich szukać), z filtrami - świeciły (szczególnie M57).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wczoraj zamówiłem i zaklepałem sobie parkę filtrów UHC-E 1,25" pod brandem OPTOLONG do mojej TS 15x70, w cenie 205 zł za parę ze strony "aliexpress.com". Czas realizacji zamówienia to około 25-30 dni. Mam tylko nadzieję, że do czasu zlotu w Zatomiu dotrą i bedzie można je porównać ewentualnie z innymi opowiednikami. Pozdrawiam wszystkich!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wreszcie udało mnie się sprawdzić na niebie świeżo zakupione filtry Optolong UHC-E. Efekt użycia filtrów przeszedł najśmielsze oczekiwania, mimo miejskiego zaświetlenia M57 dosłownie świeci na wprost a Ameryka Pólnocna widoczna bez problemu. Teraz wiem, że zrobiłem dobry zakup! Pozdrawiam!!!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)