Skocz do zawartości

Letni zlot FA w Bieszczadach?


lukost

Termin zlotu  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. zlot w Bieszczadach powinien odbyć się w okolicy nowiu:

    • poprzedzajacego zlot zatomski
      15
    • kolejnego po zlocie zatomskim
      9


Rekomendowane odpowiedzi

BTW O:-)

Łukasz!  Tak się zastanawiam: czy nie chciał byś zamiast filii robić/współtworzyć  np. zlotów południowych FA w sierpniu w okolicy Perseidów powiedzmy? Zwykle w sierpniu spędzam tak wakacje!

Jest wielu użytkowników, którzy chętnie by dołączyli. Wielu południków żałuje, że nie może jechać do Zatomia ?wielu zaś północników by wyskoczyło w góry!  Wtedy byłby tylko jeden zlot południowy np. w Wetlinie (taki rodzinny)  i dwa Zatomskie profesjonalne!

Wynajęlibyśmy lokal; na kilkanaście-może kilkadziesiąt miejsc. Reklamowalibyśmy zlot  banerem, nawiązalibyśmy kontakt z lokalnymi władzami itp. ??? Co Ty na to??

Jak już pisalem, pomysł co do zasady jest fajny - faktycznie wiele osób z południa Polski do przyjazdu na zlot do Zatomia zniechęca po prostu odległość i związane z tym koszty (paliwo, bramki na autostradach itd.) - tym bardziej, że fantastyczne niebo mają znacznie bliżej.

Termin sierpniowy wydaje się być optymalny, choć pod uwagę brałbym też październik - jesień w Bieszczadach jest przepiękna, noce są długie, na połoninach jest zdecydowanie luźniej, a w ośrodkach taniej (można liczyć na jakieś rabaty). 

Widzę to mniej wiecej tak: wskazujemy ośrodek (wstępnie rezerwując jakąś tam pulę miejsc) i termin, robimy listę chętnych (zamykaną na ok. dwa tygodnie przed zlotem), a rezerwacje i płatności każdy realizuje we własnym zakresie. Ze swej strony mógłbym służyć pomocą logistyczno - dydaktyczną: wytłumaczyć jak dojechać, przeprowadzić pokazy nieba dla dzieciaków, przywieźć i udostępnić swój sprzęt, zorganizować jakieś ognicho, prelekcję itp. 

Ignis, nie obraź się, ale nie chcę być organizatorem zlotu w stylu zatomskim (czyli odpowiadać za tzw. całokształt i sprawny przebieg całej imprezy) - ja też jadę tam wypocząć. :)  

Jako bazę można wziąć pod uwagę ten ośrodek: http://www.podmalymjaslem.infoturystyka.pl/ i kilka innych, położonych w tym rejonie: https://www.google.pl/maps/place/Gospodarstwo+agroturystyczne+Pod+Małym+Jasłem/@49.192924,22.363701,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x473bfc56a0769133:0xcc4ea3f9c207a780

Najpewniej pojadę tam w październiku i obadam sytuację na miejscu. Wstępny rekonesans wypadł w miarę pozytywnie - budynki są oddalone od drogi głównej, położone dość wysoko, a w bezpośredniej bliskości nie widziałem żadnego potoku - więc nie powinny zalegać tam mgły. Pewien mankament to obcięte południe, więc pojeżdżę jeszcze pewnie po okolicy i poszukam alternatywy.     

Zapraszam do dyskusji na temat terminu, miejsca oraz formy (i oczywiście sensu zorganizowania) ewentualnego zlotu bieszczadzkiego.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzinny? W jakim sensie? Kto chciałby przyjechać sam - ok, kto z żoną/ kochanką/dziećmi lub wszystkimi naraz - też ok. 

Bazuję na słowach Roberta:

 

Wtedy byłby tylko jeden zlot południowy np. w Wetlinie (taki rodzinny)  i dwa Zatomskie profesjonalne!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że, góry zawsze przyciągają nie tylko miłośników astronomii ale też ich rodziny, nie do końca lubiące wpatrywać się w niebo, dlatego użyłem słowo "rodzinny" ponieważ jest to okres urlopowy i wielu z nas wyjeżdża z rodzinami w góry. Z mojej strony oczywiście nie narzucam żadnego wymogu możecie przyjechać też sami...jak kto chce. Łukasz jeżeli nie czujesz się na siłach z organizacjaą zlotu mogę załatwiać to na odległość.. mam pewne doświadczenie.. ;-) co do terminu to na pewno sierpień jest to okres wakacyjny ja często wypoczywam w sierpniu w górach. Mamy zlot wiosną drugi zlot jesienią będzie to więc zlot letni. Poza tym są piękne perseidowe noce.. upieram się przy sierpniu!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nas "południowców=górali" w wakacje zwykle przyciąga morze, najczęściej - to bardziej południowe - bo cieplejsze.

Ja też jeżdżę tylko nad morze, może być bałtyckie 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz jeżeli nie czujesz się na siłach z organizacjaą zlotu mogę załatwiać to na odległość.. mam pewne doświadczenie.. ;-) co do terminu to na pewno sierpień jest to okres wakacyjny ja często wypoczywam w sierpniu w górach. Mamy zlot wiosną drugi zlot jesienią będzie to więc zlot letni. Poza tym są piękne perseidowe noce.. upieram się przy sierpniu!

Na siłach to może bym się i czuł, ale - jak pisałem - wolałbym, by było to spotkanie nieco inaczej pomyślane niż Zatom: każdy organizuje sobie czas w ciągu dnia we wlasnym zakresie (i wyżywienie też, bo czasem trudno przewidzeć, ile czasu zejdzie na górską wycieczkę), a wieczorami spotykamy się na obserwacjach lub - w razie niepogody - rozwijamy kontakty towarzyskie, palimy ognisko, słuchamy prelekcji itd.

Co do terminu - można zrobić ankietę wśród potecjalnie zainteresowanych przyjazdem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem szybko na kalendarz i w przyszłym roku nów Księżyca wypada 2 sierpnia (wtorek), 1 września (czwartek) i 1 października (sobota) To jakbyśmy chcieli celować ze zlotem satelitarnym w okolicach nowiu. 

Trzeba też jeszcze zlot jesienny w Zatomiu jakoś umieścić w kalendarzu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, to dla rozezania preferencji potencjalnych zlotowiczów krótka ankieta (na górze strony). 

Zważywszy, że jesienne zloty zatomskie zwyczajowo odbywają się podczas wrześniowego nowiu, kiedy powinien odbyć się zlot bieszczadzki?

Głosujemy do piątku (18.09, do godz 23.59). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, znajomość terminu jesiennego Zatomia 2016 to sprawa kluczowa.

 

No chyba nie będzie wyjścia i trzeba będzie zorganizować zlot ,,przełomowy" :D  wrzesień/październik 29.09 - 02.10 - nów 01.10.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to ankieta informacyjna..i nie narzuca żadnych konkretów? Jeśli zlot odbędzie się po zlocie w Zatomiu (w październiku)  ja na nim nie wezmę udziału i nie podejmę się organizacji. Po za tym dwa zloty marzec/kwiecień i wrzesień/październik wpisały się już w nasz harmonogram życiowy ;) Nie ruszę za nic w świecie tych terminów.

czerwiec/lipiec  to jeszcze białe noce, październik/listopad to deszcze i chmury -proszę zastanówcie się nad tym bezsensem późnojesiennego terminu!  

Sierpień jest idealny: Okres urlopowy, Perseidy, Sezon turystyczny w górach, ciepło=pogoda.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis, ankieta ma charakter informacyjny i służy rozeznaniu preferencji potencjalnych zlotowiczów; terminów zlotów zatomskich nikt nie zamierza ruszać - zobacz, w jaki sposób zostało sformułowane pytanie. 

A październik w Bieszczadach jest często lepszy pogodowo niż lato... (znane z autopsji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankieta jest dla mnie trochę niekonkretna - bo nie znam terminu zatomskiego.

Gdyby okazało się, że zlot w Zatomiu jest na początku września, optowałbym za październikiem. Gdyby Zatom wypadał na początku października, oczywiście nie optowałbym za listopadem, tylko za wrześniem.

Jak głosować, Panie Moderatorze, jak głosować? ;)

 

Co do sierpnia, oczywiście możemy spróbować się zgadać, ale lepiej to chyba wychodzi kolegom ze Śląska, gdzie jest wprost mowa o astrowczasach (łatwiej zgrać tego rodzaju sierpniowy wyjazd z planami rodzinnymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, masz rację - jest niekonkretna, ale pytania nie dało się inaczej sformułować, z uwagi na brak konkretnych informacji co do terminu jesiennego Zatomia 2016.  Poza tym - co podkreślam po raz kolejny - zlocik bieszczadzki w żaden sposób nie ma konkurować ze zlotem "głównym", tylko stanowić jego uzupełnienie.

Chodzi co do zasady o to, czy to ma być zlot letni, czy raczej jesienny.

Oczywiście wyniki ankiety - choć niewiążące - na pewno zostaną wzięte pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sierpień jest idealny: Okres urlopowy, Perseidy, Sezon turystyczny w górach, ciepło=pogoda.

Tak, ale jeśli zlot ma być w okolicach nowiu (1-4.09) to trudno mówić o Perseidach.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

To zapytam może Roberta wprost: jesienny Zatom 2016 widzisz na początku czy końcu września?

Ja jestem za końcem września, od 01 do 05.09 nie mogę się ruszyć z pracy :(

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlot powinien się odbyć 29 września -2 października ja tą imprezę dogrywam odpowiednio wcześniej  (czwartek to pierwszy września nasze dzieci i dzieci z Drawna miały by  więc problem a pokaz musi się odbyć bo to tradycja)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)