Skocz do zawartości

Celestron NexStar 5 SE i 6 SE prosze o opinie


Barkaley

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To mój pierwszy post na tym forum więc jeśli to złe miejsce na tego posta to przepraszam.

Mam zamiar kupić sobie nowy teleskop i moim głównym parametrem jest jego rozmiar i system GoTo wybrałem Celestron NexStar 5 SE lub 6 SE

I tu prosze o wasze opinie co do tych teleskopów.

Obserwacje prowadze z centrum miasta z balkonu dlatego rozmiar się liczy bo nie widze gwiazdy polarnej i cieżko jest mi ustawic teleskop z normalnym montażem chociaż wiem że są lepsze i tańsze lub w porównywalnej cenie.

Chciałbym też pobawic sie w prosą astrofotografie z pomocą teleskpu i lustrzanki.

Wiec chciałbym wiedziec czy bez klina którego nie ma przy 6 SE da sie takie zdjecia robić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej może jestem mało doświadczony jak na razie na forum ale zobacz mój post o podstawowym teleskopie do astrofoto :) aby zobaczyć co rozumiemy przez podstawe. Jako że pytasz o robienie zdjęć to powiem ci że starałem się też robić zdjęcia tanio ale powiem tak Księżyc i to wszystko co wyszło mi w akceptowalnej jakości :). Czytałem sporo o temacie obserwacji z centrum i jednak polecają dobsona i to 8 minimum na balkon nie wiem jak wielki jest ale jak mały to  i z 6 da radę coś nieco zobaczyć opisz może bardziej dla innych co dokładnie chcesz obserwować czy masz zamiar gdzieś z sprzętem jechać itp itd. Aha i witaj na forum :)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ja nie zrozumiałem Twojego pierwszego posta albo Ty czegoś generalnie nie kumasz. KAŻDY montaż wymaga ustawienia na Polaris... W niektórych jest to prawdzie tylko ułatwienie ( i wtedy mówimy o zorientowaniu montażu na Polaris - mam na myśli montaże Dobsona lub azymutalne - tam ustawienie na Polaris jest jedynie ułatwieniem, no ale już Dobson z GoTo WYMAGA).

Jesli dobrze ze zrozumiałem to uważasz że ten wybrany Nextar Z GoTo nie wymaga ustawienia na Polaris?

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku montaży 5SE i 6SE ustawienie na biegun jest potrzebne jedynie przy pracy z klinem paralaktycznym (equatorial wedge). Jeśli nie będziesz go miał w zestawie alignment takiego montażu azymutalnego polega na skierowaniu teleskopu do jakiejś jasnej gwiazdy, następnie w pilocie wybierasz co to za gwiazda, potem ewentualnie druga i trzecia i gotowe. Podobnie jest w innych montażach azymutalnych wyposażonych w GoTo (dobsonach, AZEQ6, AZEQ5, itd).

Takim zestawem bez klina będziesz w stanie robić jedynie zdjęcia z krótkimi czasami naświetlania. Z klinem natomiast już będziesz musiał całość zorientować na biegun, ale zajrzyj do instrukcji obsługi pilota z 6SE, bo może do tego celu wcale nie potrzeba widzieć Gwiazdy Polarnej.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam żadnej osi, którą można by ustawić na biegun. Alignment (przynajmniej w Celestronie 6SE i SynScanach GoTo) montażu azymutalnego zaczyna się od jakiejś jasnej gwiazdy na którą kierujemy teleskop i wybieramy z pilota właściwy obiekt do synchronizacji. Potem jeszcze ewentualnie drugi i trzeci i gotowe.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wskazać ,,rozpoznać" 2 obiekty, np. teraz Wegę i Deneba (strzałkami) - potwierdzić w pilocie i później trafia i prowadzi.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z prowadzeniem? Tzn jak działa tracking?

Sent from my iPad using Tapatalk HDo

Sam sie dopasowuje w zależności co wskazałeś - czy Munia, czy planetę, czy jakieś DSO. Ale nie oczekuj rewelacji jak w ASA ;)

P.S. Np. Złapany Jupiterek był ,,trzymany" w okularze 9mm na długość wyjścia z psiakiem na siku :D  Nie idealnie w centrum ale był.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tracking jest w obu osiach robiony. W montażach równikowych dokładność trackingu zależy od dokładności ustawienia na biegun, a tutaj zależy od dokładności alignmentu, bo na tej podstawie wyliczana jest szybkość trackingu dla każdej osi w określonym miejscu nieba.

W następcy SE - w Celestronie NexStar Evolution http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7038_Celestron-NexStar-Evolution-8---portable-8--Schmidt-Cassegrain-GoTo-Telescope.htmljuż dali w obu osiach porządne, metalowe przekładnie i podobno całkiem długo może pociągnąć ekspozycje. Oczywiście może też być podpięty guiding (z resztą w SE też może). I wiadomo - rotacji pola się nie pozbędziemy.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to raczej takie zgrubne śledzenie a nie tracking...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Tak - ale do wizuala, czy strzelić fotkę Munia czy zaawikować krótko Słonko można być zadowolonym :)

No i jednak zasilanie jest potrzebne zewnętrzne, bo jak wetkniesz bateryjki (nie akumulatorki - bo całkiem lipa - długo nie pociągnie) to tak jak by było gorzej. Najlepiej  2A zasilacz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam slt127 na az, ustawienie jest banalie proste. Ustawiasz w poziomie teleskop w kierunku N, następnie jedna  albo dwie gwiazdy i finito. Prowadzenie do wizuala dobre, w Zatmiu testowałem prowadzenie. Ustawiony za pomocą okularu z krzyżem na dwie gwiazdy m27 i swan20mm, po godzinie nie wymagało poprawy . Awikować też idzie, mimo galaretowatego  statywu. W SE statywy są mocniejsze i się tak nietelepią . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za wasze odp.

Co do "ustawiania" teleskopu to juz trochę sie naczytałem i naoglądałem filmików i wiem że gwiazda polarna nie jest wymagana wystarczą 3 jasne gwiazdy dlatego zastanawiam sie nad tymi teleskopami bo gwiazdy polarnej z balkonu niestety nie widzę:(

Jeśli chodzi o zasilanie mam też zamiar dokupić PowerTanka bo juz sie dowiedziałem że na bateryjkach to raczej ciężko sie pracuje :)

To co mam zamiar fotografowac to głównie planety i księżyc chociaż chciałbym sprubować jakieś mgławice i chociaż galaktyke andromedy

Tak wiec podsumowując by wiecaje wam nie marudzić  polecacie te teleskopy czy radzicie rozejrzec sie za czymś innym w podobnej cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam 6SE , po zamontowaniu systemu HyperStar masz  F1,9 i jakieś 290mm i 6 ''. Praktycznie focisz co do głowy przyjdzie i widać na niebie. Wpisz na googlach ''HyperStar-Starizona, tam jest więcej o tym systemie . Do planet SCT jest super, w wizualu tylko apo daje bardziej kontrastowe obrazy od katadioptryków, ale cena 6'' apo to........... Więc masz teleskop najbardziej uniwersalny. Masz jeszcze reduktory F 6,3 co da około metra ogniskowej, no i nie inwestujesz w naglery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko opisałem ,co da się zrobić z 6'' ,do 5'' nie ma tej opcji, dlatego polecam 6''. Zdięcia  a ich obrobienie to co innego. Jeden ma zdięcia dla siebie ,bo to jego hobby, a inny obrazuje niebo, a to już sztuka. Jeśli Barkaley pisze ''do prostej afoto'' to do prostej wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow ten HyperStar kosztuje tyle co teleskop ... a do tego jeszcze doliczyc kamere wiec kompletnie nie opłacalne do mojego zestawu :P wiec zostaje lustrzanka i robienie fotek normalnie bez udziwnień pewnie z maxymalnym czasem naświetlania 30 s (bez klina ) a z klinem i dokładnym ustawieniem teleskopu pewnie troche dłużej.

Dzieki za radę co do zasilania Power Tank który chciałme kupić miał moc 7Ah a tu 17 i to pare złotych taniej.

 

Jeszcze raz dzieki za wasze odp.

dzieki wam odzyskuje powoli wiare w takie fora. Zwykle napisanie posta gdziekolwiek kończy sie na wyzwaniem i odesłaniem do google.

A tu ? Ladne odp. i dobre rady które pomogły mi zdecydować i kupie NexStar 5 SE bo ma klin w zestawie. Wziołbym 6SE ale jesli foty zaczna mi wychodzić to pewnie bede chcciał wiecej a kupowanie klina za 1000pln raczej odpada :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)