Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 19.09.2015 Jones 1


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące później...

Nie dawno wróciłem do domu. Termometr za oknem pokazuje poniżej -18 stopni. Właśnie popełniłem jedną z najbardziej ekstremalnych obserwacji głębokiego nieba od początku mojej przygody z tym hobby.

Wyszedłem około godziny 17 adaptując wcześniej trochę w domu wzrok do ciemności. Obserwacje rozpocząłem około 17.30 od komety  C/2013 X1 (Panstarrs). Około godziny 18, gdy wzrok był już dosyć dobrze zaadaptowany, wycelowałem mój 12" teleskop w kierunku mgławicy Jones 1 w Pegazie. Nigdy bym nie przypuszczał, ze spędzę przy tym obiekcie aż tyle czasu mimo tak niskiej temperatury. Wypatrywałem, zerkałem z każdej strony i szukałem jak najczulszych miejsc na siatkówce oka. Zmieniałem również okulary z 25mm, przez 14mm do 10mm wiele razy. W okularze pojawiało się coraz więcej słabiutkich gwiazdek, których nie było widać na początku. Po pewnym czasie zacząłem dostrzegać bardzo słabe, nieco podłużne pojaśnienie w pewnym miejscu. Było widoczne chwilami. Kiedy widziałem je bardzo słabo w okularze 10mm, zmieniłem na 14mm po czym obiekt był widoczny dużo lepiej i częściej. Czasem znikał po czym pojawiał się znów w tym samym miejscu. Zapamiętałem dokładnie układ gwiazd i lokalizację. Upewniałem się jeszcze wielokrotnie w różnych okularach. W końcu nie wytrzymałem z zimna. Mimo trzech par skarpet to stopy cierpiały najmocniej. Po powrocie okazało się, że spędziłem na dworze dwie godziny z czego jedną na samą mgławicę Jones 1. Ale najlepsze czekało na zdjęciach. Widziałem to co trzeba dokładnie tam gdzie trzeba. Północną stronę mgławicy. Była obiektem bardzo słabym ale przez okres jednej godziny upewniłem się wystarczająco by być pewnym. Mimo bardzo dużego mrozu obserwację tą uważam za jedną z ciekawszych i bardzo cennych. Wiele się nauczyłem dzięki Jones 1.

W bardzo bliskim sąsiedztwie mgławicy upolowałem także galaktykę PGC 71753 o jasności bodajże 14.1mag. Była widoczna natychmiast po spojrzeniu w okular i przez 100 procent czasu zerkania. Do galaktyki były przyklejone chyba dwie (jedna na sto procent) gwiazdki.

W miejscu północnej krawędzi mgławicy Jones, jest na zdjęciach jakaś słaba gwiazdka, która według SkyMap ma 15.9mag. ale obiekt wykazywał zdecydowanie wiele razy podłużne pojaśnienie ułożone jak na zdjęciach a nie gwiazdopodobny punkt, choć momentami było wrażenie niemal punktowego zagęszczenia w okolicy obiektu. W miejscu południowej części mgławicy chwilami także wydawało się coś majaczyć pomiędzy gwiazdkami ale już bez pewności.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja ale puki nie mogę sobie pozwolić na filtry, niektóre obiekty próbuję dostrzec bez. Lubię podejmować próby ale oczywiście też mierzę czasem siły na zamiary. Tutaj się udało ale wiele obiektów omijam niestety szerokim łukiem właśnie z braku filtra. No ale wszystkiego omijać nie mogę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość Paweł Trybus

Jones 1 jest widoczna w lornecie 141mm. Wczorajszej nocy namierzyłem ją używając okularów 33x wyposażonych w filtry NBP firmy DGM Optics. Pod przeciętnym niebem 20.78 udąło się kilka razy wyzerkać dwie ulotne smugi, które są częścią kształtu litery "C", jaki mgławica pokazuje w większych aperturach. Na pewno spróbuję do niej podejść jeszcze raz w lepszych warunkach, powinna wyskoczyć na wprost. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)