Skocz do zawartości

LB 12" - kupować czy nie?


kamilsc

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,
 
Tak jak w temacie. Jestem bliski kupna LB 12". Jedyne co mnie powstrzymuje to fatalny stan lustra wtórnego. Czy w tym stanie można je zregenerować? Teleskop jest do kupienia dosyć tanio - więc stąd moje pytanie: jeśli to lustro jest już nie do odratowania to za ile i gdzie mogę dostać nowe?
 
Co ogólnie o tym myślicie?

post-3903-0-10192400-1442871800_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To schowaj kasę i daj se spokój z tym teleskopem. Zajmij się swoim bo na pewno jeszcze go nie wykorzystałeś w 100%

A do kaski schowanej sobie dokładaj i jeszcze przyjdzie czas na 12"

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak tanio możesz go kupić i w jakim stanie jest reszta teleskopu, w szczególności lustro główne. Meade LB  prawdopodobnie robiony jest przez GSO, lustra wtórne są do kupienia w Astrozakupach. 

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To schowaj kasę i daj se spokój z tym teleskopem. Zajmij się swoim bo na pewno jeszcze go nie wykorzystałeś w 100%

A do kaski schowanej sobie dokładaj i jeszcze przyjdzie czas na 12"

Popieram - synta 8" to już sprzęt który można uznać za docelowy. 12" potrzebuje idealnych warunków żeby zaskoczyć (wiem z autopsji). Swoje 12" miałem 2 razy na zlocie i raz u znajomego gdzie nie było nikogo po za mną i kumplem - wtedy już wyszło, że okulary mam słabe więc .... zastanów się dobrze. Lepiej kaskę odłożyć tak jak napisał Alien i kupić coś przemyślanego a nie coś na co mam akurat kasę...

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje, że odradzają średnie lustra do wizuala i każą małe zostawiać? Jakiś nowy trend? Może jeszcze zaczną lornetki polecać ;)

 

Jeśli chodzi o lustro wtórne to pestka. Zawsze można niewielkim kosztem zregenerować, nawet Hiluxem jeśli trafi się zbiórka na wysyłkę. Ostatecznie można wymienić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Najważniejsze, żeby LG było w dobrym stanie i teleskop w dobrej kondycji. Jeśli jesteś gotowy do przesiadki i noszenia większego sprzętu to zbij jeszcze parę zł z ceny i kupuj. Jeśli nie to podaj namiary na PW do sprzedającego ;)

  • Like 7

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 12" potrzebuje idealnych warunków żeby zaskoczyć (wiem z autopsji).  

A skąd - wystarczy przyzwoite, wiejskie niebo (nawet przechodzące w podmiejskie). Różnica w obrazach względem ośmiocalowca jest kolosalna (wiem z autopsji). :P

Co do reszty - posłuchaj Kusia, mądrze gada.  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(...) Jedyne co mnie powstrzymuje to fatalny stan lustra wtórnego. Czy w tym stanie można je zregenerować? (...)

 

Wydaje mi się że to lustro jest do wyczyszczenia i będzie jak nowe - Jeżeli fabryczne powłoki były dobrej jakości i nie uległy degradacji to jest szansa że jest ono po prostu brudne. Mam Newtona 150/750 od znajomego, przez lata trzymał go na balkonie. Lustra wyglądały podobnie, zarówno LG jak i LW. Wyczyściłem i są jak nowe. Teleskop ma 12 lat.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też dodać że w Newtonach drobne ryski, czy nawet małe ubytki na lustrze głównym nie wpływają na jakość obrazu- od takich miejsc światło się nie odbija i nie bierze ono w ogóle udziału w tworzeniu obrazu. To nie refraktor, gdzie takie wady dyskwalifikują teleskop. Natomiast lustro wtórne może już powodować pogorszenie obrazu, jeśli jest zarysowane lub ma jakieś wady. Jednak sądzę, że tak jak piszą koledzy, może to być brudne, a jeśli nie, to koszt takiego lusterka nie jest zbyt wygórowany. 

 

Co do tego że 12" potrzebuje idealnych warunków- nie wiem skąd taki pomysł. Duże lustro na DSach pokaże zawsze więcej niż małe lustro, bez względu skąd obserwujemy. Księżyc i planety to oddzielna kwestia, popatrzeć możesz zawsze, ale duży Newton to raczej nie sprzęt planetarny. Niemniej, jeśli trafią się warunki to zobaczysz więcej niż przez sprzęt planetarny (maki/sct)

  • Like 2

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolega nie wykorzystał 8" to na pewno nie wykorzysta 12". Nie chodzi o odradzanie ale o zakup z niepewnego źródła. Zrobi jak zechce.

Ciekawe dlaczego nie proponujecie nowicjuszom od razu 16"? Zawsze ktoś znajdzie dziurę w czyjejś wypowiedzi. Możliwe że Kamil śpi na kasie o od tak sobie wyda a co stać mnie. Może z 12" poznam lepiej niebo i szybciej - wnioskuje że Kamil nie zna za dobrze nieba.

Reasumując - Jego kasa jego sprawa.

Ja odradzam i bym spokojnie sobie kaskę dalej odkładał. 8" uczył się nieba i przesiadkę zrobił na 16"

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje, że odradzają średnie lustra do wizuala i każą małe zostawiać? Jakiś nowy trend? Może jeszcze zaczną lornetki polecać ;)

 

Jeśli chodzi o lustro wtórne to pestka. Zawsze można niewielkim kosztem zregenerować, nawet Hiluxem jeśli trafi się zbiórka na wysyłkę. Ostatecznie można wymienić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Najważniejsze, żeby LG było w dobrym stanie i teleskop w dobrej kondycji. Jeśli jesteś gotowy do przesiadki i noszenia większego sprzętu to zbij jeszcze parę zł z ceny i kupuj. Jeśli nie to podaj namiary na PW do sprzedającego ;)

Lornetki to polecają cały czas. Ciekawe, jaki interes oni w tym mają?  Może nie lubią regenerować luster ani dokupować okularów? :P

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolega nie wykorzystał 8" to na pewno nie wykorzysta 12". Nie chodzi o odradzanie ale o zakup z niepewnego źródła. Zrobi jak zechce.

Ciekawe dlaczego nie proponujecie nowicjuszom od razu 16"? Zawsze ktoś znajdzie dziurę w czyjejś wypowiedzi. Możliwe że Kamil śpi na kasie o od tak sobie wyda a co stać mnie. Może z 12" poznam lepiej niebo i szybciej - wnioskuje że Kamil nie zna za dobrze nieba.

 

Kolega, który założył temat, nic nie pisze o swojej znajomości/nieznajomości nieba. Nigdzie też nie napisał, że nie wykorzystał 8". Temat dotyczy zakupu 12-calowego teleskopu.

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o lustrach: nawet jeśli po umyciu okaże się że aluminium zlazło albo jest w tragicznym stanie nie ma się co martwić. Możesz oddać lustro do ponownego napylenia np do pana Gomuły z Wrocławia. Koszt z LW będzie prawie żaden a lusterko będzie jak nowe. Lustra napyla też Astrokrak, może ktoś jeszcze.

 

Ja tak zrobiłem: kupiłem teleskop z potwornie wymęczonymi powłokami na LG, niewielkim kosztem wymieniłem powłoki na nowe a w kieszeni sporo kasy pozostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się takiego odzewu :D. Teleskop ma 6-7 lat, pierwszy właściciel. Lustro główne było regenerowane niby (na Politechnice Wrocławskiej). Gdy będę miał jego zdjęcie to wstawię tutaj.

Jeśli chodzi o moje warunki. Mieszkam w Kołbaskowie - tuż obok jednej z miejscówek ludzi ze Szczecina więc warunki mam przyzwoite.

Jeśli chodzi o sprzęt docelowy - to myślę, że za jakieś dwa lata chciałbym mieć już te 16". Na kasie nie spię, jeżdżę najstarszą Corsą i zamiast wydać kasę na auto to wydam na teleskop, haha ;-).

 

Dzięki za pomoc póki co. Będę wiedział więcej to od razu napiszę.

 

PS. do teleskopu jest sporo dodatków w postaci okularów itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd - wystarczy przyzwoite, wiejskie niebo (nawet przechodzące w podmiejskie). Różnica w obrazach względem ośmiocalowca jest kolosalna (wiem z autopsji). :P

Co do reszty - posłuchaj Kusia, mądrze gada.  

Trzeba to niebo jeszcze mieć... Jak miałem wyciągać fotele z auta żeby z 12tką wyjechać za miasto to mi przechodziła ochota (pełna tuba). Dopiero na zlocie z użyczonymi okularami widać było sporo bo kitowce sobie można w oko wsadzić. Z tego co pamiętam to wolałbym mieć 8-10cali z dobrym okularem(dwoma) niż 12tkę z kitowcami. Albo tak jak Zdzisiek pisze dozbierać i sobie Pablitusa kupić - takiego jak ma Max najlepiej ;-)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: Jest ktoś może z Wrocławia i może mógłby zobaczyć dla mnie ten teleskop? (oddam za paliwo czy bilet miejski). Dodatkowo poprosiłem o zrobienie zdjęć łączeń górnej części teleskopu z dolną przez te rurki, chyba dobry pomysł, żeby zobaczyć w jakim jest stanie konstrukcja (chyba, że macie jakieś inny pomysły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolega nie wykorzystał 8" to na pewno nie wykorzysta 12". Nie chodzi o odradzanie ale o zakup z niepewnego źródła. Zrobi jak zechce.

Ciekawe dlaczego nie proponujecie nowicjuszom od razu 16"? Zawsze ktoś znajdzie dziurę w czyjejś wypowiedzi. Możliwe że Kamil śpi na kasie o od tak sobie wyda a co stać mnie. Może z 12" poznam lepiej niebo i szybciej - wnioskuje że Kamil nie zna za dobrze nieba.

Reasumując - Jego kasa jego sprawa.

Ja odradzam i bym spokojnie sobie kaskę dalej odkładał. 8" uczył się nieba i przesiadkę zrobił na 16"

 

Między 8" a 12" jest większa różnica niż między 12" a 16". Poza tym w grę wchodzi jeszcze mobilność. Jeżeli 8" przeprowadzamy przynajmniej kilkanaście obserwacji DSowych rocznie i większy teleskop będzie na nasze warunki jeszcze wystarczająco mobilny to warto przejść na 12"+.  

Jak sprzęt się okaże za duży to będzie się tylko kurzyć, a dla wypraw 2x w roku to raczej nie warto.

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to teleskop kratownicowy to jest kwintesencja mobilności. Miałem długo Syntę 8" i musiałem przewozić tubę na tylnym siedzeniu a montaż w bagażniku. Teraz mam 15" Taurusa- wchodzi cały do bagażnika, a jest miejsce jeszcze na np. torbę. O widokach DSów nawet nie wspominam :)

  • Like 1

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem ;)
Byłem, oglądałem ten teleskop ;)

LW faktycznie nie wygląda najlepiej, ale LG było cacy. Okularki są, kolimator jest, jakieś filtry zdaje się też były, ogólnie poza tym LW nie miałem do niego żadnych zastrzeżeń, chociaż widać było też, że jest odrobinę przybrudzony tu i tam na tubie i dobsie, ale to oczywiście nic. Żadnych problemów z ruchami w obu osiach, wszystko płynnie, zatrzymywał się ładnie i nie leciał na gębę ;)

Tyle ode mnie ;)

  • Like 3

SkyMaster 15x70, EQ5 synscan; 90/900 AZ-3 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrocławiu zregeneruj LW za skromną sumę i w cenie 10" masz 12"+8" jak sprzedasz 8" to będzie na okular. Zawsze coś. Sam mam 10" Meade LB i jestem zadowolony i w dzień i w nocy.

  • Like 4
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)