Skocz do zawartości

TimeLaps - z zaćmienia Księżyca. Jak to ugryźć?


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Jak podejść do tego wyzwania?

Jak ustawiać czasy, iso, interwał itd?

Może ktoś opisze kilka wskazówek?

Przyznam że nie bardzo wiem jak to ugryźć szczególnie w przypadku bardzo dużej zmiany jasności satelity podczas zaćmienia?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podejść do tego wyzwania?

Jak ustawiać czasy, iso, interwał itd?

Może ktoś opisze kilka wskazówek?

Przyznam że nie bardzo wiem jak to ugryźć szczególnie w przypadku bardzo dużej zmiany jasności satelity podczas zaćmienia?

W tym temacie dużo znajdziesz  thttp://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4638-timelapse-czyli-film-poklatkowy/?hl=timelaps

Tu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1166-jak-wykonac-takie-zdjecia-film-w-timlapsie/?hl=timelaps

I na stronie loki_p

http://nightscapes.pl/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się podpinam pod temat.

 

Jeżeli myślisz o EOSie to wydaje mi się ze trzeba będzie ustawić go w Av żeby czasy dobierał automatycznie i pomiar światła punkowy z centrum kadru (nie uśredniony).

 

Ja myślę jeszcze o kolorowej kamerce z Jupiterkiem. Tu chyba trzeba bezie pilnować i manualnie zmieniać wartości w trakcie zaćmienia.

 

A interwał u mnie z ostatniego zaćmienia wynosił 10s i uważam że jest to dobra wartość na zrobienie płynnego Timelapse.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

940 fotek od rozpoczęcia zaćmienia do maksimum przy fotce co 10 sekund. Szczerze mówiąc myślałem o klatce/minutę. Canon w Av to zdaje się być rozsądne wyjście. Do kamery już niestety trzeba zabierać komputer, a tego bym chciał uniknąć. Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł? ;-) 

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interwał to już wg uznania - przez minute dużo się dzieje, będzie mniej płynnie. Co 10s to jak już policzyłeś 940 fotek. Licząc potem że klip będzie miał 30kl/s to daje finalnie 30s płynnego timelapse. Wydaje mi się że w sam raz ale tak jak napisałem na początku to kwestia gustu i tego co się chce finalnie osiągnąć.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w mniejszym formacie zapisuje tylko jako jpeg. I mogę mieć na karcie np 7000 zdjęć.

A le może być pod telewizor 4k.

No chyba że tak. U mnie w 70d mam 3 rodzaje RAWów - 20, 10 i 5 Mpix. Myślałem że u Ciebie jest podobnie.

 

Ale spokojnie zmieścisz te RAWy - jak coś to rób co 15s i też będzie. Timelapse będzie miał 21s.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze policzyłem całe zaćmienie od 1:07 - 4:27UT będzie trwało 12000s?

- początek fazy częściowej (h = 29°) - 01:07

- początek fazy całkowitej (h = 21°) - 02:11

- moment fazy maksymalnej (h = 17°) - 02:47

- koniec fazy całkowitej (h = 12°) - 03:23

- koniec fazy częściowej (h = 2°) - 04:27

Po przeliczeniu aby całość mi się zmieściła na karcie musiałbym robić zdjęcia z częstotliwością co 12s Co dało by mi 1000 zdjęć

Jak źle policzyłem proszę o poprawienie mnie?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak w zasadzie zrobię bo chce parę klatek zrobić przed samym zaćmieniem. Bo pełnia to jest Lunar1 i go ni mam.

Wężyk programowalny mam jeszcze tylko nauka jego obsługi ;)

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj sie softem Magic Lantern (http://magiclantern.fm/) bedziesz miał wszystko w aparacie i wężyk będziesz mógł sprzedać :) Akurat 550d ma pełne wsparcie.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam Magic Lantern jak najbardziej pod 550d. Timelapse bez wężyka.

Ja bym się nastawił na HDR. EV -2,0,+2. Jak się nie trafi w światło zawsze można coś uratować.

A pod 300d?
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Broń Boże trybów automatycznych czy półautomatycznych, tylko i wyłącznie "M" na sztywno. Inaczej będzie migotać.
Proponował bym parametry dobrać na granicy przepalenia przy pełnym Księżycu, a przy wywołaniu światła w dół, cienie w góre na krzywej.
Przydał by się parametr który mówi o ile ciemniejszy jest w pełni zaćmiony Księżyc od niezaćmionego - może by się to dało potem przełożyć na obliczenie optymalnych parametrów ekspozycji :)
... może :)

 

PS: EOS Utility obsługuje interwał, więc niekonieczny wężyk programowalny, "wystarczy" lapek jakby kto nie miał. A tak na marginesie to swoje pierwsze lapsy robiłem ze stoperem :)

  • Like 1

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przerwa na kilka klatek nie będzie widoczna podczas filmu.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś przeoczyłem:

Żeby jakoś pomyśleć nad czasem i ISO to musimy znać przesłonę, Panowie - czym chcecie focić? obiektywami czy telepem? Bo u mnie to chyba wyjdzie jednak obiektyw 75mm, Dobsona nie poprowadzę niestety :(

 

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku!

Nie mam pod ręką żadnego rawa Księżyca w pełni, ale to chyba będzie coś na granicy tego (tu załącznik, bo coś się zrypało)
Tam jest jedna działka światła dodana na ekspozycji +1EV, wiec to tak jakby czas był nie 1/100, tylko 1/50 na ISO500, teleskop był f8. Tam z prawej na granicy Księżyca jest już prawie przepalone, mniej więcej tak chyba będzie oświetlony w pełni, może trochę mocniej, więc można z ISO na 400, bo f7 to też trochę jaśniej. Jakbym miał fotografować f8 to bym wyszedł od tego: ISO400, czas 1/50 - może być trochę przepalone, ale to można sprawdzić sporo przed zjawiskiem. Na 1/50 od kłapnięcia lustra nie będzie poruszenia? Nadal pozostaje pytanie, o ile ciemniejszy jest Księżyc zaćmiony od Księżyca w pełni? ;)

 


 

fa.jpg

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)