Skocz do zawartości

TimeLaps - z zaćmienia Księżyca. Jak to ugryźć?


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Ano chyba się nie da bez zmian parametrów. Tylko co zwiększać iso czy czas naświetlania? Za mało takich zjawisk aby mieć wypracowane metody.

 

ceszka będziesz w Żelisławcu?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na czas naświetlania, większy zakres do szaleństw bez widocznych zmian w jakości obrazu.
Choć baaardzo szkoda jeśli faktycznie trzeba bo wprowadzi to jednak zaburzenia do całości odbioru przekazu w postaci nagłych pojaśnień/pociemnień obrazu.

Jeśli już faktycznie muszą być dobrze by było chyba wprowadzić je systematycznie, czyli np 1/3 działki jaśniej/ciemniej co np 20 klatek (strzelam). 

Tylko skąd to tu wiedzieć i zaplanować kiedy "Za mało takich zjawisk aby mieć wypracowane metody." 

ceszka będziesz w Żelisławcu?

Nic o tym nie wiem, nie doczytałem się bo po powrocie chwilowo zatonąłem w robocie, potem mnie wesele pochłonęło, a tu coś mnie ominie :)

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu się zmawiamy http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8542-zaćmienie-księżyca-28092015-obserwacje-w-szczecinie/&do=findComment&comment=115789

No bez zmian się nie obejdzie w zależności od iso jak doczytałem stosuje się czasy 1s - 30s A np 30s jak chce się załapac gwiazdy wokoło czymś szerszym.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tajmlapsie chyba lepiej będzie skupić się na samym Księżyciu bez gwiazd, wydłużenie czasu do kilu sekund nie przejdzie chyba. Można by np focić Księżyć w szerszym polu osobno jako same fotki, ale to też drugi aparat. Już teraz tak mi się namieszało, że się przeraziłem :) Z wyjazdem fajna opcja, choć chyba przydało by się wolne w pracy na poniedziałek :P

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że trzeba będzie zdobyć doświadczenie na tym zaćmieniu (jak pogoda dopisze) i być dobrze przygotowanym na następne za kilka lat (jak pogoda dopisze) :)

Ja bym zaryzykował tryb Av - przynajmniej wydłużanie czasów będzie stopniowe wszelkie zmiany jasności też będą wyglądać łagodnie. Uniknąć się tego nie da a kombinowanie w trakcie może nie dać dobrych rezultatów bo coś może być za ciemne albo coś innego przepalone.

Na YT nie znalazłem żadnych fajnych ładnych timelapse z zaćmienia księżyca - trzeba to nadrobić :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astroexpo.pl/index.php?x=14&y=75&selected_object=546&selected_teleskop=0&selected_detektor=0&selected_montaz=0&module=Photo&func=search

 

Jest kilka fotek z podanymi parametrami setupu. Ale czasy pełnego zaćmienia to już +/-sekunda lub więcej.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze policzyłem całe zaćmienie od 1:07 - 4:27UT będzie trwało 12000s?

- początek fazy częściowej (h = 29°) - 01:07

- początek fazy całkowitej (h = 21°) - 02:11

- moment fazy maksymalnej (h = 17°) - 02:47

- koniec fazy całkowitej (h = 12°) - 03:23

- koniec fazy częściowej (h = 2°) - 04:27

Po przeliczeniu aby całość mi się zmieściła na karcie musiałbym robić zdjęcia z częstotliwością co 12s Co dało by mi 1000 zdjęć

Jak źle policzyłem proszę o poprawienie mnie?

Gdzies znalazłem informacje że trwa do 7:30. Która jest poprawna

http://stalker.republika.pl/pz1/2015_ksiezyc.html

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zrobić super efekt to proponował bym ustawić tak parametry aby było widać kratery na księżycu. Czas ustawić tak aby było dobrze doswietlone ale nie przeswietlone. Póżniej sterować czasem. Po ćwicz teraz jaką przyslone wybrać.

I taka sugestia zaćmienie zacmieniem ale weź pod uwagę że będzie się robiło coraz jaśniej. I tu będzie myślę największy problem.

Aby uniknąć migotania na filmiku to tylko light room i zabawa parametrami.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- początek fazy częściowej (h = 29°) - 01:07

- początek fazy całkowitej (h = 21°) - 02:11

- moment fazy maksymalnej (h = 17°) - 02:47

- koniec fazy całkowitej (h = 12°) - 03:23

- koniec fazy częściowej (h = 2°) - 04:27

Tu masz od fazy częściowej poprzez całkowitą do końca częściowej. I faza częściowa gdzie cień zejdzie z tarczy Księżyca kończy się 6:27 czasu lokalnego w pl. I zobacz na koniec ile będzie nad horyzontem (2*) więc reszty nawet nie zobaczysz czyli półcieniowe podczas zachodu Księżyca i pod horyzontem.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- początek fazy częściowej (h = 29°) - 01:07

- początek fazy całkowitej (h = 21°) - 02:11

- moment fazy maksymalnej (h = 17°) - 02:47

- koniec fazy całkowitej (h = 12°) - 03:23

- koniec fazy częściowej (h = 2°) - 04:27

Tu masz od fazy częściowej poprzez całkowitą do końca częściowej. I faza częściowa gdzie cień zejdzie z tarczy Księżyca kończy się 6:27 czasu lokalnego w pl. I zobacz na koniec ile będzie nad horyzontem (2*) więc reszty nawet nie zobaczysz czyli półcieniowe podczas zachodu Księżyca i pod horyzontem

6:27 czasu lokalnego w pl

.

Czyli do powyższych czasów należy dodać 2h (ut+2)?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszać tematów tu masz wszystkie dane. Do czasu UT dodajemy 2h bo jeszcze mamy czas letni.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8464-28092015-zaćmienie-całkowite-księzyca-faza-128/

Edytowane przez Alien
  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszać tematów tu masz wszystkie dane. Do czasu UT dodajemy 2h bo jeszcze mamy czas letni.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8464-28092015-zaćmienie-całkowite-księzyca-faza-128/

Można posprzatsc.

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zrobić super efekt to proponował bym ustawić tak parametry aby było widać kratery na księżycu. Czas ustawić tak aby było dobrze doswietlone ale nie przeswietlone. Póżniej sterować czasem. Po ćwicz teraz jaką przyslone wybrać.

I taka sugestia zaćmienie zacmieniem ale weź pod uwagę że będzie się robiło coraz jaśniej. I tu będzie myślę największy problem.

Aby uniknąć migotania na filmiku to tylko light room i zabawa parametrami.

 

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

 

 

Nic jaśniej nie będzie, przynajmniej do chwili maksimum. Zanim jeszcze raz postarasz się zabłysnąć to chociaż spróbuj potwierdzić sam dla siebie swoją tezę.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że dopiero teraz trafiłem na ten wątek bo też się przymierzałem żeby takiego timelapsa zrobić. 

Po fakcie mogę powiedzieć, że zadanie było bardzo wymagające ale do zrobienia. Oczywiście nie obeszło się bez błędów z mojej strony. No ale tak to jest jak się fotografuje w środku nocy będąc niewyspanym. 

Edytowane przez loki_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się uporam z prawie 900szt zdjęć to napisze o moich wrażeniach z foto w stylu timelaps Księżyca z zaćmienia.

Zdjęcia robiłem co 15s nie obyło się bez małych potknięć. Zadanie jest do zrobienia i mogę się pokusić o zdanie że nie jest takie trudne jak myślałem.  

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to zależy co robiłeś. W kadrze miałeś tylko Księżyc na długiej ogniskowej? Jeśli tak to zadanie jest dość łatwe. Interwał 1-3 sekundy żeby ruch był płynny. Do tego korekcja parametrów co jakiś czas tak aby poprawnie naświetlać ciemniejącą tarczę. 

Zupełnie inaczej to wygląda gdy chcesz zrobić film, na którym widać coś więcej niż sam Księżyc. Jest trochę trudniej ale też do ogarnięcia. Ale to wiem teraz, już po fakcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak patrzeć w niebo 2h przed zjawiskiem i widzieć same chmury... pójść spać, wstać o 5.30 i przekonać się że całe zjawisko było widać bo chmury przewialo...

Roofer i co robiło się widniej zaraz po maksimum czy nie??

Z niecierpliwością czekam na tego timelapsa.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrego to znaczy jakiego? Timelapsa można zrobić w Windows Movie Maker. 

Można tylko ma ograniczone narzędzia.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki który jest prosty. Oferuje odpowiednie funkcje edycji poszczegolnych zdjęć itd. 

Nie posiadam Windows Movie Maker i nie zamierzam go pobierać.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy program to photolapse. Darmowy :)

Nie ma możliwości edycji zdjęć, jego jedyna funkcja to składanie wideo z m.in. jpg.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez aleksyb
Poprawki w składni

SW 150/750 | SW MAK 127 | SW EVOSTAR 72 | HEQ5 Pro | ASI585MC PRO Cooled 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i jeszcze MS Movie Maker - też darmowy i może nawet już go masz. Kiedyś robiłem nim Timelapse - dziecinnie proste.

Tu masz tutki.

 

Edytowane przez AstroLutek
Drobna kosmetyka

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)