Skocz do zawartości

Kapral - moje fotki i ewentualne pytania.


Rekomendowane odpowiedzi

Jak tak mocno nie ciągnę na jasności to lepiej troszkę... Ale dziś i tak robię trzecie podejście bo do trzech razy sztuka :)). Ustawię i nazbieram tak jak Jacek z Łukaszem pisali - zobaczymy co wyjdzie. Jutro nie idę do pracy więc może się uda posiedzieć dłużej.

M101 (ta co wcześniej) tylko gamma troszkę w fit's poszła w dół i myślę , że teraz jest dużo lepiej:

 

A_M101_24.08.16_1.crop.jpg

 

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę na ile mi aku w nikonie pozwoli :-) . Postaram się zebrać light'ów ponad 2h. Tutki studiuję już teraz żeby móc coś lepiej wyciągnąć bez przesadyzmu :-)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1h50min :-) , Iso 400 po 5minut. 40biasów i tylko 3 darki Blush.  Czas chyba jeszcze dam większy, może 7-8minut na próbę.

DSS,PS,PiX,FIT's.

 

16bitC.jpg

 

Nie chciałem przesadzać z wyciąganiem bo M'ka już nisko była i złapało mi dużo tego:

zzz.jpg

 

Fotki z miasta to albo blisko Zenitu albo w rgb...

Dziś złapię coś wyżej ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrości brak, a o darkach to już nie wspomnę..... Udusić to mało. I próbuj coś koło równika.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kapral napisał:

Nie wiem co z tą ostrością Jacku ale włączam LiveView na jasnej gwieździe i pięknie przy pomocy maski ustwaiam ostrość. a na fotach jest kicha.

Ale jak przy pomocy maski ??? Bahtinov Grabberem, czy w APT ??? No i gwiazda nie może być typu Wega....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapral jak chcesz mieć ostre zdjęcie jak gwiazdy są pojechanie na kilka pixeli? Dopóki nie będziesz miał gwiazd w miarę w jednym miejscy nie wiem jak byś nie ustawiał ostrości i tak będzie lipa. To samo dzieje się z galaktyką jest rozjechana i zarazem nieostra. Na podglądzie LV z użyciem maski będzie ok bo tu masz krotką ekspozycję, ale już dla klatki 120s i złego prowadzenia ostrość poleci.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapral mimo że jestem super nowicjuszem to podpowiem ci tak zrób 100 biasów 100 darków dzięki takiemu zestawowi będziesz w stanie stworzyć porządny superbias i masterDARK. Pomoże to niesamowicie w od szumieniu fotek z hotpixieli oraz pozwoli na poprawną korekcję zdjęć przed złożeniem ( zestackowaniem) w całość. Co do prowadzenia to @Alien ma rację po pierwsze ustawienie i prowadzenie montażu a następnie małymi kroczkami zaliczaj kolejne etapy w afoto :).

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prowadzenia... to jest 5minut na ISO 800:

 

DSC_0017.JPG

 

A to  Bańka  (crop) z 2h50min w tych ustawieniach (DSS,PS,PIX,Fits):

 

Banka3_3.jpg

 

Zgadzam się z tym że jestem tragicznym ustawiaczem kolimacji, koma wynika z tego że za każdą sesją zmieniam odległość korektora (next time powinno być ok).

Tu klatka z ustawiania ostrości (maską B.):

DSC_0015.JPG

 

Teleskop wystudzony przez dobre 2godziny z wiatraczkiem dopasowywał się do otoczenia.

Chyba zostanie mi przejście na krótszą ogniskową...?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bańka z wczoraj :) . Jestem zadowolony ze swoich postępów biorąc pod uwagę fotki które zrobiłem rok czy dwa temu :))

Nadal walczę z odległością korektora i kolimacją więc jest crop.

12x7min ISO 800 + 10dark + 40bias+0flat

Sklejone w DSS, robione w PS i Pix, crop w Fit's.

Nikon D5100 na GSO10"

NGC1396CROP.jpg

Nie chciałem z jasnością przesadzić ale myślę, że jest akurat.

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że kontrast jest za duży przez co wyciął tło poza tym jeszcze gwiazdki są pojechane

  • Like 1

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat 7 minut, nie mniej i nie więcej?

Masz taką armatę, że zbierasz od groma fotonów.

Ja swoim newtonkiem musiałbym zbierać jedno zdjęcie 25 minut, żeby mieć tyle fotonów co ty na jednym.

Jak poprawisz kolimację i ugięcia, to czapki z głów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poprawy: odległość korektora od matrycy, kolimacja , nieosiowość wyciągu chyba. To będzie chyba przyczyna rozjechanych gwiazdek inaczej powinny byś wszystkie pojechane a nie tylko w pewnych obszarach zdjęcia. Tu mam kilka wyciętych z fotek wcześniejszych.

1obrot_2.jpg

DSC_0005_2.jpg

 

Dziwny spajk od krzywych ramion pająka - poprawiłem już :)

 

Ostrość też już ustawiam tak jak JacekE mi podpowiedział i jest o niebo lepiej -dzięks Jacku.

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7minut - to też podpowiedź Jacka i Szymka bo wcześniej waliłem ISO400 i 5min no i brakło żeby DSS miał gwiazdki do stackowania. Teraz trzaskam 7min bo przy 6ciu jeszcze była możliwość dozbierania fotonów. Następnym razem spróbuję 8min albo ISO400 z 10-12minutami - może będzie lepiej.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wiadomo długo czekaliśmy na pogodę ale nie zawsze można tyle ile by się chciało ;)

To moja M33 z ostatniego weekendu w trakcie nauki obróbki (1h10min light -  7x10min ISO 1000):

M33.jpg

Jest troszkę ciemna bo jak próbuję rozjaśniać to:

dss.jpg

widać, że aparat łapie "lewe światło" do wyciągu ;). Akurat tak mam ustawiony sprzęt. Obrócić tubę - aparat/wyciąg? czy dodać odrośnik?

Pytanko:  Odrośnik musi być czarny? Dużo daje? jak długi może być?

 

(P.S. Tak wiem - kolimacja, prowadzenie, itp,itd... pytam o co innego ;))

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą przypadłość stosuje się flatu aby wyrównać tło. Lub wyrównujemy sztucznie np 

https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-sztuczny-flat.html

https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/04/photoshop-cs5-cz5-gradientxterminator.html

https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/06/pixinsight-le-10-wyrownanie-ta.html

Jak dla mnie nie jest to boczne światło. A odrośnik owszem raz ze nie zaparuje Ci LW a dwa że tez zabezpieczy przed prawdziwym bocznym światłem.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Maciej. Fotki coraz lepsze. 

5 godzin temu, kapral napisał:

Jest troszkę ciemna bo jak próbuję rozjaśniać to:

Maciej, to pociągnij za uszy samą galaktyczkę pracując na warstwach.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt często się chwalę swoimi fotkami bo jak robię z tutkami to mi wyjdzie tak np.:

Autosave2.jpg

Muszę wypracować chyba swój sposób na "rzeźbienie fotek" ;)

 

Wyszło ładnie (lepiej) jak zrobiłem z tutkiem Zdziśka - fits...

fits.jpg

I tu mi się już podoba :))

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek zagadka co w pierwszym i drugim źle zrobiłeś? W pierwszym są dwa błędy, a w drugim jeden. No i jeszcze widać poświatę w dól od galaktyki trochę tło jeszcze nie równe.

Workspace01.png

Workspace02.png

 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolory są rozjechane przy pierwszym, do łączenia kolorów używam DSS albo PS'a. W pix'sie jeszcze nie ogarniam (jeszcze). A w drugim....hmmm, za słabo drugi suwaczek w fit'sie?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki problem zbalansowac kolory w PS?

DSS SŁUŻY TYLKO DO STACKOWANIA. Nic więcej w nim nie rób.

1 kolory rozjechane i histogram uciety.

2 Histogram ucięty.

Oducz się maskować niedoskonałości obróbki ściętym histogramem czyli czarnym tłem. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, alien napisał:

A jaki problem zbalansowac kolory w PS?

DSS SŁUŻY TYLKO DO STACKOWANIA. Nic więcej w nim nie rób.

1 kolory rozjechane i histogram uciety.

2 Histogram ucięty.

Oducz się maskować niedoskonałości obróbki ściętym histogramem czyli czarnym tłem. 

Fakt - masz rację. Wydawało mi się, że aż tak to nie kłuje po oczach ale tło faktycznie przesadzone. Nie będę oszukiwał, to pierwszy materiał który mogę obrobić (choć jeszcze nie jest bdb). Postaram się z obróbką - tutoriale również sobie odświeżę. Zobaczymy co mi wyjdzie.

Black - to są same light klatki 7 x 10min na ISO1000. Darki jeszcze dorobię bo nie mam z tego iso i czasu, autosave zajmuje 191MB. Zapodaję NEF'a 1 z 7miu:

_DSC0011.NEF

 

(P.S.widać niedoskonałość kolimacji i błędy prowadzenia przy tych 10mintach - ilość inkrementów na osiach... poprawię ale brak czasu...)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez korektora faktycznie gwiazdki się rozjeżdżają ale pomijając ten fakt to dużo fotonów się zebrało. Może postaraj się złożyć w PIX a nie w DSS i zobacz co ci wyjdzie z jednej fotki nie można za wiele powyciągać ale ja zawsze lubię pobawić się funkcjami nie wiem czy lepiej czy gorzej.

_DSC0011_RGB_VNG.jpg

 

Twoje 10 min :)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, alien napisał:

To i moja interpretacja 1 klatki 10 minutowej. Patrząc po gwiazdkach gdzieś gnie się wyciąg prawa strona gwiazdki dłuższe niż lewa.

 

To nie wyciąg się ugina - kolimacja nadal kuleje . Będę nad tym dalej pracować ...

14 minut temu, BlackPitchPL napisał:

Bez korektora faktycznie gwiazdki się rozjeżdżają ale pomijając ten fakt to dużo fotonów się zebrało. Może postaraj się złożyć w PIX a nie w DSS i zobacz co ci wyjdzie z jednej fotki nie można za wiele powyciągać ale ja zawsze lubię pobawić się funkcjami nie wiem czy lepiej czy gorzej.

 

Twoje 7 min :)

10min ;)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)