Skocz do zawartości

Kapral - moje fotki i ewentualne pytania.


Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam nowy temat dla tych którzy tak jak ja szukają tematu (i go nie znaleźli/nie chcieli zaśmiecać innego) i nie wiedzą gdzie wrzucić swoją fotę i pytania dotyczące jej obróbki/uzyskania jej....

W tym temacie proszę o wypowiedzi doświadczonych Afoto wyjadaczy. Chodzi o to aby pomóc startującym którzy nie wiedzą gdzie umieścić swoje pierwsze "wypociny" i pytania do nich.

(do moderatorów - jeśli temat nie pasuje lub powinien być w innym miejscu, to proszę przenieść/usunąć)

 

 

Wrzucę fotkę M81 z którą czeka mnie jeszcze duużo pracy ale pierwszy efekt już pokazuje problem. Mam mało materiału bo aku w aparacie padł (nie sprawdziłem go wcześniej - fail).

Iso 800, czas 10sec x71klatek, 10darków, 20biasów, 3 sztuczne flaty, Teleskop: GSO 10" F4, montaż ATM (eqmod), brak guidingu, detektor NIKON D5100.

Jak widać wyszło zaświetlenie od lamp z sąsiedniego budynku ( prawa dolna część).

Pytania: czy można/ jak usunąć takie zaświetlenie? Dlaczego nie mogę wyciągnąć obiektu ( Postępując zgodnie z tutkami - >DSS i FitsW)?

 

 

m81.jpg

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam nowy temat dla tych którzy tak jak ja szukają tematu (i go nie znaleźli/nie chcieli zaśmiecać innego) i nie wiedzą gdzie wrzucić swoją fotę i pytania dotyczące jej obróbki/uzyskania jej....

W tym temacie proszę o wypowiedzi doświadczonych Afoto wyjadaczy. Chodzi o to aby pomóc startującym którzy nie wiedzą gdzie umieścić swoje pierwsze "wypociny" i pytania do nich.

Jestem laikiem ale.. Wydaje mi się, że jeszcze Twoje ISO jest za wysokie. Biorąc pod uwagę jeszcze te cholerna lampę (ja bym ja stłukł), musisz zmienić miejscówkę lub zaopatrzyć się w porządny filtr, który te sodówę wytnie...

Z tej fotografii chyba raczej nic nie zrobisz.. choć nie wiem jak to wszystko składałeś, może Koledzy Spece od krótkich czasów coś Ci podpowiedzą. Coś źle robisz - widać na kadrze...

No i jak z wczoraj - balansuj kolory:

Kapral_B.thumb.jpg.1332a803573e3f9012fc8

O Cholerka 16 MB plik mi wyszedł :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj samego stacka prosto z DSS i zmień algorytm stackowania to pozbędziesz sie lini/satelity?

Algorytmów jeszcze nie próbowałem - nie wiem jak (jeszcze)... używam tylko DSS i suwaczków. FitsW używam do drobnych zmian krzywymi. Stack ma 160MB (tif) - nie wrzucę go tutaj.

Jacuś, ... to nie sodówa tylko lampki na domu mojej siostry - next time poproszę żeby wyłączała ;). Szkoda mi tylko tego zaświetlenia bo mało pogody ostatnio żeby nowy materiał zebrać.

Szymek mi samymi krzywymi w FitsW fajnie wyciągnął M42 - sam byłem w szoku, bo robił niby to samo co ja a jednak jemu wyszło. Próbowałem zgodnie z tutkami kolejne kroki ale widocznie za mało materiału mam. Muszę nazbierać z godzinkę materiału i dopiero próbować (tak doczytałem w tematach).

Poszukam jeszcze przy wolnej chwili o tych algorytmach - może jakiś stary materiał się nada żeby coś wyciągnąć.

.(P.S. Wiem że muszę zainwestować w korektor komy i guiding)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Algorytmów jeszcze nie próbowałem - nie wiem jak (jeszcze)... używam tylko DSS i suwaczków. FitsW używam do drobnych zmian krzywymi. Stack ma 160MB (tif) - nie wrzucę go tutaj.

Jacuś, ... to nie sodówa tylko lampki na domu mojej siostry - next time poproszę żeby wyłączała ;). Szkoda mi tylko tego zaświetlenia bo mało pogody ostatnio żeby nowy materiał zebrać.

Szymek mi samymi krzywymi w FitsW fajnie wyciągnął M42 - sam byłem w szoku, bo robił niby to samo co ja a jednak jemu wyszło. Próbowałem zgodnie z tutkami kolejne kroki ale widocznie za mało materiału mam. Muszę nazbierać z godzinkę materiału i dopiero próbować (tak doczytałem w tematach).

Poszukam jeszcze przy wolnej chwili o tych algorytmach - może jakiś stary materiał się nada żeby coś wyciągnąć.

.(P.S. Wiem że muszę zainwestować w korektor komy i guiding)

2015-09-26_095218.thumb.jpg.f504aefa102e

Tu masz wybór algorytmów stackowania. Metoda chyba druga, trzecia pozwoli pozbyć się tej krechy.

Dwa nie odrobiłeś lekcji z używania DSS jak ją odrobisz pogadamy dalej. Jak dojdziesz o co mi chodzi daj znać nie raz było Ci powtarzane. 

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią: "małymi kroczkami".

Jacuś -> zminiejszyłem iso do 200...:

Light 99X13sec, dark 22X13sec, biasy 14X1/4000sec. ISO 200. stack po przesunięciu krzywej w DSS - żadnej dodatkowej obróbki:

(nie mam pytań - dzielę się postępami :))

m57_27_09_15.jpg

Edytowane przez kapral
  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo mi mówicie o czytaniu tutków obróbki... ale schematy nie zawsze pasują.

Zebrałem sobie stary materiał M51, łącznie 42minuty (108 light) w różnych iso (od 400-1600) kilka darków (chyba 11) i biasów (5 chyba).

Im dłużej bawię się krzywymi w DSS tym lepiej wychodzi. No ale idę spać więc podpinam to co mi wyszło z tych 42minut (łącznie):

 

M51zroznch42min_3.jpg

 

(Proszę mnie nie gwałcić postami - staram się i pokazuje postępy ;) )

Edytowane przez kapral
  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo mi mówicie o czytaniu tutków obróbki... ale schematy nie zawsze pasują.

Zebrałem sobie stary materiał M51, łącznie 42minuty (108 light) w różnych iso (od 400-1600) kilka darków (chyba 11) i biasów (5 chyba).

Im dłużej bawię się krzywymi w DSS tym lepiej wychodzi. No ale idę spać więc podpinam to co mi wyszło z tych 42minut (łącznie):

Ale dlaczego tak ciągle męczysz DSS do obróbki, skoro wielokrotnie już było mówione by w DSS tylko zapisać plik po stackowaniu?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze optymalne iso to 800 tym bardziej przy czsach 10s, a wracając do pierwszej fotki to z dziesięciosekundowych klatek raczej nie dużo więcej wyciągniesz i użyj algorytmu mediana , żeby pozbyć się śladu satelity.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki typ forumowicza który jest zafiksowany na swojej teorii i, jak słusznie zauwaźył Jacek, nie czyta postów innych. Kapral narzeka, że mu znane tutki nie pasują ale na moje pytanie jakim softem dysponuje nie odpisał. No to jak Mu pomóc????

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO, czasy i cała reszta to chyba później, na moje oko to ostrość leży na pysku. Od tego bym zaczął, a na resztę przyjdzie czas.

Nie mam jeszcze maski - od 6cali nie pasuje ;).

Jest taki typ forumowicza który jest zafiksowany na swojej teorii i, jak słusznie zauwaźył Jacek, nie czyta postów innych. Kapral narzeka, że mu znane tutki nie pasują ale na moje pytanie jakim softem dysponuje nie odpisał. No to jak Mu pomóc????

Pisałem już, że korzystam z darmowych programów. DSS i FitsWork. Chyba że PS jest darmowy a o tym jeszcze nie wiem?

Po pierwsze optymalne iso to 800 tym bardziej przy czsach 10s, a wracając do pierwszej fotki to z dziesięciosekundowych klatek raczej nie dużo więcej wyciągniesz i użyj algorytmu mediana , żeby pozbyć się śladu satelity.

Czasy mam różne od 10sec do 30sec. Iso również różne 400-1600.Pisałem że to stary materiał - to jest zlepek z kilku różnych sesji, od marca do września.

Bo nie czyta co Koledzy mu piszą :(

Czyta Jacuś, czyta. Problemem jest czas którym dysponuje i często słaby materiał ( jeszcze ;) ).

Ale dlaczego tak ciągle męczysz DSS do obróbki, skoro wielokrotnie już było mówione by w DSS tylko zapisać plik po stackowaniu?

Już napisałem wcześniej - używam darmowych ogólnie dostępnych programów.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ci się chce i chcesz popracować intensywnie to zapraszam na RODOS w kwietniu. Ale musisz przyjechać z setupem.

RodzinneOgródkiDziałkoweOgrodzoneSiatką? bo na RODOS to z moim setupem raczej niemożliwe. Postaram się dziś popracować z PIX'em - właśnie zassałem....

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś skleciłem 49minut po 30sec. ISO 1600... dakrów 10 i biasów 16.

Czytam tutki i pomocne posty - nie o to mi tu chodzi. Wiem, że nad obróbką muszę popracować. I czasy inne i iso inne itd.

mam jedno pytanie: czy filtr LP coś pomoże?

 

m81.11.10.15d.jpg

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jedno pytanie: czy filtr LP coś pomoże?

Oczywiście.

Edytowane przez JacekE

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Chciałbym podpiąć fotkę z dzisiaj....

Często przeglądam stellarium ze względu na naszą pogodę, no i są takie małe obiekty DSO które nie mają swoich miniaturek w stellarium a ciekawią. Dziś przypadkiem zarejestrowałem Ducha Mirach :-)

Chciałem sprawdzić mój ATM'owy napędzik do mobilnego zestawu eq3-2, skierowałem monta na Mirach bo planowałem "cyknąć" 2-3 fotki M31 ale że mam małe dzieci i sprzęt schowałem zanim Andromedkę ustrzeliłem. Przeglądając fotki znalazłem NGC 404 :-)

 

NGC404_1.jpg

NGC404_2.jpg

 

 

Tak tylko się chciałem podzielić nowinką :-)

 

 

 

  • Like 4

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam pytanie.Napiszcie proszę czym są spowodowane- rozjechane gwiazdki po lewej stronie,a na dodatek wydaje się jakby tych gwiazd było mniej.

Po prawej jest ok-gwiazdy są punktowe. Zdjęcie robione zestawem- SW 150/750, EQ 3-2,Canon 350D.

Dziękuje za odpowiedzi.

Messier 27.jpg

 ZAPRASZAM

http://piotrskorupski92.wordpress.com/

PTMA Warszawa
SOS PTMA

SW 150/750, EQ 3-2,Napęd w 1 osi RA,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2015-12-01_223242.jpg.f961bf40a827df1dcf

To są standardowe "kalafiory" - tutaj chyba nałożyło się kilka wad. Podejrzewam, że używasz korektora komy - którego? Wygląda na to, że może być źle dobrana odległość, bo po prawej w narożnikach też jest lekka koma jeszcze obecna. Do tego chyba jest dość mocno całość rozkolimowana, albo gdzieś coś jest nieprostopadle. A to nierówne oświetlenie może być spowodowane np źle ustawionym LW. Jakbyś mógł:

 - opisać swój tor optyczny, jakie złączki, elementy, połączenia
 - wrzucić klatkę flat (o ile robisz takie) najlepiej surową albo wyciągniętą

to może uda się coś więcej wymyślić. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)