Skocz do zawartości

Astronomiczne Wiadomości z Internetu


Rekomendowane odpowiedzi

Chiny chcą zdobyć "ciemną stronę Księżyca". Wysyłają lądownik Chang'e-4

Chiny chcą stać się supermocarstwem kosmicznym. W tym celu planują zbadanie niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Dotychczas jeszcze żadna maszyna nie wylądowała na zacienionej części Srebrnego Globu.

Chiny zamierzają w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca - poinformowała w piątek agencja Xinhua. Ma to być kolejny, najbardziej ambitny z dotychczasowych, krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu.

Ciekawi specjalistów

Niewidoczna półkula Księżyca od dawna intryguje naukowców. W odróżnieniu od widocznej z Ziemi, jest bardzo mało znana. Była już zdalnie badana i fotografowana przez kilka wysłanych z Ziemi pojazdów kosmicznych, ale żaden z nich nie podjął próby lądowania. Tymczasem właśnie na tej półkuli znajduje się kilka niezwykle intrygujących naukowców formacji.

Zbadać budowę geologiczną

Niecałe dwa lata temu na widocznej z Ziemi półkuli Księżyca wylądował chiński próbnik Chang'e-3, z niewielkim pojazdem nazwanym Jaspisowy Królik.

Według Liu Jizhonga, szefa rządowego ośrodka badań kosmicznych, pojazd Chang'e-4, który ma podjąć próbę lądowania w 2018 roku, jest nieco większy od poprzednika i może przenosić większy ładunek. Jego zadaniem będzie zbadanie budowy geologicznej niewidocznej półkuli Srebrnego Globu.

Chiny - supermocarstwem kosmicznym

Rozwój chińskiego programu kosmicznego jest traktowany priorytetowo przez chińskich przywódców. Prezydent Xi Jinping nie ukrywa, że dąży do uzyskania przez Chiny statusu supermocarstwa kosmicznego.

Pekin zapewnia, że jego program ma charakter pokojowy, ale Departament Obrony USA wskazuje, iż Chiny mogą wykorzystać swój potencjał w przypadku kryzysu.

Według Xinhua, Chiny zaprosiły w ubiegłym roku inne kraje do udziału w planowanej misji księżycowej. Nie wiadomo jednak, czy zaproszenie wywołało jakiś odzew.

Źródło: PAP

Autor: AD/jap

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/chiny-chca-zdobyc-ciemna-strone-ksiezyca-wysylaja-ladownik-change-4,190894,1,0.html

2016-01-15_10h06_52.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda zebrała się w hełmie astronauty. Musiał skrócić kosmiczny spacer

 

Dwie godziny krócej niż planowano trwał kosmiczny spacer dwóch astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To dlatego, że jeden z nich zgłosił, iż w hełmie zaczyna mu się zbierać woda - poinformowała NASA.

W Kosmos wyszli Amerykanin Tim Kopra oraz Tim Peake - pierwszy Brytyjczyk w otwartej przestrzeni kosmicznej. Problem z wodą w hełmie wystąpił u Amerykanina. NASA podkreśla, że astronautom nie groziło żadne niebezpieczeństwo, a skrócenie ich kosmicznego spaceru było środkiem ostrożności.

Kopra był w otwartej przestrzeni kosmicznej już po raz trzeci. Tym razem wraz z Brytyjczykiem wymieniał uszkodzony regulator napięcia w układzie zasilania ISS. Problem z wodą w hełmie pojawił się już po wykonaniu tego zadania.

Reuters odnotowuje, że NASA zaostrzyła zasady bezpieczeństwa kosmicznych spacerów, aby nie doszło ponownie do wypadku, do którego doszło w lipcu 2013 roku. Włoski astronauta Luca Parmitano omal nie zginął, gdy do jego hełmu zaczęła się dostawać woda wyciekająca z układu chłodzenia skafandra.

(mal)

http://www.rmf24.pl/nauka/news-woda-zebrala-sie-w-helmie-astronauty-musial-skrocic-kosmiczn,nId,1955327

2016-01-16_09h15_05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdańsk/ Centrum Hewelianum ma mobilne planetarium

O mobilne planetarium wzbogaciło się gdańskie Centrum Hewelianum pełniące rolę placówki popularyzującej rożne dziedziny nauki. Obwoźne planetarium będzie służyło do nauki astronomii uczniom z Gdańska, ale też okolicznych miejscowości.

Mobilne planetarium składa się z dmuchanej kopuły mającej średnicę sześciu metrów, projektora oraz zestawu programów komputerowych do prezentacji. ?Czekamy właśnie na programy. Kiedy tylko je otrzymamy, ruszymy z naszą ofertą? - powiedział PAP dyrektor Centrum Hewelianum Przemysław Guzow wyjaśniając, że w okresie wakacyjnym planetarium będzie na stałe rozłożone na terenie Centrum, a w czasie roku szkolnego ma podróżować po szkołach, także tych poza Gdańskiem.

 

Dodał, że kopułę można rozstawić w dowolnym miejscu: na boisku czy w sali sportowej. ?Specjalnie dobraliśmy jej rozmiar tak, by mieściła się ona w standardowej szkolnej sali gimnastycznej? ? wyjaśnił Guzow dodając, że mobilne planetarium może pomieścić około 30 osób.

 

Dyrekcja Centrum traktuje obwoźne planetarium jako swoistego rodzaju zapowiedź pierwszego w Gdańsku stacjonarnego planetarium, które ma powstać na terenie Hewelianum.

 

W końcu 2014 r. placówka rozstrzygnęła konkurs na projekt takiej budowli ? pierwszej w Polsce, która znajdzie się pod ziemią: zostanie wbudowana w istniejący nasyp. Budowa naziemnego obiektu nie jest możliwa, bo ? zgodnie z wymogami konserwatora zabytków, na tym pofortecznym terenie nie można stawiać nowych budynków. ?Będzie to bardzo trudne technicznie zadanie, w ramach którego trzeba będzie rozebrać połowę góry, wybudować obiekt, a następnie przykryć go ziemią? ? powiedział Guzow.

 

Obiekt powstanie w wale biegnącym wzdłuż suchej fosy pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką. Oprócz samego planetarium, znajdą się w nim także m.in. sala projekcyjna i dydaktyczna. W ramach inwestycji odtworzony zostanie również odcinek muru Carnofa, który w przeszłości otaczał umocnienia Góry Gradowej. Sala projekcyjna planetarium wzniesiona zostanie na planie koła ze sklepieniem w kształcie półsfery. Pomieści 79 osób.

 

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 30 mln zł. Kierownictwo Centrum Hewelianum liczy, że większość tej kwoty uda się pozyskać z dotacji Unii Europejskiej. Jak poinformował PAP Guzow, gotowa jest już dokumentacja techniczna obiektu, trwa rozeznanie, który z najnowszych programów unijnych byłby najodpowiedniejszy jako źródło finansowania.

 

Planetarium ma nosić nazwę "Stellaeburgum". Tak właśnie astronom Jan Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. powstało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej w Gdańsku.

 

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową miasta Gdańska. Położone jest w ścisłym centrum Gdańska - na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym ponad 20 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji, budynków koszarowych itp., powstałych głównie w XIX wieku, a służących niegdyś obronie miasta.

 

Dawne militarne obiekty w ostatnich latach sukcesywnie remontowano urządzając w nich kolejne wystawy adresowane głównie do dzieci i młodzieży. Dziś w Centrum Hewelianum oglądać można w sumie osiem wystaw, w tym m.in. prezentujące historię samych fortów, poświęcone fizyce i astronomii, w tym energii oraz ruchowi czy przybliżające najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące siedmiu ziemskich kontynentów.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

aks/ pz/

Tagi: centrum hewelianum


http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408032,gdansk-centrum-hewelianum-ma-mobilne-planetarium.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prestiżowy projekt ESA ruszył w czwartek w Warszawie

W Polsce powstanie potężna baza przechowywania i udostępniania danych nt. Ziemi, gromadzonych przez satelity obserwacyjne Ziemi. Związany z tym projekt "EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND" zainaugurowano w czwartek podczas spotkania w Warszawie.

Projekt "EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND" jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych, zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polskim podmiotom. Wartość projektu przekracza 8 mln złotych.

 

Był to pierwszy konkurs organizowany w ramach ESA, w którym wygrała polska firma (konsorcjum), w tzw. konkursie otwartym - takim, w którym brały udział inne konsorcja europejskie, a nie skierowanym do węższej grupy państw - podkreśliła podczas inauguracyjnego spotkania w Ministerstwie Rozwoju podsekretarz stanu Jadwiga Emilewicz. "Wygrały zdobycze polskiej nauki, technologii, dobry biznesplan, który jest wyjątkowo konkurencyjny na europejskim rynku - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

 

"To jest święto, kiedy polskie firmy dysponując kapitałem intelektualnym, kapitałem naukowym, są w stanie wygrywać konkursy, które umożliwiają realizację potencjału naukowego, jaki istnieje w Polsce" - dodał wiceminister nauki Piotr Dardziński.

 

Za realizację projektu odpowiada konsorcjum, któremu przewodzi Creotech Instruments S.A. Konsorcjum wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi.

W ramach projektu w Polsce powstanie repozytorium danych gromadzonych przez satelity obserwacyjne Ziemi (Landsat, Evisat, Sentinel i inne), a także narzędzie przeszukiwania i chmura obliczeniowa.

 

Konsorcjum będzie też odpowiedzialne za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze związanej z bazą danych będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać przeznaczone dla nich aplikacje.

 

Jeden z problemów związanych z realizacją projektu dotyczy szybkiego przetwarzania olbrzymiej ilości danych - mówił w rozmowie z dziennikarzami prezes Creotech Instruments S.A., dr Grzegorz Brona.

 

Jak wyjaśnił, system musi sobie radzić ze wszystkimi danymi obserwacyjnymi z kilkudziesięciu satelitów, które krążą, albo wkrótce będą krążyły po orbicie Ziemi. "Nasze centrum ma te dane nie tylko przechowywać, ale i udostępniać w czasie rzeczywistym. Mamy też umożliwiać obróbkę tych danych bezpośrednio na naszych serwerach" - opowiadał prezes Creotech Instruments S.A.

 

Te dane to głównie obrazy, które trzeba przetworzyć do postaci zdjęć, a później sprawić, by klient dostał dostęp do interesującej go informacji. "Naszą innowacyjnością jest to, że pozwalamy na przetwarzanie danych bezpośrednio na naszych komputerach. Firma, która będzie chciała pozyskać informacje nt. Ziemi zobrazowanej z kosmosu, nie będzie ściągała do siebie wszystkich tych terabajtów, tylko u nas wyciągnie konkretną, ważną dla siebie informację" - tłumaczył dr Brona.

 

Według prezesa Creotech projekt ma duże znaczenie praktyczne. Usługą mogą być zainteresowane firmy zajmujące się przeróbką danych wykorzystywanych w ekologii i rolnictwie (np. informacje o suszy), podczas obsługi flot transportowych (np. informacji o natężeniu ruchu na autostradach), czy instytucje zajmujące się zarządzaniem kryzysowym.

 

"Dzięki takim projektom możemy dokonać wielkiego skoku, jeśli chodzi o wykorzystanie danych" - powiedział w rozmowie z PAP Guenther Landgraf z Directorate of EO Programmes ESA-ESRIN.

 

"Dzięki takim projektom możemy dokonać wielkiego skoku, jeśli chodzi o wykorzystanie danych" - powiedział w rozmowie z PAP Guenther Landgraf z Directorate of EO Programmes ESA-ESRIN. Jak dodał, zastosowania platformy mogą mieć związek m.in. z rolnictwem i bezpieczeństwem żywności.

 

Landgraf ocenił, że pod względem technologii pożądanych do realizacji projektu, polskie firmy stoją na bardzo wysokim poziomie. "Decyzję podjęto na podstawie taktycznej doskonałości, ich propozycja była najlepsza wśród zgłoszonych" - podkreślił. Landgraf ocenił, że pod względem technologii pożądanych do realizacji projektu, polskie firmy stoją na bardzo wysokim poziomie. "Decyzję podjęto na podstawie taktycznej doskonałości, ich propozycja była najlepsza wśród zgłoszonych" - podkreślił.

 

Na razie nie zdecydowano, gdzie staną serwery. Pod uwagę brana jest Warszawa, Kraków, Lublin i Szczecin.

 

Projekt potrwa dwa lata i składać się będzie z dwóch etapów. Testowe świadczenie usług rozpocznie się po zakończeniu pierwszego etapu wdrożeniowego. Po zakończeniu testów usługi świadczone będą na zasadach komercyjnych.

 

W skład konsorcjum, na którego czele stoi lider polskiego przemysłu kosmicznego, spółka Creotech Instruments, wchodzą także krajowa spółka CroudFerro oraz niemiecka firma Brockman Consult Ltd.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ mki/

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408023,prestizowy-projekt-esa-ruszyl-w-czwartek-w-warszawie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toruńscy naukowcy opracują metody badania zanieczyszczenia satelitów

Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę o współpracy w zakresie pomiarów zanieczyszczeń organicznych satelitów - poinformowało Centrum Promocji i Informacji UMK.

Umowa przewiduje opracowanie metody analizy zanieczyszczeń według standardów organizacji Europejska Współpraca dla Standaryzacji Kosmicznej(ECSS) i wykonanie testów oraz koordynację podobnych badań prowadzonych w 10 laboratoriach europejskich. Przewidziano, że realizacja projektu badawczego potrwa pół roku.

 

ESA wypożyczyła UMK na 20 lat spektrometr FTIR z detektorem FPA i spektrometr Ramana z układem obrazowania, których wartość katalogowa wynosi ok. 1,5 mln zł. Badania przeprowadzone zostaną w Centralnym Laboratorium - Pracowni Analiz Instrumentalnych Wydziału Chemii UMK.

 

Po pozytywnym zakończeniu projektu na Wydziale Chemii ma powstać laboratorium akredytowane przez ESA według standardów ECSS. Pozwoli to na wykonywanie systematycznych analiz powierzchni metodami spektroskopii IR i Ramana dla ESA, a także dla innych ośrodków badawczych i zakładów przemysłowych.

 

Centralne Laboratorium na UMK wyposażone jest najnowocześniejszą aparaturę naukową przeznaczoną do badania morfologii, struktury powierzchni ciał stałych i cieczy.

 

Naukowcy z laboratorium specjalizują się w rozwijaniu analizy jakościowej i ilościowej ciał powierzchni ciał stałych, a obiektem badań są metale, stopy, polimery, nanocząstki, materiały węglowe i membrany. Wyposażenie laboratorium pozwala na wykonywanie specjalistycznych analiz w skali od makro do nanometrycznej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

rau/ malk/

Tagi: umk , esa

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407779,torunscy-naukowcy-opracuja-metody-badania-zanieczyszczenia-satelitow.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Surrealistyczny" wybuch supernowej. Tak potężnego jeszcze nie zaobserwowano

Gigantyczny i najjaśniejszy z dotychczas wykrytych wybuchów gwiazdy, tzw. supernowej, wykrył międzynarodowy zespół astronomów - poinformowało w swym ostatnim wydaniu czasopismo "Science". Eksplozja wyemitowała tak wielką ilość energii, że postawiła pod znakiem zapytania wszystkie dotychczasowe teorie dotyczące supernowych.

Kosmiczny wybuch był tak potężny, że z łatwością przyćmiłby całą galaktykę Drogi Mlecznej, w której znajduje się Układ Słoneczny. Do gigantycznej eksplozji doszło - według wstępnych ocen - w galaktyce odległej o 3,8 mld lat świetlnych od Ziemi.
To niezwykłe zjawisko zaobserwowano w ubiegłym roku w ramach programu ASASSN (All-Sky Automated Survey for SuperNovae) za pomocą sieci teleskopów rozmieszczonych na całej Ziemi. Według "Science" był to "najpotężniejszy wybuch supernowej obserwowany kiedykolwiek podczas całej historii ludzkości".

Trudne do uchwycenia

Wybuchy supernowych, olbrzymich i niezwykle masywnych gwiazd, rozrywanych przez wewnętrzne siły, które okazują się silniejsze niż grawitacja usiłująca im zapobiec, udaje się zaobserwować bardzo rzadko.

Niezwykle jasne zjawisko

Wybuch supernowej jest - według ocen naukowców - zazwyczaj 20 razy jaśniejszy od światła emitowanego przez przeciętną galaktykę spiralną, do których zalicza się Droga Mleczna. Czasami eksplozja jest 50 razy jaśniejsza, czyli 570 mld razy jaśniejsza od naszego Słońca.

"Surrealistyczny" wybuch

Ostatni wybuch, który otrzymał nazwę ASASSN-15lh, był dwa razy silniejszy od poprzednio obserwowanego rekordu.
Jeden z astronomów uczestniczących w projekcie, Sobo Dong z uniwersytetu w Pekinie, powiedział, że był tak zafascynowany zjawiskiem, że "nie mógł spać przez całą noc".
Inny naukowiec Benjamin Shappee z Carnegie Institution for Science, w Pasadenie (Kalifornia) określił wybuch jako "surrealistyczny". "Tego rodzaju odkrycia są powodem, dla którego jestem astronomem. Natura jest bardzo mądra i czasami ma większą wyobraźnię niż my" - napisał w e-mailu.

Eksplozja dała wiele do myślenia

Naukowcy zgodnie stwierdzają, że wybuch był tak potężny i wyemitował tak wielką ilość energii, że postawił pod znakiem zapytania wszystkie dotychczasowe teorie dotyczące gwiazd supernowych. Nic nie wiadomo w szczególności o mechanizmie zjawiska ani o źródle tak niewyobrażalnej ilości energii.
Naukowcy podejrzewają, że we Wszechświecie mogą znajdować się podobnie potężne gwiazdy grożące w każdej chwili wybuchem. Planowane są szczegółowe dalsze obserwacje, m. in. przy użyciu orbitalnego teleskopu Hubble.
Według Donga wybuch ASASSN-15lh "może zrewidować nasze podejście do fenomenu supernowych".

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/surrealistyczny-wybuch-supernowej-tak-poteznego-jeszcze-nie-zaobserwowano,190895,1,0.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapa miasta na niebie.
Utworzyły ją kryształki lodu

We wtorek 12 stycznia w Finlandii w gminie Eura widoczne było niezwykłe zjawisko. Na nocnym niebie na złoto rozbłysła mapa miasta. To kryształki lodu utworzyły słupy świetlne odzwierciedlające oświetlenie uliczne.

Ten niecodzienny widok na zdjęciu uchwyciła Mia Heikkila. Na fotografii widać główne i poboczne ulice miasta, które "odbiły się" na niebie. Ale czym jest to zjawisko i jak to w o ogóle możliwe, że światła miasta widniały na niebie? Wyjaśnienie jest dosyć intrygujące.

Kryształki lodu jak lustro

Jak wyjaśnia Tony Phillips z serwisu Spaceweather, na północnej półkuli Ziemi rozwija się zima i często, gdy temperatura spada, słupy światła zdają się wyrastać z ziemi. Miejskie światła odbijają się od kryształków lodu w powietrzu, tworząc świecące kolumny, docierające do nieba. "Świetlne słupy" są w zimie w północnych miastach dosyć często spotykanym zjawiskiem.

Dokładna mapa na niebie

Większość osób widzi filary z boku, kiedy wyglądają jak świecące wieże. Jednak Heikkila znajdowała się w centrum miasta, w samym ich środku, w miejscu, z którego wychodziły. Gdy kobieta spojrzała w górę, zobaczyła końce świetlnych słupów, odzwierciedlające światła ulic Kauttua. Jak się okazało, mapa na niebie była nawet dokładniejsza niż ta na papierze, której Heikkila użyła do porównania. Nic jednak dziwnego, skoro miasto na niebie było odbiciem rzeczywistego.

W Finlandii niezwykłe zjawiska atmosferyczne są prawie na porządku dziennym. Poza dość często występująca zorzą polarną, między innymi w styczniu 2015 roku horyzont rozświetliły tęczowe słupy świetlne.

Źródło: citylab.com, spaceweather.com

Autor: zupi/map

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/mapa-miasta-na-niebie-utworzyly-ja-krysztalki-lodu,191004,1,0.html

 

Mapa miasta na niebie.jpg

Mapa miasta na niebie2.jpg

Mapa miasta na niebie3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewidzialna czarna dziura

Wysłane przez nowak

Zespół astronomów z Uniwersytetu Keio w Japonii, dzięki danym z 45-metrowego radioteleskopu Nobeyama, wykrył ślady niewidzialnej czarnej dziury o masie pośredniej, znajdującej się w okolicy centrum Drogi Mlecznej. Jej masa jest szacowana na około 100.000 mas Słońca. Astronomowie zakładają, że owa czarna dziura może być kluczem do zrozumienia narodzin supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w centrach galaktyk.

Dzięki wynikom z radioteleskopu badacze odkryli enigmatyczną chmurę gazu nazwaną CO-0.40-0.22, która znajduje się w odległości zaledwie 200 lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej. Tym, co czyni CO-0.40-0.22 niezwykłą, jest zaskakująco szerokie rozproszenie prędkości gazu, który chmura zawiera. Aby szczegółowo zbadać strukturę, zespół ponownie obserwował CO-0.40-0.22 w celu uzyskania 21 linii emisyjnych 18 cząsteczek. Wyniki pokazują, że chmura ma kształt eliptyczny i składa się z dwóch elementów: mniejszego, o niskiej gęstości, w którym rozrzut prędkości gazu sięga 100 km/s, oraz gęstego elementu rozciągającego się na 10 lat świetlnych, z wąskim rozproszeniem prędkości.

Chmura nie posiada żadnych dziur. Ponadto obserwacje w promieniach X i świetle podczerwonym nie wykazały żadnych zwartych obiektów. Cechy te sugerują, że dyspersja prędkości nie jest spowodowana przez lokalne wydarzenia, jak na przykład wybuchy supernowych. Zatem astronomowie przeprowadzili proste symulacje ruchu gazu będącego pod wpływem silnego źródła grawitacyjnego. W symulacji tej chmury gazu są najpierw przyciągane przez źródło a ich prędkość zwiększa się wraz ze zbliżaniem się do niego, osiągają maksimum w pobliżu obiektu, a gdy go miną, ich prędkość się zmniejsza. Zespół odkrył, że model, w którym użyto źródła grawitacyjnego o masie 100.000 mas Słońca wewnątrz obszaru o średnicy 0,3 lat świetlnych, jest najbardziej dopasowany do wyników obserwacyjnych. Ponieważ obserwacje w podczerwieni i promieniach X nie wykazały żadnego obiektu, według naukowców najlepszym kandydatem na źródło tak silnego pola jest czarna dziura.

Jeżeli zespół ma rację, jest to pierwsza odkryta czarna dziura o masie pośredniej. Astronomowie znają dwa rodzaje czarnych dziur: o masach gwiazdowych, które powstają w wyniku gigantycznych wybuchów bardzo masywnych gwiazd, oraz supermasywne czarne dziury (SCD), często znajdujące się w centrach galaktyk. Masa SCD waha się w przedziale od kilku milionów do miliardów mas Słońca. Odkryto wiele SDC, ale nikt nie wie, w jaki sposób powstają. Jeden z pomysłów jest taki, że tworzą się poprzez połączenie się wielu czarnych dziur o masach pośrednich. Tylko tutaj pojawia się problem, gdyż do tej pory nie uzyskano silnych dowodów na istnienie czarnych dziur o masach pośrednich. Jeżeli okaże się, że chmura CO-0.40-0.22, znajdująca się w odległości 200 lat świetlnych od Sgr A* (SCD o masie 400 milionów mas Słońca, w centrum Drogi Mlecznej), zawiera czarną dziurę o masie pośredniej, będzie to mocne potwierdzenie teorii powstawania SCD.

Więcej informacji:

Signs of second largest black hole in the Milky Way: Possible missing link in black hole evolution



Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
phys.org

Na zdjęciu: Wizja artystyczna chmur rozrzuconych przez czarne dziury o masach pośrednich.

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/niewidzialna-czarna-dziura-2155.html

Niewidzialna czarna dziura.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze światło przyszłego badacza czarnych dziur

Pierwsze odkrycie dokonane dzięki nowemu instrumentowi GRAVITY, zainstalowanym na należącym do ESO teleskopie VLT - gwiazda podwójna w Gromadzie Trapeza, położonej w obszarze gwiazdotwórczym Orion.

Dodała: Redakcja AstroNETu

Źródło: ESO

Badanie czarnych dziur jest główną misją nowo zainstalowanego instrumentu GRAVITY na należącym do ESO teleskopie VLT w Chile. Podczas swoich pierwszych obserwacji GRAVITY udanie połączył światło gwiazd z czterech Teleskopów Pomocniczych. Olbrzymi zespół europejskich astronomów i inżynierów, kierowany przez Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics w Garching, który zaprojektował i zbudował GRAVITY, jest bardzo zadowolony z uzyskanych efektów. Podczas wstępnych testów instrument już uzyskał kilka znaczących wyników. Jest to najpotężniejszy spośród zainstalowanych instrumentów Interferometru VLT.

Instrument
GRAVITY łączy światło z wielu teleskopów, aby utworzyć wirtualny teleskop o średnicy do 200 metrów, korzystając z techniki zwanej interferometrią. Pozwala to astronomom na wykrycie znacznie słabszych szczegółów w obiektach astronomicznych niż byłoby to możliwe przy pomocy pojedynczego teleskopu.

Od lata 2015 r. międzynarodowy zespół astronomów i inżynierów, którym kieruje Frank Eisenhauer (
MPE, Garching, Niemcy), instalował instrument w specjalnie zaadaptowanych tunelach pod teleskopem VLT w Obseratorium Paranal w północnym Chile [1]. Jest to pierwszy etap testowania GRAVITY na interferometrze. Osiągnięto kluczowy etap: po raz pierwszy instrument udanie połączył światło gwiazd z czterech Teleskopów Pomocniczych VLT [2].

?Podczas swojego pierwszego światła i po raz pierwszy w historii interferometrii wielkobazowej w astronomii optycznej, GRAVITY może wykonywać ekspozycje kilkuminutowe, czyli ponad stukrotnie dłuższe niż to było możliwe do tej pory? skomentował Frank Eisenhauer. ?GRAVITY otworzy interferometrię optyczną na obserwacje znacznie słabszych obiektów i przesunie granice czułości i dokładności w astronomii wysokich rozdzielczości kątowych do nowych limitów, znacznie dalszych niż aktualne?.

Jako część pierwszych obserwacji zespół zbadał jasne, młode gwiazdy znane jako
Gromada Trapez, położone w sercu obszaru gwiazdotwórczego w Orionie. Na podstawie pierwszych testowych danych udało się dokonać małego odkrycia: jeden ze składników gromady okazał się gwiazdą podwójną [3].

Kluczem do tego sukcesu była stabilizacja wirtualnego teleskopu na wystarczająco długi czas, przy wykorzystaniu światła gwiazdy odniesienia, aby głęboka ekspozycja pozwoliła na dostrzeżenie znacznie słabszego obiektu. Co więcej, astronomowie z powodzeniem ustabilizowali także światło z czterech teleskopów jednocześnie ? co nie było wcześniej dokonane [3].

GRAVITY może mierzyć pozycje obiektów astronomicznych w znacznie dokładniejszych skalach oraz może uzyskiwać obrazy interferometryczne i wykonywać spektroskopię [4]. Gdyby na Księżycu były budynki, instrument GRAVITY mógłby je dostrzec. Tak ekstremalnie wysoka rozdzielczość obrazów ma wiele zastosowań, ale głównym celem w przyszłości będą badania środowiska wokół czarnych dziur.

W szczególności, GRAVITY będzie badać co dzieje się w niesamowicie silnym polu grawitacyjnym blisko horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej ? co tłumaczy wybór nazwy dla instrumentu. Jest to obszar, w którym zachowanie jest zdominowane przez
ogólną teorię względności Einsteina. Instrument pomoże poznać szczegóły akrecji masy i dżetów ? procesów, które zachodzą zarówno wokół nowo narodzonych gwiazd (młodych obiektów gwiazdowych), jak i w obszarach wokół supermasywnych czarnych dziur w centrach innych galaktyk. Będzie także mierzyć ruchy gwiazd podwójnych, egzoplanet i młodych dysków gwiazdowych, a także uzyskiwać obrazy powierzchni gwiazd.

Jak dotąd, instrument GRAVITY był testowany z czterema 1,8-metrowymi Teleskopami Pomocniczymi. Pierwsze obserwacje przy pomocy GRAVITY z czterech 8-metrowymi Teleskopami Głównymi VLT są planowane na dalszą część 2016 roku.

Konsorcjum GRAVITY jest kierowane przez Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics, w Garching (Niemcy). Innymi instytutami partnerskimi są:

- LESIA, Observatoire de Paris, PSL Research University, CNRS, Sorbonne Universités, UPMC Univ. Paris 06, Univ. Paris Diderot, Sorbonne Paris Cité, Meudon, Francja

- Max Planck Institute for Astronomy, Heidelberg, Niemcy

- 1. Physikalisches Institut, University of Cologne, Kolinia, Niemcy

- IPAG, Université Grenoble Alpes/CNRS, Grenoble, Francja

- Centro Multidisciplinar de Astrofísica, CENTRA (SIM), Lisbon oraz Oporto, Portugalia

- ESO, Garching, Niemcy

Uwagi:

[1] Tunele VLTI oraz pokój łączenia wiązek światła przeszły niedawno znaczące prace konstrukcyjne, aby przystosować je dla GRAVITY oraz innych przyszłych instrumentów.


[2] Właściwsza nazwą byłoby określenie tego etapu jako ?pierwsze prążki?, gdyż polegał on na pierwszym udanym połączeniu światła z różnych teleskopów, czyli wiązki światła interferowały i uzyskano prążki interferencyjne.

[3] Nowo odkrytą gwiazdą podwójną jest Theta1 Orionis F, a obserwacje prowadzono przy pomocy pobliskiej jaśniejszej gwiazdy Theta1 Orionis C jako źródła odniesienia.

[4] Celem GRAVITY są pomiary pozycji obiektów w skalach mikrosekund łuku i wykonywanie zdjęć z rozdzielczością milisekund łuku.


Dodała: Redakcja AstroNETu
Uaktualniła: Redakcja AstroNETu

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe

http://news.astronet.pl/7737

Pierwsze światło przyszłego badacza czarnych dziur.jpg

Pierwsze światło przyszłego badacza czarnych dziur2.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Catalina znajdzie się dzisiaj najbliżej Ziemi

admin

Już dzisiaj, posiadająca dwa warkocze kometa Catalina zbliży się do naszej planety na minimalną odległość. Perygeum, czyli największe zbliżenie do Ziemi nastąpi w niedzielę, 17 stycznia, 2016. Kometa znajdzie się wtedy w odległości 0,72 jednostki astronomicznej, czyli mniej więcej 108 milionów kilometrów od naszej planety.

Przez kilka dni kometa Catalina może być widoczna nawet gołym okiem, jest szczególnie w północnych szerokościach geograficznych. Jeśli ktoś posiada lornetkę lub teleskop powinien wiedzieć, że kometę można zobaczyć na niebie w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Astronomowie doradzają aby obserwować kometę z dala od świateł miasta.

Po 25 grudnia, kometa zniknęła z pola widzenia ze względu na jasność Księżyca. Przez kolejne kilka miesięcy nowego roku, kometę będą mogli obserwować posiadacze teleskopów. Gdy kometa Catalina będzie się oddalać od naszej planety i wraz z tym następować będzie obniżenie jej jasności aż do magnitudy 11, która jest spodziewana w kwietniu 2016.

Kometa została odkryta pod koniec października 2013 roku, w ramach badania nieba Catalina Sky Survey. Jest to nieokresowa kometę oznaczoną w katalogu jako C/2013 US10, ale znana jest powszechnie jako kometa Catalina. Pod koniec listopada, obiekt osiągnął peryhelium i zaczął się zbliżać do Ziemi.

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/kometa-catalina-znajdzie-sie-dzisiaj-najblizej-ziemi

2016-01-18_09h10_58.jpg

2016-01-18_09h11_25.jpg

2016-01-18_09h11_46.jpg

2016-01-18_09h12_13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie!

W tym miesiącu będziemy mieli okazję do podziwiania przejściowego zjawiska, jakim jest jednoczesna obecność na niebie aż pięciu planet widocznych z Ziemi gołym okiem - Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.
Od środy 20 stycznia do soboty 20 lutego planety te widać będzie od linii horyzontu aż do tarczy Księżyca.

Jeśli nie dopisze nam pogoda lub też z innych względów nie uda nam się zaobserwować tego fenomenu, następna taka okazja nadarzy się w sierpniu tego roku, a kolejna - dopiero w października 2018 roku. Jak jedna możemy przygotować się do takich obserwacji? Ponieważ Merkury pojawi się bardzo blisko horyzontu, warto zawczasu znaleźć wolne od wysokich zabudowań miejsce z ciemnym, nocnym niebem - tak, aby nie przeszkadzały nam miejskie światła. Wenus i Jowisz powinny być dość łatwe do dostrzeżenia na niebie, natomiast znacznie słabszego Marsa rozpoznać można będzie po charakterystycznym, czerwonym blasku

Gdy już odnajdziemy jedną z tych planet, po prostu przykładamy wyprostowaną rękę do niej i jednocześnie do Księżyca - reszta planet będzie wtedy widoczna na przedłużeniu tej linii.

 

Źródło: Elżbieta Kuligowska | ifls.com

http://orion.pta.edu.pl/merkury-wenus-mars-jowisz-i-saturn-razem-na-niebie

 

2016-01-18_09h14_17.jpg

2016-01-18_09h14_36.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo w trzecim tygodniu stycznia 2016 roku

Mapka pokazuje położenie Księżyca w trzecim tygodniu stycznia 2016 roku.

Mapkę wykonano w GIMP-ie (http://www.gimp.org) na podstawie mapek z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).

Dodał: Ariel Majcher

Źródło: StarryNight

W najbliższych dniach głównym aktorem na nocnym niebie będzie Księżyc, który minął I kwadrę i zbliża się do pełni, świecąc na niebie przez coraz większą część nocy. W tym czasie Srebrny Glob przebędzie większość drogi, dzielącej Urana od Jowisza, przechodząc na tle Hiad i zakrywając Aldebarana, lecz tym razem nie będzie można tego zjawiska obserwować z Polski. Na niebie wieczornym pogarszają się warunki widoczności planet Neptun i Uran, zaś na niebie porannym do Marsa, Wenus i Saturna dołączy Merkury. Przez całą noc można obserwować kometę C/2013 US10 (Catalina), a prawie równie długo - zbliżającego się do opozycji Jowisza. Czyli przez najbliższe kilka tygodni ponownie będzie można ujrzeć wszystkie planety Układu Słonecznego.

Astronomiczna zima trwa już miesiąc i w czwartek 21 stycznia Słońce przekroczy równoleżnik -20° deklinacji południowej w drodze na północ, a chwilę wcześniej wejdzie do gwiazdozbioru Koziorożca (nie mylić z astrologicznym znakiem Koziorożca). Tym samym skończy się 2-miesięczny okres najkrótszych dni i najdłuższych nocy, gdy Słońce wędrowało bardzo nisko nad widnokręgiem. W następnych tygodniach i miesiącach będzie się ono pięło wyraźnie w górę, a dnia będzie szybko przybywać. Im bardziej na północ, tym zmiana bardziej zauważalna. W czwartek w Łodzi Słońce wzejdzie o 7:37, zajdzie o 16:10, zatem dzień będzie trwał 8 godzin i 33 minuty. Natomiast miesiąc później, 21 lutego, Słońce pokaże się na nieboskłonie o 6:46, zaś zniknie z niego o 17:07. Jak łatwo policzyć dzień będzie trwał 10 godzin i 21 minut, a więc wydłuży się o prawie 2 godziny. Oczywiście w Bieszczadach zmiany te będą mniejsze, nad Bałtykiem - większe.

W końcu stycznia nocne niebo będzie silnie rozświetlone blaskiem Księżyca, którego pełnia przypada w tym miesiącu w niedzielę 24 stycznia, o godz. 2:46 naszego czasu. Ten tydzień naturalny satelita Ziemi rozpocznie w fazie około 70%, na pograniczu gwiazdozbiorów Barana, Byka i Wieloryba. O godzinie podanej na mapce będzie on bliski górowania, na wysokości ponad 50°.

Dobę później Srebrny Glob zwiększy swoją fazę do 79% i wejdzie w głąb gwiazdozbioru Byka, przechodząc przez znaną gromadę otwartą gwiazd Hiady, zakrywając wiele z jej jasnych gwiazd. Jednak tym razem większość zjawisk będzie widoczna na północ od Polski, ewentualnie przez Polskę będzie przebiegała południowa granica zakrycia. Księżyc przejdzie też przed Aldebaranem, czyli najjaśniejszą gwiazdą Byka i jedną z jaśniejszych gwiazd na całym niebie. Niestety tym razem do jego zakrycia dojdzie już po jego zejściu z nieboskłonu.

Seria zakryć gwiazd Hiad zacznie się przed godz. 21:00 naszego czasu, od zakrycia gwiazdy ? Tauri, czyli najbardziej na zachód wysuniętej gwiazdy tej gromady. Całe zakrycie tej gwiazdy będzie widoczne z
północno-zachodniej części Rosji, Skandynawii, Wysp Brytyjskich oraz Islandii. Natomiast południowa granica zakrycia tej gwiazdy przez Księżyc będzie przebiegać tuż na północ od granic naszego kraju. Zatem mieszkańcy tych obszarów będą mogli zaobserwować, jak brzeg Księżyca mija tę gwiazdę w odległości niecałej minuty kątowej. Tuż przed północą naszego czasu za Księżycem zniknie gwiazda 70 Tauri, która jest układem wielokrotnym i warto jej się wtedy przyglądać, ponieważ nie znika ona natychmiast, jak gwiazdy pojedyncze.

Następnymi jasnymi gwiazdami na trasie Księżyca są ?1 i ?2 Tauri. Do nich Srebrny Glob zbliży się około godz. 1:30. Z tym, że pierwsza z nich
zniknie na kilkanaście-kilkadziesiąt minut za Księżycem w całej Polsce, natomiast w przypadku drugiej z nich przez Polskę będzie przebiegała południowa granica zakrycia i np. w Łodzi do zakrycia nie dojdzie, ale zjawisko będzie można obserwować m.in w Gdańsku.

Zakrywając te dwie gwiazdy Księżyc zniży się już na mniej niż 20° nad zachodni widnokrąg, a do Aldebarana wciąż będzie mu brakowało prawie 2° i wciąż będzie się zbliżał do linii horyzontu. Około godz. 4, w momencie zachodu obu ciał niebiańskich Srebrny Glob będzie oddalony od Aldebarana o niecałe 0,5 stopnia i z Polski jego zakrycia nie da się zobaczyć. Trochę więcej szczęścia będą mieli mieszkańcy
Europy Zachodniej, gdzie w krajach Beneluksu oraz we Francji i Hiszpanii Aldebaran będzie zakrywany w trakcie zachodu obu ciał niebiańskich, a dużo więcej szczęścia będą mieli mieszkańcy Wysp Brytyjskich, południowej Grenlandii oraz sporej części Kanady i USA, a także północnego Meksyku i wysp atlantyckich, gdzie będzie widoczne całe zjawisko i to na ciemnym niebie.

Dobę później Księżyc przesunie się kilkanaście stopni na wschód i będzie wędrował na pograniczu gwiazdozbiorów Byka i Oriona, około 10° na wschód od Aldebarana i niecałe 12° na południe od drugiej co do jasności gwiazdy Byka - El Nath. W pewnym momencie obie odległości się zrównają i Księżyc razem z dwiema najjaśniejszymi gwiazdami Byka będzie tworzył równoramienny trójkąt prostokątny.

Czwartek 21 stycznia i piątek 22 stycznia Księżyc ma zarezerwowane na odwiedziny Oriona i Bliźniąt. Jego faza cały czas będzie rosła. W czwartek będzie to już 94%, dobę później - 4% więcej. W tych dniach najjaśniejszą gwiazdą w bliskim sąsiedztwie Księżyca będzie Alhena, czyli trzecia co do jasności gwiazda Bliźniąt. Pierwszego z wymienionych dni Księżyc będzie się znajdował ponad 6° na zachód od niej, zaś drugiego - w podobnej odległości, tyle że na wschód. Około godz. 0:30, już w sobotę 23 stycznia Księżyc zbliży się na niecałe 0,5 stopnia do gwiazdy ? Geminorum.

Dwa ostatnie dni tego tygodnia Księżyc spędzi w gwiazdozbiorze Raka. W sobotę 23 stycznia wieczorem tarcza naturalnego satelity Ziemi będzie oświetlona już w 100% (pełnia będzie właśnie tej nocy) i o godzinie podanej na mapce jakieś 13° nad nią świecić będzie Polluks, a 4,5 stopnia wyżej - Kastor, czyli dwie najjaśniejsze gwiazdy Bliźniąt. W tym samym momencie 10° na lewo od niego świecić będzie znana gromada otwarta gwiazd M44, lecz silny blask Księżyca nie będzie w tym przypadku sprzymierzeńcem i gwiazdy gromady będą ginąć w jego poświacie. Dobę później faza Księżyca nieco spadnie, do 99% i nadal będzie on przebywał na tle gwiazdozbioru Raka. Niecałe 2° na południe od niego będą się znajdowały gwiazda Acubens (? Cnc) oraz druga ze znanych gromad otwartych M67. Jednak tym razem również trudno je będzie wyłowić z silnego blasku Srebrnego Globu.

Mapka pokazuje położenie planet Neptun i Uran w trzecim tygodniu stycznia 2016 roku .

Mapkę wykonano w GIMP-ie (http://www.gimp.org) na podstawie mapek z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).

Dodał:

Dodał: Ariel Majcher

Wieczorem, coraz niżej nad zachodnim widnokręgiem świecą planety Neptun i Uran. W przypadku pierwszej z planet do koniunkcji ze Słońcem zostało półtora miesiąca i coraz wyraźniej zbliża się ona do widnokręgu, zachodząc już przed godziną 20. Na szczęście o tej porze roku nachylenie ekliptyki do horyzontu jest bardzo duże, stąd Neptuna będzie można obserwować jeszcze przez kilka tygodni. O godzinie podanej na mapce Neptun znajduje się na wysokości około 12° na południowo-zachodnim nieboskłonie, gdzie świeci z jasnością +8 magnitudo. W tym tygodniu planeta w odległości ok. 6 minut kątowych minie gwiazdę o oznaczeniu katalogowym HIP111910, której jasność obserwowana wynosi +6,9 magnitudo.

Uran jest widoczny znacznie lepiej. O tej samej porze wznosi się jeszcze prawie 40° nad widnokręgiem i świeci o 2 wielkości gwiazdowej jaśniej od Neptuna. Siódma planeta Układu Słonecznego wędruje niecałe 2° na południe od gwiazdy ? Psc, zbliżając się coraz bardziej do charakterystycznego trójkąta równobocznego z gwiazd o podobnej do Urana jasności. Pod koniec tygodnia Uran zbliży się na 40' do wysuniętej na północny zachód gwiazdy tego trójkąta 73 Psc.

Animacja pokazuje położenie Jowisza i komety C/2014 US10 (Catalina) w trzecim tygodniu stycznia 2016 roku .

Animację wykonano w GIMP-ie (http://www.gimp.org) na podstawie mapek z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).

Dodał: Ariel Majcher

Źródło: StarryNight

Około godziny 21 na nieboskłonie pojawia się kolejna planeta Układu Słonecznego, którą jest Jowisz. Do opozycji tej planety zostało 2 tygodnie więcej, niż do koniunkcji Neptuna i Jowisz porusza się już ruchem wstecznym, oddalając się od granicy gwiazdozbiorów Lwa i Panny. Jasność Jowisza urosła do -2,3 wielkości gwiazdowej, a jego tarcza ma już średnicę 41" i do obserwowania jej szczegółów, a także wędrujących po niej cieni jowiszowych księżyców trzeba coraz mniejszego sprzętu.

A w tym tygodniu będzie można dostrzec następujące zjawiska (na podstawie strony
Sky and Telescope oraz programu Starry Night):

  • 18 stycznia, godz. 0:59 - minięcie się Europy (N) i Io w odległości 6", 91" na wschód od tarczy Jowisza,
  • 18 stycznia, godz. 5:54 - wejście cienia Europy na tarczę Jowisza,
  • 18 stycznia, godz. 8:02 - wejście Europy na tarczę Jowisza,
  • 18 stycznia, godz. 22:36 - minięcie się Europy (N) i Kallisto w odległości 22", 142" na zachód od tarczy Jowisza,
  • 19 stycznia, godz. 6:34 - Kallisto chowa się w cień Jowisza, 80" na zachód od tarczy planety (początek zaćmienia),
  • 20 stycznia, godz. 0:07 - minięcie się Ganimedesa (N) i Europy w odległości 15", 40" na zachód od tarczy Jowisza,
  • 20 stycznia, godz. 0:58 - Europa chowa się w cień Jowisza, 28" na zachód od tarczy planety (początek zaćmienia),
  • 20 stycznia, godz. 3:47 - minięcie się Io (N) i Kallisto w odległości 20", 61" na wschód od tarczy Jowisza,
  • 20 stycznia, godz. 5:42 - wyjście Europy zza tarczy Jowisza (koniec zakrycia),
  • 20 stycznia, godz. 6:42 - wejście cienia Io na tarczę Jowisza,
  • 20 stycznia, godz. 6:50 - minięcie się Io (N) i Europy w odległości 10", 15" na wschód od tarczy Jowisza,
  • 20 stycznia, godz. 7:44 - wejście Io na tarczę Jowisza,
  • 21 stycznia, godz. 3:50 - Io chowa się w cień Jowisza, 18" na zachód od tarczy planety (początek zaćmienia),
  • 21 stycznia, godz. 7:08 - wyjście Io zza tarczy Jowisza (koniec zakrycia),
  • 21 stycznia, godz. 20:52 - od wschodu Jowisza cień Europy na tarczy planety, na zachód od jej środka,
  • 21 stycznia, godz. 21:14 - wejście Europy na tarczę Jowisza,
  • 21 stycznia, godz. 22:04 - zejście cienia Europy z tarczy Jowisza,
  • 22 stycznia, godz. 0:00 - zejście Europy z tarczy Jowisza,
  • 22 stycznia, godz. 1:10 - wejście cienia Io na tarczę Jowisza,
  • 22 stycznia, godz. 2:10 - wejście Io na tarczę Jowisza,
  • 22 stycznia, godz. 3:28 - zejście cienia Io z tarczy Jowisza,
  • 22 stycznia, godz. 4:24 - zejście Io z tarczy Jowisza,
  • 22 stycznia, godz. 22:20 - Io chowa się w cień Jowisza, 17" na zachód od tarczy planety (początek zaćmienia),
  • 23 stycznia, godz. 1:34 - wyjście Io zza tarczy Jowisza (koniec zakrycia),
  • 23 stycznia, godz. 3:08 - Ganimedes chowa się w cień Jowisza, 44" na zachód od tarczy planety (początek zaćmienia),
  • 23 stycznia, godz. 6:32 - wyjście Ganimedesa z cienia Jowisza, 5" na zachód od tarczy planety (koniec zaćmienia),
  • 23 stycznia, godz. 7:08 - Ganimedes chowa się za tarczę Jowisza (początek zakrycia),
  • 23 stycznia, godz. 20:43 - od wschodu Jowisza Io i jej cień na tarczy planety, Io przy wschodniej krawędzi, jej cień - blisko środka,
  • 23 stycznia, godz. 21:56 - zejście cienia Io z tarczy Jowisza,
  • 23 stycznia, godz. 22:52 - zejście Io z tarczy Jowisza.



Kometa C/2013 US10 (Catalina) przez cały czas pnie się na północ i w tym tygodniu przejdzie z gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy do gwiazdozbioru Smoka, zahaczając na chwilę o gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy. Kometa wędruje już ponad 65° na północ od Jowisza, a jej jasność nadal jest oceniana na jakieś 6 magnitudo. Niestety w następnych dwóch tygodniach w jej obserwacjach będzie przeszkadzał silny blask Księżyca i to mimo tego, że obserwując kometę jest się zwróconym plecami do niego.

Wykonana w programie
Nocny Obserwator dokładna mapka z trajektorią komety C/2013 US10 (Catalina) do początku lutego 2016 r. na godzinę 5 CET jest do pobrania tutaj.

 

Animacja pokazuje położenie Wenus w trzecim tygodniu stycznia 2016 roku .

Animację wykonano w GIMP-ie (http://www.gimp.org) na podstawie mapek z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).

Dodał: Ariel Majcher

Źródło: StarryNight

Na niebie porannym już od dłuższego czasu można obserwować planety Mars, Saturn i Wenus. Pierwsza z nich pojawia się na nieboskłonie niewiele po godzinie 1 i godzinę przed świtem (na tę porę wykonane są mapki animacji) przechodzi ona właśnie przez południk lokalny, na wysokości około 25°. Saturn wschodzi około godziny 4 rano i wędruje przez gwiazdozbiór Wężownika, jakieś 7° nad Antaresem, czyli najjaśniejszą gwiazdą sąsiedniego Skorpiona. Odległość między tymi planetami zmalała do około 33°. Natomiast Wenus wschodzi ponad godzinę po Saturnie, a w tym tygodniu dystans między tymi planetami urośnie od 10 do 17°. Wenus przejdzie w tym tygodniu z gwiazdozbioru Wężownika do Strzelca.

Warunki obserwacyjne pierwszych dwóch planet powoli się poprawiają. Mars znajduje się około 5,5 stopnia na północny zachód od gwiazdy Zuben Elgenubi, a jego blask przekroczył już +1 magnitudo, przy tarczy o średnicy ponad 6" i fazie 90%. Dzięki rosnącej tarczy coraz łatwiejsze staje się dostrzeżenie faktu, że tarcza Czerwonej Planety nie jest oświetlona całkowicie. Saturn na godzinę przed wschodem Słońca wznosi się już ponad 10° nad widnokręgiem, a jego blask +0,5 magnitudo jest wyraźnie większy od blasku sąsiadującego z nim Antaresa (jasność 1 wielkość gwiazdowa). Oba ciała niebiańskie wyraźnie różnią się też barwą: Saturn jest biało-żółty, zaś Antares - czerwonawy. Tarcza Saturna ma średnicę 16", a przez większe lornetki i teleskopy można próbować dostrzec księżyce Saturna, z których największy i najjaśniejszy Tytan (obecnie +8,7 magnitudo) maksymalną elongację wschodnią osiągnie na początku tego tygodnia.

Z tygodnia na tydzień wyraźnemu pogorszeniu ulegają warunki obserwacyjne Wenus. Na początku tygodnia planeta wschodzi około godz 5:22, ale w niedzielę 24 stycznia robi to 11 minut później. Wenus systematycznie zbliża się też do Słońca i do widnokręgu. Planeta świeci blaskiem -4 wielkości gwiazdowe, a średnica jej tarczy spadła już do 13", zaś faza urosła do 82%. Zatem planeta przestaje być atrakcyjnym celem dla posiadaczy teleskopów. Będzie taka ponownie dopiero pod koniec tego roku.

Do trójki opisanych już planet pod koniec tygodnia dołączy planeta Merkury, która na przełomie roku 2015 i 2016 była widoczna na niebie wieczornym. W weekend Merkury będzie się znajdował około 15° na lewo od Wenus, ale będzie znacznie trudniejszy do odnalezienia, ponieważ o tej samej porze będzie się znajdował na wysokości zaledwie 1,5 stopnia, przy jasności +0,9 magnitudo. Przez teleskopy można próbować dostrzec tarczę tej planety, której średnica w niedzielę 24 stycznia będzie wynosić 9", a faza - 25%. Merkury dąży ku maksymalnej elongacji zachodniej, którą osiągnie 7 lutego i do tego czasu należy się spodziewać poprawy warunków obserwacyjnych tej planety.




Dodał: Ariel Majcher
Uaktualnił: Ariel Majcher

http://news.astronet.pl/7738

Mapka pokazuje położenie Księżyca w trzecim tygodniu stycznia 2016 roku.jpg

Mapka pokazuje położenie planet Neptun i Uran w trzecim tygodniu stycznia 2016 roku.jpg

Animacja pokazuje położenie Jowisza i komety.jpg

Animacja pokazuje położenie Wenus w trzecim tygodniu stycznia 2016 roku.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burzliwe narodziny kwazara

Artystyczne przedstawienie najjaśniejszej galaktyki w obserwowalnym Wszechświecie - kwazara W2246-0526 - świecącej w podczerwieni z jasnością porównywalną do 350 bilionów Słońc.

Dodała: Redakcja AstroNETu

Źródło: ESO

Najjaśniejsza znana galaktyka we Wszechświecie - kwazar W2246-0526, widoczny w stanie gdy Wszechświat miał mniej niż 10% swojego obecnego wieku ? jest tak burzliwy, że znajduje się w procesie wyrzucania całego swojego gazu potrzebnego do powstawania gwiazd ? tak wskazują najnowsze obserwacje wykonane za pomocą Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA).

Kwazary to odległe galaktyki z bardzo aktywnymi
supermasywnymi czarnymi dziurami w swoich centrach, które wystrzeliwują potężne dżety cząstek i promieniowania. Większość kwazarów świeci jasno, natomiast niewielki procent [1] tych energetycznych obiektów należy do nietypowej klasy zwanej Hot DOGs, od Hot, Dust-Obscured Galaxies (czyli: gorące, przesłonięte pyłem galaktyki), włączając w to galaktykę WISE J224607.57-052635.0 [2], najjaśniejszą znaną galaktykę we Wszechświecie.

Po raz pierwszy zespół, który kierował Tanio Díaz-Santos z Universidad Diego Portales w Santiago (Chile), wykorzystał unikatowe zdolności
ALMA [3] do zerknięcie do wnętrza W2246-0526 i śledzenia ruchów zjonizowanych atomów węgla pomiędzy gwiazdami tej galaktyki.

?Znaleźliśmy wielkie ilości materii międzygwiazdowej w niesamowicie burzliwym i dynamiczny stanie, pędzącej przez galaktykę z prędkością około dwóch milionów kilometrów na godzinę? wyjaśnił Tanio Díaz-Santos.

Astronomowie wierzą, że burzliwe zachowanie może mieć związek z ekstremalną jasnością galaktyki. W2246-0526 wyświeca tyle światła ile prawie 350 bilionów Słońc. Ta zaskakująca jasność jest zasilana przez dysk gazu rozgrzewany gdy porusza się po spirali wokół supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki. Światło od tego jasnego
dysku akrecyjnego nie ucieka bezpośrednio, ale jest absorbowane przez otaczającą go grubą zasłonę pyłu, reemitującą energię w zakresie podczerwieni [4].

Ta potężna energia podczerwona ma bezpośredni i gwałtowny wpływ na całą galaktykę. Obszar wokół czarnej dziury jest co najmniej 100 razy jaśniejszy niż pozostała część galaktyki razem, uwalniając intensywne, ale zlokalizowane promieniowanie w W2246-0526, które wywiera wpływ na całą galaktykę [5].

?Podejrzewamy, że galaktyka ta była w stadium przekształcania swojego życia z powodu niesamowitych ilości energii w podczerwieni? powiedział współautor Peter Eisenhardt, naukowiec z projektu WISE w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.

?ALMA pokazała nam, że rozpalony piec w tej galaktyce powoduje kipienie? obrazowo mówi Roberto Assef, także z Universidad Diego Portales, kierujące obserwacjami ALMA.

Jeżeli te turbulentne warunki będą nadal trwać, to intensywne promieniowanie podczerwone ?wygotuje? z galaktyki międzygwiazdowy gaz. Modele ewolucji galaktyki oparte na nowych danych z ALMA wskazują, że gaz międzygwiazdowy jest aktualnie wyrzucany z galaktyki we wszystkich kierunkach.

?Jeżeli ten schemat będzie kontynuowany, to możliwe iż W2246 przekształci się w bardziej dojrzały, tradycyjny kwazar? podsumowuje Manuel Aravena, także z Universidad Diego Portales. ?Tylko ALMA, ze swoją niezrównaną rozdzielczością, pozwala nam na zobaczenie tego obiektu w HD i zbadanie tego ważnego etapu w życiu galaktyki?.

Uwagi:

[1] Tylko jeden na 3000 obserwowanych kwazarów jest klasyfikowany jako ?Hot DOG?.

[2] Pełna nazwa tego obiektu brzmi WISE J224607.57-052635.0. Został odkryty przez należące do NASA obserwatorium kosmiczne
Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), a pozostała część nazwy wskazuje dokładne położenie kwazara na niebie.

[3] ALMA jest w stanie wykrywać słabe promieniowanie na falach milimetrowych emitowane w sposób naturalny przez węgiel atomowy.

[4] Z powodu rozszerzania się Wszechświata, obserwowane z Ziemi promieniowanie podczerwone od W2246-0526 jest przesunięte ku czerwieni w stronę dłuższych fal milimetrowych, na które ALMA jest bardzo czuła.

[5] W przypadku większości innych kwazarów stosunek ten jest znacznie mniej okazały. Proces wzajemnych oddziaływań pomiędzy centralną czarną dziurą w galaktyce, a resztą materii jest określany przez astronomów jako ?sprzężenie zwrotne?.


Dodała: Redakcja AstroNETu
Uaktualniła: Redakcja AstroNETu

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe

http://news.astronet.pl/7739

 

Burzliwe narodziny kwazara.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównanie pięciu planet Układu Słonecznego będzie widoczne na ziemskim niebie

admin

Przed świtem, 20 stycznia będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko astronomiczne. Merkury, Wenus, Saturn, Mars i Jowisz będą widoczne z Ziemi niemal w jednej linii, po przekątnej. To pierwszy raz, gdy dochodzi do takiego ustawienia w ciągu ostatnich 10 lat.

Pięć jasnych planet, które można zobaczyć gołym okiem będzie można oglądać mniej więcej przez miesiąc. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że planety te mają różne orbity i cykle roczne, takie ich ustawienie należy uznać za wyjątkowy pokaz natury.

Najpierw pojawi się Jowisz, a potem czerwony Mars. Następnie dołączy do niego Saturn, bardzo jasna Wenus, a na końcu najbliższy Słońcu Merkury. Jeśli ktoś nie zwykł patrzeć w niebo i ma problem ze znalezieniem tych planet można polecić wiele mobilnych aplikacji, takich jak darmowe SkEye albo Google Sky. Mogą to być bardzo pomocne narzędzia wskazujące gdzie patrzyć i identyfikujące jakie planety widać. Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda dopisze i nie będzie chmur.

Poprzednie podobne wyrównanie można było obserwować od 15 grudnia 2004 do 15 stycznia 2005 r. Następne takie zjawisko przewidywane jest od 13 do 19 sierpnia bieżącego roku, ale wtedy Merkury i Wenus będą zbyt nisko, aby dało się je zobaczyć z półkuli północnej.

http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/wyrownanie-pieciu-planet-ukladu-slonecznego-bedzie-widoczne-ziemskim-niebie

Wyrównanie pięciu planet Układu Słonecznego będzie widoczne na ziemskim niebie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stephen Hawking: Katastrofa będzie prawie pewna. Ryzyko zagłady zminimalizuje podbój kosmosu

 
?Ludzkość może strzelić sobie samobójczego gola? ? ostrzega brytyjski astrofizyk, prof. Stephen Hawking. 26 stycznia zapoczątkuje on serię dorocznych wykładów organizowanych przez BBC. Autorami ?Reith Lectures? są najwybitniejsze osobistości ze świata nauki i kultury. Zdaniem Hawkinga największymi niebezpieczeństwami, jakie czyhają na człowieka, są: groźba konfliktu nuklearnego, skutki globalnego ocieplania i genetycznie zmodyfikowane wirusy.

 Pomnożone ryzyko

Za wszystkie niebezpieczne zjawiska odpowiedzialny jest człowiek, i to on - jak twierdzi profesor - poniesie konsekwencje, gdy wymkną się one spod kontroli. Według Hawkinga ludzkość ma przyszłość, pod warunkiem, że uda jej się skolonizować inne planety: Wprawdzie aktualne prawdopodobieństwo, że Ziemię spotka kataklizm jest raczej niskie, ryzyko zwiększa się jednak wraz z upływem czasu. A za tysiąc, czy dziesięć tysięcy lat, katastrofa będzie prawie pewna - tłumaczy swój niepokój brytyjski naukowiec.

Ratunek w gwiazdach

Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zagłady naszego gatunku, musimy myśleć o podboju kosmosu - mówi Hawking. Uprzednio profesor zwracał uwagę na rozwój sztucznej inteligencji jako innego źródła  zagrożenia dla człowieka. Nie traci jednak optymizmu. Jak podkreślił: nie zatrzymamy rozwoju cywilizacyjnego, który niesie za sobą pewne zagrożenia. Musimy je jednak w porę dostrzec i nauczyć się je kontrolować. Zapytany o przesłanie, jakie chciałby przekazać młodym naukowcom, odparł - nie powinniście tracić ciekawości ogromu wszechświata.  To dla mnie cudowne móc żyć i badać teorię fizyki.  Uczucie eureki - odkrycia czegoś, co nie zostało wcześniej odkryte - jest najwspanialszym przeżyciem.

Żyjąc w demokratycznych społeczeństwach, wszyscy mamy obowiązek poznać podstawowe zasady, jakie rządzą nauką, bo wszyscy w jakimś stopniu będziemy podejmować decyzje dotyczące przyszłości -  mówi brytyjski uczony, podkreślając, że fizyka nie jest nauką elitarną.

Nie tylko wielki fizyk

Prof. Stephen Hawking od wielu lat cierpi na chorobę neuronu ruchowego. Przykuty do wózka inwalidzkiego, z otoczeniem porozumiewa się za pomocą komputera sterowanego ruchem oczu. Nie przeszkadza mu to jednak aktywnie uczestniczyć w pracach akademickich. Walka z nieuleczalną chorobą stała się dla wielu miłośników Hawkinga równie inspirująca, jak jego niezwykła umiejętność pojmowania kosmosu.  

(dp)

Bogdan Frymorgen


http://www.rmf24.pl/nauka/news-stephen-hawking-katastrofa-bedzie-prawie-pewna-ryzyko-zaglad,nId,2015548

 

Stephen Hawking.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gigantyczny radioteleskop będzie jeszcze większy

LOFAR to radioteleskop do obserwacji kosmosu na niskich częstotliwościach radiowych, z antenami rozmieszczonymi w różnych miejscach na świecie, w tym w Polsce. Do projektu dołączyła właśnie Irlandia, a zbudowane na jej terenie anteny poszerzą możliwości sieci LOFAR.

Międzynarodowym projektem kieruje holenderski instytut ASTRON, a bierze w nim udział sześć krajów. LOFAR to 50 stacji z antenami, z czego 38 znajduje się w Holandii, sześć w Niemczech, trzy w Polsce, jedna we Francji, jedna w Szwecji i jedna w Wielkiej Brytanii. Łącznie wszystkie stacje mają wiele tysięcy elementów odbiorczych.

 

W minionym tygodniu oficjalnie ogłoszono plany budowy stacji LOFAR w Irlandii. Inwestycja zostanie wykonana jeszcze w tym roku. Budżet na ten cel obejmuje 1,4 miliona euro z irlandzkich środków grantowych oraz 0,5 miliona euro od sponsorów prywatnych i od instytucji biorących udział w projekcie. Irlandzkie konsorcjum dla sieci LOFAR będzie mieć nazwę I-LOFAR (od Ireland LOFAR).

 

Stacja zostanie wybudowana w okolicach zamku w mieście Birr w środkowej Irlandii. Dzięki niej sieć wszystkich stacji LOFAR będzie rozciągać się na dystans 2000 km.

 

LOFAR służy do obserwacji kosmosu w zakresie niskich częstotliwości radiowych, od 10 do 240 MHz. Działa na zasadzie interferometru, czyli wiele anten obserwuje jednocześnie jeden obiekt na niebie, dzięki czemu uzyskuje się rozdzielczość odpowiadającą teleskopowi o średnicy równej dystansowi pomiędzy skrajnymi antenami. W ramach projektu będą prowadzone obserwacje początkowych etapów istnienia Wszechświata, zostaną wykonane głębokie przeglądy galaktyk, a także badania pogody kosmicznej i oddziaływanie Słońca na naszą planetę.

 

Projekt zainaugurowano w 2010 roku w Holandii. Polskie stacje LOFAR znajdują się w Bałdach, Borówcu i Łazach. Nazwa projektu, LOFAR, to skrót od Low-Frequency Array for Radio astronomy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/ mrt/

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408088,gigantyczny-radioteleskop-bedzie-jeszcze-wiekszy.html

 

Gigantyczny radioteleskop będzie jeszcze większy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że istnieją miejsca w kosmosie, gdzie możemy zamieszkać

Najnowsze badania pokazują, że nie tlen, a azot, może być wskaźnikiem do identyfikacji planety "możliwej do zamieszkania przez ludzi". Ten pierwiastek pozwala na powierzchni ciała niebieskiego utrzymać wodę w stanie ciekłym.

Atmosfera ziemska składa się w większości, bo aż z 78 proc. z azotu. Astrobiolodzy uważają, że to azot, a nie tylko tlen, jest kluczem do identyfikacji planety, na której mogą zamieszkać ludzie. Azot jest niezbędny do życia na Ziemi i jego obecność może być sygnałem o atmosferze, która stabilizuje ciekłą wodę na powierzchni planety.

Atmosfera ziemska

Azot na Ziemi wziął się z w wulkanów. Z czasem zaczął być zastępowany również przez wodór i hel. W wyniku procesów geologicznych oraz pojawienia się życia, atmosfera zaczęła się składać z azotu, tlenu, wody i śladowej ilości argonu.

Największym problemem jest to, że azot trudno dostrzec nawet przez bardzo zaawansowane technologicznie teleskopy. Pierwiastka nie można również wykryć za pomocą spektrografu.

Edward Schwieterman, doktorant astronomii i astrobiologii na Uniwersytecie w Waszyngtonie i jego współpracownicy, zrobili krok naprzód. Trudno uchwycić tak delikatne aspekty, kiedy są oglądane z dużej odległości, gdzie wszystko co widzimy, jest tylko małym punktem.

- Gdybyśmy mieli obraz Ziemi z innej planety, widzielibyśmy ją jako kropkę, bez informacji przestrzennej - powiedział Schwieterman. - Potrzebujemy wszystkich danych zawartych w polu widzenia o Ziemi, aby móc skutecznie porównywać inne planety podczas obserwacji - dodał.

Analiza Ziemi z pewnej perspektywy

Badacze postanowili, że do analizy wykorzystają dane z misji sondy Deep Impact, która obrazowała przelot komety 103P/Hartley. Wtedy udało im się uchwycić na zdjęciu Ziemię z daleka.

Naukowcy odwzorowali na modelu 3D z Planetary Laboratory NASA różne rodzaje atmosfer. W jednych zmniejszyli o połowę liczbę dwutlenku węgla, w innych azotu. Nawet po stworzeniu tych modeli było widać azot w odpowiedniej długości fali.

Planety możliwe do zamieszkania przez ludzi

Planety możliwe do zamieszania muszą mieć dostęp do stabilnej, ciekłej wody. Planeta taka, aby istniała na niej ciekła woda, musi mieć odpowiednio grubą atmosferę i znajdować się niedaleko gwiazdy podobnej do Słońca. Ciekła woda ma szansę istnieć, gdy do planety docierać będzie wystarczająca ilość światła słonecznego.

- Jeśli nie ma wystarczająco grubej atmosfery, to ciekła woda nie jest stabilna na powierzchni. Paruje do atmosfery. Jeśli uda nam się potwierdzić, że na innych planetach jest podobna ilość azotu, co na Ziemi, to możemy zaklasyfikować dane ciało do "strefy mieszkalnej" - powiedział Schwieterman.

Zamieszkanie na Marsie?

Dobrym przykładem w naszym Układzie Słonecznych jest Mars. Miliardy lat temu planeta miała dość grubą atmosferę, a na powierzchni znajdowała się ciekła woda - widać to przez ukształtowanie terenu - wąwozy i przekształcone przez wodę skały. Obecnie na Marsie jest cienka atmosfera, uniemożliwiająca swobodne życie. Mimo to, powstały plany na zbudowanie osiedla ludzkiego na Czerwonej Planecie. Na poniższym wideo komory mieszkalne na Marsie zaprojektowane przez studentów z Wrocławia (wideo archiwalne).

Źródło: space.com

Autor: mab/jap

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/mozliwe-ze-istnieja-miejsca-w-kosmosie-gdzie-mozemy-zamieszkac,191270,1,0.html

 

Możliwe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NASZA PLANETA NA PIĘTNASTU KOSMICZNYCH ZDJĘCIACH

Od Himalajów, poprzez Saharę, a na Hawajach skończywszy - zobaczcie te wszystkie wspaniałe miejsca na wyjątkowych fotografiach wykonanych z kosmosu. NASA opublikowała piętnaście najlepszych zdjęć 2015 roku, które ukazują naszą planetę z zupełnie innej perspektywy.

Bez wątpienia miniony 2015 rok był wypełniony pięknymi i ponadczasowymi kadrami, zwłaszcza tymi, które zostały wykonane w kosmicznych przestworzach przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niemal co miesiąc na różnego rodzaju tematycznych portalach lub platformach fotograficznych mogliśmy podziwiać zdjęcia wykonane na orbicie Ziemi, które ukazywały naszą planetę z zupełnie nowej perspektywy. Dzięki zespołowi Johnson Space Center?s Earth Observations, którzy zadali sobie nie lada trud podczas katalogowania i wyboru setek tysięcy zdjęć, możemy zobaczyć piętnaście najpiękniejszych fotografii wykonanych przez astronautów w 2015 roku.

Nie jest to pierwsza kosmiczna galeria tego typ, która została udostępniona szerszej publiczności przez NASA. Warto wspomnieć chociażby o pięknych trójwymiarowych zdjęciach, które ukazują naszą planetę w nocnej odsłonie czy o blisko 8500 fotografiach z programu Apollo zamieszczonych w projekcie The Project Apollo Archive lub dynamicznych obrazach eksplozji rakiety Orbital ATK Antares.

Więcej ciekawych zdjęć z kosmicznych przestworzy możecie znaleźć na stronie www.nasa.gov lub oficjalnym profilu NASA w platformie Flickr.

http://www.fotopolis.pl/n/21918/Nasza-planeta-na-pietnastu-kosmicznych-zdjeciach/

nasatop15earthimages-1-900x599.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dowody na istnienie prawdziwej DZIEWIĄTEJ planety Układu Słonecznego

Naukowcy z Caltech znaleźli dowody na istnienie olbrzymiej planety na nietypowej, wysoce eliptycznej orbicie w zewnętrznym Układzie Słonecznym.  Obiekt nazwany przez naukowców roboczo Dziewiąta Planeta ma masę równą 10 masom Ziemi i okrąża Słońce 20 razy dalej niż Neptun (który oddalony jest od Słońca o blisko 4 miliardy kilometrów). W rzeczywistości taka planeta na wykonanie jednego obiegu wokół Słońca może potrzebować nawet od 10 000 do 20 000 lat.

 

Naukowcy Konstantin Batygin oraz Mike Brown odkryli istnienie planety poprzez modelowanie matematyczne i symulacje komputerowe, jednak jeszcze muszą zaobserwować ją bezpośrednio.

"To będzie prawdziwa dziewiąta planeta," mówi Brown, profesor planetologii. "Od czasów starożytnych odkryto zaledwie dwie prawdziwe planety - to może być trzecia. W Ukłafdzie Słonecznym pozostało jeszcze naprawdę dużo ciekawych obiektów do odkrycia. To bardzo ekscytujące."

Brown zauważa, że prawdopodobna dziewiąta planeta o masie równej 5000 mas Plutona - jest wystarczająco duża, aby nie było wątpliwości czy to prawdziwa planeta. W przeciwieństwie do klasy mniejszych obiektów zwanych planetami karłowatymi, Dziewiąta Planeta grawitacyjnie oddziaływuje z otoczeniem w Układzie Słonecznym. De facto planeta dominuje nad regionem większym niż jakakolwiek z innych planet Układu Słonecznego - fakt, który według Browna świadczy o tym, że jest to "Najbardziej planetarna planeta Układu Słonecznego."

Batygin i Brown opisują swoje wyniki  w nowym artykule opublikowanym  w Astronomical Journal,  gdzie przedstawiają w jaki sposób Dziewiąta Planeta tłumaczy wiele tajemniczych cech Pasa Kuipera.

"Mimo, że początkowo byliśmy sceptyczni co do istnienia tej planety, badając jej orbitę i to, co jej istnienie oznaczałoby dla zewnętrznego Układu Słonecznego, coraz bardziej przekonywaliśmy się, że ona musi tam być," mówi Batygin, profesor planetologii. "Po raz pierwszy od ponad 150 lat mamy silny dowód na to, że spis planet w Układzie Słonecznym jest niepełny."

Droga do tego odkrycia teoretycznego nie była prosta. W 2014 roku były postdoc Browna - Chad Trujillo i jego współpracownik Scott Shepherd opublikował artykuł, w którym opisywali 13 z najodleglejszych obiektów Pasa Kuipera i ich zgodność co do niektórych cech orbity. Aby wytłumaczyć to podobieństwo, zasugerowali możliwość istnienia niewielkiej planety. Brown stwierdził, że wytłumaczenie związane z planetą jest mało prawdopodobne, ale jego zainteresował się tym tematem.

 Podzielił się zatem tym problemem z Batyginem - w ten sposób rozpoczęła się półtoraroczna współpraca przy badaniu odległych obiektów. Jeden z nich podszedł do tematu od strony obserwacji, a drugi od strony czysto teoretycznej, od strony dynamiki. Te zasadniczo różne podejścia umożliwiły tworzenie różnych teorii z jednego punktu widzenia i konsultowanie ich z drugim punktem widzenia.

Stosunkowo szybko Batygin i Brown uświadomili sobie, że sześć najodleglejszych obiektów z oryginalnego zbioru analizowanego przez Trujillo i Shepherda porusza się po eliptycznych orbitach skierowanych w tą samą stronę w przestrzeni. To szczególnie zaskakujące zważając na fakt, że najodleglejsze punkty ich orbit poruszają się wokół centrum Układu Słonecznego i to w różnym tempie.

"To prawie tak jakby mieć sześć wskazówek na zegarku poruszających się każda w innym tempie - w pewnym momencie spoglądasz i wszystkie są dokładnie w tym samym miejscu," mówi Brown. Prawdopodobieństwo, że tak się zdarzy może wynosić 1 do 100. Jednak jakby tego było mało, orbity tych sześciu obiektów są nachylone także w ten sam sposób - skierowane są bowiem 30 stopni poniżej w tym samym kierunku w stosunku do płaszczyzny orbit ośmiu znanych planet. Prawdopodobieństwo, że takie ułożenie jest tylko zbiegiem okoliczności wynosi 0.007 procent. "Taki przypadek jest praktycznie niemożliwy. Dlatego też stwierdziliśmy, że coś musi odpowiadać za kształt tych orbit."

Pierwsza przetestowana teoria to podejrzenie, że być może istnieje więcej odległych obiektów Pasa Kuipera - z których wiele wciąż nie zostało odkrytych, a które mogłyby oddziaływać grawitacyjnie tak, że część z nich ulegałaby takiemu zgrupowaniu. Naukowcy szybko odrzucili tą teorię, gdy okazało się, że aby oddziaływanie było wystarczająco silne, Pas Kuipera musiałby mieć masę stukrotnie większą od przyjmowanej obecnie.

  • Like 3

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie znaleziono Nibiru ;D 

I jednocześnie z odkryciem planety ustawiają się w 1 linii. TO nie może być przypadek...

 


Oj ktoś niedokładnie odczytał ten kalendarz Majów ... ;) 

  • Like 4

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Charon_X napisał:

Wreszcie znaleziono Nibiru ;D 

I jednocześnie z odkryciem planety ustawiają się w 1 linii. TO nie może być przypadek...

 


Oj ktoś niedokładnie odczytał ten kalendarz Majów ... ;) 

Przypadek nie sądzę :5640dc6ec0764_04Wink::5640dc6ec0764_04Wink:

 

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat nauki wstrzymuje oddech. Układ Słoneczny może być bogatszy o planetę

  • Okazało się, że Układ Słoneczny ma najprawdopodobniej nową dziewiątą planetę. 20 stycznia dwóch naukowców ogłosiło dowody na istnienie jeszcze niewidzianego ciała niebieskiego o rozmiarach zbliżonych do Neptuna, które okrąża Słońce co 15 tys. lat.

     

     

    Na początku istnienia Układu Słonecznego, około 4,5 miliarda lat temu, gigantyczna planeta oddaliła się od obszaru, w którym blisko Słońca tworzyły się podobne jej obiekty. Spowolniona przez gaz, osiedliła się na odległej eliptycznej orbicie, gdzie znajduje się do dziś. Choć poszukiwania planety trwają, wszystko wskazuje na to, że badacze są coraz bliżej jej odkrycia.

     

    Na tropie nowego członka Układu Słonecznego

    O tym, że w Układzie Słonecznym może znajdować się hipotetyczne ciało niebieskie, świat dowiedział się w 1821 roku. Wtedy francuski astronom Alexis Bouvard opracował tablice astronomiczne zawierające precyzyjne wyznaczenie orbity Urana, którego odkryto 40 lat wcześniej. To, co zaobserwował, było rozbieżne z obliczeniami i badacz doszedł do wniosku, że ruch Urana jest zaburzony przez nieznany glob. Inni uczeni wyznaczyli nawet miejsce, w którym powinno znajdować się tajemnicze ciało niebieskie i w ten sposób odkryto Neptuna. Jednak po jakimś czasie eksperci doszli do wniosku, że i jego ruch jest zaburzany. Uznali, że w Układzie Słonecznym istnieje jeszcze jakaś planeta.

    Poszukiwania Planety X rozpoczął Percival Lowell, który zresztą nadał jej taką nazwę. Wśród kolejnych badaczy, którzy się tym zajmowali, był m.in. Clyde Tombaugh, który w 1930 roku odkrył Plutona, planetę karłowatą (taki obiekt wbrew pozorom nie jest planetą, a prawie kulistym, mającym do 4000 km średnicy obiektem krążącym wokół gwiazdy). Poszukiwania hipotetycznego globu były pełne zwrotów akcji. Na przykład badania sondy kosmicznej Voyager 2 doprowadziły do tego, że uznano, iż Planeta X nie istnieje.

    Sukces w Kalifornii

     

     
    Choć od dawna poszukiwane ciało niebieskie dla niektórych było jedynie historią "wyssaną z palca", obecnie zdaje się, że istnieje ono naprawdę. Dwóch badaczy z California Institute of Technology (Caltech) w Pasadenie w Kalifornii ma na to dowody. Nowo odkryta Planeta 9, bo tak ją nazwano, ma masę około 10 razy większą niż Ziemia, a jej orbita jest około 20 razy bardziej oddalona od Słońca niż Neptun.

     

    - Pełne okrążenie Słońca zajęłoby jej od 10 do 20 tysięcy lat - twierdzą naukowcy z Caltech.

    Konstantin Batygin i Mike Brown nie widzieli Planety 9, ale inne badania doprowadziły ich na jej trop. Odkryli oni, że pewne obiekty w Pasie Kuipera, obszarze Układu Słonecznego rozciągającego się za orbitą Neptuna, mają orbity, które wskazują w tym samym kierunku. Po wielu obliczeniach i symulacjach komputerowych badacze doszli do wniosku, że to planeta i jej grawitacja kształtuje orbity tych obiektów.

    - Nadal istnieje dość znaczny fragment naszego Układu Słonecznego, który jest do odkrycia, co jest bardzo ekscytujące - twierdzi Brown.

    Musi wyśledzić ją teleskop

    Ośrodek badawczy Caltech jest pewny, że Planeta 9 jest na tyle duża, by była prawdziwą planetą, nie tak jak Pluton.

    - Wszyscy, którzy byli źli, że Pluton nie jest planetą, mogą być podekscytowani tym, że istnieje prawdziwy obiekt tego typu, który wciąż jest do odkrycia. Teraz możemy znaleźć tę planetę i sprawić, że Układ Słoneczny znów będzie miał ich dziewięć - mówi Brown, który odegrał znaczną rolę w "zdetronizowaniu" Plutona.

    Choć orbita Planety 9 jest dziwnie i nienaturalnie wydłużona, można ją wyśledzić przez teleskop. Badacze chcieliby sami odnaleźć nową planetę, jednak będą także zadowoleni, jeśli zrobi to ktoś inny. W końcu to oni ją odkryli i być może zainspirują kogoś do poszukiwań.

     

    Źródło: Science, CNN

    Autor: zupi/map

GSO 8" DeLuxe, Nikon 10x50 EX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znani astronomowie twierdzą, że odkryli nieznaną planetę w Układzie Słonecznym

admin

Od jakiegoś czasu było prawie pewne, że w końcu do tego dojdzie. Znani astronomowie z z California Institute of Technology w Pasadenie, twierdzą, że na skraju Układu Słonecznego skrywa się dziewiąta planeta o masie przynajmniej 10 razy większej od Ziemi.

 Naukowcy, Konstantin Batygin i Mike Brown z Caltech obserwowali orbity szeregu ciał niebieskich w tak zwanym pasie Kuipera. Brown bywa nazywany "zabójcą Plutona" ponieważ to właśnie on odkrył tam ciało niebieskie o nazwie Eris, które wielkością jest zbliżone do byłej ostatniej planety. Na skutek tego powstała specjalna kategoria planet karłowatych, do której od tej chwili zalicza się między innymi uważanego do niedawna za dziewiąta planetę Plutona.

 

Jednak nieoczekiwanie okazało się, że to odkrycie implikowało kolejne. Brown badał nadal pas Kuipera i odkrył bardzo wiele mniejszych obiektów. Jeden z nich oznaczony jako 2012 VP113 był wskazówką, że w tamtej okolicy może się znajdować duży obiekt, być może planeta, o której nic nie wiedzieliśmy.

Batygin i Brown zaczęli poszukiwać podobnych anomalii orbitalnych u innych znanych obiektów z tej części kosmosu i stwierdzili, że jest więcej ciał niebieskich na które wpływa coś o dużej grawitacji. Orbity eliptyczne przynajmniej sześciu są podobnie pochylone do płaszczyzny Układu Słonecznego.

Zdaniem ekspertów szansa na to, że te odchylenia są przypadkowe wynosi najwyżej 0,007 procenta. Oczywista jest zatem konkluzja, że musi się tam znajdować planeta, która za to odpowiada. Wyliczono, że powinien to być obiekt o dziesięciokrotnie większej od Ziemi masie, który znajduje się nawet 200 razy dalej niż odległość z Ziemi do Słońca. Wypełnienie jednej orbity powinno trwać od 10 tysięcy do 20 tysięcy ziemskich lat.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nikt nie zaobserwował tej nowej dziewiątek planety i jej istnienie wynika z reguł matematycznych i obserwowanego wpływu obiektu o dużej grawitacji. Nie wiadomo czy miałaby to być planeta gazowa czy skalista. Bardzo możliwe, że będzie to ciało niebieskie, na którym mogłaby wylądować kiedyś ziemska sonda kosmiczna.

Aby jednak do tego doszło konieczne jest ostateczne potwierdzenie jej istnienia, najlepiej za pomocą obserwacji w którymś z zakresów fal czy w podczerwieni czy w promieniowaniu rentgenowskim. Dzięki pracy Batygina i Browna, może będzie łatwiej odszukać tę nieznaną dotychczas planetę. Nie da się tez ukryć, że zwolennicy teorii Nibiru mają dzisiaj powód do tego, aby otworzyć szampana.

Źródło: http://iopscience.iop.org/article/10.3847/0004-6256/151/2/22

http://tylkoastronomia.pl/wideo/znani-astronomowie-twierdza-ze-odkryli-nieznana-planete-w-ukladzie-slonecznym

 

 

2016-01-21_13h58_35.jpg

2016-01-21_13h59_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa planeta w Układzie Słonecznym!

Wszystko wskazuje na to, że Układ Słoneczny ma jednak 9 planet. Po obniżeniu rangi Plutona i uznaniu go za tak zwaną planetę karłowatą, w naszym układzie pozostało tylko 8 pełnoprawnych planet. Dwaj astronomowie z California Institute of Technology ogłosili jednak, że daleko za orbitą Plutona znaleźli jeszcze jedną planetę. Ma rozmiary nieco mniejsze od Neptuna i po eliptycznej orbicie okrąża Słońce w ciągu co najmniej... 15-20 tysięcy lat.

 

Konstantin Batygin i Mike Brown z CALTECH twierdzą, że owa planeta została wyrzucona na obrzeża Układu Słonecznego prawdopodobnie już we wczesnym okresie jego rozwoju, około 4,5 miliarda lat temu. Kto wie, może to legendarna Planeta X, której istnienie postulowano już w XIX wieku?

Poszukiwania planety, która miała krążyć poza orbitą Neptuna rozpoczęto po tym, jak obliczenia zaczęły wskazywać na to, że ruch Neptuna ulega szczególnym zaburzeniom. Zanim pod koniec XX wieku udało się stwierdzić, że żadnych takich zaburzeń nie ma, Clyde Tombaugh w 1930 roku odkrył Plutona. Jego masę uznano jednak wtedy za zbyt małą, więc poszukiwano dalej. Z czasem poszukiwania te stały się raczej domeną fantastów, niż naukowców. Trudno się dziwić, że naukowcy z Caltech są przygotowani na to, że ich najnowsze odkrycie także spotka się z dużą dozą sceptycyzmu. Tyle, że - jak twierdzą - od poprzednich, różni je to, że jest prawdziwe. Alessandro Morbidelli z Nice Observatory we Francji, który recenzował ich pracę przed publikacją w "The Astronomical Journal" przyznaje, że ich argumenty są bardzo mocne.

Jak pisze na swej stronie internetowej California Institute of Technology, Batygin i Brown wpadli na ślad nowej planety, obserwując dziwne zachowanie sześciu znanych wcześniej obiektów poza orbitą Neptuna. Ich obliczenia pokazały, że na dziwne, eliptyczne orbity, wychylone pod kątem do płaszczyzny ekliptyki, skierowała je planeta o masie nawet 10-krotnie większej od masy Ziemi.

Planeta ta ma się poruszać także po orbicie nachylonej do płaszczyzny ekliptyki. W chwili największego zbliżenia do Słońca znajduje się siedmiokrotnie dalej, niż Neptun, czyli w odległości około 200 au, gdzie au, czyli jednostka astronomiczna, to około 150 milionów kilometrów. Punkt jej największego oddalenia może sięgać 600, a nawet 1200 au, co każe nam zupełnie na nowo spojrzeć na możliwe rozmiary Układu Słonecznego.

Jeśli ta "Planeta X" faktycznie się tam gdzieś znajduje, kolejne obserwacje orbit innych obiektów powinny owo istnienie potwierdzić. Mike Brown przyznaje jednak, że dopóki planeta nie pojawi się na obrazie z jakiegoś teleskopu, jej istnienie będzie powszechnie traktowane jako hipoteza. Dlatego odkrywcy rezerwują już czas obserwacji teleskopu na Hawajach i zapraszają innych astronomów do udziału w "łowach".

Odkrycie 9 planety Układu Słonecznego może być dla Browna okazją do nadrobienia tego, co kiedyś "zepsuł". To jego odkrycie z 2005 roku, doprowadziło bowiem do odebrania miana planety Plutonowi. Brown odkrył Eris, nieco bardziej masywną od Plutona planetoidę, której istnienie sprowokowało Międzynarodową Unię Kosmiczną do stworzenia nowej klasy obiektów, planet karłowatych. Na ich listę poza Plutonem i Eris trafiły jeszcze Ceres, Haumea i Makemake. Jeśli odkrycie nowego obiektu się potwierdzi, jego rozmiary wykluczają jakiekolwiek kontrowersje, to z pewnością będzie planeta.

Brown i Batygin w szczególny sposób się uzupełniają. Brown to przede wszystkim obserwator, który próbuje wytłumaczyć to, co na niebie jest w stanie zobaczyć. Batygin podchodzi do sprawy z punktu widzenia dynamiki układu i zastanawia się, jaki układ może w danej sytuacji spełniać podstawowe prawa fizyki. obaj przyznają, że bez nieustannego konfrontowania tych dwóch punktów widzenia ich odkrycie nie byłoby możliwe.

Grzegorz Jasiński



http://www.rmf24.pl/nauka/news-nowa-planeta-w-ukladzie-slonecznym,nId,2022065

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Catalina najbliżej Ziemi

Dokładnie 17 stycznia 2016 r. kometa C/2013 US10 (Catalina) znalazła się w odległości 0,72 jednostki astronomicznej, czyli mniej więcej 108 milionów kilometrów od Ziemi. Była to jej najmniejsza odległość od naszej planety.

Jeżeli ktoś 17 stycznia spoglądał w rejon Wielkiej Niedźwiedzicy za pomocą sprzętu optycznego, to mógł zobaczyć kometę, która powinna jawić się jako niewielka, okrągła i jednocześnie blada plamka. Uwaga dla tych, którzy jeszcze nie widzieli tej urokliwej i ciekawej komety, a są posiadaczami małego teleskopu lub przynajmniej lornetki: to właśnie teraz jest świetna okazja, by zobaczyć tę kometę na niebie! Aktualnie kometa C/2013 US10 (Catalina), wkroczyła w terytorium gwiazdozbioru Smoka, skąd zacznie powoli przemieszczać się w rejon gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy.

Kometa C/2013 US10 (Catalina) została odkryta w październiku 2013 roku, w ramach przeglądu nieba Catalina Sky Survey, przy użyciu 68 cm astrografu Schmidta-Cassegraina. Więcej informacji dotyczących komety C/2013 US10 (Catalina) można znaleźć na
stronie Sekcji Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także na jej fanpejdżu na Facebooku pt. Wszechświat Komet. Zachęcamy do zajrzenia.


Autor: Adam Tużnik


Więcej informacji:


Na zdjęciu powyżej:
Kometa C/2013 US10 (Catalina) i M101. Fot.: Maciej Kapkowski, 17 stycznia 2016 r. Źródło: SOK PTMA.

Na ilustracji poniżej:
Droga komety C/2013 US10 (Catalina). Źródło: SOK PTMA.

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/kometa-catalina-najblizej-ziemi-2170.html

Kometa.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ISS wyhodowano pierwszy kwiat!

W sierpniu ubiegłego roku, astronauci znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISSskosztowali pierwszej sałaty rzymskiej wyhodowanej w kosmosie. Teraz udało im się po raz pierwszy wyhodować pomarańczowy kwiat jadalnej cynii (roślina ta należy do rodziny astrowatych, pochodzi z Ameryki Środkowej i obejmuje ok. 12 gatunków). Taką wiadomość wraz ze zdjęciem opublikował na swoim Twitterze astronauta NASA Scott Kelly.

?Tak, istnieją inne formy życia w kosmosie? ? żartował Kelly pod fotografią ukazującą wyhodowaną w nieważkości roślinę.

Raport NASA mówi, że Kelly przejął obowiązki kosmicznego ogrodnika i dba o rośliny, które są uprawiane w ramach  projektu ?Vegetable Production System? (?VEGGIE?),  który ma sprawdzić czy da się uprawiać warzywa w kosmosie.

Projekt ten, jak widać, odniósł wielki sukces.

Źródło: Twitter

Zdjęcia: Twitter

http://wiedzoholik.pl/na-iss-wyhodowano-pierwszy-kwiat/

 

2016-01-21_14h36_29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski astronom-hobbysta odkrył już cztery supernowe. Wystarczyło kilkaset godzin w ogródku

 

łz, pszl

 

 

Aż cztery gwiazdy supernowe odkrył szczecinianin Jarosław Grzegorzek. Astronom-hobbysta poświęcił kilkaset godzin wpatrując się w teleskop ustawiony w ogródku. Żeby potwierdzić istnienie każdego z obiektów musiał wykonać około 10 tysięcy zdjęć.

Pierwszą supernową Grzegorzek odkrył 15 października 2014 roku w galaktyce UGC 12137. Wcześniej nikomu w Polsce nie udało się wykryć takiego obiektu. Międzynarodowy zespół naukowców zrzeszonych w Międzynarodowej Unii Astronomicznej orzekł, że to supernowa typu IIP. Przydzielono jej nazwę PSN J22394901+3812500.

Kolejnymi takimi obiektami odkrytymi przez astronoma hobbystę były supernowa PSN J17162885+0625585 leżąca w galaktyce UGC 10779 oraz podobna do niej PSN J22412689+3917220 leżąca w galaktyce UGC 12156.

Ostatni sukces

Ostatniego odkrycia Polak dokonał 9 stycznia. ? W galaktyce NGC 1171, odkryłem swoją czwartą supernową. Okazało się, że jest to supernowa typu Ic-BL i otrzymała oznaczenie SN 2016G ? pochwalił się Grzegorzek.

Supernowa to zjawisko astronomiczne określające rodzaj gwiezdnej eksplozji o olbrzymiej sile. Ciekawostką jest fakt, że wbrew nazwie nie jest ona początkową fazą życia gwiazdy, a jego dramatycznym końcem. Zapadnięcie się obiektu wywołuje emisję ogromnej dawki energii, w efekcie supernowa przez krótki czas świeci bardzo jasnym światłem. Po kilku tygodniach przestaje być jednak widoczna.

TVP Szczecin, supernowe.pl

Tagi: jarosław grzegorzek, astronom, astronomia, supernowa, gwiazda, ogródek, teleskop

http://www.tvp.info/23657272/polski-astronomhobbysta-odkryl-juz-cztery-supernowe-wystarczylo-kilkaset-godzin-w-ogrodku

2016-01-21_14h34_30.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Media o kosmosie 03-31.12.2015

Polska:

1. Spojrzenie w niebo A.D. 2016

http://orion.pta.edu.pl/niebo/spojrzenie-w-niebo-ad-2016
2. Spojrzenie w styczniowe niebo - 2016
http://orion.pta.edu.pl/niebo/spojrzenie-w-styczniowe-niebo-2016
3. Wesołych Świat i pomyślności w Nowym 2016 Roku
http://orion.pta.edu.pl/wesolych-swiat-i-pomyslnosci-w-nowym-2016-roku
4. Hertz Systems Brązowym Partnerem konkursu Galileo Masters 2015
http://orion.pta.edu.pl/hertz-systems-brazowym-partnerem-konkursu-galile...
5. Po ciemnej stronie Księżyca studenci nasi są
http://orion.pta.edu.pl/po-ciemnej-stronie-ksiezyca-studenci-nasi-sa
6. Andromeda "okiem" Astrobazy w Kruszwicy
http://orion.pta.edu.pl/andromeda-okiem-astrobazy-w-kruszwicy
7. Ostatni odcinek programu "Potyczki naukowców"
http://orion.pta.edu.pl/ostatni-odcinek-programu-potyczki-naukowcow
8. "Astronomia" prof. Konrada Rudnickiego
http://orion.pta.edu.pl/astronomia-prof-konrada-rudnickiego
9. III Konferencja Naukowo-Technologiczna ?Meet The Space? - podsumowanie
http://orion.pta.edu.pl/iii-konferencja-naukowo-technologiczna-meet-spac...
10. Polska Świeca wkrótce zacznie latać
http://orion.pta.edu.pl/polska-swieca-wkrotce-zacznie-latac
11. Wyniki konkursu świątecznego w portalu Uranii
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wyniki-konkursu-swiatecznego-portalu...
12. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była widoczna w Wigilię nad Polską
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/miedzynarodowa-stacja-kosmiczna-wido...
13. Urania nr 6/2015 i Gwiazda Betlejemska
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/urania-nr-6-2015-gwiazda-betlejemska...
14. Astronarium nr 16 o komputerach w astronomii
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/astronarium-nr-16-komputerach-astron...
15. Trwa budowa astrobazy przy ulicy Wierzbickiej w Radomiu
http://zebrra.tv/strona/2620-trwa_budowa_astrobazy_przy_ulicy_wierzbicki...
16. Okno na wszechświat otwarte
http://www.radom.pl/page/4,aktualnosci.html?id=8103
17. Nagrodzona jedenastka z Politechniki Białostockiej
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,19359185,nagrodzona-jeden...
18. Rosjanie zasilą Marię
http://www.rp.pl/Nowe-technologie/312309878-Rosjanie-zasila-Marie.html
19. Ciołkowski będzie miał miasto
http://www.rp.pl/Nauka/151219217-Ciolkowski-bedzie-mial-miasto.html
20. Planetarium w elektrowni
http://www.rp.pl/Nowe-technologie/312209990-Planetarium-w-elektrowni.html
21. Czy astronomia stała się pop-nauką?
http://www.polskieradio.pl/9/307/Artykul/1563122,Czy-astronomia-stala-si...
22. W Radomiu powstała astrobaza
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1564410,W-Radomiu-powstala-ast...
23. Zorza polarna znów widoczna nad Polską. Dostrzegalna nawet na południu kraju
http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/1560088,Zorza-polarna-znow-widoc...
24. Podsumowanie 2015 roku: Polska
http://www.kosmonauta.net/2015/12/podsumowanie-2015-roku-polska/
25. III Konferencja Naukowo-Technologiczna ?Meet The Space?
http://www.kosmonauta.net/2015/12/iii-konferencja-naukowo-technologiczna...
26. Poznaliśmy zwycięzców polskiej edycji Galileo Masters 2015!
http://www.kosmonauta.net/2015/12/poznalismy-zwyciezcow-polskiej-edycji-...
27. Twardowsky - kolejny film od Tomasza Bagińskiego
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24985/twardowsky---kolejny-film-od-to...
28. Niebo na przełomie 2015 i 2016 roku
http://news.astronet.pl/7733
29. Sprawa Planetarium w Łodzi - konsultacje społeczne
http://news.astronet.pl/7731
30. Dwa stadiony dobrze! Dwa planetaria źle!
http://news.astronet.pl/7728
31. Seminarium naukowe w Olsztynie
http://news.astronet.pl/7727
32. Zobacz koniecznie konstelację Oriona na zimowym niebie
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/114349,zobacz-koniecznie-konstelacj...
33. Sprawdź, jakie niebo widzisz i pomóż policzyć gwiazdy
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115561,sprawdz-jakie-niebo-widzisz-...
34. A gdyby planetoida spadła na Warszawę. Jak temu zapobiec?
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/114374,a-gdyby-planetoida-spadla-na...
35. Kosmiczny sukces polskich studentów. Opracowali najlepszy projekt eksploracji Księżyca
http://www.tvp.info/23229712/kosmiczny-sukces-polskich-studentow-opracow...
36. Z głową w gwiazdach LIVE - Noworoczna koniunkcja Cataliny z Arkturem
https://www.youtube.com/watch?v=eXGnSM8MCkA
37. Zakrycie i odkrycie Aldebarana przez Księżyc
http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/10,aktualnosci,179,zakrycie_i_odk...
38. Żywa lekcja astronomii w Inowrocławiu
http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/10,aktualnosci,178,zywa_lekcja_as...
39. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na Księżycu!
http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/10,aktualnosci,177,miedzynarodowa...
40. Astroszkoła w Unisławiu
http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/10,aktualnosci,176,astroszkola_w_...
41. Wyłoniono 8 Popularyzatorów Nauki. Dzięki nim jest dla nas zrozumiała
http://innpoland.pl/123881,wyloniono-8-popularyzatorow-nauki-dzieki-nim-...
42. Przełomowy eksperyment z plazmą. Za tym sukcesem stoją polscy naukowcy!
http://innpoland.pl/123737,przelomowy-eksperyment-z-plazma-za-tym-sukces...
43. Ci naukowcy wiedzą, jak robić to dobrze. Oto 11 wyróżnionych tytułem Very Important Polish Innovator
http://innpoland.pl/123687,ci-naukowcy-wiedza-jak-komercjalizowac-wyniki...
44. Polak, który wrócił z "Marsa". Jakie były jego "pozaziemskie" wrażenia?
http://innpoland.pl/123417,polak-ktory-wrocil-z-marsa-jakie-byly-jego-po...
45. Polacy na Marsa
http://www.rp.pl/Kosmos/312149864-Polacy-na-Marsa.html
46. UFO na Śnieżce - niezwykła atrakcja Polski
https://www.facebook.com/kosmoswokolnas/photos/a.611892618906826.1073741...
47. Alert zorzowy!
https://www.facebook.com/synoptyka/photos/a.160338327372739.42303.160323...
48. Dzisiaj zorza polarna zatańczy nad Polską. Jak ją obserwować?
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115596,dzisiaj-zorza-polarna-zatanc...
49. Zobacz Polskę pod białym puchem w obiektywie satelity
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115593,zobacz-polske-pod-bialym-puc...
50. Stacja Kosmiczna pierwszą gwiazdką w wigilijny wieczór
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115571,stacja-kosmiczna-pierwsza-gw...
51. Podsumowanie wydarzeń na polskim niebie w 2015r.
https://www.youtube.com/watch?v=3Cgf7wFPh-M&feature=youtu.be&app=desktop
52. KEPLER TEORIA RUCHU PLANET
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1009904385740432&set=gm.11482256...
53. Polak potrafi. Wynalazek. Rakieta z czujnikami, ale bez przewodów
http://wyborcza.pl/1,145452,19306684,polak-potrafi-wynalazek-rakieta-z-c...
54. Bóg, matematyka i zdrowy rozsądek. Rozmowa z ks. prof. Michałem Hellerem
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,149687,19387932,bog-matematyka-i-zdrowy-...
55. Zorza polarna nad Śnieżką!!! ( ZOBACZ ZDJĘCIA)
http://www.prw.pl/articles/view/47368/Zorza-polarna-nad-Sniezka-ZOBACZ-Z...
56. ?Pan Stanisław? otrzymał wyróżnienie
http://panstanislaw.edu.pl/?p=3624
57. Prof. Białynicki-Birula. Fizyka jako sposób na życie
http://www.polskieradio.pl/8/2384/Artykul/1563638,Prof-BialynickiBirula-...
58. 2016 rokiem nowości w Centrum Nauki Kopernik
http://www.polskieradio.pl/23/163/Artykul/1563670,2016-rokiem-nowosci-w-...
59. Pełnia Księżyca bardzo rzadko zdarza się w święta Bożego Narodzenia
http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/1561877,Pelnia-Ksiezyca-Wieczore...
60. Karol Wójcicki poluje w Norwegii na zorzę polarną
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/karol-wojcicki...
61. Rozpoczęła się zima. Zobacz, jakie czekają nas atrakcje astronomiczne
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/rozpoczela-sie...
62. Niebo mieniło się kolorami tęczy. Zorza polarna nad Polską
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/niebo-mienilo-sie-k...
63. Sukces polskich studentów. Będą badać Księżyc
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/sukces-polskich-st...
64. Opole: Wysoko oceniany łazik marsjański autorstwa uczniów i studentów
http://radio.opole.pl/100,135414,wysoko-oceniany-lazik-marsjanski-autors...
65. Studenci Politechniki Warszawskiej budują satelitę, którego chcą wysłać w kosmos, ale potrzebują pieniędzy
http://www.rp.pl/artykul/1249509-Satelita-splonie-w-kosmosie.html
66. Kulisy startu, Testy Lotne Rakiet A2d i H1b, Poligon Artyleryjski Toruń, 17.10.2015
https://www.youtube.com/watch?v=RvVpQSJUZ5Y&feature=youtu.be
67. Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2016 roku
http://www.astronomia24.com/viewpage.php?page_id=32
68. Ale kosmos! Zobacz nowe, łódzkie planetarium
http://www.tvn24.pl/lodz,69/ale-kosmos-zobacz-nowe-lodzkie-planetarium,6...
69. Prof. Zbigniew A. Szydło o propozycji zamknięcia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Arego Sternfelda
http://planetarium.org.pl/
70. Niebo Kopernika: Wywiad z prof. Timem de Zeeuw
http://www.niebokopernika.pl/artykul/wywiad-z-prof-timem-de-zeeuw
71. Niebo Kopernika: Popularyzator Nauki 2015 dla Karola Wójcickiego
http://www.niebokopernika.pl/artykul/popularyzator-nauki-2015-dla-karola...
72. Krzysztof Ziołkowski: Co 2 tysiące lat temu świeciło na niebie?
http://wiadomosci.onet.pl/bialystok/co-2-tysiace-lat-temu-swiecilo-na-ni...
73. AstroPomorze odc. 1 - obserwacje Merkurego [wideo]
https://www.youtube.com/watch?v=LFYTOhZbut8&feature=youtu.be
74. Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Fizyki i Astronomii Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy
https://www.facebook.com/1409002819334562/photos/pcb.1702284680006373/17...
75. Mateusz Borkowicz: Razem obserwujemy zjawisko zakrycia Wenus przez Księżyc!
https://www.facebook.com/events/1554079224915661/
76. Jak działa wszechświat? - #1 rozmowa z X. prof. Hellerem [wideo]
https://www.youtube.com/watch?v=kb5kvM38hvY
77. Dzieciaki z podkarpackiego Jasła niedługo przeżyją "dzień w kosmosie" w Centrum Badań Kosmicznych i Centrum Nauki Kopernik
https://www.facebook.com/203833486743/photos/a.205369321743.142417.20383...
78. Zakończyła się budowa obserwatorium astronomicznego w Radomiu
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407873,zakonczyla-sie-budowa...
79. Świąteczne dekoracje zwiększają zanieczyszczenie nieba światłem
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407717,swiateczne-dekoracje-...
80. Satelita PW-Sat2 otrzyma dofinansowanie z resortu nauki
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407740,satelita-pw-sat2-otrz...
81. Wrocławski projekt DREAM zakwalifikowany do programu REXUS/BEXUS
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407767,wroclawski-projekt-dr...
82. Wrocławscy studenci zwycięzcami księżycowego konkursu ESA
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407766,wroclawscy-studenci-z...
83. Łódź/ W styczniu otwarcie najnowocześniejszego w kraju planetarium
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407752,lodz-w-styczniu-otwar...
84. Badanie: polskie firmy coraz chętniej sięgają po kosmiczne technologie
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407684,badanie-polskie-firmy...
85. ?Pastguide? zwycięzcą polskiej edycji Galileo Masters
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407707,pastguide-zwyciezca-p...
86. DREAM, czyli studenckie marzenie o kosmicznym eksperymencie
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407552,dream-czyli-studencki...
97. Twórcy projektu Frede chcą ponownie wysłać go do stratosfery
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407546,tworcy-projektu-frede...
88. Astrobaza w Radomiu gotowa. To jedyne w regionie ?okienko? na wszechświat
http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/radom/art/9240622,astrobaza-...
89. Co 2 tysiące lat temu świeciło na niebie?
http://wiadomosci.onet.pl/bialystok/co-2-tysiace-lat-temu-swiecilo-na-ni...
90. Elektronika w skali mikro, czyli laboratorium na chipie i czujniki do sprawdzania pogody kosmicznej
http://www.pryzmat.pwr.edu.pl/badania/103
91. Polska branża kosmiczna warta miliardy
http://pulsinnowacji.pb.pl/4390981,38632,polska-branza-kosmiczna-watra-m...
92. Rząd przekaże środki na wykup nieruchomości instytutu PAN w Warszawie
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407662,rzad-przekaze-srodki-...
93. Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Są pieniądze na wykup siedziby
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19328639,centrum-badan-kosm...
94. Rząd przekaże środki na wykup nieruchomości instytutu PAN w Warszawie
http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/rzad-przekaze-srodki-na-wykup-nieruch...
95. Kosmicznie czysta linia montażowa
http://www.polska.pl/biznes-i-nauka/inwestycje-i-projekty/kosmicznie-czy...
96. Polski "Bursztyn" wybiera się w Kosmos
http://www.polskieradio.pl/7/179/Artykul/1551925,Polski-Bursztyn-wybiera...
97. Dziesięć polskich drużyn chce wystartować w University Rover Challenge
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407623,dziesiec-polskich-dru...
98. Toruńscy naukowcy opracują metody badania zanieczyszczenia satelitów
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407779,torunscy-naukowcy-opr...
99. Polskie badania GAMMA MAJOR pomogą w budowie francuskiego reaktora
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407758,polskie-badania-gamma...
100. Galileo drugiej generacji zaprezentowany w CBK PAN
http://www.defence24.pl/285951,galileo-drugiej-generacji-zaprezentowany-...
101. Dane optoelektroniczne dla Polski: własny satelita i rozszerzenie umowy z Włochami
http://www.defence24.pl/282448,dane-optoelektroniczne-dla-polski-wlasny-...
102. Technologie Kosmiczne i Satelitarne
http://gdansk.tvp.pl/23307649/technologie-kosmiczne-i-satelitarne
103. Polska w Kosmosie 2015: Obronność i współpraca priorytetami POLSA
http://www.defence24.pl/274800,polska-w-kosmosie-2015-obronnosc-i-wspolp...
104. Polska w ESA, Polska w ESO
http://tk.parp.gov.pl/nowosci/polska-w-esa-polska-w-eso
105. Polski satelita PW-Sat2 otrzymał dofinansowanie i może zostać czwartym polskim satelitą w kosmosie
http://tk.parp.gov.pl/nowosci/polski-satelita-pw-sat2-otrzymal-dofinanso...
106. Czy znajdziemy się w gronie największych firm branży kosmicznej?
http://tk.parp.gov.pl/nowosci/czy-znajdziemy-sie-w-gronie-najwiekszych-f...
107. Poznaliśmy zwycięzców polskiej edycji Galileo Masters 2015!
http://tk.parp.gov.pl/nowosci/poznalismy-zwyciezcow-polskiej-edycji-gali...
108. Poznaliśmy zwycięzców polskiej edycji Galileo Masters 2015
http://www.mg.gov.pl/node/25666
109. Polska uzyska dostęp do wojskowego satelity EO?
http://www.kosmonauta.net/2015/12/polska-uzyska-dostep-do-wojskowego-sat...
110. Podróż od wnętrza Ziemi po Kosmos ? Dzień Teledetekcji 2015
http://www.kosmonauta.net/2015/12/podroz-od-wnetrza-ziemi-po-kosmos-dzie...
111. PSSE ? Złoty partner polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2015
http://www.kosmonauta.net/2015/12/psse-zloty-partner-polskiej-edycji-kon...
112. PW-Sat 2 dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
http://www.kosmonauta.net/2015/12/pw-sat-2-dofinansowany-przez-ministers...
113. Technologie kosmiczne i satelitarne ? nowy kierunek studiów w Gdańsku i Gdyni
http://www.kosmonauta.net/2015/12/technologie-kosmiczne-i-satelitarne-no...
114. "Statki kosmiczne nad naszymi głowami". Uchwycił je Reporter 24
http://kontakt24.tvn24.pl/statki-kosmiczne-nad-naszymi-glowami-uchwycil-...
115. Warszawscy naukowcy porządkują świat dzięki technologiom cyfrowym
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407732,warszawscy-naukowcy-p...
116. Pierwsza gwiazdka w Wigilię
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pierwsza-gwiazdka-wigilie-2015.html
117. Co 2 tysiące lat temu świeciło na niebie?
http://wiadomosci.onet.pl/bialystok/co-2-tysiace-lat-temu-swiecilo-na-ni...

Świat:

118. "Duch z przeszłości" opowiada historię Drogi Mlecznej

http://orion.pta.edu.pl/duch-z-przeszlosci-opowiada-historie-drogi-mlecznej
119. Świecące halo gwiazdy zombie
http://orion.pta.edu.pl/swiecace-halo-gwiazdy-zombie
120. Odkryto sekret utraty masy u starzejącej się gwiazdy
http://orion.pta.edu.pl/odkryto-sekret-utraty-masy-u-starzejacej-sie-gwi...
121. VLT ponownie zbadał dziwną kosmiczną kolizję
http://orion.pta.edu.pl/vlt-ponownie-zbadal-dziwna-kosmiczna-kolizje
122. Przegląd XXL - polowanie na gromady galaktyk
http://orion.pta.edu.pl/przeglad-xxl-polowanie-na-gromady-galaktyk
123. Narodziny potworów
http://orion.pta.edu.pl/narodziny-potworow
124. SEPIA - pierwsze obserwacje
http://orion.pta.edu.pl/sepia-pierwsze-obserwacje
125. Z ostatniej chwili: Wszechświat "jednak" nie jest hologramem?
http://orion.pta.edu.pl/z-ostatniej-chwili-wszechswiat-jednak-nie-jest-h...
126. Świeże spojrzenie na niezwykłą gromadę galaktyk
http://orion.pta.edu.pl/swieze-spojrzenie-na-niezwykla-gromade-galaktyk
127. Zbliżenie komety C/2013 US10 (Catalina) do Arktura
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zblizenie-komety-c-2013-us10-catalin...
128. Top 10 wiadomości o kosmosie w roku 2015
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/top-10-wiadomosci-kosmosie-roku-2015...
129. Radarowe obrazy wigilijnej planetoidy
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/radarowe-obrazy-wigilijnej-planetoid...
130. Misja InSight nie wystartuje w marcu 2016 roku
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/misja-insight-nie-wystartuje-marcu-2...
131. Na orbicie działa już 12 satelitów Galileo
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/na-orbicie-dziala-juz-12-satelitow-g...
132. Sonda Cassini jeszcze raz zbliży się do Enceladusa
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/sonda-cassini-jeszcze-raz-zblizy-sie...
133. Na niebie będzie gwiazda Copernicus - wybrano nazwy dla pozasłonecznych układów planetarnych
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/na-niebie-bedzie-gwiazda-copernicus-...
134. Obserwacje promieniowania gamma z blazaru PKS 1441+25
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/obserwacje-promieniowania-gamma-blaz...
135. Udany manewr asysty grawitacyjnej sondy Hayabusa 2
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/udany-manewr-asysty-grawitacyjnej-so...
136. Tempo obrotu galaktyk odpowiada za ich kształt
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/tempo-obrotu-galaktyk-odpowiada-za-i...
137. Moon Express robi kolejny krok w drodze na Księżyc
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/moon-express-robi-kolejny-krok-drodz...
138. Obserwacje rozszerzającej się fali uderzeniowej w SN2011dh
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/obserwacje-rozszerzajacej-sie-fali-u...
139. Sonda Juno i amatorzy astronomii - doskonałe połączenie
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/sonda-juno-amatorzy-astronomii-dosko...
140. Gwiezdny olbrzym bogaty w lit
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/gwiezdny-olbrzym-bogaty-lit-1927.html
141. Hubble widzi powiększony obraz najsłabszej galaktyki wczesnego Wszechświata
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/hubble-widzi-powiekszony-obraz-najsl...
142. Utworzono kolejny w Europie rezerwat ciemnego nieba
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/utworzono-kolejny-europie-rezerwat-c...
143. Przy jakich gwiazdach szukać planet skalistych?
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/przy-jakich-gwiazdach-szukac-planet-...
144. Znalazła w swoim ogrodzie... meteoryt
https://www.facebook.com/OrionPTA/photos/a.839574636089181.1073741828.83...
145. Każdy będzie mógł odwiedzić Marsa. Wystarczy jeden gadżet
http://o2.pl/artykul/kazdy-bedzie-mogl-odwiedzic-marsa-wystarczy-jeden-g...
146. Mało znane fakty o Księżycu [Scifun]
http://wp.tv/i,malo-znane-fakty-o-ksiezycu-scifun,mid,1738112,cid,4051,k...
147. Ruchome kamienie z Marsa zastanawiają naukowców NASA
http://nt.interia.pl/technauka/news-ruchome-kamienie-z-marsa-zastanawiaj...
148. Tajemnice Tytana [SciFun]
http://wp.tv/i,tajemnice-tytana-scifun,mid,1739171,cid,4051,klip.html?_t...
149. Prąd. Meteor. Woda. Jak się włączyło życie?
http://wyborcza.pl/1,145452,19401846,prad-meteor-woda-jak-sie-wlaczylo-z...
150. Co ciekawego odkryto i zbadano w 2015 roku?
http://wyborcza.pl/1,75400,19412941,co-ciekawego-odkryto-i-zbadano-w-201...
151. Astronomowie podglądają gwiazdy. Tu powstają planety
http://wyborcza.pl/1,75400,19362435,kosmiczny-teleskop-podglada-gwiazdy-...
152. Astrohity roku. Jak niebo nas czarowało w 2015
http://wyborcza.pl/1,145452,19342582,astrohity-roku-jak-niebo-nas-czarow...
153. Dni są coraz dłuższe także przez globalne ocieplenie
http://wyborcza.pl/1,75400,19340553,dni-sa-coraz-dluzsze-wszystkiemu-win...
154. Stellarator, niemiecki reaktor termojądrowy, wyprodukował i utrzymał plazmę
http://wyborcza.pl/1,75400,19333853,stellarator-niemiecki-reaktor-termoj...
155. Czy na obrzeżach Układu Słonecznego krążą nieznane planety?
http://wyborcza.pl/1,75400,19332820,czy-na-obrzezach-ukladu-slonecznego-...
156. Czy wiedziałeś o tym, że każda pełnia ma swoją nazwę? Są naprawdę... zaskakujące
http://www.national-geographic.pl/national-geographic/przyroda/pelnie-ks...
157. Alkohol w kosmosie
http://wyborcza.pl/1,145452,19306612,alkohol-w-kosmosie.html
158. Zobacz, ile śmieci krąży już nad Ziemią. Kto to posprząta?
http://wyborcza.pl/1,75400,19306576,zobacz-ile-smieci-krazy-juz-w-kosmos...
159. Jak w Dzień Kobiet najbardziej męska planeta zdradziła swoją tajemnicę
http://wyborcza.pl/1,75400,19284350,jak-w-dzien-kobiet-najbardziej-meska...
160. Falcon 9 ląduje pionowo
http://www.polskieradio.pl/23/574/Galeria/1560943
161. Philae odezwał się przed świętami
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1562789,Philae-odezwal-sie-prz...
162. NASA odwołała misję na Marsa
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1561104,NASA-odwolala-misje-na...
163. NASA znalazła w kosmosie miecz świetlny
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1560127,NASA-znalazla-w-kosmos...
164. Brytyjczyk w kosmosie: jest ciekawiej niż myślałem
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1559571,Brytyjczyk-w-kosmosie-...
165. Miguel de Cervantes ma swoją gwiazdę
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1558669,Miguel-de-Cervantes-ma...
166. NASA zatrudni astronautów
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1557679,NASA-zatrudni-astronautow
167. Niezwykłe zdjęcia Plutona. Nadesłała je kosmiczna sonda New Horizons
http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/1553742,Niezwykle-zdjecia-Pluton...
168. Infografika - obraz, który mówi wyraźniej niż słowa
http://www.polskieradio.pl/23/179/Artykul/1554696,Infografika-obraz-ktor...
169. Japońska sonda weszła na orbitę Wenus
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1554678,Japonska-sonda-weszla-...
170. Na Plutonie lodowe pola i kratery
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1553890,Na-Plutonie-lodowe-pol...
171. Nowoczesna sonda Lisa Pathfinder już w kosmosie
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/1553116,Nowoczesna-sonda-Lisa-...
172. Skupiska ciemnej materii niedaleko Ziemi?
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/astronomia/news-skupiska-ciem...
173. Superrozbłysk na Słońcu jest możliwy. Powinniśmy się bać?
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/astronomia/news-superrozblysk...
174. Ciemna materia zmienia podstawowe parametry fizyczne?
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/astronomia/news-ciemna-materi...
175. Stare i nowe oblicze Enceladusa
http://www.rmf24.pl/nauka/news-stare-i-nowe-oblicze-enceladusa,nId,1943273
176. Ależ zdjęcie Ziemi! Prosto znad Księżyca
http://www.rmf24.pl/nauka/news-alez-zdjecie-ziemi-prosto-znad-ksiezyca,n...
177. Planeta do zamieszkania, niemal za rogiem
http://www.rmf24.pl/nauka/news-planeta-do-zamieszkania-niemal-za-rogiem,...
178. Potrafimy zajrzeć do "fabryki" planet
http://www.rmf24.pl/nauka/news-potrafimy-zajrzec-do-fabryki-planet,nId,1...
179. Wyjaśniła się zagadka brakującej wody na "gorących Jowiszach"
http://www.rmf24.pl/nauka/news-wyjasnila-sie-zagadka-brakujacej-wody-na-...
180. "Upał" w Arktyce. Na Spitsbergenie 20 stopni cieplej niż zazwyczaj
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/upal-w-arktyce...
181. Fajerwerki i zorza polarna. Takim widowiskiem może skończyć się 2015 rok
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/fajerwerki-i-z...
182. Rodzi się coraz mniej gwiazd. Wszechświat umiera
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/rodzi-sie-coraz-mn...
183. Ziemia i Księżyc w jednym kadrze w zachowanych proporcjach
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/ziemia-i-ksiez...
184. Niesamowite zdjęcia rzeźby powierzchni Plutona. Rozdzielczość robi wielkie wrażenie
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/niesamowite-zd...
185. Czym tak naprawdę była Gwiazda Betlejemska?
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/czym-tak-napra...
186. Święta na krańcach świata i w kosmosie: polarne biegi i nieważkie prezenty
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/swieta-na-kran...
187. Asteroida w Wigilię minęła Ziemię "o włos"
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/asteroida-w-wi...
188. Pełnia Księżyca w Boże Narodzenie. Następna dopiero za 19 lat
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/pelnia-ksiezyc...
189. W nocy wypatrujcie zorzy. W Kanadzie już zalśniła
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/w-nocy-wypatru...
190. Jowisz, Mars, Merkury? Wielkie plany Europejskiej Agencji Kosmicznej
http://tk.parp.gov.pl/biznes/jowisz-mars-merkury-wielkie-plany-europejsk...
191. Konkurs na stanowiska kierownicze w Europejskiej Agencji Kosmicznej
http://www.mg.gov.pl/node/25662
192. Fobos powoli się rozpada
http://www.kosmonauta.net/2015/12/fobos-powoli-sie-rozpada/
193. Dwa tysiące znanych egzoplanet!
http://www.kosmonauta.net/2015/12/dwa-tysiace-znanych-egzoplanet/
194. Pierwsze światło prototypu małego teleskopu CTA
http://www.kosmonauta.net/2015/12/pierwsze-swiatlo-prototypu-malego-tele...
195. Japonia będzie uczestniczyć w programie ISS do 2024 roku
http://www.kosmonauta.net/2015/12/japonia-bedzie-uczestniczyc-w-programi...
196. Najlepsze zdjęcia Plutona z New Horizons
http://www.kosmonauta.net/2015/12/najlepsze-zdjecia-plutona-z-new-horizons/
197. Akatsuki na orbicie Venus
http://www.kosmonauta.net/2015/12/akatsuki-na-orbicie-venus/
198. Udany start CZ-3B z Zhongxing-1C (09.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/udany-start-cz-3b-z-zhongxing-1c-09-12...
199. FLEX ? nowa misja ESA
http://www.kosmonauta.net/2015/12/flex-nowa-misja-esa/
200. Cygnus-4 w drodze na ISS
http://www.kosmonauta.net/2015/12/cygnus-4-w-drodze-na-iss/
201. Nieszczelność w instrumencie InSight
http://www.kosmonauta.net/2015/12/nieszczelnosc-w-instrumencie-insight/
202. Jeden Kosmos na orbicie, jeden utracony (05.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/jeden-kosmos-na-orbicie-jeden-utracony...
203. Virgin Galactic kupiła Jumbo Jeta, który będzie nośnikiem LauncherOne
http://www.kosmonauta.net/2015/12/virgin-galactic-kupila-jumbo-jeta-ktor...
204. LISA Pathfinder w drodze do punktu L1
http://www.kosmonauta.net/2015/12/lisa-pathfinder-w-drodze-do-punktu-l1/
205. Kolejne cięcie budżetu Roskosmosu
http://www.kosmonauta.net/2015/12/kolejne-ciecie-budzetu-roskosmosu/
206. ALMA odkrywa nowe obiekty w Układzie Słonecznym?
http://www.kosmonauta.net/2015/12/alma-odkrywa-nowe-obiekty-w-ukladzie-s...
207. Sojuz TMA-17M wylądował w Kazachstanie
http://www.kosmonauta.net/2015/12/sojuz-tma-17-wyladowal-w-kazachstanie/
208. Udany start rakiety Zenit-3 z Elektro-Ł 2 (11.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/udany-start-rakiety-zenit-3-z-elektro-...
209. Zagadka jasnych tworów na Ceres wyjaśniona?
http://www.kosmonauta.net/2015/12/zagadka-jasnych-tworow-na-ceres-wyjasn...
210. Udany start rakiety Proton-M z satelitą Garpun (13.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/udany-start-rakiety-proton-m-z-satelit...
211. Bliski przelot 2015 XY261 (15.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/bliski-przelot-2015-xy261-15-12-2015/
212. NASA zleciła zaprojektowanie montażu satelitów na orbicie
http://www.kosmonauta.net/2015/12/nasa-zlecila-zaprojektowanie-montazu-s...
213. Nowa planeta w Układzie Słonecznym? Nie tak prędko!
http://www.kosmonauta.net/2015/12/nowa-planeta-w-ukladzie-slonecznym-nie...
214. Czy na gwiazdach występują cyklony?
http://www.kosmonauta.net/2015/12/czy-na-gwiazdach-wystepuja-cyklony/
215. Nowa załoga udała się ku ISS
http://www.kosmonauta.net/2015/12/nowa-zaloga-udala-sie-ku-iss/
216. NSLV ? mała norweska rakieta nośna
http://www.kosmonauta.net/2015/12/nslv-mala-norweska-rakieta-nosna/
217. Szersze pasmo dla SAR, czyli 25 cm na zdjęciach radarowych
http://www.kosmonauta.net/2015/12/szersze-pasmo-dla-sar-czyli-25-cm-na-z...
218. Udany start PSLV-XL z sześcioma satelitami (16.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/udany-start-pslv-xl-z-szescioma-sateli...
219. Rakietowy czwartek (17.12)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/rakietowy-czwartek-17-12/
220. Nowy SpaceShipTwo w lutym 2016
http://www.kosmonauta.net/2015/12/nowy-spaceshiptwo-w-lutym-2016/
221. Znamy daty konferencji GLIS 2016 i IAC 2016
http://www.kosmonauta.net/2015/12/znamy-daty-konferencji-glis-2016-i-iac...
222. Bliski przelot 2015 YB (19.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/bliski-przelot-2015-yb-19-12-2015/
223. Trzy planety wokół Wolf 1061
http://www.kosmonauta.net/2015/12/trzy-planety-wokol-wolf-1061/
224. Udane próbne odpalenie silników F9R v1.2
http://www.kosmonauta.net/2015/12/udane-probne-odpalenie-silnikow-f9r-v1-2/
225. Bliski przelot 2015 YJ (13.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/bliski-przelot-2015-yj-13-12-2015/
226. Astronauci na krótkim spacerze kosmicznym EVA-34
http://www.kosmonauta.net/2015/12/astronauci-na-krotkim-spacerze-kosmicz...
227. Falcon 9 Return to Flight (relacja)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/falcon-9-return-to-flight-relacja/
228. Udany start Progressa MS-01 (21.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/udany-start-progressa-ms-01-21-12-2015/
229. NASA zakontraktowała kolejny załogowy lot Starlinera
http://www.kosmonauta.net/2015/12/nasa-zakontraktowala-kolejny-zalogowy-...
230. Misja Insight opóźniona!
http://www.kosmonauta.net/2015/12/misja-insight-opozniona/
231. Rozbłysk klasy M4.7 z 2473 (23.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/rozblysk-klasy-m4-7-z-2473-23-12-2015/
232. Udany start Protona-M z Ekspress-AMU1 (24.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/udany-start-protona-m-z-ekspress-amu1-...
233. Koniec misji satelity SPOT-5
http://www.kosmonauta.net/2015/12/koniec-misji-satelity-spot-5/
234. Krótka łączność z Philae
http://www.kosmonauta.net/2015/12/krotka-lacznosc-z-philae/
235. ULA zamawia 20 silników RD-180
http://www.kosmonauta.net/2015/12/ula-zamawia-20-silnikow-rd-180/
236. Ostatnie zbliżenie sondy Cassini do księżyca Enceladus
http://www.kosmonauta.net/2015/12/ostatnie-zblizenie-sondy-cassini-do-ks...
237. MSL przy wydmach
http://www.kosmonauta.net/2015/12/msl-przy-wydmach/
238. Ostatni start orbitalny w 2015 roku w wykonaniu Chińczyków
http://www.kosmonauta.net/2015/12/ostatni-start-orbitalny-w-2015-roku-w-...
239. Rozbłysk klasy M1.8 z grupy 2473 (28.12.2015)
http://www.kosmonauta.net/2015/12/rozblysk-klasy-m1-8-z-grupy-2473-28-12...
240. Relacja z Interizon Day 2015
http://www.kosmonauta.net/2015/12/relacja-z-interizon-day-2015/
241. Czy drony pomogą ratować życie ludzi na akwenach wodnych?
http://www.kosmonauta.net/2015/12/czy-drony-pomoga-ratowac-zycie-ludzi-n...
242. Podsumowanie 2015 roku: świat
http://www.kosmonauta.net/2015/12/podsumowanie-2015-roku-swiat/
243. NASA musi stworzyć prototyp kosmicznego habitatu do 2018 roku
http://www.kosmonauta.net/2015/12/nasa-musi-stworzyc-prototyp-kosmiczneg...
244. Kryzys ekonomiczny zmusza Rosję do cięć w programie kosmicznym
http://biznes.pl/swiat/kryzys-ekonomiczny-zmusza-rosje-do-ciec-w-program...
245. Niewidoczna strona Księżyca została ujawniona
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115548,niewidoczna-strona-ksiezyca-...
246. 15 lat szkolnych kontaktów ARISS
http://www.arisspolska.info/?p=4497
247. Tak zaśmiecona jest nasza orbita
http://nt.interia.pl/tak-zasmiecona-jest-nasza-orbita-video,vId,1988505
248. Antarktyda ponownie pod lupą naukowców z NASA
http://nt.interia.pl/technauka/news-antarktyda-ponownie-pod-lupa-naukowc...
249. To najnowsze zdjęcie Ziemi i Księżyca, a nie fotomontaż
http://www.crazynauka.pl/to-najnowsze-zdjecie-ziemi-i-ksiezyca-a-nie-fot...
250. Przesilenie zimowe ? dzień, w którym zatrzymało się Słońce
http://www.crazynauka.pl/przesilenie-zimowe-dzien-w-ktorym-zatrzymalo-si...
251. Geminidy 2015 ? maksimum największego roju meteorów!
http://www.crazynauka.pl/geminidy-2015-maksimum-najwiekszego-roju-meteorow/
252. To najostrzejsze zdjęcia Plutona, jakie zdołał zrobić New Horizon
http://www.crazynauka.pl/to-najostrzejsze-zdjecia-plutona-jakie-zdolal-z...
253. Ziemia najbliżej Słońca
https://www.facebook.com/470836219677369/photos/a.471116662982658.107374...
254. Chińczycy odkryli nowy rodzaj skały na Księżycu
http://pogoda.wp.pl/gid,18069166,kat,1035571,title,Chinczycy-odkryli-now...
255. "Dodzwoniłem się na Ziemię?" Zabawna pomyłka brytyjskiego astronauty
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1561890,Dodzwonilem-sie-na-Ziemie...
256. Wielki Zderzacz Hadronów na tropie wielkiego odkrycia. To może przyćmić łowy na bozon Higgsa!
http://wyborcza.pl/1,75400,19396314,wielki-zderzacz-hadronow-na-tropie-w...
257. Chiny rozwiążą zagadkę ciemnej materii?
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/misje/news-chiny-rozwiaza-zag...
258. Chiński teleskop pomaga w badaniu ciemnej materii
http://www.defence24.pl/287464,chinski-teleskop-pomaga-w-badaniu-ciemnej...
259. Zagadka Mgławicy Kraba [SciFun]
http://wp.tv/i,zagadka-mglawicy-kraba-scifun,mid,1746814,cid,4051,klip.h...
260. Uwaga na Planetę X
http://ciekawe.onet.pl/fenomeny/artykuly/uwaga-na-planete-x,1,5671190,ar...
261. Nobel, diody LED, sałata i kimono dla żony
http://www.rp.pl/Nowe-technologie/312309812-Nobel-diody-LED-salata-i-kim...
262. 2016 r.: Kosmos na podsłuchu, lekarz z pudełka
http://www.rp.pl/Nowe-technologie/312309819-2016-r-Kosmos-na-podsluchu-l...
263. Którędy na Marsa
http://www.rp.pl/Kosmos/312309851-Ktoredy-na-Marsa.html
264. Dziki Zachód w kosmosie
http://www.rp.pl/Kosmos/312039876-Dziki-Zachod-w-kosmosie.html?template=...
265. NASA prowadzi nabór astronautów
http://www.rp.pl/Swiat/151219706-NASA-prowadzi-nabor-astronautow.html
266. Ziemia jest bardziej zagrożona kosmiczną kolizją niż nam się wydawało
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/astronomia/news-ziemia-jest-b...
267. Roskosmos przestał istnieć - Putin go zlikwidował
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/informacje/news-roskosmos-prz...
268. W wigilię obok Ziemi przeleciała asteroida 2003 SD 220
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/informacje/news-w-wigilie-obo...
269. Jak bardzo może urosnąć czarna dziura?
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/astronomia/news-jak-bardzo-mo...
270. Kometa Catalina zbliża się do Ziemi
http://nt.interia.pl/technauka/news-kometa-catalina-zbliza-sie-do-ziemi,...
271. Naukowcy bliżej rozwiązania tajemnicy formowania planet
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/astronomia/news-naukowcy-bliz...
272. NASA chce wysłać pierwszego robota humanoidalnego na Marsa
http://nt.interia.pl/technauka/news-nasa-chce-wyslac-pierwszego-robota-h...
273. Coraz bliżej rozwiązania zagadki szybkich błysków radiowych
http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/astronomia/news-coraz-blizej-...
274. W Wigilię do Ziemi zbliży się asteroida. Jej przelot mógłby wywołać trzęsienia
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/w-wigilie-do-z...
275. "Czy to obraz naszego Układu Słonecznego sprzed 13 milionów lat?"
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/czy-to-obraz-nasze...
276. Wiatr słoneczny o prędkości 400 km/s. Zobacz hipnotyzujący film
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/wiatr-sloneczn...
277. NASA tłumaczy, jak zbudować Gwiazdę Śmierci. Wystarczy pozyskać surowce z asteroidy
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/nasa-tlumaczy-...
278. Tajemnice białych plam na Ceresie rozwiązane. Składają się m.in. z lodu
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/tajemnice-bial...
279. Podczas świąt wzrasta zanieczyszczenie... światłem. To poważny problem
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/podczas-swiat-...
280. Udane lądowanie Falcona 9. To wielki krok dla lotów kosmicznych
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/udane-ladowani...
281. Niebo nad USA przeszył bardzo jasny Ursyd
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/niebo-nad-usa-przesz...
282. Odkryto tajemnicę cykli aktywności Słońca
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/25095/odkryto-tajemnice-cykli-aktywno...
283. Tęczowy obraz Plutona w oku spektrometru LEISA
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/25077/teczowy-obraz-plutona-w-oku-spe...
284. Galaktyka ciągnie za sobą wielki ogon
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/25054/galaktyka-ciagnie-za-soba-wielk...
285. Spektakularny przelot stacji kosmicznej przed tarczą Księżyca
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/25057/spektakularny-przelot-stacji-ko...
286. Casssini opuszcza Enceladusa
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/25033/casssini-opuszcza-enceladusa
287. Wolf 1061c - najbliższa nam Superziemia
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/25013/wolf-1061c---najblizsza-nam-sup...
288. NASA z pełnym budżetem na 2016 rok!
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/25004/nasa-z-pelnym-budzetem-na-2016-rok
289. Tak wygląda cały lot na stację kosmiczną
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24984/tak-wyglada-caly-lot-na-stacje-...
290. NASA zbuduje stację kosmiczną obok Księżyca
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24953/nasa-zbuduje-stacje-kosmiczna-o...
291. Wenus, świetliste plamy i dziwny Prometeusz
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24942/wenus-swietliste-plamy-i-dziwny...
292. Tak wygląda rozłączenie dwóch członów rakiety
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24934/tak-wyglada-rozlaczenie-dwoch-c...
293. Odkryto największy krater uderzeniowy
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24926/odkryto-najwiekszy-krater-uderz...
294. Coraz bliżej rozwikłania wielkiej zagadki FRB
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24925/coraz-blizej-rozwiklania-wielki...
295. Cygnus poleciał w kierunku Stacji
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24919/cygnus-polecial-w-kierunku-stacji
296. Budowa megateleskopu na Hawajach wstrzymana
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24890/budowa-megateleskopu-na-hawajac...
297. Wybuchy gejzerów na wysokość 200 km
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24881/wybuchy-gejzerow-na-wysokosc-20...
298. Planeta, na której pada szklany deszcz
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24878/planeta-na-ktorej-pada-szklany-...
299. Skupiska ciemnej materii tuż za Księżycem?
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/24867/skupiska-ciemnej-materii-tuz-za...
300. Sąd zablokował budowę największego teleskopu na Ziemi
http://kopalniawiedzy.pl/Hawaje-Mauna-Kea-teleskop-Thirty-Meter-Telescop...
301. Lustro w połowie ukończone
http://kopalniawiedzy.pl/Teleskop-Kosmiczny-Jamesa-Webba-JWST-Teleskop-H...
302. Wielkie poruszenie w świecie fizyki
http://kopalniawiedzy.pl/LHC-Wielki-Zderzacz-Hadronow-interpretacja-sygn...
303. Źle szacujemy ryzyko kosmicznej katastrofy?
http://kopalniawiedzy.pl/Ziemia-centaur-asteroida-zderzenie,23719
304. Yutu znalazł nowy rodzaj księżycowej skały
http://kopalniawiedzy.pl/Yutu-Chang-e-skala-lazik,23711
305. Tajemnicze sktruktury wokół gwiazdy podwójnej
http://kopalniawiedzy.pl/AK-Sco-gwiazda-podwojna-struktura,23677
306. NASA musi wylądować na Europie
http://kopalniawiedzy.pl/Europa-Jowisz-ladowanie,23668
307. Obama podpisał ustawę o eksploatacji kosmosu
http://kopalniawiedzy.pl/ustawa-USA-eksploatacja-kosmosu-asteroida-Comme...
308. Szybkie błyski radiowe zdradzają swoje tajemnice
http://kopalniawiedzy.pl/FRB-szybki-blysk-radiowy,23600
309. Słońce zdolne do gigantycznych superrozbłysków
http://kopalniawiedzy.pl/Slonce-gwiazda-rozblysk-superrozblysk,23594
310. Czy naukowcy odkryli obcą cywilizację?
http://www.focus.pl/kosmos/czy-naukowcy-odkryli-obca-cywilizacje-13433
311. Start kolejnej misji na Marsa odwołany
http://www.focus.pl/kosmos/start-kolejnej-misji-na-marsa-odwolany-13489
312. Cervantes ma już swoją gwiazdę
http://www.focus.pl/kosmos/cervantes-ma-juz-swoja-gwiazde-13458
313. Dlaczego wszystkie planety i księżyce mają kształt kuli?
http://www.focus.pl/kosmos/dlaczego-wszystkie-planety-i-ksiezyce-maja-ks...
314. Dlaczego widzimy dziwne kształty na powierzchni Marsa?
http://www.focus.pl/kosmos/dlaczego-widzimy-dziwne-ksztalty-na-powierzch...
315. Rosja buduje superciężką rakietę do dalekich wypraw kosmicznych. Feniks ma przyćmić konkurencję
http://www.tvp.info/23400495/rosja-buduje-superciezka-rakiete-do-dalekic...
316. Nie lecimy na Marsa? Poważna usterka sondy NASA może przesunąć start misji o lata
http://www.tvp.info/23297998/nie-lecimy-na-marsa-powazna-usterka-sondy-n...
317. Historyczny lot Falcona 9. Rakieta pierwszy raz bezpiecznie wróciła na Ziemię
http://www.tvp.info/23274817/historyczny-lot-falcona-9-rakieta-pierwszy-...
318. Zdjęcia Plutona i manipulowanie genami. Najważniejsze naukowe wydarzenia roku wg tygodnika ?Nature?
http://www.tvp.info/23249791/zdjecia-plutona-i-manipulowanie-genami-najw...
319. Zapierające dech w piersiach ujęcie księżyca Saturna ? Dione
http://whatnext.pl/zapierajace-dech-piersiach-ujecie-ksiezyca-saturna-di...
320. Już od 58 lat śmiecimy w kosmosie, stwarzając spore zagrożenie
http://whatnext.pl/58-nagromadzenia-kosmicznych-smieci/
321. Jadeitowy Królik zbadał księżycowe skały sprzed 3 miliardów lat
http://whatnext.pl/jadeitowy-krolik-zbadal-ksiezycowe-skaly-sprzed-3-mil...
322. Druga komercyjna misja Boeinga zamówiona przez NASA
http://whatnext.pl/druga-komercyjna-misja-boeinga-zamowiona-nasa/
323. Sonda Cassini opuszcza Enceladusa
http://whatnext.pl/sonda-cassini-opuszcza-enceladusa/
324. Lepiej poznaliśmy chmury wokół czarnej dziury
http://whatnext.pl/lepiej-poznalismy-chmury-wokol-czarnej-dziury/
325. Zobaczyliśmy trzeci raz ten sam wybuch supernowej
http://whatnext.pl/zobaczylismy-trzeci-wybuch-supernowej/
326. Nowe zdjęcie z teleskopu Hubble?a ? strumienie materii niczym miecz świetlny
http://whatnext.pl/nowe-zdjecie-teleskopu-hubblea-strumienie-materii-nic...
327. Bliskie planety mogą dzielić życie
http://whatnext.pl/bliskie-planety-moga-dzielic-zycie/
328. NASA dostanie w 2016 roku prawie 20 miliardów dolarów od Kongresu
http://whatnext.pl/nasa-dostanie-2016-roku-prawie-20-miliardow-dolarow-k...
329. Enceladus okazuje się przyjazny dla życia
http://whatnext.pl/enceladus-okazuje-sie-przyjazny-dla-zycia/
330. Odkryto tajemnice jasnych plam na Ceres
http://whatnext.pl/odkryto-tajemnice-jasnych-plam-ceres/
331. VERITAS zaobserwował rozbłysk galaktyki PKS 1441+25
http://whatnext.pl/veritas-zaobserwowal-rozblysk-galaktyki-pks-144125/
332. Gdzie podziała się woda z egzoplanet?
http://whatnext.pl/podziala-sie-woda-egzoplanet/
333. Rosjanie planują budowę stałej bazy na Księżycu
http://whatnext.pl/rosjanie-planuja-budowe-stalej-bazy-ksiezycu/
334. Ślady naszej cywilizacji na Marsie
http://whatnext.pl/slady-naszej-cywilizacji-marsie/
335. Zapierające dech w piersiach zdjęcie Enceladusa
http://whatnext.pl/zapierajace-dech-piersiach-zdjecie-enceladusa/
336. Wciągająca animacja ukazująca wyjątkowość Układu Słonecznego
http://whatnext.pl/wciagajaca-animacja-ukazujaca-wyjatkowosc-ukladu-slon...
337. Kosmiczne Kubki NASA pomagają astronautom pić tak, jak na Ziemi
http://whatnext.pl/kosmiczne-kubki-nasa-pomagaja-astronautom-pic-ziemi/
338. Co się stanie z pierwszym stopniem Falcona 9R?
http://www.kosmonauta.net/2015/12/co-sie-stanie-z-pierwszym-stopniem-fal...
339. Falcon 9 wystartował i wylądował ? nastaje era rakiet wielokrotnego użytku
http://www.crazynauka.pl/falcon-9-wystartowal-wyladowal-nastaje-era-raki...
340. Kilka kolejnych dużych wyrzutów plazmy na Słońcu, w Sylwestra może wystąpić zorza polarna nawet w Polsce
http://losyziemi.pl/losyziemi-kilka-kolejnych-duzych-wyrzutow-plazmy-na-...
341. Rakieta Falcon 9 po wyniesieniu satelity powróciła i wylądowała na Ziemi. To początek rewolucji!
http://wyborcza.pl/1,75400,19383078,rakieta-falcon-9-po-wyniesieniu-sate...
342. Falcon wrócił - nowa era lotów kosmicznych
http://wyborcza.pl/1,75400,19386402,falcon-wrocil-nowa-era-lotow-kosmicz...
343. Siedem [naukowych] cudów roku
http://www.rp.pl/Nauka/312289877-Siedem-cudow-roku.html#ap-2
344. Brytyjski astronauta przez pomyłkę zadzwonił z kosmosu pod zły numer
http://www.rp.pl/Kosmos/312259965-Brytyjski-astronauta-przez-pomylke-zad...
345. Święta na krańcach świata i w kosmosie
http://www.rp.pl/Kosmos/151229639-Swieta-na-krancach-swiata-i-w-kosmosie...
346. NASA przekłada misję na Marsa
http://www.rp.pl/Kosmos/151229721-NASA-przeklada-misje-na-Marsa.html
347. Mały domek w kosmosie
http://www.rp.pl/Kosmos/312219881-Maly-domek-w-kosmosie.html?template=re...
348. "Nature" wytypował naukowe wydarzenia roku
http://www.rp.pl/Nauka/151229969-Nature-wytypowal-naukowe-wydarzenia-rok...
349. SpaceX: rakieta startuje, wykonuje misję i... pionowo ląduje
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artykul/1560935,SpaceX-rakieta-startuj...
350. Udany lot rakiety Falcon 9
http://www.rp.pl/Kosmos/151229838-Udany-lot-rakiety-Falcon-9.html
351. Rewolucyjne lądowanie rakiety Falcon 9 [Wideo]
http://www.defence24.pl/285397,rewolucyjne-ladowanie-rakiety-falcon-9-wideo
352. Nowy kosmodrom w Rosji. Pierwszy start w kwietniu 2016 roku
http://www.defence24.pl/287386,nowy-kosmodrom-w-rosji-pierwszy-start-w-k...
353. Putin rozwiązuje Federalną Agencję Kosmiczną. Nowy Roskosmos od 1 stycznia
http://www.defence24.pl/288364,putin-rozwiazuje-federalna-agencje-kosmic...
354. Francuzi zrewolucjonizują loty kosmiczne
http://www.defence24.pl/270423,francuzi-zrewolucjonizuja-loty-kosmiczne
355. Problemy naziemnego systemu kontroli GPS
http://www.defence24.pl/281288,problemy-naziemnego-systemu-kontroli-gps
356. Ostatni start orbitalny 2015 roku. Na orbitę trafił chiński satelita
http://www.defence24.pl/287968,ostatni-start-orbitalny-2015-roku-na-orbi...
357. Kontrakt na rosyjskie silniki rakietowe dla USA
http://www.defence24.pl/287667,kontrakt-na-rosyjskie-silniki-rakietowe-d...
358. Rosyjski satelita telekomunikacyjny trafił na orbitę [Wideo]
http://www.defence24.pl/287426,rosyjski-satelita-telekomunikacyjny-trafi...
359. Indyjska rakieta wyniosła sześć satelitów dla Singapuru
http://www.defence24.pl/284218,indyjska-rakieta-wyniosla-szesc-satelitow...
360. Osiem nowych satelitów telekomunikacyjnych dla O3b. Możliwe zastosowania wojskowe
http://www.defence24.pl/281914,osiem-nowych-satelitow-telekomunikacyjnyc...
361. Thales zakotwiczył na dobre w Gdyni - Współpraca z polskim przemysłem i z POLSA
http://www.defence24.pl/280022,thales-zakotwiczyl-na-dobre-w-gdyni
362. Strata rosyjskiego satelity wojskowego [Wideo]
http://www.defence24.pl/278302,strata-rosyjskiego-satelity-wojskowego-wideo
363. Rosja testuje broń antysatelitarną
http://www.defence24.pl/277854,rosja-testuje-bron-antysatelitarna
364. Amerykanie rezygnują z wynoszenia satelitów przez F-15 [WIDEO]
http://www.defence24.pl/277039,amerykanie-rezygnuja-z-wynoszenia-satelit...
365. Rosja: kosmos coraz dalej
http://www.rp.pl/Kosmos/312299894-Rosja-kosmos-coraz-dalej.html
366. Hunting for meteorites in Antarctica
http://www.lanl.gov/discover/news-release-archive/2015/November/11.03-hu...
367. Frozen Meteorites May Hold Clues About Our Solar System?s Evolution
http://thescienceexplorer.com/nature/frozen-meteorites-may-hold-clues-ab...
368. NOAA Issues Aurora Storm Watch
http://www.softservenews.com/en/aurora-borealis-breaking-news/aurora-sto...
369. Esri Polska: Power of maps
https://www.youtube.com/watch?v=7IFRi10t3tM&feature=youtu.be

Seminaria, konferencje, imprezy, warsztaty,

370. Prof. Marek kaczorowski, Współczesna aktywność tektoniczna w Depresji Świebodzic i spostrzeżenia jej korelacji z silnymi zdarzeniami sejsmicznymi w Monoklinie Przedsudeckiej, 4 grudnia 2015,godz. 13:00, Warszawa

https://www.facebook.com/CentrumBadanKosmicznychPAN/photos/a.44768789116...
371. Dr Joanna Molenda-Żakowicz, "O tajemnicach Plutona", 4 grudnia 2015, godz. 17:00, Wrocław, Instytut Astronomii UW
https://www.facebook.com/IAUWr/photos/a.523828921058584.1073741828.52324...
372. Statystyka wielkoskalowych fluktuacji w modelach wszechświatów wielospójnych o różnych typach topologicznych - obrona doktorska mgr. Zbigniewa Bulińskiego, 7 grudnia 2015, CA UMK
https://www.facebook.com/CentrumBadanKosmicznychPAN/photos/a.44768789116...
373. Dr Marcin Grzesiak, Rekonstrukcja pól fizycznych ? część 2, 10 grudnia 2015, godz. 14:00, CBK PAN, Warszawa
http://www.cbk.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=624:s...
374. Spotkanie z inżynierami kosmicznymi, 10 grudnia 2015, godz. 19:30, Planetarium Niebo Kopernika,
https://www.facebook.com/events/931571956919528/
375. Egzoplanety - kosmiczne zoo. Wieczór z astronomią, PTMA O/Szczecin, 12 grudnia 2015, godz. 16:00
https://www.facebook.com/events/507793709399392/
376. Sympozjum "Moon 2020-20230: A New Era of Coordinated Human and Robotic Exploration", 14-16 grudnia br. w siedzibie ESTEC w Noordwijk (Holandia)
http://tk.parp.gov.pl/nowosci/moon-2020-2030
377. Mgr Przemysław Figura, "Rekoneksja magnetyczna w formalizmie potencjałów Eulera", 17 grudnia 2015, godz. 14:00, CBK PAN, Warszawa
http://www.cbk.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=624:s...
378. Zimowe spotkania z astronomią: Ilona Bednarek ? ?Gwiazda Betlejemska?, 18 grudnia 2015, godz. 18.00, Katowice
https://www.facebook.com/events/1537572019866386/
379. Prof. dr hab. Igor Soszyński: ?Latarnie Wszechświata. O użyciu gwiazd zmiennych w astronomii?, 7 stycznia 2016, godz. 19.30, CNK Warszawa
http://www.kopernik.org.pl/planetarium/prosto-z-nieba/
380. Zimowe spotkania z astronomią: Ilona Bednarek ? ?Układy współrzędnych w astronomii?, 15 stycznia 2016, godz. 18.00, Katowice
https://www.facebook.com/events/1537572019866386/
381. Zimowe spotkania z astronomią: Amadeusz Miszuda - ?Słońce ? nasza gwiazda?, 29 stycznia 2016, godz. 18.00, Katowice
https://www.facebook.com/events/1537572019866386/
382. I Kongres Lotniczy i Kosmonautyczny w Rzeszowie W dniach 22?24 czerwca 2016,
https://www.facebook.com/CentrumBadanKosmicznychPAN/photos/a.44768789116...

Konkursy, wystawy, projekty:

383. ASTRONARIUM: KONKURSY

http://www.astronarium.pl/konkursy/
384. Odysseus II Contest PL, 1 września - 31 grudnia 2015
https://www.facebook.com/events/1016484268385843/
385. Konkursy dotyczące Przestrzeni Kosmicznej w Programie HORYZONT 2020 na 2016 r. już otwarte! OPEN 2015-11-10, DEADLINE 2016-03-03
http://tk.parp.gov.pl/nowosci/konkursy-dotyczace-przestrzeni-kosmicznej-...
386. Konkurs "Cassini Scientist for a Day" 2015 - od 29 października 2015 do 26 lutego 2016 r.
http://cassini.cbk.waw.pl/
387. W środku nauki, czyli Max Planck w Krakowie czyli popularnonaukowa wystawa ?Science Tunnel 3.0? - 03.10 - 06.12.2015
http://www.naukaonline.pl/news/item/2142-w-srodku-nauki-czyli-max-planck...
388. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) oraz Puls Kosmosu zapraszają na konkurs!, od 13 listopada do 13 grudnia 2015 r.
https://pulskosmosu1.wordpress.com/2015/11/13/eso-i-puls-kosmosu-zaprasz...
389. PGNiG - Zostań drugim Kopernikiem, 12 listopada - 25 listopada 2015
https://www.facebook.com/events/612933645476079/
390. Słoneczny konkurs - konkurs dla obserwatorów Gwiazdy Dziennej, 0d 1 lutego do 31 grudnia 2015
http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6577-sloneczny-konkurs...
391. Konkurs ?Kosmiczne inspiracje? - do 15 kwietnia 2016 r.
http://www.wmodn.olsztyn.pl/ocee-konkursy/135/konkurs-%E2%80%9Ekosmiczne...

Fotografie i filmy nieba (i nie tylko) na fb:

392. Zachwycające nocne niebo nad Kalifornią, Arizoną, Hawajami i Kenią

http://pogoda.wp.pl/kat,1035571,title,Zachwycajace-nocne-niebo-nad-Kalif...
393. Bardzo Duży Teleskop #VLT pracujący w świetle Drogi Mlecznej.
https://www.facebook.com/ESOPoland/photos/a.703655733002948.1073741825.3...
394. Astrobaza Unisław: Nowe lepsze zdjęcie Wielkiej Mgławicy w Orionie(m42)
https://www.facebook.com/221147981396331/photos/a.221150634729399.107374...
395. Dzisiejszy Księżyc ( 29.12.15) czyż nie magiczny?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1237866696240487&set=pcb.1237867...
396. Dzień Dobry Bieszczady!
https://www.facebook.com/DzienDobryBieszczady/
397. Zakrycie Aldebarana 23.12.2015
https://www.youtube.com/watch?v=u41ThZ4GsxE
398. "Pełnia Zimowego Księżyca " była bardzo pomarańczowa. Prawie tak samo jak toruńska starówka
https://www.facebook.com/nocnypejzaz/photos/a.434276216715771.1073741828...
399. Zorza polarna NA ŻYWO by Karol Wójcicki
https://www.youtube.com/watch?v=upXV_CVP5To
400. "Od ciemnego złota do purpury". Zjawiskowy zachód słońca na Waszych zdjęciach
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/od-ciemnego-zlota-d...
401. "Kolorowy wschód słońca". Fascynujący początek dnia na Waszych zdjęciach
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/kolorowy-wschod-slo...
402. Przepiękny zachód słońca w Karkonoszach. Niebo zdawało się płonąć
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/przepiekny-zachod-s...
403. Niezwykłe widoki z polskich Tatr. Aż trudno uwierzyć, że to nasze góry
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/niezwykle-wido...
404. Są piękne, ale powiększają dziurę ozonową. Niezwykłe chmury nad Norwegią
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/sa-piekne-ale-...
405. Słupy słoneczne nad Syberią. To bardzo rzadkie zjawisko
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/slupy-sloneczn...
406. Świąteczna księżycowa pełnia na Waszych zdjęciach
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/swiateczna-ksiezyco...

Ciekawostki:

407. Fizyka Świętego Mikołaja, czyli naukowe wyjaśnienie cudu

http://wyborcza.pl/1,145452,19379866,fizyka-swietego-mikolaja-czyli-nauk...
408. Kosmiczne laboratoria w Bytomiu
http://www.bytomski.pl/miasto/21788-kosmiczne-laboratoria-w-bytomiu-video
409. 20 nieprawdopodobnych technologii i dokonań naukowych z pogranicza science fiction
http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/12/20-nieprawdopodo...
410. Dokładnie 32 lata temu o godzinie 18:30 autorzy SONDY w odcinku "Video'83" zaprezentowali nowinki techniczne mijającego roku
https://www.facebook.com/sonda.program.tv/photos/a.373344466062861.89001...
411. Polski wynalazek podbija Chiny
http://wyborcza.pl/1,75400,19291069,polski-wynalazek-podbija-chiny.html
412. 12 twarzy tęczy
http://nt.interia.pl/technauka/news-12-twarzy-teczy,nId,1943882
413. Przyroda stworzyła świetlne miecze jak w Gwiezdnych Wojnach
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115580,przyroda-stworzyla-swietlne-...
414. Brak światła zimą i pochmurne niebo zwiększają nam mózg
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115582,brak-swiatla-zima-i-pochmurn...
415. Cement, który sklei złamania i pomoże w osteoporozie
http://www.crazynauka.pl/cement-sklei-zlamania-pomoze-osteoporoza/
416. KALENDARZ
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1017833568280847&set=gm.87873027...
417. Nie odpuścił. Polak stworzył pierwszego na świecie robota do rehabilitacji osób z zanikiem mięśni
http://innpoland.pl/124105,na-bazie-wlasnej-pracy-dyplomowej-stworzyl-pi...
418. Wynalazek polskich studentów nauczy przedszkolaki programować. I to bez komputera czy tabletu
http://innpoland.pl/124051,wynalazek-studentow-z-bialegostoku-pomoze-prz...
419. Klocki, które uczą dzieci jak programować
http://www.forbes.pl/cube-code-czyli-jak-nauczyc-dzieci-programowac,arty...
420. Amerykańscy fizycy stworzyli nową odmianę węgla, twardszą niż diament
http://wyborcza.pl/1,75400,19408115,wegiel-q-twardszy-niz-diament.html#i...
421. Pan Stanisław opowiada dowcip o fizykach - Jeden z dziesięciu / 1 z 10
https://www.youtube.com/watch?v=H9UFuXi4E80
422. DARPA przygotowuje niewielkie drony dla małych amerykańskich okrętów
http://www.defence24.pl/288344,darpa-przygotowuje-niewielkie-drony-dla-m...
423. Amerykanie rezygnują z robotycznych mułów
http://www.defence24.pl/288257,amerykanie-rezygnuja-z-robotycznych-mulow
424. Zagrożenie powodziowe nie będzie odwzorowane w planach
http://urbnews.pl/zagrozenie-powodziowe-nie-bedzie-odwzorowane-w-planach...
425. Two Evolutions by Przemysław Rudź
http://przemyslawrudz.bandcamp.com/track/two-evolutions
426. Granie w gry wideo zwiększa objętość mózgu
http://wiedzoholik.pl/granie-w-gry-wideo-zwieksza-objetosc-mozgu/
427. Dziwny, świetlisty punk na niebie. Dowód na istnienie UFO?
http://www.interia.tv/wideo-dziwny-swietlisty-punk-na-niebie-dowod-na-is...
428. Studenci z Łodzi w finale konkursu na kapsułę Hyperloop
http://nt.interia.pl/raporty/raport-inteligentne-miasto/smartcity/news-s...
429. UFO nad miastem! Reakcja zdumiewająca
http://www.interia.tv/wideo-ufo-nad-miastem-reakcja-zdumiewajaca,vId,199...
430. Uwaga na epidemie z kosmosu!
http://strefatajemnic.onet.pl/teorie-spiskowe/uwaga-na-epidemie-z-kosmos...
431. Mechanizm z Antykithiry [Pixel]
http://wp.tv/i,mechanizm-z-antykithiry-pixel,mid,1738169,cid,2236650,kli...
432. Prof. Turski: Kiedyś postęp naukowy stymulowało wojsko. Dziś kultura i gry komputerowe
http://www.polskatimes.pl/artykul/9230097,prof-turski-kiedys-postep-nauk...
433. Metal przezroczysty niczym szkło
http://wyborcza.pl/1,145452,19400750,metal-przezroczysty-niczym-szklo.html
434. Niesporczak - prosiaczek jak gąbka na geny
http://wyborcza.pl/1,145452,19400685,niesporczak-prosiaczek-jak-gabka-na...
435. Pułapki czasu, czyli kiedy czas się wlecze, a kiedy przyspiesza
http://wyborcza.pl/1,75400,19362307,pulapki-czasu-czyli-kiedy-czas-sie-w...
436. Domowy akumulator Tesli wchodzi do sprzedaży
http://wyborcza.pl/1,75400,19336743,domowy-akumulator-tesli-trafia-do-sp...
437. Komputer nauczy się jak człowiek
http://wyborcza.pl/1,75400,19326251,komputer-nauczy-sie-jak-czlowiek.html
438. Klimat Ziemi. Skąd się wziął i jak się skończy?
http://wyborcza.pl/1,145452,19307139,klimat-ziemi-skad-sie-wzial-i-jak-s...
439. E(x)plory: nastoletni badacze
http://wyborcza.pl/1,75400,19291054,e-x-plory-nastoletni-badacze.html
440. Internet dla ubogich, czyli Facebook i nic poza tym
http://www.rp.pl/Nowe-technologie/312299890-Internet-dla-ubogich-czyli-F...
441. Miliony dolarów czekają na twórców mapy
http://www.rp.pl/Nowe-technologie/312159887-Miliony-dolarow-czekaja-na-t...
442. Samochód sterowany myślą
http://www.rp.pl/Nowe-technologie/312099867-Samochod-sterowany-mysla.htm...
443. Wodór ? paliwo przyszłości
http://www.rp.pl/Nowe-technologie/312079858-Wodor--paliwo-przyszlosci.ht...
444. Grafen ma konkurenta: poznajcie borofen
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artykul/1562984,Grafen-ma-konkurenta-p...
445. Jaka będzie przyszłość nanotechnologii?
http://www.polskieradio.pl/23/1058/Artykul/1559008,Jaka-bedzie-przyszlos...
446. Układ scalony wielkości atomu? To nie fantastyka, lecz bliska przyszłość
http://www.polskieradio.pl/23/1058/Artykul/1556054,Uklad-scalony-wielkos...
447. Inżynier: budowa Gwiazd Śmierci nieopłacalna
http://www.polskieradio.pl/23/267/Artykul/1553123,Inzynier-budowa-Gwiazd...
448. Niechcący wydłużyli życie. Teraz odkryli, jak to zrobili
http://tvnmeteoactive.tvn24.pl/inne-aktywnosci,3019/niechcacy-wydluzyli-...
449. Dlaczego ludzie nie zapadają w zimowy sen?
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/dlaczego-ludzi...
450. "Nasze zimy i lata będą wyglądać tak jak w 2015 roku"
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/prognoza,45/nasze-zimy-i-lata...
451. Tęcze wreszcie sklasyfikowane. Rozróżnia się 12 rodzajów barwnych łuków
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/tecze-wreszcie...
452. Pierwsze elektrony w laserze European XFEL
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407847,pierwsze-elektrony-w-...
453. Białystok/ Studencki wynalazek nauczy przedszkolaki programowania
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407836,bialystok-studencki-w...
454. Jest trzynasty znak zodiaku. Astrolodzy się go obawiają
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115517,jest-trzynasty-znak-zodiaku-...
455. Ten robot jeździ po wszystkim, nawet po ścianach. Disney pokazuje niezwykłą zabawkę [FILM]
http://www.tvp.info/23383392/ten-robot-jezdzi-po-wszystkim-nawet-po-scia...
456. Wesoły zaprzęg św. Mikołaja. Zamiast Rudolfa ?roborenifery? [WIDEO]
http://www.tvp.info/23305179/wesoly-zaprzeg-sw-mikolaja-zamiast-rudolfa-...
457. Jak będzie wyglądał świat w 2045 roku? Ci naukowcy naprawdę mają kompetencje, żeby to przewidywać
http://innpoland.pl/123733,jak-bedzie-wygladal-swiat-w-2045-roku-czekaja...
458. W Białymstoku stworzyli bibliotekę, dzięki której uczelnie mogą zarabiać na swoich pracach naukowych
http://innpoland.pl/123819,w-bialymstoku-stworzyli-platforme-dzieki-ktor...
459. Nowa organizacja Elona Muska ? OpenAI ? ma nas uratować od zagłady z rąk robotów
http://whatnext.pl/nowa-organizacja-elona-muska-openai-nas-uratowac-zagl...
460. NASA i Google potwierdzają: komputer kwantowy działa!
http://whatnext.pl/nasa-google-potwierdzaja-komputer-kwantowy-dziala/
461. Zrobotyzowana szarańcza z Izraela
http://whatnext.pl/zrobotyzowana-szarancza-izraela/
462. Zaobserwowano interferencję kwantową fononów
http://whatnext.pl/zaobserwowano-interferencje-kwantowa-fononow/

Wybrał i zestawił: Paweł Z. Grochowalski

http://orion.pta.edu.pl/media-o-kosmosie-03-31122015

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obcy nie odzywają się do nas, bo... nie żyją

Nie jesteśmy w stanie odkryć innych cywilizacji nie dlatego, że życia na innych planetach nie ma, ale dlatego, że jest krótkotrwałe i nie ma szans naprawdę się rozwinąć. Taką teorię prezentują na łamach czasopisma "Astrobiology" naukowcy z The Australian National University (ANU).

 Wszechświat jest pełen planet zdolnych do podtrzymania życia, wielu naukowców jest przekonanych, że powinny tam być tłumy obcych - mówi pierwszy autor pracy, dr Aditya Chopra z ANU Research School of Earth Sciences. Ale życie na wczesnym etapie jest bardzo wrażliwe i raczej nie ewoluuje dostatecznie szybko, by przetrwać. To oznacza, że nawet jeśli gdzieś się pojawia, szybko ginie, gdy ich planety zaczynają się nadmiernie rozgrzewać, bądź ochładzać. 

Większość wczesnych systemów planetarnych nie jest dostatecznie stabilna. By planeta rzeczywiscie mogła podtrzymać życie, musi pojawić się tam mechanizm, który z pomocą odpowiedniego cyklu obiegu party wodnej i dwutlenku węgla utrzyma w miarę stabilną temperaturę powierzchni - dodaje.

Cztery miliardy lat temu i Ziemia, i Wenus, i Mars mogły być potencjalnie zamieszkiwalne, ale po upływie miliarda lat Wenus zamieniła się w cieplarnię a Mars w zamrażalnik. Nawet jeśli były tam jakieś mikroorganizmy, nie dały rady utrzymać pod kontrolą szybko zmieniającego się otoczenia - dodaje współautor pracy, professor Charley Lineweaver z ANU Planetary Science Institute. Życie na Ziemi prawdopodobnie samo w dużym stopniu przyczyniło się do stabilizacji klimatu. 

Odpowiedź na pytanie dlaczego nie odkryliśmy dotąd żadnych śladów obcego życia może mieć mniejszy związek z samym prawdopodobieństwem powstania życia, a większy z tym, jak trudne jest szybkie powstanie mechanizmów biologicznej regulacji i stabilizacji procesów na powierzchni planet - mówi Chopra. 

 Zgodnie z hipotezą Chopry i Lineweavera życie powstające na nadającej się do tego planecie bardzo rzadko rozwija się dostatecznie szybko, by przejąć kontrolę nad cyklem emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych i dzięki temu zapewnić stabilną temperaturę na dostatecznie długi czas. W związku z tym, po pierwsze, w większości przypadków powstające na skalistych planetach życie szybko wymiera. Po drugie zaś, planeta musi być zamieszkana po to, by mogła pozostać zdolna do powstrzymania życia. Biologiczne mechanizmy regulacji są bowiem z punktu widzenia jej przyszłości ważniejsze nawet od jej jasności, czy odległości od macierzystej gwiazdy. 

Jeśli tak, zdecydowana większość ewentualnych śladów życia we Wszechświecie to pozostałości mikroorganizmów, nie zaś organizmów wielokomórkowych, których ewolucja musiałaby trwać miliardy lat - uważa Lineweaver.

Grzegorz Jasiński


http://www.rmf24.pl/nauka/news-obcy-nie-odzywaja-sie-do-nas-bo-nie-zyja,nId,2078163


 

2016-01-23_08h54_42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie popatrzcie w niebo. Wilcza pełnia Księżyca już dziś w nocy

W nocy z soboty na niedzielę spójrzmy w niebo - pojawi się tam Księżyc w pełni - tak zwanej wilczej pełni. 24 stycznia o godz. 2.47 Księżyc wkroczy w fazę pełni. Będzie to pierwsza pełnia w 2016 roku.

Wilcza pełnia

Według tradycji jest to tak zwana wilcza pełnia, do której - według opowiadań - wilki wyły z głodu. Nazywana była ona również starym księżycem.

Do 8 lutego będzie "ubywać" naszego księżyca. Tego dnia pojawi się on w nowiu, czyli wtedy, kiedy z ziemi będzie widoczny najmniejszy fragment jego powierzchni. Potem z każdą nocą na niebie widoczna będzie coraz większa część powierzchni naszego naturalnego satelity.

Śnieżna pełnia

Kolejny raz cały księżyc zaobserwujemy 22 lutego o godz. 19.20. Według tradycji, będzie to śnieżna pełnia, na którą najczęściej przypadała kulminacja śnieżnej zimy. Dla wielu osób oznaczała ona głód - inną więc nazwą była pełnia głodowa.

Czekamy na Wasze zdjęcia wilczej pełni. Przesyłajcie je na Kontakt 24!

Karol Wójcicki, astronom z Centrum Nauki Kopernik, na swoim fanpagu Z głową w gwiazdach zamieścił ciekawą grafię i zaproponował wyzwanie: "spróbujcie gołym okiem dostrzec jak najwięcej szczegółów na powierzchni Księżyca. Bez trudu wypatrzycie największe z mórz Księżycowych. Ale czy uda Wam się zobaczyć trzy duże kratery?". Dla ułatwienia opublikował grafikę z topografią Księżyca.

Morza i kratery na Księżycu (Z głową w gwiazdach/Karol Wójcicki)

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/koniecznie-popatrzcie-w-niebo-wilcza-pelnia-ksiezyca-juz-dzis-w-nocy,191617,1,0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)