Skocz do zawartości

Celestron Cometron i pierwsze wrażenia


hexa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,jakiś czas temu radziłam się Was jaką lornetkę powinnam wybrać jako początkujący obserwator nieba.Dyskusja była zażarta bo ja byłam bardzo niezdecydowana no i posiadałam raczej małe fundusze...Oczywiście większość z Was o ile nie wszyscy polecało nikona i już byłam bardzo blisko zakupu gdy nagle wyskoczyły nieprzewidziane wydatki,jak to przy dzieciach bywa(a mam ich dwójkę)Lornetkowy zakup musiałam odłożyć na jakiś czas,a póżniej miałam na głowie przeprowadzkę,remont,porządkowanie ogrodu i po całych zapracowanych dniach padałam wieczorami na pysk ze zmęczenia,o obserwacjach nawet nie myślałam,Owszem zdarzały się wieczory kiedy miałam czas usiąść na ławeczce i podziwiać piękne bezchmurne niebo,ale skupiłam się wtedy na nauce gwiazdozbiorów żeby mieć jakiekolwiek pojęcie gdzie coś mogę ciekawego wypatrzeć...mijały miesiące i pewnie dalej obserwowałabym tylko za pomocą moich oczu gdyby nie pewne zjawisko astronomiczne które po prostu musiałam zobaczyć chociaż trochę bardziej z bliska...piszę oczywiście o całkowitym zaćmieniu księżyca!!!Ocknęłam się w samą porę bo zaledwie na kilka dni przed no i znowu z ograniczonym budżetem zaczęłam poszukiwania lornetki w sklepach ze sprzętem astro.Wybór padł na celestron cometron,sama nie wiem dlaczego wybrałam własnie ją,już miałam zamówić skymastera ale w ostatniej chwili zmieniłam zdanie,może skusiło mnie większe pole widzenia w opisie...ale do rzeczy,lornetkę przysłali w ciągu 48 godzin,pierwsze wrażenie po otwarciu pudła i wypakowaniu;ale ona ciężka i duża;)bez statywu będzie ciężko,doświadczeni koledzy mieli rację;)no ale nic,trzeba będzie dać jakoś radę,meble nosiłam to i lornetkę utrzymam a statyw dokupię za jakiś czas.Oczywiście sprawdziłam lornetkę na okolicznych obiektach,co zresztą nie interesuje mnie tak bardzo i czekałam na lepszą pogodę w nocy no i oczywiście wznosiłam modły o dobrą aurę w czasie zaćmienia...Szczęście dopisało bo i dzień i wieczór był wyjątkowo przyjemny.Pierwsze wrażenie spoglądając na jeszcze nie zaćmiony księżyc bardzo dobre,obraz czysty chociaż oczywiście gabaryty lornetki dawały się we znaki.Przyznam szczerze ze księżyc było bardzo ładnie widać ale nie powalił mnie na kolana z racji tego ze widziałam już go kiedyś przez dobry teleskop i to dopiero było coś...do zaćmienia zostało parę godzin a mi trochę obowiązków w domu no i postanowiłam się trochę przespać i nastawić budzik na 4 rano żeby obejrzeć maksymalną fazę.Jak pisałam mam małe dzieci i niestety nie mogę sobie pozwolić żeby zarwać całą noc;(.Do ogrodu wyszłam trochę po czwartej,księżyc był już solidnie zasłonięty a niebo usiane było gwiazdami jak w czasie nowiu;)skierowałam lornetkę w stronę łysego,widok przepiękny,zdawało mi się że czuję tą odległość dzielącą nas od niego.Chwilę się na nim "zawiesiłam"ale nie trwało to długo bo kątem oka,kiedy ręce odpoczywały od ciężaru dostrzegłam Oriona z moją piękną Betelgezą i skierowałam lornetkę w jego stronę.Szczęka mi po prostu opadła!!!coś pięknego!!!Wielka Mgławica w Orionie widoczna całkiem nieżle,na prawdę nie spodziewałam się takiego widoku;)nie wiem jak to opisać bo nie jestem fachowcem,w każdym razie widać było bardzo jasną mgiełkę w mieczu Oriona,w ogóle gwiazdozbiór prezentował się pięknie,moja Betelgeza śliczna,Rigel też cudny zresztą tak samo jak pobliski Syriusz w Wielkim Psie który dopiero co wschodził nad drzewami.Udało mi się wypatrzeć jeszcze Plejady które także powaliły mnie na kolana,wschodzącą Wenus którą na prawdę było bardzo dobrze widać,zdawało mi się że widziałam jej fazę ale przyznam ze dawała mocno po oczach i mogło być to złudzenie,wypatrzyłam również mnóstwo gromad otwartych ale nie napiszę których bo przyznam że nie wiem ,na razie się uczę a lornetką leciałam po prostu po całym niebie i tyle tego było do oglądania że całkiem zapomniałam o zaćmieniu;)No i na koniec perełka!!!lecąc sobie tak po niebie tą lornetką,całkiem przez przypadek dostrzegłam Galaktykę Andromedy,no ten widok ściął mnie z nóg,zobaczyłam całkiem pokażną mgiełkę z bardzo jasnym jądrem,byłam w siódmym niebie,zobaczyć tyle pięknych rzeczy w zaledwie godzinę to wielkie szczęście;)niestety nie zobaczyłam Jowisza ponieważ był jeszcze zbyt nisko nad horyzontem i zasłaniały go drzewa ale i tak pierwsza obserwacja pozostanie na długo w mej pamięci...Niestety po 5-tej musiałam wrócić do łóżka żeby jeszcze trochę odespać zanim pobudzą się dzieci.Podsumowując z zakupu jestem bardzo zadowolona,mogłabym rzec że nawet szczęśliwa że zdecydowałam się właśnie na tą lornetkę choć przyznaję,statyw musi być;ręce się trzęsą,bolą ramiona,kark i łopatki a na drugi dzień miałam zakwasy;)Nie zrażą mnie to jednak na razie bo budzik znowu ustawiłam na czwartą...Pozdrawiam

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12x70 i ręce kobiety, widzisz jak się kończy. Zakwasami :) Trzeba było na początek kupić w miarę lekką 10x50 z szerokim polem, takim sprzętem lepiej uczy się nieba, odnajdywania obiektów. I bez statywu dałabyś radę :) 

A opis bardzo fajny, pierwsze wrażenia na gorąco zawsze fajnie się czyta ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze podpierać na czymś. Klasyka to górna krawędź bramy lub furtki, dach samochodu, wysokie oparcie krzesła (siedzimy na drugim), w ostateczności dociśnięcie lornetki bokiem do framugi drzwi lub okna.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z relacji nie wynika czy to model 12x70 czy 7x50.

Tak na marginesie, tekst ciekawy, ale pisany ciurkiem bez chwili na złapanie oddechu. Polecam stosowanie akapitów i spacji po znakach interpunkcyjnych. W obecnej formie czytanie grozi oczopląsem i bólem głowy.

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tak na marginesie może polecicie jakiś niedrogi statyw? będę wdzięczna...

Ten mógłby być na początek.

http://24a-z.pl/statyw-do-lunet-lornetek-noktowizorow-foto-200cm-p-4258.html

Solidny to on nie będzie, jednak jest wysoki i niedrogi.

Do tego jeszcze adapter statywowy, np. taki.

http://teleskopy.pl/Adapter-do-lornetek-L-adapter-do-statywu-fotograficznego-plastikowy-teleskopy-346.html

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta złączka jest lepsza:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_70&products_id=1580&lunety=Adapter_statywowy_do_lornetek_L-adapter_1/4''_/_1/4''_metalowy_(Solomark)

Przepraszam za odpowiadanie sobie samemu, ale jakoś edytowanie  nie jest w tej chwili dla mnie dostępne :-)

(podobnie jak emotikony :-(((

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mógłby być na początek.

http://24a-z.pl/statyw-do-lunet-lornetek-noktowizorow-foto-200cm-p-4258.html

Solidny to on nie będzie, jednak jest wysoki i niedrogi.

Do tego jeszcze adapter statywowy, np. taki.

http://teleskopy.pl/Adapter-do-lornetek-L-adapter-do-statywu-fotograficznego-plastikowy-teleskopy-346.html

Adapter jest dołączony do lornetki a statyw bardzo fajny ale może jest coś co nie przekroczy kwoty 100 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter jest dołączony do lornetki a statyw bardzo fajny ale może jest coś co nie przekroczy kwoty 100 zł?

Są, ale za niskie

http://teleskopy.pl/statywy Camrock-cat-130_311.html

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niewiele :-)))

Mam... cholera jeszcze 10 lat temu na pewno 180cm - używam takiego do mojego Nikonka i jest OK - nie garbie się ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam... cholera jeszcze 10 lat temu na pewno 180cm - używam takiego do mojego Nikonka i jest OK - nie garbie się ;)

Do obserwacji na stojący w okolicach zenitu?

Wiem coś o tym też miałem, nawet trochę wyższy ;-)

A ze wzrostem dokładnie tak samo :-)))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mógłby być na początek.

http://24a-z.pl/statyw-do-lunet-lornetek-noktowizorow-foto-200cm-p-4258.html

Solidny to on nie będzie, jednak jest wysoki i niedrogi.

Zabiorę głos jako posiadacz zarówno Cometrona, jak i tego statywu 200m.

Adapter statywowy powinnaś dostać w zestawie, pasuje on do większości statywów fotograficznych. Lornetkę posiadam od niecałych dwóch lat - kupiłem niedługo po premierze w Delcie Optical i przez cały ten czas używam jej głównie "z ręki", bez statywu. 12x70 pojawiło się w moim życiu akurat pomiędzy 25x100 i 28x110, więc nie przeraża mnie ten rozmiar i jeśli znajdzie się dobre podparcie, tak jak pisał Janko, można całkiem wygodnie obserwować przez kilkanaście minut. Później chwila przerwy na rozluźnienie rąk i zabieramy się za kolejny obiekt. Co mogę powiedzieć na temat 2-metrowego statywu? Nic dobrego. Nabyłem go jeszcze do lornety 25x100 i chyba jej ciężar go wykończył. Po ok. pół roku (dobrze, że nie wcześniej!) złamała się blokada osi poziomej, co wcale nie powinno dziwić - wszystkie części (nawet mechaniczne) są plastikowe. Dlatego obecnie statyw służy przede wszystkim jako stojak na lornetkę. Przez jakiś czas nawet mimo braku hamulca współpracował z 12x70, ale kiedy doszczętnie starła się zębatka wysuwająca "wieżę" (tę część, dzięki której statyw osiąga tak pokaźne rozmiary), dla mnie stracił on już użyteczność - bez niej wysuwa się na ok. 1,7 m, podczas gdy ja potrzebuję co najmniej 15-20 cm więcej. Wiele zależy od Twojego wzrostu, wtedy będziesz mogła dostosować do swoich potrzeb statyw o odpowiedniej wysokości. Zawsze warto mieć jeszcze kilkanaście cm zapasu "do góry" żeby czuć się komfortowo także z obiektami w okolicach zenitu. 

Z kolei samą lornetkę sobie chwalę. Nie da się ukryć podobieństw do SkyMastera 15x70 (różnią się okularami) i w praktyce po porównaniu obu modeli mogę to potwierdzić. Pole w Cometronie jest zauważalnie większe, jednak w obu konstrukcjach trzeba się liczyć z "rozjechanymi" gwiazdkami na bokach. Poza tym dwururka spełnia swoje zadanie i z czystym sumieniem można ją polecić jako racjonalną cenowo 70-tkę. Nigdy nie miałem niczego mniejszego, więc nie powiem, czy bardziej przydałaby Ci się 10x50 / 12x50 - z jednej strony warto mieć jak największe pole widzenia żeby uczyć się nieba, z drugiej jednak myślę, że z większego modelu z mniejszym polem również będziesz miała spory użytek.

Odnosząc się jeszcze do Twojej relacji, również w tym samym czasie, podczas zaćmienia Księżyca przeczesywałem tą lornetką Oriona :-) I jak najbardziej mogłaś widzieć w niej fazę Wenus.

  • Like 3

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz zdradzić jaki dostałaś adapter statywowy w zestawie?

W zestawie jest chyba ten http://teleskopy.pl/Adapter-do-lornetek-L-adapter-do-statywu-fotograficznego-plastikowy-teleskopy-346.html

Przynajmniej wygląda tak samo,a jeśli chodzi o niskie statywy to może rozwiązaniem było by postawić go jeszcze na czymś?np.na stoliku ogrodowym?stół jest stabilny,drewniany i ciężki,chwiać się nie będzie na pewno...

Mam jeszcze jedno pytanie a właściwie to mam milion pytań ale nie będę Was tu tak męczyć;) Mianowicie co polecacie do obejrzenia poza tym co napisałam?Czy np.inne galaktyki zobaczę nie wyjeżdżając za miasto? dodam że nie mieszkam w centrum tylko na obrzeżach,między domkami a zachodnią stronę nieba mam całkiem ciemna,za płotem tylko pole i żadnych latarni;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam serię "Obiekt tygodnia".

Zawsze jest tam coś aktualnie dostępnego na niebie, najczęściej dla niewielkiego sprzętu.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup metalowy, a ten wyrzuć.

Przesaaada :-)))

Dziewczyna oszczędza o ten jej każe wyrzucać nowy adapter. Do ideału mu daleko ale to nie znaczy, że nie można używać.Przynajmniej będzie pasować do całości ;-)

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, miałem swego czasu podobny problem a mianowicie była lornetka a brakowało mi do wygodnych obserwacji statywu. Wykorzystalem w tym celu  zwykłą miotlę na ktorą zarzuciłem starą koszulkę żeby wlos nie porysował szkieł i w ten sposób z odwróconą do góry nogami miotłą udało mi się przetrwać kilka miesięcy bez statywu:). Pozdrawiam wszystkich miłośników tej pięknej sztuki jaką jest obserwacja nieba. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)