Skocz do zawartości

Koniunkcja Wenus, Księżyc, Mars, Jowisz


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

Jechał człowiek rowerem do pracy - miał zawieść jakieś przesyłki czy coś do ośrodków nadmorskich w Mielnie. Tam zrobiło się jednak niebezpiecznie - nagle zostałem zaatakowany przez niemiecki niszczyciel czołgów z czasów II wojny światowej. Nie wiedząc w którym momencie zamiast na rowerze siedziałem już za sterami lekkiego niemieckiego powojennego czołgu Spähpanzer I.C. Ścigający mnie niszczyciel Jagdpanzer E-100 nie wiedząc czemu był wielkości bloku mieszkalnego, musiałem uciekać, bo by mnie nie zmiażdżył gąsienicą. Udało sie zwiać, ale pojawił się inny problem - odezwał się jakiś dziwny drażniący dźwięk. Początkowo próbowałem go ignorować, jednak nie dało to rezultatu. Nie mogłem namierzyć źródła hałasu, a ten stawał się już nie do zniesienia. Dźwięk był chyba nie z tego świata... i istotnie, to był klucz do rozwiązania problemu, bo podniosłem się z łóżka i wyłączyłem budzik w komórce ;). "Ale głupi sen miałem "- pomyslałem.

Budzik o 5:00 dzwonił oczywiscie na koniunkcje, dzień wcześniej przegapiłem, ale od tamtego czasu planety znacząco się nie przestawić nie mogły a Księżyc powinien być w pobliżu. I rzeczywiście spojrzałem przez okno - było piekne rozgwieżdżone niebo, a na wschodzie - piękny sierp Księżyca z widocznym światłem popielatym obok którego były 4 jasne punkty: bardzo jasno święcąca Wenus i jasno świecący Jowisz, a także 2 inne jaśniejsze obiekty z początku nie wiedziałem nawet dokładnie jakie (wiedziałem że któraś z jaśniejszych gwiazd i Mars lub Saturn), ale jak zidentyfikowałem gwiazdozbiór Lwa 1 z nich okazał się Regulusem, a drugi po spojrzeniu w lornetkę okazał się Marsem - dało się dostrzec niewielką tarczkę (przynajmniej na tyle, aby stwierdzić, ze obiekt nie jest punktem) i czerwonawy kolor. Wokół Jowisza dało się dostrzec w lornetce jakieś księżyce. Fazy Wenus nie widziałem - 10x50 chyba za małe. Potem próbowałem jakieś zdjęcia Canonem ustawionym jakoś prowizorycznie na parapecie przy otwartym oknie. 1 jako takie wyszło:

 

56195abfcac9b_Ksiyc_Jowisz_Mars_Wenus_Re

 

 

  • Like 7

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)