Skocz do zawartości
lukost

"Interstellarum Deep Sky Atlas" – czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

O teraz lepiej. Choć od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie ze domyślna wielkość czcionki na forum wydaje mi się za mała. Jak dla mnie ciężko mi się czyta a przecież jeszcze takich starych oczków nie mam?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nic nie jest doskonałe, nawet atlas Interstellarum... Wyłapałem wczoraj, że nie została w nim zaznaczona przepiękna galaktyczna igiełka, czyli NGC 100 w Rybach. Musiałem sam ją domalować na mapie. 
PS A NGC 99 już była, choć wcale nie jest od niej ładniejsza (wręcz przeciwnie). ;)    

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy mi się wydaje czy używasz Atlasu w wersji niemieckiej?

A gdzie go kupowałeś?

Bardzo fajna recenzja.

Dzięki. Tak, od Niemca kupowałem; zapewniał, że nie bity i z małym przebiegiem.  Normalnie płakał, jak sprzedawał. :) 
PS zamówiłem w bookcity.pl

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oj, Przemek, gdzieś Ty się uchował. Przecież mam identyczny atlas i miałem go w Zatomiu :) Nie pamiętasz?

Gdybyście Wy, Poznaniacy, chętniej się dzielili, to by pamiętał.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
46 minut temu, Panasmaras napisał:

Gdybyście Wy, Poznaniacy, chętniej się dzielili, to by pamiętał.

A, fakt. Przemek, przepraszam Cię, a Tobie Marek, dziękuję za przypomnienie. Oczywiście w Zatomiu miałem ten atlas, ale od razu w pierwszy dzień zwinął mi go pewien osobnik z Gdańska. Nie chciał oddać. I jak tu się dzielić, jeśli potem osobnik nie oddaje, a dwa miesiące po zlocie wbija nóż w plecy pisząc, że Poznaniacy się nie dzielą? :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale... ale... przecież sam mnie prosiłeś, żebym przechował ten atlas w bezpiecznym miejscu, żeby nikt się nie dowiedział... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wy tu gadu, gadu o poznaniakach i ich zwyczajach, a ja odkryłem kolejny, zastanawiający brak. Brak ów w katalogu NGC ma numer 1560 i jest piękną, widzianą "z boku" galaktyką spiralną w konstelacji Żyrafy. Czemu ni ma jej w atlasie - ja nie znaju...  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wynalazłem niepokojące wieści dotyczące edycji 'polowej' - okazuje się że nadruk schodzi z laminatu:

http://stargazerslounge.com/topic/237438-field-edition-of-interstellarum-deep-sky-atlas-aghh-pages-flaking/

W skrócie: farba pozłaziła na stronach które były zawilgocone, skleiły się a potem po czasie właściciel poodklejał je od siebie po powrocie do domu.

Nie ma więc lepszej metody jak zalaminowanie zwykłych kartek we własnym zakresie.

2 lata używam wydrukowany i zalaminowany ten atlas: www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html  i tylko czasem wycieram strony szmatą żeby odkleić brud,  trawę i robaczki..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Uuu, kiepścizna. Dość często zdarza mi się zamknąć mokry atlas i przypomnieć sobie o nim dwa dni po obserwacjach.

25 minut temu, adam_bie napisał:

(...) i tylko czasem wycieram strony szmatą żeby odkleić brud, trawę i robaczki..

...ewentualnie krew, pot i łzy ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam sposób na taką ewentualność, Zalaminowanie jest OK ale potrzebna laminarka i ,,rozłożenie" kart.  Stosuję to od dawna dzięki bibliotece.  Jest takie coś jak folia do ,,obkładania" woluminów bibliotecznych. Jest to folia antyrefleksyjna, bardzo cieniutka i bardzo trwała, nie zostawia bąbli i pięknie zabezpieczy karty atlasu.

Załatwić to można u znajomej Pani bibliotekarki lub kupić sobie na metry. ,,Folia samoprzylepna do oprawy książek" brać jak najmniejszą gramaturę. Są dostępne wymiary gdyby ktoś chciał kupić: szerokość - 24, 26, 28, 30, 33, 35, 40 i 45 cm. Ja do swojej biblioteki kupuje w firmie DANTEKS 618681869. Mam na ,,PSA" i ,,OitH" już ze 3 lata.

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Są dostępne wymiary gdyby ktoś chciał kupić: szerokość - 24, 26, 28, 30, 33, 35, 40 i 45mm.

Jacek, mam nadzieję, że pomyliłeś się z tymi milimetrami, inaczej jest to makaron wstążki :5640dc6ec0764_04Wink:.

Świetny patent :5640dc6dbc8ce_01Smile:.

Do tej pory starałem się nie wystawiać atlasu poza bagażnik co skutecznie zmniejszało zawilgocenie ale nie zawsze było możliwe. No i po paru godzinach takich obserwacji mój kręgosłup dosłownie trzeszczał.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, Krater napisał:

Jacek, mam nadzieję, że pomyliłeś się z tymi milimetrami, inaczej jest to makaron wstążki :5640dc6ec0764_04Wink:.

No pewnie, jak ze skrótem Pocket Sky Atlas, który już poprawiłem - szerokości oczywiście w centymetrach nie milimetrach :5640dc731af0b_19Ill:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 godzin temu, adam_bie napisał:

Wynalazłem niepokojące wieści dotyczące edycji 'polowej' - okazuje się że nadruk schodzi z laminatu:

http://stargazerslounge.com/topic/237438-field-edition-of-interstellarum-deep-sky-atlas-aghh-pages-flaking/

W skrócie: farba pozłaziła na stronach które były zawilgocone, skleiły się a potem po czasie właściciel poodklejał je od siebie po powrocie do domu.

Nie ma więc lepszej metody jak zalaminowanie zwykłych kartek we własnym zakresie.

2 lata używam wydrukowany i zalaminowany ten atlas: www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html  i tylko czasem wycieram strony szmatą żeby odkleić brud,  trawę i robaczki..

Za tyle kasy i taka wtopa?  Uuu, niedobrze...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Łosie zza Wielkiej Wody najwyraźniej nie wiedzą, jak powinna wyglądać rzetelna recenzja atlasu nieba, najlepiej autorstwa osoby, która zna niebo, potrafi obserwować i faktycznie potrzebuje dobrego atlasu.
Może więc warto im pokazać? Czy ktoś czuje się na siłach, żeby przetłumaczyć na angielski recenzję Łukasza?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na zlocie widziałem u Łukasza [Jolo]. Zakochałem się od razu. Wąchałem, dotykałem, pieściłem. Dobrze, że Łukasz nie widział co z nim robiłem. Parę dni po zlocie zamówiłem i ... dzisiaj przyszedł. 

Skorzystam tylko z powyższych uwag i zrobię sobie małą erratę. A najciekawsze, że nabyłem pod kątem astrofotografii. Polecam, atlas re-we-la-cyj-ny. Teraz nawet pod niebo nie muszę wychodzić, wszystko (a nawet więcej) widzę w książce ;).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta