Skocz do zawartości

"Interstellarum Deep Sky Atlas" ? czy warto?


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

O teraz lepiej. Choć od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie ze domyślna wielkość czcionki na forum wydaje mi się za mała. Jak dla mnie ciężko mi się czyta a przecież jeszcze takich starych oczków nie mam?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nic nie jest doskonałe, nawet atlas Interstellarum... Wyłapałem wczoraj, że nie została w nim zaznaczona przepiękna galaktyczna igiełka, czyli NGC 100 w Rybach. Musiałem sam ją domalować na mapie. 
PS A NGC 99 już była, choć wcale nie jest od niej ładniejsza (wręcz przeciwnie). ;)    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Panasmaras napisał:

Gdybyście Wy, Poznaniacy, chętniej się dzielili, to by pamiętał.

A, fakt. Przemek, przepraszam Cię, a Tobie Marek, dziękuję za przypomnienie. Oczywiście w Zatomiu miałem ten atlas, ale od razu w pierwszy dzień zwinął mi go pewien osobnik z Gdańska. Nie chciał oddać. I jak tu się dzielić, jeśli potem osobnik nie oddaje, a dwa miesiące po zlocie wbija nóż w plecy pisząc, że Poznaniacy się nie dzielą? :P

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wynalazłem niepokojące wieści dotyczące edycji 'polowej' - okazuje się że nadruk schodzi z laminatu:

http://stargazerslounge.com/topic/237438-field-edition-of-interstellarum-deep-sky-atlas-aghh-pages-flaking/

W skrócie: farba pozłaziła na stronach które były zawilgocone, skleiły się a potem po czasie właściciel poodklejał je od siebie po powrocie do domu.

Nie ma więc lepszej metody jak zalaminowanie zwykłych kartek we własnym zakresie.

2 lata używam wydrukowany i zalaminowany ten atlas: www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html  i tylko czasem wycieram strony szmatą żeby odkleić brud,  trawę i robaczki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu, kiepścizna. Dość często zdarza mi się zamknąć mokry atlas i przypomnieć sobie o nim dwa dni po obserwacjach.

 

25 minut temu, adam_bie napisał:

(...) i tylko czasem wycieram strony szmatą żeby odkleić brud, trawę i robaczki..

...ewentualnie krew, pot i łzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sposób na taką ewentualność, Zalaminowanie jest OK ale potrzebna laminarka i ,,rozłożenie" kart.  Stosuję to od dawna dzięki bibliotece.  Jest takie coś jak folia do ,,obkładania" woluminów bibliotecznych. Jest to folia antyrefleksyjna, bardzo cieniutka i bardzo trwała, nie zostawia bąbli i pięknie zabezpieczy karty atlasu.

Załatwić to można u znajomej Pani bibliotekarki lub kupić sobie na metry. ,,Folia samoprzylepna do oprawy książek" brać jak najmniejszą gramaturę. Są dostępne wymiary gdyby ktoś chciał kupić: szerokość - 24, 26, 28, 30, 33, 35, 40 i 45 cm. Ja do swojej biblioteki kupuje w firmie DANTEKS 618681869. Mam na ,,PSA" i ,,OitH" już ze 3 lata.

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

 Są dostępne wymiary gdyby ktoś chciał kupić: szerokość - 24, 26, 28, 30, 33, 35, 40 i 45mm.

Jacek, mam nadzieję, że pomyliłeś się z tymi milimetrami, inaczej jest to makaron wstążki :5640dc6ec0764_04Wink:.

Świetny patent :5640dc6dbc8ce_01Smile:.

Do tej pory starałem się nie wystawiać atlasu poza bagażnik co skutecznie zmniejszało zawilgocenie ale nie zawsze było możliwe. No i po paru godzinach takich obserwacji mój kręgosłup dosłownie trzeszczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krater napisał:

Jacek, mam nadzieję, że pomyliłeś się z tymi milimetrami, inaczej jest to makaron wstążki :5640dc6ec0764_04Wink:.

 

No pewnie, jak ze skrótem Pocket Sky Atlas, który już poprawiłem - szerokości oczywiście w centymetrach nie milimetrach :5640dc731af0b_19Ill:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, adam_bie napisał:

Wynalazłem niepokojące wieści dotyczące edycji 'polowej' - okazuje się że nadruk schodzi z laminatu:

http://stargazerslounge.com/topic/237438-field-edition-of-interstellarum-deep-sky-atlas-aghh-pages-flaking/

W skrócie: farba pozłaziła na stronach które były zawilgocone, skleiły się a potem po czasie właściciel poodklejał je od siebie po powrocie do domu.

Nie ma więc lepszej metody jak zalaminowanie zwykłych kartek we własnym zakresie.

2 lata używam wydrukowany i zalaminowany ten atlas: www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html  i tylko czasem wycieram strony szmatą żeby odkleić brud,  trawę i robaczki..

Za tyle kasy i taka wtopa?  Uuu, niedobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Łosie zza Wielkiej Wody najwyraźniej nie wiedzą, jak powinna wyglądać rzetelna recenzja atlasu nieba, najlepiej autorstwa osoby, która zna niebo, potrafi obserwować i faktycznie potrzebuje dobrego atlasu.
Może więc warto im pokazać? Czy ktoś czuje się na siłach, żeby przetłumaczyć na angielski recenzję Łukasza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Na zlocie widziałem u Łukasza [Jolo]. Zakochałem się od razu. Wąchałem, dotykałem, pieściłem. Dobrze, że Łukasz nie widział co z nim robiłem. Parę dni po zlocie zamówiłem i ... dzisiaj przyszedł. 

 

Skorzystam tylko z powyższych uwag i zrobię sobie małą erratę. A najciekawsze, że nabyłem pod kątem astrofotografii. Polecam, atlas re-we-la-cyj-ny. Teraz nawet pod niebo nie muszę wychodzić, wszystko (a nawet więcej) widzę w książce ;).

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)