Skocz do zawartości

Moje działkowe wide-fieldy (Lukasz83)


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio kupiłem sobie używany mini montażyk Vixen Polarie. Super sprawa do niezobowiązującej szybkiej astrofotografii :)

Generalnie raczkuję w obróbce tego typu zdjęć więc proszę o wyrozumiałość. Z czasem powinno być lepiej.

Na początek duecik M31 i M33. Parametry fotki:

Vixen Polarie + Canon 500D + Porst 1,7/50 @4

20 x 30 sekund / ISO1600. Stackowane w IRIS, obróbka w PS

m31_m33.thumb.jpg.82a0af0c5f5a51a1eb05d1

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem trochę nad materiałem - tym razem zrobiłem porządnego stacka z 76 klatek po 30 sekund
Myślę, że jest nieco lepiej chociaż wciąż nie jestem zadowolony z tła i kolorów galaktyk :/

 

M31_M33.thumb.jpg.32086dcd505cd613daea78

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, to jest 10 minut materiału, nie bądź zbyt surowy dla niego :) Obróbka takiej ilości na pewno jest ciężka. Próbowałeś dłuższe czasy? 50mm taki montaż może powinien pociągnąć dłużej - jak dojdziesz do 2-3 minut na klatkę i zbierzesz ich 20-30 to zobaczysz różnicę. Wtedy już rób na ISO 400-800.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim stacku to już 30 minut ;)  (76x30) więc było łatwiej.

Ale dzięki za sugestię. Na pewno będę próbował dłuższych czasów per klatka. Niestety Polarie ma tylko taką dziurkę w obudowie do ustawiania na polarną co jest niestety mało dokładne.
A nie miałem czasu kombinować bo chmury szły. Muszę wymyślić sposób jak podpiąć pod niego zwykłą lunetkę biegunową. Wtedy do 5 minut powinien pociągnąć z 50mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są lunetki dedykowane Polarie ;-) Własnie taką sprzedałem.

wiem, ale cena odstrasza :)

a poza tym ciężko mi sobie wyobrazić operowanie tą oryginalną lunetką - nawet jak ustawię na biegun, to przy wyjmowaniu lunetki i mocowaniu aparatu na pewno bym coś poruszył.

Będę kombinował z takim off-axisem

http://www.apm-telescopes.de/en/mounts-tripods/mounts-accessories/polar-finders/lacerta-polarfinder-set-vixen-polarie.html


edit:

wrzucam jeszcze jednego wide-fielda tym razem Droga Mleczna w okolicach gwiazdozbioru Łabędzia.

Samyang 14mm/2,8 @4    15x90s  ISO800

mleko.thumb.jpg.c294ae8ff27ae210c175862d

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

kolejne podejście ;) Niestety złapałem trochę odblasków i gradientu z którym nie mogę sobie za bardzo poradzić :/

45 x 240s ISO800 (Canon 500D) + Samyang 14mm/2,8 @4 na Vixen Polarie

5646622f7e8bc_mlecznaf3(2).thumb.jpg.0ed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz , nie wiem czy jest alternatywa dla lunetki dedykowanej . Jeśli już powiedziałeś a to trzeba powiedzieć b. Ja sam odkryłem jakiś czas temu szerokie kadry astrofoto, i powiem ci że to bardzo wciągające. Jednak te 2 -3 min expozycji to jednak czasy gdzie da się osiągnąć jakieś fajne efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gryf188 napisał:

Łukasz , nie wiem czy jest alternatywa dla lunetki dedykowanej . Jeśli już powiedziałeś a to trzeba powiedzieć b. Ja sam odkryłem jakiś czas temu szerokie kadry astrofoto, i powiem ci że to bardzo wciągające. Jednak te 2 -3 min expozycji to jednak czasy gdzie da się osiągnąć jakieś fajne efekty.

wiesz ta lunetka dedykowana nie podoba mi się ze względu na sposób jej montażu. Najpierw trzeba ją wkręcić potem, wyjąć i w jej miejsce wpakować głowicę z aparatem.

A w międzyczasie jedno małe poruszenie montażem lub statywem i dupa.

Ja będę wchodził w to rozwiązanie:

http://www.astroshop.pl/inne/lacerta-uchwyt-off-axis-z-lunetka-biegunowa-hm6-do-polarie/p,46899

i jeszcze nieco podostrzona wersja :)

56467c053c962_mlecznascopy2.thumb.jpg.80

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuję to dam znać :) Zamierzam nabyć ją jeszcze przed końcem roku. Ale prawie na pewno będzie to lepsze rozwiązanie niż ta dziura w korpusie ;)

BTW - skoro już trzy osoby powiedziały, że jest mydło to znaczy, że jest :) Muszę obrobić ten materiał jeszcze raz, tym razem ostrząc nieco więcej i usuwając te nieszczęsne odblaski (choć jeszcze nie mam pomysłu jak...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ostatnie już podejście do materiału - tym razem udało mi się zrobić lepszego sztucznego flata i pozbyć tego sześciokątnego odblasku na prawo od Kasjopei.

No i nie odszumiałem zdjęcia ale tylko bardzo delikatnie podostrzyłem przez unsharp mask :) Na razie odpuszczam - przy następnym zdjęciu muszę nazbierać więcej klatek żeby bardziej wygładzić tło :)

Wersja mniejsza (35% oryginału)

56485e858f39e_35.thumb.jpg.80896ede070b7

i większa żeby sobie postudiować szum i wady optyczne :P (50% oryginału)

56485e8c34e49_50.thumb.jpg.daf5809cafe54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tylko wg mnie trochę niebiesko. Musisz popracować nad balansem kolorów. 

No ale mimo wszystko przydał by się jednak taki flat z prawdziwego zdarzenia. 

56485e8b6bce6_50.jpg.9d64e2f18c80a6e2b75

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym flatem to problem - bo to w sumie są gradienty od LP (łuna od Łodzi) i można kombinować tylko ze sztucznym

A zrobić dobrego sztucznego flata przy tym cholernym mleku jest bardzo ciężko. Przynajmniej dla mnie. Znasz może jakiś dobry sposób radzenia sobie z tymi gradientami i tym czerwonym "amp glow" z lewej strony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obrabiasz w PS Poziomami to musisz zmienić z listy rozwijanej z RGB na każdy kanał z osobna i pociągnąć tójkącik z lewej strony w takie miejsce żeby wszystkie "pagórki" zaczynały się mniej więcej w tym samym miejscu. To da Ci poprawny balans kolorów.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już nie ma rady to zawsze możesz trochę wykadrować i zminimalizować te przyciemniałe brzegi. Ale fakt faktem dla takich szerokich kadrów ciężko zrobić porządnego flata bo zawsze pójdzie z flatem troche detalu.

Jeżeli chodzi o Amp Glow to takie rzeczy załatwia zrobienie darków. Z tego co widze to ich nie robiłeś. Przynajmniej nic o nich nie piszesz.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AstroLutek napisał:

Jeżeli chodzi o Amp Glow to takie rzeczy załatwia zrobienie darków. Z tego co widze to ich nie robiłeś. Przynajmniej nic o nich nie piszesz

Racja, o tym zapomniałem :/ muszę następnym razem pamiętać o darkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do flata to w PS jest taka opcja do korekcji winietowania. Lens Correction w Filtrach - pobaw się suwakami i dobierz najlepszy efekt. Może też są gdzies w sieci gotowe ustawienia dla tego szkła. Tylko musisz to zrobić przed obróbką.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GradientXTerminator jest dobry ale nie wiem czy do takiej fotki gdzie cieżko powiedzieć co jest gradientem a co nie... Spróbować można ale nie wiem czy to coś pomoże.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, AstroLutek napisał:

GradientXTerminator jest dobry ale nie wiem czy do takiej fotki gdzie cieżko powiedzieć co jest gradientem a co nie... Spróbować można ale nie wiem czy to coś pomoże.

u mnie dawał kiepski efekt, dlatego zrobiłem flata "ręcznie"

i jeszcze raz - poprawiony balans, delikatnie scropowany i potraktowany HLVG

40.thumb.jpg.0ce7b429975a1a9e740d27e8275

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)