Skocz do zawartości

ewa

Rekomendowane odpowiedzi

Pojęcia nie masz, jak miło się to czytało. :) O konkursie chyba nie muszę Ci przypominać?

Tak, risercz to podstawa - warto zawczasu wiedzieć, czy w wyciągu ma siedzieć okular 5 czy 30 mm. Druga  sprawa - kolor mgławic jest widoczny po usunięciu filtra i przy dużych źrenicach wyjściowych.

PS Widzisz, Marku? Koneserów trupich kóleczek znajdziesz nawet wśród płci pięknej. Czy to samo możesz powiedzieć o swoich ciemnych, żałobnych szarfach? ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dajcież Wy święty spokój z tym obrzydzaniem obiektów sobie nawzajem (a przy okazji także innym)

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, Ty naprawdę jesteś na głodzie obserwacyjnym...

Dajcie mu szybko nieba, bo inaczej wszystkich nas zagryzie!

Chętnie bym nieba przychylił, ale Moc coś mnie opuściła (i nic dziwnego ;-)))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam czytać twoje relacje z obserwacji. Zawsze coś ciekawego można z nich wyciągnąć. Przy najbliższej pogodnej nocy zapoluje na te mgławiczki. Mam pytanie co do filtra UHC-S. Chciałem kiedyś taki kupić, ale nie wiem czy jest sens do kitowych okularów. Mocno poprawia kontrast i obraz?

"I've been looking at the sky, 'Cause it's gettin' me high"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do filtra UHC-S. Chciałem kiedyś taki kupić, ale nie wiem czy jest sens do kitowych okularów. Mocno poprawia kontrast i obraz?

Tak, polecam, nawet do kitowców, choć oczywiście lepiej zainwestować też w choć jeden porządny okular. Bez UHC S niektóre mgławice w ogóle nie są widoczne (jak Czaszka w mojej relacji), szczególnie jeśli obserwujesz w okolicach nie do końca wiejskich. Ale też nie spodziewaj się cudów - kontrast jest większy, choć ja osobiście wolę oglądać niektóre mgławice w ogóle bez filtra. 

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesująca relacja i bardzo ciekawy asteryzm. Słowa uznania. Proszę uprzejmie o dodanie "Spłaszczonego Oriona" do naszego forumowego katalogu asteryzmów pod kolejnym numerem: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7254-asteryzmy/&page=3
 Teraz chyba nr 24. Oprócz opisu warto dodać też mapkę z lokalizacja tego obiektu. Pozdrawiam.

 

Edytowane przez altair4
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)