Skocz do zawartości

Październikowa Zwola 2015


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Trumplery 2 i 3 znam bardzo dobrze, ale "jedynki" nie odwiedzałem (aż wstyd!). Dopisuję do listy "must see" na najbliższą sesję :) Co do Tr2, nie do końca pasuje mi określenie "skupisko siedmiu gwiazd" - w 10x50 widzę ich tam co najmniej dziesięć (choć może faktycznie siedem jest najwyraźniejszych).
A przy okazji, gdybyś chciał tak tematycznie powalczyć, spróbuj wyłapać jak najwięcej jesiennych Stocków.

Wniosek jest taki, że żadne zdjęcie nie odda wrażeń wizualnych przy okularze (lub okularach, tym bardziej), a wiarygodność atlasów należy traktować z dużą ostrożnością.

No wiesz Ty co...
Piszesz o nieprecyzyjnych atlasach i ilustrujesz to moją wspaniałą mapką?
Dopisałbyś chociaż, że w przypadku okolic B361 spisałem się o niebo lepiej niż Interstellarum czy Uranometria...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Tr2, nie do końca pasuje mi określenie "skupisko siedmiu gwiazd" - w 10x50 widzę ich tam co najmniej dziesięć (choć może faktycznie siedem jest najwyraźniejszych).

No wiesz Ty co...Piszesz o nieprecyzyjnych atlasach i ilustrujesz to moją wspaniałą mapką?
Dopisałbyś chociaż, że w przypadku okolic B361 spisałem się o niebo lepiej niż Interstellarum czy Uranometria...

Tak, gwiazd jest tam faktycznie więcej, ale w opisie zaakcentowałem te najjaśniejsze, tworzące specyficzny wzór. Muszę wrócić do dawnej teleskopowej precyzji w relacjach lornetkowych.

Mapka... Mapka jest świetna, ale jak już wydasz swój atlas to wtedy napiszę, że "z wyjątkiem atlasu Marka Nawrockiego, który mam przy sobie podczas każdych obserwacji". Tak, w przypadku okolic B 361 spisałeś się o niebo lepiej niż Interstellarum czy Uranometria...

O tym, że okolice B361 są - delikatnie mówiąc - nieprecyzyjnie oznaczone, pisałem swego czasu w recenzji "Interstellarum Deep Sky Atlas". :)

Nr 37 Lipiec 2015 str. 67. Widzisz, jak nasze wrażenia się pokrywają? :)

Edytowane przez polaris

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gromadę Trumpler 1, około rok temu obserwując teleskopem 12''. Widok zapamiętałem dość pozytywnie. Wątek co prawda lornetkowy ale wrzucę swoją notatkę a co tam:

Następnymi celami były gromady Trumpler 1 oraz tuż obok Czernik 4. Podążyłem więc od NGC 663 do dwóch jaśniejszych gwiazd w stronę M103. Obok była jeszcze jedna słabsza a potem idąc minimalnie na Zachód w stronę linii łączącej Deltę i Epsilon Cas. za pewną gwiazdką czekał na mnie całkiem milutki widok. Tr 1 wygląda naprawdę ciekawie gdyż ma ''gębę'' trochę jak jakiś telewizor z bajki. Najbardziej charakterystyczny tam jest rządek kilku gwiazd i dwie powyżej robiące za oczy. Sama gromada jest trochę rozleglejsza. Jej jasność to 8.1mag. a rozmiar 4.5'. Czernik natomiast to było rozjaśnienie wokół jasnego składnika i słabsze słoneczka wokół. Gdy przypowerowałem do 107 razy, zauważyłem przy rządku gwiazd pierwszej z gromad dodatkową gwiazdkę a sąsiadka nie pokazała wiele więcej poza skalą. Pózniej w nocy, wróciłem także do Trumplera w 319 razy i widok gwiazd pierwszego planu był całkiem ładny. Tr 1 chyba widziałem już wcześniej przypadkiem i myślę, że wielu z was go widziało nie koniecznie świadomie błądząc po okolicy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Łatwy ten Trumpler 1 i niełatwy zarazem. A przede wszystkim - niepozorny.
W 16x70 gromada była widoczna od razu, jako rozmyta gwiazdka. 22x85 nieco podbiła widoczność obiektu, miałem nawet wrażenie, że pojaśnienie wokół centrum gromady nabiera podskórnej ziarnistości, a w centrum wybijają się dwie gwiazdy.
10x50 również pokazała nieco rozmytą gwiazdę. 

Być może wycisnąłbym więcej z tego obiektu, ale tym razem pojechałem tylko do Blizin (ok. 30 km w linii prostej od centrum Gdańska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)