Skocz do zawartości

Gwiazdy węglowe


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Gwiazdy węglowe to piękne głęboko czerwone gwiazdy. 
Niestety mają "przerażające" wskaźniki barwy B-V >> 2magnitudo. Prawdziwe wyzwanie (czytaj "tortura") dla miłośnika fotometrii niewizualnej :(
Np. V Aquile ma wskaźnik B-V = 5.46mag, czyli w barwie niebieskiej (B) jest ok.150 razy słabsza niż w kolorze zielono-żółtym (V). Z dużą dokładnością wyznacza się jasności gwiazd o B-V < ok.1.2mag. Natomiast najczęściej gwiazdy o większym wskaźniku B-V są w dużym procencie gwiazdami zmiennymi, których jasność się mierzy z mniejszą dokładnością.

Gwiazdy węglowe to te najczerwieńsze z gwiazd czerwonych :)

Edytowane przez rybi

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem też (bo doświadczenia w obserwacjach wizualnych gwiazd zmiennych nie mam), że również właśnie wizualne oceny jasności takich gwiazd mogą być obarczone sporym błędem przez efekt Purkiniego, gdzie przy sporych różnicach w temperaturze powierzchniowej ciężko jest ocenić i porównać jasność obserwowanej gwiazdy do gwiazdy odniesienia.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem też (bo doświadczenia w obserwacjach wizualnych gwiazd zmiennych nie mam), że również właśnie wizualne oceny jasności takich gwiazd mogą być obarczone sporym błędem przez efekt Purkiniego, gdzie przy sporych różnicach w temperaturze powierzchniowej ciężko jest ocenić i porównać jasność obserwowanej gwiazdy do gwiazdy odniesienia.

Fajne wyjaśniony jest ten problem pod odnośnikiem 

http://www.sswdob.republika.pl/artykuly/rcnotaart1.htm

dla obserwacji wizualnych (pkt.1.Błąd barwy). Remedium jest wybranie gwiazdy porównania o możliwie identycznym kolorze (tzn. wskaźniku barwy np.B-V). Dla gwiazd czerwonych jest to wielki problem, ponieważ znaczny procent gwiazd o kolorze czerwonym to gwiazdy zmienne. O ile w przypadku obserwacji wizualnych minimalna zmienność gwiazdy porównania rzędu 0.1 mag może być akceptowalna, o tyle w przypadku fotometrii DLSR/CCD/PEP to jest problem. Najczerwieńsza gwiazda zmienna, którą obserwowałem techniką DSLR to był układ zaćmieniowych AZ Cas (jest mój wątek w tym dziale FA o tych obserwacjach) i póki co poległem z ich kalibracją. W czasie zaćmienia w trwającego zimę 2013/2014r. jej wskaźnik barwy B-V zmieniał się w zakresie 1.8 - 2.3 mag.

Edytowane przez rybi
  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie The Astronomical League znajduje się podstrona poświęcona programowi obserwacyjnemu gwiazd węglowych https://www.astroleague.org/content/carbon-star-observing-club . 
Na liście obserwacyjnej jest setka takich gwiazd, a każda z nich w minimum blasku jaśniejsza od 14mag. W pierwszym poście dołączyłem plik PDF z listą gwiazd pobrany z wyżej wymienionej strony.

A dla bardziej wymagających będzie w sam raz katalog Cool Galactic Carbon Stars, 2nd Edition (Stephenson 1989)  : http://cdsarc.u-strasbg.fr/viz-bin/Cat?III/156  zawierający prawie 6000 pozycji.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)