Skocz do zawartości

Koniunkcja planet 25.10.2015


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Wyjątkowe widoki czekają na tych, którzy wstaną w niedzielę wyborczą rano. Po pierwsze ma być czysto na większości terytorium Polski. Po drugie będzie widoczna od godz. mniej więcej 3 rano koniunkcja Wenus i Jowisza z niedalekim sąsiedztwem Marsa. Jowisz i Wenus wizualnie będą w odległości ok. 1 stopnia, a z Marsem zmieszczą się w polu widzenia 5 stopni.

Symulacja Skyafari na 6:12 dla centralnej Polski poniżej.

Koninkcja_25_10.thumb.JPG.caf1b9e8dfb5f6

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nad morzem będzie można pospać dłużej podwójnie - zmiana czasu, troszkę wyżej i już dłużnej ciemno ;)
Tak Agatki będą wyglądały - wychodzi 3,24* o godz. 430

Kon.thumb.jpg.e88247e3c35d983f0c3b14b762

Kon1.thumb.jpg.ead898d2e64da1dfdfa8a751f

 

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak - nie mam dostępu do CdC można było by sprawdzić.... To jest ze Stellarium 13

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Venus and Jupiter will make a close approach, passing within 1°01' of each other.

From Poznań (click to change), the pair will be visible in the dawn sky. They will rise at 02:04 (CEST), 4 hours and 30 minutes before the Sun, and attain an altitude of 34° above the south-eastern horizon before fading from view as dawn breaks at around 06:11.

At the moment of closest approach, Venus will be at mag -5.1, and Jupiter at mag -1.8, both in the constellation Leo.

The pair will be too widely separated to fit within the field of view of a telescope, but will be visible to the naked eye or through a pair of binoculars.

 

Cóś Panie to Stellarium jakieś lewe albo Użytkownik coś pokopał :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co użytkownik bidny może pokopać, ma miejscówkę, ustawia godzinę szuka obiektu i wszystko ;)

Wlazłem na Calskaya:

Cal.thumb.jpg.de96682d821ef29cf28ffa3d9b

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią wstanę tym bardziej, że żonka prosiła mnie o wycieczkę na giełdę staroci do Poznania ( może uda się dorwać obiektyw Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm/2.4 z papierami gwarancyjnymi z 1988r:),w skórzanym etui za... 40zł jak ostatnio) ale jedynie co ostatnimi czasy cechuję pogodę w moim rejonie to stabilne 100% zachmurzenie ...grrrr

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień wcześniej Wenus będzie nie po lewej a po prawej stronie Jowisza i ciut dalej , właśnie 1.3 stopnia.

No i dzień wcześniej i 25 i 26 będzie po prawej - na południe od Jupiterka. Gdzie widzisz ją po lewej ? ;)

Calscajka mi się źle zescreniła ale to juz nie ważne :) Najważniejsze żeby była pogoda :)

Edytowane przez Jacek E.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według moich ocen najciekawiej będzie rano 26.10. I tak też opisałem to w Astronomii.

(...) Po spotkaniu Marsa z Jowiszem, 26 października, około godziny 2.30 nad wschodnim horyzontem pojawi się niezwykła ?gwiazda podwójna?. (...) Jasne planety (Wenus -4,4mag, Jowisz -1,8mag) dzielić będzie na niebie niecały stopień i na ciemnym niebie będą widoczne do 5.30. Warto wspomnieć, że zaledwie 3,5 stopnia na południowy wschód od nich świecił będzie czerwonawy Mars (1,7mag) w towarzystwie gwiazdy ? Leo o jasności 4mag. Ich wzajemna odległość kątowa wyniesie niecałe pół stopnia, a gwiazdy szukajmy na północny wschód od Marsa. Po godzinie 5.30 do trzech planet dołączy czwarta ? Merkury (- 0,9mag), widoczny nisko (3°) nad wschodnim, jaśniejącym horyzontem.

Edytowane przez polaris
  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ostatnio YRka idealnie trafia ale żeby się tym razem nie sprawdziła.... :(

YR.thumb.jpg.ae9de4700a787acad3376830930

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z paskudnymi prognozami na jutro postanowiłem dziś uwiecznić trzy planety. Jakość nie powala, bo na siłę wyciągałem księżyce, w zasadzie to chyba nie jest nawet finalna fotka.

Canon EOS 600D, ogniskowa 200mm, f6.3, ISO 800, 1/3sek.

IMG_2966M.thumb.jpg.437e02840def2ac56837

A tak bez satelitów Jowisza. Nie muszę chyba pisać, że widok 'na żywo' powala na kolana. Szkoda, że dziura w chmurach była taka krótka.

IMG_2966.thumb.JPG.2c82815625c1666483851

 

Edytowane przez roofer
  • Like 3

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też właśnie  wróciłem z miejscówki ale mimo prognoz zapowiadających  dziurę od 4-6 rano - lipa, nic nie mam... Jeszcze jutro spróbuję.

@ roofer możesz napisać dwa słowa na temat czym robiłeś, jakie czasy i ISO?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)