Skocz do zawartości

Przejście Księżyca przez Hiady oraz zakrycie Aldebarana 29/30 X


kubek

Rekomendowane odpowiedzi

Już za nieco ponad tydzień, szykuje się naprawdę ciekawe zjawisko.

W nocy z 29 na 30 października, jeżeli pogoda pozwoli, będziemy mogli zaobserwować przejście Księżyca na tle Hiad. Kulminacyjnym momentem będzie z pewnością zakrycie Aldebarana przez tarczę Księżyca. Zakrycie nastąpi około godziny 23. Trudnością będzie spora jasność Księżyca, gdyż zjawisko przypadnie 2 dni po pełni.


 

zakrycie-aldebarana.png

  • Like 5

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez chmury chyba :) Efemerydy z miesięcznika "Astronomia" są ok.

No właśnie przez chmury ;). Zachmurzenie totalne (chociaż w podczerwieni na sacie nic nie widać) od popołudnia i nic nie wskazuje, aby coś miało się zmienić. W ogóle przydałoby się cały ten rok powtórzyć, ze wszystkimi zjawiskami, szkoda, że to nierealne.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było niesamowite. Patrzę na Księżyc (przez lornetkę oczywiście), a tu nagle "wow!" z ciemności wyłonił się Aldebaran, wręcz błysnął zza tarczy Łysego... Warto było czekać na to zjawisko, niby trwa tylko chwilę, jednak potrafi zachwycić :)

Edytowane przez Ciekawska
  • Like 4

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były chmury ale takie co przez nie widać, zjawisko zaliczone zacząlem od 22:20 a skończyłem 0:30. Moment zakrycia u mnie punkt 23:00 odkrycie 00:09.

Mam chyba z 50 zdjęć ale rano zobaczę co uchwyciłem. Piękny widok jak schował się za tarczą Księżyca, szkoda że w momencie wyjścia zza tarczy jak na złość całkiem zasłoniła widok chmura, ale pózniej już widoczna gwiazda z drugiej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny w tym roku dane mi było zaobserwować wspaniałe zjawisko astronomiczne jakim było zakrycie Aldebarana przez Księżyc. Warunki były zmienne (od chmur, które przeszkadzały w fazie początkowej do praktycznie czystego nieba w momencie wyłonienia się gwiazdy zza tarczy naszego satelity). Obserwacje przeprowadziłem moim skromnym SM 15x70 z domowego balkonu, posiłkując się Olympusikiem E-420, do którego dołączyłem kitowy obiektyw ustawiony na ogniskową 150 mm. W czasie - przerywanych przez przemieszczające się chmury - obserwacji ani przez chwilę nie zauważyłem, aby brakowało mi teleskopów, które odpoczywały (ale też i na pewno były niepocieszone) na dalekiej działce. Lornetka sprawdziła się rewelacyjnie. Uchwyciłem moment zakrycia, jak też niepokojący i wywołujący u mnie specyficzne wrażenie moment, kiedy Aldebaran "błysną" własnym światłem po drugiej stronie tarczy Księżyca. Był to moment mistyczny, wynagradzający trudy nie do końca sprzyjającej aury oraz niskiej temperatury jaka u mnie wtedy panowała. Wszystko to jednak były niewinne błahostki w porównaniu do spektaklu, który dział się "on line" na niebie. Byłem pod ogromnym wrażeniem i tylko w trakcie obserwacji naszła mnie tradycyjna refleksja, jak wiele spektakularnych zjawisk astronomicznych jest niezauważana przez statystycznego Kowalskiego, który zamiast "zadrzeć" głowę do góry i podziwiać coś, co jest niebanalne i niepowtarzalne w swojej formie woli zaglądać do przysłowiowego portfela i twardo stąpać po ziemi. No, ale to tak mimo chodem...

 

Prezentowane zdjęcia są słabej jakości, ale dołączam je jako wykonane przez siebie i stanowiące dla mnie niewątpliwą pamiątkę po tym zjawisku.

Zakrycie Aldebarana przez Księżyc. Parczew 29-30 października 2015.
Olympus E-420 + kit 150mm. Przesłona 5,6, ISO 800 czas1/80, 1/30 s.

Pozdrawiam Grzegorz

 

Warunki przy początkach zakrycia niekorzystne. Niestety nie byłem w stanie zarejestrować Aldebarana.

PA304271a.thumb.jpg.0616d1dacfce0ba3b5e1

  Zdjęcie już z fazy końcowej. Aldebaran wyłonił się zza tarczy naszego satelity (skala jak ze 150mm, proszę powiększyć zdjęcia, aby zauważyć gwiazdkę)

PA304281a.thumb.jpg.b2f4c5e454231ad0cdb6

PA304285a.thumb.jpg.56023457f2b924442d8c

PA304299a.thumb.jpg.4fa4aa385b5ab2c7fa68

Edytowane przez dziki1
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)