Skocz do zawartości

Aby widzieć 5mm ze 100m na laptopie


kicnagima

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, proszę o wyrozumiałość, bo jestem tu gościnnie. Potrzebuję pomocy kogoś od Was.

Poszukuję niedrogiego rozwiązania (pewnie na usb) najlepiej do 300zł aby ze 100m widzieć na ekranie laptopa "plamki" wielkości ok 5mm.

W praktyce potrzebuję widzieć "przestrzeliny" na kwadratowej tarczy papierowej o boku 15cm z odległości 100 metrów

Jestem tu "gościnnie" więc proszę o gościnne ale rzeczowe potraktowanie, nie zaś jak starego wyjadacza astronomicznego którego za takie pytania pewnie zaraz byście z błotem zmieszali, dali bana  jak to na forach się zdarza w takich przypadkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Jeśli szukasz gotowego rozwiązania, to może rozejrzyj się za jakąś używaną kamerą z dużym zoomem optycznym 60-80x powinno już dać radę. I oczywiście, żeby miało wyjście USB z podglądem na żywo. Sam mam taką starą kamerkę z zoomem 40x ustawioną zimą na karmnik dla ptaków oddalony o 30m i ładnie wszystko widać na TV :)
Np http://allegro.pl/kamera-sony-dcr-sr37-60xzoom-polecam-i5757548647.html , http://allegro.pl/kamera-sony-dcr-sx45-okazja-sd-8gb-gratis-i5755466159.html  - trzeba sprawdzić jak z podglądem na ekranie laptopa.

Jak chcesz coś pomajsterkować to można by z webcama wywalić obiektyw i dołożyć jakiś teleobiektyw fotograficzny i też powinno dać radę. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł żeby szukać takiego rozwiązania na forum astro :)

Taki pomysł przychodzi mi do głowy: szukacz 8x50 (akurat mam do sprzedania :D) albo 9x50 (np taki: https://deltaoptical.pl/szukacz-sky-watcher-9x50-z-montazem,d759.html), wykręcasz tylną soczewkę i zamiast niej (trzeba wykombinować przejściówkę) podłączasz webcama (oczywiście z zdemontowaną soczewką). To tak na szybko, niestety nie wiem jakie przybliżenie to oferuje i czy zobaczysz plamkę 5mm.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi, otóż Panowie, ja chciałbym SPRAWDZONE rozwiązanie, nie chce nazbierać kamerek DV, lunetek, szkieł, web kamererk itp... wywalic kilkaset zlotych aby się zawalić złomem...

Kamerka z 60x optyczym wydaje ze "powinna" dac rade, ale

1. Czy da sie zrobic bez grabberow dodatkowych itp podgląd na ekranie laptopa na zywo ?

2. Czy na pewno da rade zobaczyc 5mm ze 100 metrów ?

Czy ktoś sie podjał przeróbki WEB Kamerki na jakas z teleobiektywem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1) to już trzeba poczytać albo popytać albo sprawdzić samemu. Grabber umożliwiający zgrywanie w NTSC czy PAL to koszt 30-40 zł

ad. 2) ja bym się wybrał do jakiegoś sklepu RTV i poprosił o taką kamerkę i potem skierował ją na jakiś obiekt oddalony mniej więcej o te 100m i przybliżył maksymalnie. Powinieneś być w stanie ocenić czy widać będzie szczegóły 5mm czy nie (najlepiej ze statywu)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś mam ale dopiero w weekend będę mógł to sprawdzić, byłby gotowy zestaw: obiektyw Samyang 500mm z kamerą LiveCam na USB, obiektyw ma stopkę do mocowania na statywie, do tego wszystkie potrzebne złączki. Daj znać czy jesteś zainteresowany.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś mam ale dopiero w weekend będę mógł to sprawdzić, byłby gotowy zestaw: obiektyw Samyang 500mm z kamerą LiveCam na USB, obiektyw ma stopkę do mocowania na statywie, do tego wszystkie potrzebne złączki. Daj znać czy jesteś zainteresowany.

jestem zainteresowany, chcialbym jednak zobaczyc zdjecie wykonane tym zestawem, czarnej kartki papieru srednicy 15cm z paroma dziurami wykonanymi olowkiem z odleglosci nie mniejszej niz 100m

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)