Skocz do zawartości

Bolid nad Polską?! 31-10-2015 19:05


ChessNet

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś związki miedzi, cyjanowodór lub inne badziewie. :P Bez spektrometru nie odgadniesz co się spaliło,.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ... jaja sobie robicie :)  :)  :)

Około godz. 19 byłem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Między drzewami na wysokości 30-50 stopni w kierunku północnym zobaczyłem pojedynczy piękny fajerwerk (mnóstwo zielni, ale widziałem też czerwień i inne kolory). Kontem oka zauważyłem, że leciał w stronę zenitu (przeleciał ze 30stopni po niebie). Nie było słychać przy tym żadnego dźwięku.

Żona też to widziała. Więc mówię do Niej: Jacyś idoci puszczają fajerwerki chociaż do Świąt jeszcze daleko.

Trochę wydało mi się dziwne, że to był tylko 1 fajerwerk...

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem akurat na szybkich obserwacjach w Beskidzie Niskim (góra Przymiarki niedaleko Iwonicza Zdroju). U mnie bolid przeleciał nisko nad horyzontem przez Wielką Niedźwiedzicę i Psy Gończe (telefon wskazywał wtedy 19:06). Po przelocie pozostał ekstremalnie jasny ślad, który dość szybko gasnął, jednak w lornetce był widoczny jeszcze przez kilka minut. Ślad kończył się w miejscu o współrzędnych 13h13m ,+38°30', czyli około 6.5 stopnia nad horyzontem i było to z grubsza miejsce, w którym bolid zgasł. Nie widziałem dokładnie, w którym miejscu się pojawił, ale było to z grubsza "pod kołami" Wielkiego Wozu, około 10 stopni nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy mojego obserwatorium gdzie szykowałem właśnie sprzęt do focenia (ustawianie ostrości,- manualne po awarii kompa) nagle nad głową z okolic Vegi zrobiło się zupełnie jasno  z zielonkawym odcieniem. Spojrzałem w kierunku wschodnim i nad plejadami rozbłysł wybuch bolidu rozsypując mrowie drobniejszych meteorytów w kolorze pomarańczowych i czerwonych rac  niczym fajerwerki. Rozbłysk zakończył się w rejonie Andromedy (siedem palców powyżej Plejad i dwa palce w prawo od  7 sióstr. Całe zjawisko było bezgłośne nie licząc tętentu spłoszonych koni i tak jak piszą inni obserwatorzy pozostawiło po sobie ślad gazowo pyłowej smugi która utrzymywała się jeszcze kilkadziesiąt sekund.Godzinę później przepłoszyły mnie chmury z zachodu. Ciekawe czy Tadeusz- statek który focił  właśnie obiekt w łabędziu miał szczęście i przypadkowo "zaliczył"to zjawisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie przed chwilą na północnym zachodzie zobaczyłem zółto- rdzawawy. Byłem akurat odwrócony plecami, zobaczyłem takie żółte światło. W pierwszej chwili pomyslałem że to światła samochodu, ale gdy odwróciłem głowę, to ujrzałem na niebie(północny-zachód) żółty-czerwony warkocz(smugę) jestem pewien, że to drugi ''bolid''. Też to widzieliście?

Edytowane przez TomekFA

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolne i długie Taurydy teraz mają maximum przez kilka dni, więc obserwujcie i foćcie, bo być może to nie koniec bolidów... kurcze, a w Krakowie mgła, że nic nie widać, nawet Słońce w dzień się nie przebiło przez to "mleko"...

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, bo jak to tylko zobaczyłem, to pobiegłem obudzić całą rodzinę:) Na pewno mi się to nie przewidziało, zobaczyłem warkocz tuz po najjaśniejszym rozbłysku. Północny zachód, okolice nowego sącza, kolor żółto- czerwony, taki rdzawy. Zobaczymy, może za chwil kilka media napiszą o drugim bolidzie.

  • Like 1

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, bo jak to tylko zobaczyłem, to pobiegłem obudzić całą rodzinę:) Na pewno mi się to nie przewidziało, zobaczyłem warkocz tuz po najjaśniejszym rozbłysku. Północny zachód, okolice nowego sącza, kolor żółto- czerwony, taki rdzawy. Zobaczymy, może za chwil kilka media napiszą o drugim bolidzie.

A rozświetlił niebo jak jego poprzednik ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak lecz nieco słabiej. Zresztą ludzie na WP piszą że pół godziny temu również widzieli, słabszy i w złotym kolorze, więc to raczej potwierdzone.http://pogoda.wp.pl/kat,1034985,opage,3,title,Potezny-rozblysk-meteorytu-widziany-nad-Polska,wid,17946157,wiadomosc.html#opinie

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy" - Sir Isaac Newton.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem pierwszego z nich. Zielono-niebieskie światło, następnie prze 30 sek utrzymująca się brązowawa smuga. Miałem to szczęście, ze akurat wracaliśmy samochodem do domu i byliśmy poza miastem. Droga była pusta, więc światło bolidu dobrze oświetliło drogę.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj 31-10-2015, ok. godz. 19:06, podczas prób sfotografowania przelatującego pod ?kołami" Wielkiego Wozu, obiektu kometarnego 2015 TB 145, w atmosferę ziemską nad Polską wszedł jasny meteor. 

W momencie gdy korygowałem ustawienia aparatu, nagle odniosłem wrażenie jakby ?ktoś wjechał mi na podwórko samochodem z włączonymi długimi światłami?? Podniosłem głowę i na wschodnim niebie zobaczyłem niesamowity blask!
szczęka opadła! ;)

Rozpadający się w atmosferze meteoroid? Moim zdaniem, zjawisko swym blaskiem, przewyższało blask Księżyca w pełni! Wczorajsze zjawisko oceniam na -13, -15mag?

Meteor pojawił się gdzieś w okolicach gwiazdozbioru Barana,na wys ok 30* nad horyzontem. Bezgłośnie przeleciał z kierunku południowy-wschód na północny wschód, pod gwiazdozbiorem Perseusza, tam od jasnego bolidu oddzielił się ostatni odłamek, który ciągnąc za sobą cienką zielonkawą smugę zniknął gdzieś w okolicy gwiazdy Capella w gwiazdozbiorze Woźnicy. Ok 17* nad horyzontem
Meteor pozostawił po sobie jasny ślad który znikł po ok. 5-7 sekundach? 
Zrobiłem tu małą nieudolną wizualizację jak to wyglądało z mojego punktu obserwacyjnego ( Południowo zachodnia Polska, Mirostowice Dolne 51N 15E)

Tutaj moja pełna relacja  z wizualizacją zjawiska http://mrudy1212.blogspot.com/2015/11/bolid-nad-polska-31-10-2015.html#links

  • Like 1
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz Wiśniewski -prezes Polskiej Sieci Bolidowej, wraz z Karolem Wójcickim opowiadali o niecodziennym zjawisku w TVN24:
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/to-byl-nasz-maly-czelabinsk-jest-szansa-na-zobaczenie-kolejnych-bolidow,184318,1,0.html
(drugie wideo)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko ja niby widziałem, a w sumie nie widziałem... i to długo. Przeleciał mi bydlak (ten z 19tej) przez pole widzenia lornetki 25x100, myślałem że się zaczęła wojna atomowa. Do tej pory mam zielone plamy jak zamykam oczy. Wybuch złapałem chyba centralnie w polu widzenia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej wysokości ulega spaleniu tej wielkości bolid? Pytam, bo wczoraj około 19:00 widziałem jak przelatywał "idealnie nad głową" w przybliżeniu "poniżej Wielkiego Wozu". Słyszałem głośny i wyraźny szum i syk, a po zgaśnięciu widoczny był obłok dymu. Na chwilę niebo rozjaśniło się jak w dzień.

Jak długo trwało to zjawisko? Z filmów dostępnych w necie (kamera samochodowa) czas trwania jest w przybliżeniu taki jak zjawiska "nad głową".

Wg mnie (ciemne niebo w mieście) więc trudno o dokładne określenie wysokości ale było to coś pomiędzy ok. 300-500m, choć może to byc złudzenie. Jako punkt odniesienia wykorzystałem dachy i okoliczne budynki i pułap, na którym lata śmigłowiec pogotowia ratunkowego przy lotach do pobliskiego szpitala.

Jestem amatorem zjawisk astronomicznych więc proszę o uwagi czy rzeczywiście mogło być tak blisko. Fotek nie mam bo przelot trwał około 5 sekund i w tym czasie "szczęka mi opadła" i dopiero po chwili zrozumiałem że to nie race i fajerwerki:-). Dym był widoczny jeszcze około 1 min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej wysokości ulega spaleniu tej wielkości bolid? Pytam, bo wczoraj około 19:00 widziałem jak przelatywał "idealnie nad głową" w przybliżeniu "poniżej Wielkiego Wozu". Słyszałem głośny i wyraźny szum i syk, a po zgaśnięciu widoczny był obłok dymu. Na chwilę niebo rozjaśniło się jak w dzień.

Jak długo trwało to zjawisko? Z filmów dostępnych w necie (kamera samochodowa) czas trwania jest w przybliżeniu taki jak zjawiska "nad głową".

Wg mnie (ciemne niebo w mieście) więc trudno o dokładne określenie wysokości ale było to coś pomiędzy ok. 300-500m, choć może to byc złudzenie. Jako punkt odniesienia wykorzystałem dachy i okoliczne budynki i pułap, na którym lata śmigłowiec pogotowia ratunkowego przy lotach do pobliskiego szpitala.

Jestem amatorem zjawisk astronomicznych więc proszę o uwagi czy rzeczywiście mogło być tak blisko. Fotek nie mam bo przelot trwał około 5 sekund i w tym czasie "szczęka mi opadła" i dopiero po chwili zrozumiałem że to nie race i fajerwerki:-). Dym był widoczny jeszcze około 1 min. 

Obawiam się, że nikt koledze na te pytania nie odpowie. Nikt się nie spodziewał zjawiska, więc też nikt nie robił pomiarów. Można by było coś ustalić na podstawie obrazów z kamer, gdybyśmy znali położenie kamery i kąt obiektu względem ziemi w danej chwili. Po uwzględnieniu owalu Ziemi i wysokości kamer nad poziomem morza,.można by łatwo ustalić położenie kamyka. Prosta matematyka.

Edytowane przez ChessNet

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Może rzeczywiście było to tak wysoko i daleko. Sorki za brak fachowego określenia położenia i przelotu (stopni, kątów itp.) na tle nieba i gwiazdozbiorów.

Szum i syk był słyszalny równocześnie ze zjawiskiem optycznym jednak oprócz efektu jak podczas odpalania największych rac na Nowy Rok nie było żadnego innego głośnego dźwięku w chwili jak pojawił się, gasł czy rozpadał się. 

Z filmów dostępnych w necie wynika, że największy błysk nastąpił mniej więcej w połowie trwania zjawiska (prawdopodobnie tuż nad głową i wtedy zrobiło się jasno), przelot, który widziałem to ten drugi element, kiedy mniejszy obiekt oddzielił się od głównego obiektu. Zjawisko rozpoczęło jak wysiadałem z samochodu i obiekt nadleciał "zza pleców" i przeleciał "nad". 

Widziałem kiedyś (około 25 lat temu) podobne zjawisko ale z innej odległości i perspektywy (nad górami Tatrami). Tym razem było "bliżej" i głośniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej wysokości ulega spaleniu tej wielkości bolid? Pytam, bo wczoraj około 19:00 widziałem jak przelatywał "idealnie nad głową" w przybliżeniu "poniżej Wielkiego Wozu". Słyszałem głośny i wyraźny szum i syk, a po zgaśnięciu widoczny był obłok dymu. Na chwilę niebo rozjaśniło się jak w dzień.

Jak długo trwało to zjawisko? Z filmów dostępnych w necie (kamera samochodowa) czas trwania jest w przybliżeniu taki jak zjawiska "nad głową".

Wg mnie (ciemne niebo w mieście) więc trudno o dokładne określenie wysokości ale było to coś pomiędzy ok. 300-500m, choć może to byc złudzenie. Jako punkt odniesienia wykorzystałem dachy i okoliczne budynki i pułap, na którym lata śmigłowiec pogotowia ratunkowego przy lotach do pobliskiego szpitala.

Jestem amatorem zjawisk astronomicznych więc proszę o uwagi czy rzeczywiście mogło być tak blisko. Fotek nie mam bo przelot trwał około 5 sekund i w tym czasie "szczęka mi opadła" i dopiero po chwili zrozumiałem że to nie race i fajerwerki:-). Dym był widoczny jeszcze około 1 min. 

Początek widoczności meteoru to najczęściej 100-120 km nad powierzchnią Ziemi, koniec 60-80 km. Większe kamulce jak np. Czelabińsk wlatują głębiej.
Wielki Wóz o 19 jest bardzo nisko nad N horyzontem, więc jeśli nie pomyliłeś gwiazdozbiorów, to widząc to zjawisko pod D. Wozem zapewne leżałeś na ziemi/trawie/betonie... Wtedy góruje Cefeusz, Jaszczurka i Łabędź. Skąd obserwowałeś (miejscowość)?
Ten "obłok dymu" to ślad, który rzeczywiście był długo widoczny.
Z tą odległością do meteoru to wielu ludziom się wydaje, że jak widzą nad lasem, to biegną z łopatą, bo spadł za tym lasem, w rzeczywistości spadł za lasem, ale >300 km dalej ;-p
To samo z Twoim szacowaniem odległości, to nie metry, ale kilkadziesiąt km.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poszukałem w necie mojej lokalizacji i wg strony "vbest": szerokość: N53° 6' 30.9345", długość: E18° 1' 48.8858" Jest to dzielnica Bydgoszczy - Wyżyny.

Załączam "wypożyczone" zdjęcie (niestety nie swoje) ale miejsce jest "prawie zgodne" z tym gdzie zaparkowałem samochód i jak widziałem zdarzenie z bolidem.

Obróciłem zdjęcie w kierunku północnym. Ja stałem ok. 2 metry w lewo więc tor przelotu może być narysowany pod niewłaściwym kątem.

Jako punkt odniesienia mam dach widocznego budynku o wysokości około 10-11m i długości około 40m (blok 4 piętrowy z parterem to około 17-18 metrów)

Żółta linia to trasa "przelotu" ale już po defragmentacji. Sama defragmentacja miała miejsce za moimi plecami lub nad moją głową ale "z prawej strony". To tylko przypuszczenie bo dopiero po maksymalnym rozjaśnieniu okolicy spojrzałem w górę. Czarna strzałka to w przybliżeniu, kierunek gdzie mogę dostrzec Gwiazdę Polarną przy dobrej widoczności i czystości nieba. Niebieska linia to miejsce gdzie w godzinach 20:00-23:00 w zależności od pory roku widoczny jest Wielki Wóz (dolne gwiazdy z "czworokąta." lub dyszel ). Jako inny punkt odniesienia mogę wykorzystać smugi kondensacyjne i trasy przelotu samolotów pasażerskich kierujących się z zachodu korytarzem na Koronowo-Grudziądz (korytarz jest szeroki ale czerwona linia to w przybliżeniu tor po jakim latają "pasażery".

Pozostałe po przelocie ślady dymu były widoczne nad budynkiem jako inny odcień na ciemnym niebie ale ich rozmiar był kilka razy większy niż smug samolotów w początkowej fazie tworzenia więc jeżeli wysokość przelotu bolidu (wg doświadczonych forumowiczów -dziesiąt kilometrów)  i odległość od miejsca w którym stałem była większa niż przeciętne 10km (wysokość przelotowa samolotów) to ślady dymu musiały mieć rozpiętość kilkuset metrów albo i więcej.

Popytam jeszcze kilka osób z moich znajomych i może uda mi się znaleźć przypadkowych obserwatorów w mieście i okolicy i dołożyć coś.

P.S. Jeżeli ktoś mi podpowie jak wrzucić przygotowane zdjęcie z rysunkami, to z będę wdzięczny. Podczas próby wczytania fotki portal nie "zaciągnął" pliku:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha!, tegoroczne Taurydy naprawdę się postarały. Podczas dzisiejszej sesji co kilkanaście minut udawało mi się dostrzec meteory nadlatujące z kierunku konstelacji Byka, choć specjalnie ich nie wypatrywałem, zajęty obserwacjami deesów. Większość to drobnica, ale o 21.40 trafiła się perełka: jeszcze nie bolid (chyba?), ale balansował na granicy zaliczenia go do tej kategorii, bo jego jasność oceniłem na ok. -4mag. Z mojej perspektywy (Podhale) rozbłysnął w Kasjopei, a zgasł w Smoku, z grubsza w okolicy mgławicy Kocie Oko. Pozostawił biało-niebieski ślad, który utrzymał się niestety dość krótko, bo raptem przez kilkanaście sekund. Ktoś go widział/sfotografował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)