Skocz do zawartości

Pierwsze obserwacje przez GSO 10"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

Chciałem się pochwalić pierwszymi godzinami obserwacji nieba :-) Po zakupie teleskopu w Poznaniu nie miałem sposobności go sprawdzić. Wczoraj miałem super warunki, które wykorzystałem.

Stellarium i identyfikacja dużych gwiazdozbiorów powiodła się gołym okiem, ale... po przyłożeniu oka do teleskopu oczom moim ukazało się mnóstwo "jasnych kropek", które już nie podlegały żadnej identyfikacji :-) Nie sądziłem, że jest tego aż tyle :-) Możecie się ze mnie pośmiać chwilkę :-)

Musiałem poczekać na "łysego" aż do 22:15, ale drzewa mi go zasłoniły, więc wróciłem pół godziny później uzbrojony w... aparat fotograficzny, i po obróbce wyszło mi coś takiego...

Przyznaję, że próbowałem znaleźć galaktykę Andromedy... Pomimo znalezienia wszystkich punktów orientacyjnych, nie udało się, ale ja nie odpuszczę i w końcu mi się uda :-) Chętnie przyjmę dodatkowe rady :-)
Okular, przez który teraz patrzę to 30mm wide... Fajnie się przez niego patrzy, dużo widać, ale ja chcę bliżej i wyraźniej. Co należy zmienić? Dokupić... Na kilka miesięcy obserwacji Łysy będzie moim stałym punktem programu, ale czekam też na planety, no i Andromedzie nie odpuszczę :-) Tylko czym, żeby było dobrze. Mam taki okular 9mm, ale... ciężko się go obsługuje, prawie nic nie widać i ciężko ustawić ostrość... Stabilność Dobsona też pozostawia wiele do życzenia.

Tyle na gorąco :-) - już planuję budowę obserwatorium pod domem :-)

ksiezyc.jpg

Edytowane przez Klaudiusz Medres
Błędy w parametrach optyki, sorry.
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz powinienem napisać, że to drugie obserwacje...

Galaktykę (M31), której poszukiwałem wczoraj, dzisiaj znalazłem po 25 minutach :-) Podniecony byłem, a w zasadzie jestem jak dziecko przed lodami :-D

Podczas obserwacji moja żona stwierdziła szybko przemieszczające się dwa obiekty - czytaj coś leciało - laik powie że to spadające gwiazdy, a wy?

Po godzinie wpatrywania się w białą mgłę, mój wzrok przyciągnęły na wschodnio-południowym niebie ledwo widoczne gwiazdki w dużym skupisku... Perseusz jest piękny, szkoda, że jest mężczyzną, a ja jestem hetero :-) bo się zakochałem. To będzie pierwszy obiekt, który pokażę dzieciom, bo gołym okiem ledwo co widać, a tutaj taka niespodzianka.

Czekamy jeszcze na księżyc, który za chwilę minie linię drzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czekamy jeszcze na księżyc, który za chwilę minie linię drzew

Ja już na nic dziś nie czekam mgła jak cholera....;)

Andromedę jak się wpatrzysz to i gołym okiem powinieneś dostrzec:)

Szybko lecące obiekty to satelity ( tak głosi oficjalna teoria) :)))

Edytowane przez marko7

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mnie jeszcze większe wrażenie niż Andromeda zrobiło M13. Coś wspaniałego, zwłaszcza z Es 6,7, rozbita do samego środeczka. Poczekaj jeszcze na planety - Saturn, Jowisz, będziesz zachwycony. Swoją drogą widzę, że plany masz ambitne :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że wciągnęło mnie szybko - chodzenie po bagnach wciąga :-) Czytanie mapy Nieba bardzo zbliżone jest do map topograficznych, tylko głowa patrzy w inną stronę :-)

Czy ktoś mi może powiedzieć, czy to coś, co jest na zrzucie ze Stellarium ma jakąś nazwę? Bo to wczoraj miałem przed oczami, i nie mogłem ich oderwać? Co to jest i ewentualnie jak się to nazywa? Poszczególne elementy tej układanki mają swoje nazwy, ale co to jest?

czy to ma jakąś nazwę.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za mega szybką odpowiedź. Czy jeszcze jakieś podobne obiekty w okolicy? Które mogę zobaczyć "swoim sprzętem"?

włącz w stellarium pokazywanie nazw mgławić i gromad, pokaże ci co to jest :)

Włączone i działa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za mega szybką odpowiedź. Czy jeszcze jakieś podobne obiekty w okolicy? Które mogę zobaczyć "swoim sprzętem"?

Włączone i działa :-)

Bardzo dużo :)

wyżej i troszkę po prawej masz np. M33 a jeśli poczekasz do ok 22, to zza horyzontu wyjdzie Wielka Mgławica w Orionie i wtedy będziesz miał co oglądać na najbliższą godzinę :)

Ogólnie z twoim sprzętem to ja bym zwiedzał całą drogę mleczną, na pewno zobaczysz wiele ciekawych obiektów.

Edytowane przez OnlyAfc
  • Like 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.11.2015, 16:32:43, Klaudiusz Medres napisał:


Okular, przez który teraz patrzę to 30mm wide... Fajnie się przez niego patrzy, dużo widać, ale ja chcę bliżej i wyraźniej. Co należy zmienić? Dokupić...

 

A masz w zestawie inne okulary? Im mniejsza ogniskowa okularu, tym większe powiększenie. 

Ciekawe obiekty: M57 w Lutni, mgławica planetarna; M27 w Lisku - mgławica planetarna trochę trudniejsza do znalezienia, ale większa; spróbuj w Wielkiej Niedźwiedzicy galaktyki M108 (a zaraz obok mgławica Sowa - M97) i M109; no i koniecznie dwie przepiękne gromady otwarte zwane Chichotkami, czyli NGC 884 i NGC 869. 

  • Like 2

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ewa za konkretne wskazówki. 

Będę cierpliwie poszukiwał. Mam nadzieję, że moje małżeństwo na tym nie ucierpi :-) Bo jak mnie ciągnie do teleskopu, to żonę do łóżeczka :-) Pomimo tego, że ją to kręci. Jak jej pokazałem Księżyc, to nie mogła oderwać się od oka :-)

A co do okularu, to mam jakiś 8mm, ale to jest jakaś porażka. Powiększenie widać na księżycu, bo na dalszych obiektach... Na Galaktyce Andromedy nie zauważyłem, poza zawężeniem pola widzenia, żadnej zmiany.., :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten światłosilny teleskop wymaga dobrych okularów. Z mojej strony mogę polecić Tobie całą serię okularów Esm, zwłaszcza Es 14 82*. Możesz też poszukać nieco tańszej wersji Es-ów tj. Maxvision, o trochę mniejszym polu. Ale Es 14 był chyba najczęściej używanym przeze mnie okularem w tym GSO 10. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na raz ci nie pokazuje wszystkich obiektów głębokiego nieba. Jest to zależne od ustawień twojego nieba, zaświetlenia itd. Przybliż w tamten rejon, powinno się pokazać.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)