Skocz do zawartości

Refraktor czy może reflektor?- Obserwacja układu słonecznego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów, koleżanki.

Od jakiegoś czasu mam "zajawkę" na astronomię. Zainteresowanie to rozpoczęło się gdy pewnego wrześniowego poranka (chyba 6 nad ranem) zobaczyłem przejrzyste niebo, tysiące jasnych punktów oraz to co wywarło na mnie największe wrażenie- coś co przypominało pas drogi mlecznej. Przejrzystość była idealna, jak się potem okazało zwróciłem tez uwagę na Kapellę w woźnicy i Betelgezę. 

Do rzeczy. Czytam, czytam, korzystam z możliwości jakie daje mi przebywanie wcześnie rano na przedmieściach i oglądam niebo próbując lokalizować gwiazdozbiory. Te można oglądać gołym okiem lub za pomocą lornetki. Za młodu rodzice kupili duży teleskop Uniwersał. Bodajże 200/1000 i oglądaliśmy księżyc. Ale byłem wtedy bardzo młody i nie miałem zielonego pojęcia o Astronomii. Teraz przynajmniej mogę pozbyć się przymiotnika "zielonego".

 

Jak w tytule- Chciałbym zakupić używany sprzęt do obserwacji układu słonecznego. Czytając forum i inne źródła doszedłem do wniosku- mam nadzieję, że trafnego- iż najlepiej rozpocząć przygodę z astronomią od oglądania planet układu słonecznego oraz księżyca.... Głęboki kosmos może poczekać- chociaż pewnie są teleskopy o średnicach do 15 mm, które dają zadowalający obraz księżyca, planet (jowisz z widoczną magiczną czerwoną plamą...) czy też pierścienie saturna-  Heh, moim mokrym snem byłoby móc oglądać pierścienie z przerwą Cassiniego- Nie uniemożliwiając przy tym podejrzenie mgławic kulistych czy też niektórych galaktyk- ale to chyba wyższa szkoła jazdy.

Skupiając się na konkretach.

 

Mieszkam w Gliwicach (120 tys mieszkańców)- na przedmieściach. Chociaż mam możliwość prowadzenia obserwacji ze środka sporego i ciemnego pola jakim jest teren lotniska Aeroklubu Gliwickiego. Światła miasta daleko, jedynie na północy. Przedmieścia, na których mieszkam graniczą również ze sporymi połaciami pól, lasów. Świateł miasta szukać tam na próżno.

 

Interesuje mnie raczej konstrukcja paralaktyczna, ze względu na to, że być może chciałbym uwiecznić co jakiś czas efekt obserwacji na fotografii. Chociaż z tego co czytałem- proszę poprawić, jeśli jestem w błędzie- zdjęcia planet lepiej robić kamerą aniżeli aparatem- tak? Oczywiście nie zamykam się na montaż azymutalny- chciałbym jednak uniknąć dobsona, ze względu na wymiary.

 

Gdzie będę prowadził obserwacje? Balkon patrzący na wschód bez widocznych świateł miasta, pole z dala od cywilizacji.

 

Najważniejsze- Interesuje mnie Nasz układ słoneczny oraz księżyc. DSO maksymalnie 20% przeznaczenia, jedynie jako urozmaicenie. Chciałbym móc podziwiać księżyc, Saturna z pierścieniami. Dałbym wszystko za takie widoki

No i oczywiście widoczne kratery i cienie na księżycu przy dobrej widoczności.

Mam nadzieje, że wymagania nie są wygórowane- jeśli tak, proszę o korektę i sprowadzenie na ziemię. Proszę więc o radę czy do tego typu obserwacji refraktor czy drobny kompromis -reflektor o nie za dużej światłosile. Wiem, że jeśli chodzi o astrofotografię to raczej zdeycdowanie polecicie Newtona na paralktycznym i stabilnym montażu.

 

 

Budżet- około 800 zł za sprzęt używany, około 1300 zł za sprzęt nowy (raty również wchodzą w grę :))

Pozdrawiam!

 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oh, zapomniałem jeszcze dodać, że nie jest to "zachcianka" na już. Mam w planach oglądać gwiazdozbiory, dobrze widocznego Staurna na niebie rankami  a gdy "pasja" będzie równie wciągająca za miesiać/dwa co teraz- wtedy plan zrealizuję. Także śpieszyć się nie zamierzam, jest jeszcze sporo publikacji, które "połknę" zanim się zdecyduję kupić tubę.

Niestety nie mogę jeszcze edytować stąd kolejny post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluj na używanego Maka 127. Dla Twoich wymagań powinien wystarczyć .Z nowych raczej w tej cenie nic lepszego nie znajdziesz od tego http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1573&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-102/500_AZ-3_(BK1025AZ3) 

Ewentualnie http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2) , wtedy możesz już pofocić co nieco , jednak na balkonie będzie zapewne bardziej kłopotliwy w użytkowaniu niż mały refraktor na montażu azymutalnym

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim stworzyłem ten wątek rozważałem właśnie SW 150/750mm. Do zdjęć przy dłuższym naświetlaniu potrzebny jest napęd. Z tego co "wyczytałem" przy odpowiednim ustawieniu lunety biegunowej z montażu (niedołączona do zestawu) można naświetlać do do 60 sekund (ktoś gdzieś dzielił się swoimi doświadczeniami). No i wiem, że stockowe okulary ponoć pozostawiają wiele do życzenia. Zatem polowałbym zarówno na teleskop jak i okulary. Napęd nie jest konieczny. W końcu nie chcę łapać miliona srok za ogon! Na początek trzeba się nauczyć odnajdywać obiekty i odpowiednio ustawiać optykę. 

Właśnie. Ważna kwestia. Noszę okulary korekcyjne. Chciałbym uniknąć stukania nimi o okular co spowoduje zarówno drgania jak i pewnie je porysuje (jeśli okular ma korpus metalowy) Pytanie- alternatywa? Czy zdejmować okulary i maltretować focusa czy może ktoś gdzieś wymyślił jakieś rozwiązanie dla okularników ;)?


wykopałem coś takiego:
https://deltaoptical.pl/korektor-astygmatyzmu-tele-vue-dioptrx-05-dioptrii,d2935.html

Ale patrząc na cenę- zdecydowanie wolałbym pozostać przy szkłach korekcyjnych i podobną kwotę przeznaczyć na filtry czy też okulary do teleskopu!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz fotografować planety to przy napędzie w jednej osi ,lub nawet umiejętnym kręceniem mikroruchami , z tanią kamerką już możesz mieć niezłe efekty . Niestety chcąc fotografować coś więcej niż księżyc i planety musisz się liczyć że koszty przekroczą kilka tysięcy .

Jeśli interesują Cię przede wszystkim planety to kup Mak-a i prostą kamerkę , jeśli chcesz próbować wycisnąć więcej obiektów to SW 150/750 na EQ3-2 i z czasem dokupienie napędów , lub jeśli fundusze pozwolą konkretnego montażu i akcesoriów .

I pamiętaj że na dobry sprzęt w razie potrzeby sprzedaż z dnia na dzień , a kupowaniem pod wpływem opisów w sklepie może się skończyć kilkukrotnym przepłaceniem rzeczywistej wartości teleskopu .

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dżordż dżetson napisał:

Jeżeli chcesz fotografować planety to przy napędzie w jednej osi ,lub nawet umiejętnym kręceniem mikroruchami , z tanią kamerką już możesz mieć niezłe efekty . Niestety chcąc fotografować coś więcej niż księżyc i planety musisz się liczyć że koszty przekroczą kilka tysięcy .

Jeśli interesują Cię przede wszystkim planety to kup Mak-a i prostą kamerkę , jeśli chcesz próbować wycisnąć więcej obiektów to SW 150/750 na EQ3-2 i z czasem dokupienie napędów , lub jeśli fundusze pozwolą konkretnego montażu i akcesoriów .

I pamiętaj że na dobry sprzęt w razie potrzeby sprzedaż z dnia na dzień , a kupowaniem pod wpływem opisów w sklepie może się skończyć kilkukrotnym przepłaceniem rzeczywistej wartości teleskopu .

Czytałem na astromaniaku bodajże, że facet dał się "naciągnąć" i zamiast właśnie wymienionego 150/750 wcisnęli mu zalegającego w magazynie 150/1200 i miał sporo perypetii z tym. Do fotografii i polowania na mgławicę mi się nie spieszy ;) W każdym razie chyba lepiej zainwestować w coś rozwojowego jak 150/750, dokupić właśnie napęd, inwestować w dobre okulary, wymienić kiedyś montaż? Jeśli bys ię udało upolować używaną tubę to można od razu przeznaczyć pieniądze na okulary. Skłaniam się coraz bardziej ku ogniskowej 750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowanie planet lubi aperturę więc 150 na 127 mm też trochę by skorzystało. Dawno temu miałem 150/750 i fotografowałem z niego planety/Księżyc i parę DSów na EQ3/2. Prawdziwa astrofotografia zaczęła się na HEQ5 gdzie dla DS wszedł guiding a do planet C8 i C11, a do fotografowania DSów mały refraktor APO.

  • Like 1

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)