Skocz do zawartości

Przy pomocy teleskopów NASA dostrzeżono gigantyczną gromadę galaktyk


romkur55

Rekomendowane odpowiedzi

Astronomowie dzięki należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Spitzera i Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) w bardzo odległej części wszechświata odkryli gigantyczną gromadę  galaktyk. Gromada galaktyk znajduje się w odległości 8,5 mld lat świetlnych od układu słonecznego, jest najbardziej masywnym systemem jaki  jeszcze można znaleźć w tak wielkich odległościach.

Z gromadą   galaktyk związane grawitacyjnie są grupy tysięcy galaktyk, które same w sobie zawierają setki miliardów gwiazd. Gromady przez cały czas rosną  pozyskując nowych członków.

Jak te gromady  rozwijają się w funkcji czasu? Jak one wyglądały miliardy lat temu? Aby odpowiedzieć na te pytania, astronomowie spoglądają  wstecz,  do czasów  młodości Wszechświata. Ponieważ światło potrzebuje czasu, aby dotrzeć do nas, obiekty odległe widzimy takie, jak one wyglądały w przeszłości. Na przykład, nowo odkrytą gromadę galaktyk ? nazywającą się J1142+1527- oglądamy taką, jak wyglądała ona  8,5 miliarda lat temu, na długo przed utworzeniem  Ziemi.

Światło z odległych galaktyk,  czyli długość fali elektromagnetycznej, docierając  do nas,  zostaje rozciągnięta, skutkiem efektu Dopplera, będącego wynikiem oddalającego  się światła  gromady galaktyk, która to gromada, uczestniczy w ekspansji przestrzeni. Właśnie tam  WISE  i Spitzer  mogą pomóc.

Dla kosmicznych teleskopów pracujących w zakresie podczerwieni, wybieranie odległych galaktyk jest jak wyrywanie dojrzałych wiśni z drzewa wiśniowego. Na zdjęciach przetworników obrazów podczerwieni produkowanych przez Spitzera, te odległe galaktyki wyróżniają się jako czerwone kropki, natomiast bliższe galaktykibiałe. Astronomowie przeprowadzają pierwszą selekcję  przez teleskop WISE,  aby znaleźć kandydatów na  gromady odległych galaktyk. WISE skatalogował setki milionów obiektów na zdjęciach całego nieba  wykonanych  od 2010 do 2011 roku.

Następnie użyto teleskopu Spitzera aby ten katalog zawęzić do  200 najciekawszych obiektów, w ramach projektu o nazwie "Masywne i Odległe Gromady Galaktyk Przeglądu WISE  ang. Massive and Distant Clusters of WISE Survey". Spitzer nie obserwował  całego  nieba jak WISE, ale widział więcej szczegółów.

"Połączenie teleskopów Spitzer i WISE,  pozwalało  nam zredukować ćwierć miliarda obiektów  do kilku najbardziej masywnych gromad galaktyk na niebie", powiedział Anthony Gonzalez z University of Florida w Gainesville, główny autor nowego badania opublikowanego 20 października 2015 miesięczniku  Astrophysical Journal Letters.

Z tych obserwacji wynika,  że gromada galaktyk MOO J1142 + 1527 wyłoniła się jako jeden z najbardziej odległych obiektów w wszechświecie.

Obserwatoria Kecka i Obserwatorium Gemini na Mauna Kea na Hawajach były używane do pomiaru odległości do gromady galaktyk odległej  8,5 mld lat świetlnych. Wykorzystując dane z teleskopów  Combined Array for Research in Millimeter-wave Astronomy (CARMA) w pobliżu Owens Valley w Kalifornii, naukowcy byli w stanie określić, że masa gromady  jest kwadrylion razy większa niż masa naszego Słońca ? co czyni ją najbardziej masywną znaną gromadą galaktyk sięgając tak daleko wstecz, w czasie i przestrzeni.

 

Według szacunków naukowców obiekt  MOO J1142+1527 może być jednym z niewielu skupisk tej wagi na początku wszechświata.

"Opierając się na naszej wiedzy na temat wzrostu  gromad galaktyk od samego początku naszego wszechświata, to gromada ta,  powinna być jedną z pięciu najbardziej masywnych gromad w tym czasie," powiedział współautor Piotr Eisenhardt, naukowiec projekt WISE w Jet NASA Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.

 

W nadchodzącym roku, zespół planuje przesiać  przy pomocy teleskopu Spitzera ponad 1700 dodatkowych kandydatów na gromady galaktyk,  szukając największych  z tego grona.

"Po znalezieniu najbardziej masywnych gromad, możemy zacząć badać jak galaktyki ewoluowały w tych ekstremalnych warunkach", powiedział Gonzalez.

 Gromadę galaktyk o nazwie MOO J1142 + 1527 można zobaczyć na tym zdjęciu, taką , jak wyglądała wtedy,  gdy światło  /fala elektromagnetyczna/ zawierające informację o jej obrazie rozpoczęło podróż do Ziemi  8,5 mld lat temu. Czerwone galaktyki w centrum obrazu tworzą serce gromady galaktyk.

pia20052-spitzer_wise20151003.png

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/Gemini/CARMA

Żródło: Whopping Galaxy Cluster Spotted with Help of NASA Telescopes

Edytowane przez Panasmaras
Powód edycji - nieznajomość zasady stosowania wielkich liter
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt.  "Przy Pomocy Teleskopów NASA Dostrzeżono Gigantyczną Gromadę Galaktyk"

        Prosimy o poprawną pisownię tytułów.

 

Cyt.  "Światło z odległych galaktyk,  czyli długość fali elektromagnetycznej, docierając  do nas,  zostaje rozciągnięta, skutkiem efektu Dopplera..."

      Prosimy o nie wprowadzanie czytelników w błąd.

 

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, romkur55 napisał:

Na czym polega błąd w tytule?

Błąd w tytule polega (polegał, bo moderatorzy poprawili) na pisowni wszystkich wyrazów tytułu wielką literą. Por. Słownik ortograficzny języka polskiego PWN:

"Wielką literą piszemy:...

14. Pierwszy wyraz w tytułach utworów literackich i naukowych (np. książek, rozpraw, artykułów, wierszy)"

Wyjątki: Stary Testament, Nowy Testament, Magna Charta Libertatum.

Nie dotyczy to tytułów czasopism!

15 godzin temu, romkur55 napisał:

Na czym polega domniemane wprowadzanie czytelników w błąd?

Rzeczywiste (nie domniemane) wprowadzenie czytelników w błąd polega na przypisaniu poczerwienienia ("rozciągnięcia ") światła odległych galaktyk efektowi Dopplera. Por. np. Nieporozumienia wokół wielkiego wybuchu, rozdz. Rozciąganie i stygnięcie: Świat Nauki,  maj 2005 (podaję link do nieco "szemranego" portalu, który to przedrukował rzetelnie, chociaż bez ilustracji ;-).

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie ku czerwieni widma elektromagnetycznego światła odległych galaktyk jest ściśle związane z relatywistycznym efektem Dopplera  Każdy ma prawo do posiadania odmiennych poglądów, ale wspomniana odmienność, nie upoważnia go do namawiania mnie do przyjęcia swoich (według mnie błędnych) założeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, romkur55 napisał:

... Każdy ma prawo do posiadania odmiennych poglądów, ale wspomniana odmienność, nie upoważnia go do namawiania mnie do przyjęcia swoich (według mnie błędnych) założeń.

Trudno powiedzieć, że to są moje poglądy, raczej są to poglądy świata naukowego. Poza tym, nikogo nie namawiam do niczego, tylko proszę o naukową ścisłość wyrażanych stwierdzeń. W końcu, to forum nosi nazwę Forum Astronomii Amatorskiej, co nas zobowiązuje do pewnej ścisłości :witaj:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amawiania mnie do przyjęcia swoich założeń - to bardzo delikatna interpretacja - ...wprowadzanie czytelników w błąd.

 

Dnia 8.11.2015, 17:50:26, romkur55 napisał:

Przesunięcie ku czerwieni widma elektromagnetycznego światła odległych galaktyk jest ściśle związane z relatywistycznym efektem Dopplera i stanowisko to jest zgodne ze współczesnymi standardami naukowymi. :witaj:

i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.11.2015, 00:46:31, romkur55 napisał:

...Światło z odległych galaktyk,  czyli długość fali elektromagnetycznej, docierając  do nas,  zostaje rozciągnięta, skutkiem efektu Dopplera, będącego wynikiem oddalającego  się światła  gromady galaktyk, ...

 

6 godzin temu, romkur55 napisał:

Przesunięcie ku czerwieni widma elektromagnetycznego światła odległych galaktyk jest ściśle związane z relatywistycznym efektem Dopplera  ...

Nie jest to prawda.
W przypadku ekspansji Wszechświata przesunięcie ku czerwieni (ang. redshift) nie jest spowodowane efektem Dopplera (obojętnie czy klasycznym, czy relatywistycznym). Dopplerowskie przesunięcie ku czerwieni wynika z ruchu obiektu w przestrzeni i nie może być większe od prędkości światła. Natomiast kosmologiczne przesunięcie ku czerwieni wynika z rozszerzania się samej przestrzeni i dla wartości rzędu tysiąca (z=1000) prędkość ucieczki może wynosić nawet 900tys.-1,2mln km/sek (w zależności od przyjętego modelu Wszechświata). Dla redshiftu kosmologicznego ok. z>1,46 galaktyki uciekają od nas z prędkością większą od prędkości światła. Dziwny jest ten nasz Wszechświat :)
Tutaj znalazłem też wersję  graficzną zależności redshiftu "z" od prędkości oddalania się dla obu wariantów (rysunek wyciąłem z niezbyt dobrze sformatowanego PDF-a).

z_vs_c.jpg.99362bacb073692ed6622970e53f1

 

Przesunięciu ku czerwieni może być spowodowane kilkoma przyczynami - sam to podałeś również pod odnośnikiem z Wikipedii o "przesunięciu ku czerwieni":

Przesunięcie ku czerwieni jest wywołane kilkoma przyczynami:
-) Oddalanie się źródła światła. Podobne zjawisko zachodzi dla fal dźwiękowych i jest nazywane efektem Dopplera. W tym przypadku, ponieważ mamy do czynienia ze światłem, jest to relatywistyczny efekt Dopplera.
-) Rozszerzanie się wszechświata. Poczerwienienie występuje w widmach odległych galaktyk jako konsekwencja ekspansji wszechświata ? odleglejsze galaktyki mają większe przesunięcie ku czerwieni.
-) Efekt grawitacyjny ? światło "pokonując" grawitację traci energię, czyli zwiększa długość fali.
-) Efekt Sachsa-Wolfe'a.

 

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)