Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze pierwszego telskopu, budżet 800 zł


fillion

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będę się wysilał na jakieś super wstępy. Po prostu poszukuję pierwszego teleskopu do ceny 800 zł. Co będę oglądał? Na pewno kilka razy spojrzę na Łysego, bo o to nie trudno, ale nie będzie to mój główny obiekt zainteresowań. Na pewno chciałbym obejrzeć Jowisza i jego chmury, Saturna z pierścieniami. I ładniejsze, jaśniejsze DSy typu Andromeda. Czyli ogólny misz-masz pozwalający popodziwiać nocne niebo. Jeśli chodzi o astrofoto, to z taką kwotą nie robię sobie nadziei, chociaż wiem, że choroba focenia prędzej czy później mnie dopadnie. Nie mam lustrzanki, ale kupno SPC 900NC czy innego CCD na allegro i przeróbka nie będzie chyba ogromnym problemem. Mam aparat Fuji HS10, więc zostają zdjęcia projekcją afokalną.

Jeśli chodzi o moją miejscówkę, to jest nieźle, bo mieszkam na obrzeżach małego miasteczka (1500 osób) i nie mam problemów z dostaniem się na jakąś ciemniejszą łąkę.

Podsumowując:

800 zł, do planet i ciekawszych DSów, w przyszłości być może foto.

Od razu na myśl przychodzi używana Synta 6"/8" (mimo że na Dobsonie), ale może polecicie mi jakiś dobry sprzęt w podobnej cenie? Liczę na Was!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy teleskop kupisz już za 849zł Teleskop SKY-Watcher SK Dobsona 6??, ale ja bym wolał składać pieniążki i kupić coś, co by było na lata, druga sprawa trzeba śledzić Astro giełdy może się coś zjawi, ale to raczej nie będzie nówka teleskop tylko używany. Tu masz linka do teleskopu.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 nówka kosztuje grubo ponad te 800 zł, więc wiem że naleźy szukać wśród używek. Ludzie dbają o taki sprzęt więc warto kupić z drugiej ręki. A moźe polecacie jakiegoś refraktrora albo Maka?

Warto dopłacić 300 zł do 8"? Czy różnica będzie aż tak widoczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dla dzieciaków z naszej Sekcji, takie miało być założenie, zakupiłem z drugiej ręki montaż paralaktyczny i refraktor 90/900. Wszystko nówka nie śmigana. Teleskop od jednej osoby, a montaż od drugiej. Z jakiegoś powodu świeżo po zakupie dokonali odsprzedaży. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że sprzęt kupiłem za niecałe 50% ceny sklepowej. Nie jest to jakaś górna pólka. Ale refraktor spisuje się nad zwyczaj dobrze. Montaż również.

Sprzedawcy to miłośnicy astro z naszego forum. Dlatego dla niemających zbyt wiele kasy polecam szukanie takiej okazji, są one dość częste. Osobiście nie polecam Newtonów do astro. Wymagają one korekty pola by fotografie była akceptowalne, a jak dojdzie redukcja obrazu i bardziej naukowa analiza zdjęć, to problem się rozrasta. Trzeba kupować sprzęt nadający się do fotografii astronomicznej. Jak się zglebi problem analizy obrazu to dowiadujemy się dlaczego to takie istotne.

Proponuję szukanie takiego rozwiązania. Dobry jasny refraktor będzie 100 razy lepszy od kitowego Newtona. Rewelacją byłby SCT ze skorygowanym polem, ale to zupełnie nie ta skala wydatków.

Z teleskopami jest jak z samochodami i większością sprzętu. Zaraz za sklepem są znacznie tańsze. Gdzie te czasy jak było odwrotnie?

Przeszukaj giełdy na forach astronomicznych. Naprawdę warto.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Osobiście nie polecam Newtonów do astro.

do astro - foto, mam rozumiec? Bo do wizuala newtony sie przeciez bardzo dobrze spisuja.  ??? A ze kolega juz pisal ze na foto sie nie nastawia, wiec taka synta 8" na dobsonie, z drugiej reki bedzie idealnym rozwiazaniem. :) Poza tym kto kupuje swoj pierwszy sprzet od razu z mysla o jakims ambitniejszym foceniu...  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że do astrofoto - miałem to na myśli - choć do wizuala warto tez stosować optykę skorygowaną. Ktoś kto spróbował skorygowanego pola, zobaczy niebywałą różnicę i zrozumie o dlaczego warto mieć całe pole widzenia ostre.

ale kupno SPC 900NC czy innego CCD na allegro i przeróbka nie będzie chyba ogromnym problemem. Mam aparat Fuji HS10, więc zostają zdjęcia projekcją afokalną.

800 zł, do planet i ciekawszych DSów, w przyszłości być może foto.

Tu czytam, że jednak astrofoto jest w planie. Oczywiście można zacząć od Newtona, a potem w zależności od zaangażowania w fotografię zmienić lub dokupić właściwy sprzęt. Prosty Newton często lepiej się spisuje w prostych zadaniach niż zaawansowana technologia.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)