Skocz do zawartości

M45 - Plejady


Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda było marnować takiej nocki jak dzisiaj więc na szybko wystawiłem sprzęt i pierwsze (udane) światło ujrzał SBIG ST-2000XCM. Dodam że jest to moja pierwsza styczność z chłodzoną kamerką ale nawet udało się ją opanować.

Jest to stack z DSS 8x10 min RGB + 3 darki + 10 biasów. Obróba baaaardzo podstawowa. W zasadzie tylko wyciąganie i wyrównanie poziomów oraz lekkie odszumianie w PS. Można więcej ale na razie tylko na to znalazłem czas.

Sprzęt jak ze stopki. Kamerka pracowała w 10*C bo mam problem z desykantem.

A no i zapomniałem dodać że Plejadki nie w komplecie... Zabrakło w kadrze Plejone i Atlas bo nie chciało mi się szukać ibusa żeby obrócić kamerkę :)

 

Plejady_08.11.2015_AL.png

  • Like 9

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że gwiazdki są lekko owalne w pionowej osi obrazu? Poza tym zachwyciłeś sie perspektywą czystej nocy a potem tego ci się nie chcialo, tamtego też :) Nie szkoda czasu?

Do kamer SBIGa biasy raczej nie są potrzebne, natomiast zdecydowanie przydałyby się flaty, bo widać wyraźne dziury...... No ale pierwsze koty za płoty. Teraz wyprażanie desscicantu i czekamy na pogodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Braków jest wiele i wynikają one raczej z tego, że miałem tylko około 2 godziny do dyspozycji - nie było czasu na dopieszczanie - w ogóle nie było w planie tej sesji bo miało nie być pogody.

Ostrość ustawiałem maską przed pierwszą klatką ale jak wyłączałem sprzęt to zauważyłem delikatną mgiełkę na obiektywie więc może miało to wpływ na finalne zdjęcie. Jednym z tych braków jest brak grzałki na obiektyw.

Gwiazdki też mogą być owalne z racji guidingu który jeszcze raczkuje a bardziej to kwestia dopieszczenia ustawień montażu - czeka mnie jeszcze wymiana ślimaków bo oryginalne stalowe mają bardzo duży PE (taka wada) z który guide sobie nie radzi i są spore piki...

Sesja bardziej miała na celu sprawdzenie kamerki - jest lepiej niż się spodziewałem więc zaliczam do udanych. Zdjęcie i tak wygląda dużo lepiej praktycznie bez obróbki niż męczone wcześniej pierwsze fotki z Canona i to mnie cieszy :)

Bedzie focuser, flatownica, troche doświadczenia to będzie lepiej :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i mój desykant jest już chyba zużyty. Wyprażałem w sobote zgodnie z instrukcją ale nie pomogło - dalej się szroni :( Musze pomyśleć nad zamiennikiem.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Nie wiem jak to sprawdzić. Sciągałem przednią blachę i uszczelka wygląda w porządku. Przy naboju oring tez wygląda ok. Gdzie jeszcze szukać ew. przecieku? Albo jak sprawdzic szczelność?

Szkoda by było tego chłodzenia nie wykorzystywać bo przy wcześniejszych testach schładzała się ładnie do -35 stopni przy temperaturze otoczenia 8 stopni.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak, jak zrobiłeś to w nocy.

Dessicant wyprażyć 4 godziny w 200 stopniach, do wystygnięcia zamknąć do w malutkim słoiczku ( np. po koncentracie pomidorowym)  - nie wolno chłodzić go na wolnym powietrzu bo szlag trafia wyprażanie. Na czas prażenia komorę trzeba uszczelnić tzw. dummy plug-iem - jest w wyposażeniu- i jak będzie dalej szroniło to trzeba sprawdzić komorę dokładniej. Chłodzenie trzeba uruchomić, bo SBIG inaczej nigdy dobrze nie będzie działał - jest obliczony na wykorzystanie chłodzenia i np. mój STL jak ma na matrycy cieplej niż -20 to produkuje obrazki do kosza.  Ty masz inną matrycę ale efekt może być podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Ale i tak zeby to miało sens to musze zdjąć tylną pokrywę bo wejscie do komory jest wewnątrz. Myślę ją teraz  przedmuchć jakims gazem obojętnym przed wkręceniem wyprażonego naboju. Coś wymyślę... Dzięki!

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz desiccant ? Oryginalny czy ten http://www.farpointastro.com/desiccant/SBIGplug.php bo z Twojego opisu wynika że ten dodatkowy, jeśli tak to sprawdź czy nabój jest odpowiednio mocno dokręcony i czy oring w zaślepce jest cały, miałem podobny problem i okazało się że oring był uszkodzony ( lekko wyszczerbiony ) i nie uszczelniał odpowiednio. Jeśli będziesz potrzebował to mam górne oringi na wymianę

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze bo uszczelka wyglądała ok, była miękka więc miała nadal swoje właściwości. Poza tym ściągałem przedni dekiel jako interwencje rewizyjną po tym jak pierwsze wyprażanie nie pomogło żeby sprawdzić czy przypadkiem nie jest cos tam nie tak.

Zobaczymy co będzie jak wypraże jeszcze raz ze zwróceniem uwagi na kilka szczegółów na które wcześniej nie zwróciłem uwagi :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chyba rozwiązanie problemu. Przez przypadek trafiłem na taki wpis dotyczący szronienia.

http://astropetros.com/wp/?p=398

W moim przypadku jest bardzo podobnie. Kamerka nie była wczesniej dlugo używana. We wpisie powyżej jest napisane ze dopiero 4 cykle wyprazania pozwoliły na całkowite pozbycie sie wilgoci z komory.

Tyle ze tym razem już będę musiał coś upiec z tym nabojem :) Za pierwszym razem zona stwierdziła że jak to tam się tak długo paraży to trzeba było coś upiec odrazu a nie marnować prąd :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pieczeniem dwoch pieczeni na jednym ogniu to nie jest najlepszy pomysł, takie ciasto ma dużo wody, która paruje i... wchłaniana będzie przez decicant. To tak na wszelki wypadek, gdybyś serio o tym myślał ;)

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest nieco niebiesko ale to poprostu inaczej obrabiany stack. Będę miał troszke czasu to przysiąde do tego. Muszę powalczyć z szumem i gradientami bo niestety fotka jest bez flata.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)