Skocz do zawartości

Synta 8 okular planetarny.


D512265760

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was! 

Człowiek już pracuje i nie ma zobowiązań więc trochę stać na lepsze okularki! A wiadomo... apetyt rośnie w miarę jedzenia :D 

Wiem, że temat i walka pomiędzy różnymi okularami to niekończąca się historia, ale...

potrzebuję okularu planetarnego. Coś do 500-600zł. 

Moje wymagania: obraz z wielkim polem widzenia ( do nakręcania filmów) i dłuższej obserwacji; wygodny ER, Gwint 1,25'' , obraz jak żyleta.

Kandydaci:   ES 6,7 mm  ;  ES 4,7mm (ryzykownie) ; NLV 6mm  (małe pole..) 

Proszę o poradę i dodanie swoich propozycji. Aktualnie mam TS HR 7mm i choć jest on świetny, mam ochotę na więcej.

Pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie "Okular planetarny o wielkim polu" to oksymoron. Planetarne to są klasyczne ortho z polem 40* (nie mylić z Baader Classic Ortho). Używałem w Syncie 8" okularu ES 6,7mm 82* i ten zestaw dawał zachwycające obrazy planet zawieszonych w przestrezni. Z tym, że bardziej przestrzeni niż planet, bo np. taki Jowisz był szaro-biały, jakby wyprany z kolorów i płaski jak naleśnik. Dopiero stare dobe ortho pokazywało, że ta planeta jest kulą w pastelowych barwach. Więc albo okular planetarny, albo okular o szerokim polu. Ortho w Twoim przypadku jednak odpada, ze względu na mały ER i małe pole. Kompromisem może tu być Tele Vue Radian 6mm, który ponoć daje obrazy jak rasowe ortho, czyli  zimne i skontrastowane, a ma przyzwoite pole 60*. Jednak nigdy nie miałem go w wyciągu, więc to tylko moje przypuszczenie a nie konkretna sugestia. To zresztą kwestia osobistych preferencji, bo niektórzy wolą planety w "ciepłych" tonacjach i z dużym polem widzenia. Może coś z serii LVW? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem do teraz TS HR 7mm i uważam, że to to jest świetny kompromis pomiędzy polem a jakością obrazu. Ale właśnie już zakupiłem ES 6,7mm i na niego czekam. Zobaczę czy mi podpasuje. Może to on okaże się docelowym okularem do planet :) 

Dzięki za spostrzeżenia i podzielenie się swoją opinią. Mam nadzieję, że ES mi podpasuje, bo jednak trochę kosztuje. 

PS. mam też ortho 6mm i patrzyłem raz przez księżyc. Chyba go sprzedam, bo nie podoba mi się przyklejanie oka do szkiełka z widokiem dziurki od klucza - a przynajmniej nie w syncie ;D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)