Skocz do zawartości

Gratulacje dla Tadka !


Esku1RES

Rekomendowane odpowiedzi

To pierwsza zmienna odkryta przez Tadka, ale z pewnością nie ostatnia.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jednak, - nadal niewiele z tego rozumiem, jednak cieszę się Twoim sukcesem. Tak trzymaj.....

Właśnie dzisiaj odsłoniło się trochę niebo i miałem zamiar skierować swoją "zenitówkę " w kierunku Twojej zmiennej gdy znalazłem ten wpis. Gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki :)

Miałem dużo szczęścia podczas polowania na planetę Kepler 17. Planety nie wypatrzyłem bo warunki pogodowe nie były najlepsze ale przeglądając to co się zarejestrowało znalazłem zmieniająca się gwiazdkę, której nie było w bazach danych.

 Może napisze trochę więcej o tej zmiennej.

Jest to ciasny układ podwójny zaćmieniowy typu EW z okresem ~0.3476 doby (trochę ponad 8 godzin). Gwiazdy są zniekształcone - mają kształt elipsoidalny i prawie stykają się ze sobą.

Zmierzyłem te gwiazdki w dwóch filttrach V i B. Na tej podstawie wyznaczyłem przybliżony wskaźnik barwy obu składników.

Niżej w tabelce podane są parametry obu składników - przybliżone bo pomiar w filtrze B miał stosunkowo małą dokładność. Poza tym jeszcze nie do końca wiem jak uwzględnić ekstynkcję międzygwiazdową.

parametry_ulkadu_EW.jpg.9af1fd023d7f0dab

(masa, średnica i jasność - to wielkości w porównaniu parametrów Słońca)

Tu w sieci http://astro.unl.edu/naap/ebs/animations/ebs.html  jest fajny symulator takiego układu.

Jeżeli chcecie zobaczyć symulację tego układu to wprowadźcie te parametry (trzeba wprowadzić troszkę większe średnice gwiazd bo w rzeczywistości te gwiazdy są mocno zniekształcone przez grawitację - mają kształt eliptyczny - prawie stykają się ze sobą przez co zmiana jasności jest płynna a dla zachowania okresu muszą być oddalone o 2.53 promieni Słońca).

symulator.jpg.42fe21204c9d94ec508dcabbf3-

 

Tak wygląda wyznaczony na podstawie obserwacji wykres fazowy.

phase_plot.thumb.jpg.c5c0e93342bd6fcbb4c

 

A o polowaniu na planety pozasłoneczne napiszę w wolnej chwili. Są w naszym zasięgu. Udało mi się zarejestrować kilka tranzytów.

A tu niżej jeden z nich - tranzyt planety WASP-52b

564531ad2834d_WASP_52b_zamienie4wrzenia2

 

i jeszcze jeden fragment tranzytu tej samej planety

wasp_52b_18_wrzesnia2015.thumb.jpg.8c543

 

Nie jestem pewny ale to chyba pierwsza planeta pozasłoneczna na tym forum :)

 

 

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)