Skocz do zawartości

H-Ameryka


Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda ostatnio nie rozpieszcza ale w ostatni piątek było trochę czytego nieba no i chociaz wiał dosyć silny wiatr to rozstawiłem sprzęt zeby wypróbować focenie z filtrem H-alfa (mój świeży nabytek)

Zarejestrowałem tylko 5 klatek po 20 minut. Efekt mnie zaskoczył.

Planowałem dopalić chociaz kilka klatek kolorowych ale od tego czasu niestety nie było mozliwości a i teraz nie zanosi sie na poprawę pogody.

Sprzęt:

Newton SW 150/750

QHY8L

Filtr H-alfa 7nm

Pozdrawiam

post-118-137699810296_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki :)

Gwiazdki są troche pojechane bo niezbyt dokłądnie ustawiłem montaz na polarną a na dodatek wiał dosyć silny wiatr ale kamera pokazała że ma niezłego powera w H-alfa

Nie napisałem dokładniej co to jest (większość forumowiczów na pewno zna ten obiekt)

Trochę informacji z Wikipedii

Mgławica Ameryka Północna (również NGC 7000) ? gazowo-pyłowa mgławica w gwiazdozbiorze Łabędzia o rozmiarach kątowych 120' × 100', przypominająca kształtem kontynent amerykański. Należy do najpiękniejszych obiektów w gwiazdozbiorze. Jej okazałość może być jednak w pełni dostrzeżona dopiero na fotografiach. Mgławicę oświetla gwiazda Deneb. Amerykę Północną możemy zobaczyć nie tylko na fotografii, ale nawet posługując się lornetką. Znajduje się ona w odległości ok. 1500-2000 lat świetlnych[1][2] i ma wielkość 50 lat świetlnych[3]. Całkowita masa mgławicy równa się masie 100 naszych Słońc. Mgławica Ameryka Północna stanowi całość wraz z mgławicą Pelikan. Od mniejszej i ciemniejszej mgławicy Pelikan jest optycznie rozdzielona przez molekularne chmury ciemnego pyłu znanego jako ciemna mgławica LDN 935.

Obszar mgławicy położony podobnie jak Ameryka Środkowa oraz Meksyk jest nazywany Murem Łabędzia'. Składa się on z pokładów gorącego gazu, pyłu oraz nowo uformowanych gwiazd. Mur Łabędzia jest podświetlany oraz zerodowany przez jasne, młode gwiazdy, częściowo ukryte przez ciemny pył, które same wyprodukowały.

Mój setup nie pozwala na rejestrację tak szerokiego pola i na zdjęciu widać fragment Ameryki Północnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zlapałem trochę koloru.

Niebo momentami było przepiękne, Droga Mleczna aż świeciła (nawet w Zatomiu nie widziałem takiej Drogi Mlecznej)  ale wilgoć w powietrzu była taka że po zarejestrowaniu 6 klatek 5-minutowych musiałem zakończyć wyłapywanie fotonów :(

Jedna gwiazdka ma dziwną niebieską otoczkę,nie jestem pewny, to chyba z powodu tej wilgoci która się zbierała i zbierała na łące nie miałem mozliwości jej usunięcia.

Jeszcze nie całkiem mi wychodzi łączenie H-alfa z RGB ale kolory gwiazdek są juz trochę widoczne :)

Czas naświetlania:

5 x 20 minut H-alfa

6 x 5 minut RGB

post-118-137699810331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)