Skocz do zawartości

Fotoring: Nerpio TOA 150mm vs Zatom 200mm ATM newton


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Ta sama klatka, która wystąpiła w poprzedniej edycji fotoringu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7641-fotoring-90mm-apo-vs-200mm-newton/ tym razem znalazła nowego przeciwnika i mamy:

 - refraktor Takahashi TOA 150mm z kamerką SBIG STXL 11002 na jakimś Paramount sądząc po zdjęciach w Nerpio
 - ATM newton 200/800 z kamerką Atik 383 na EQ6 w Zatomiu

Klatka to okolice M81, naświetlana przez filtr L z czasem 600s. Skala obrazu była podobna (1.7"/px dla TOA vs 1.5"/px dla newtona) - obie klatki są skalibrowane i zostały wyrównane w Pixie. Najpierw pełny obraz, resize 1:3, inwersja, STF:

crop3.thumb.jpg.47c1f9da866dd7e9dc326827

crop4.thumb.jpg.237436547b359469d70c5ae7

Różnica subtelna, wg mnie ze wskazaniem na bractwo z Zatomia. poniżej porównanie fragmentu 1:1:

crop1.thumb.jpg.937574c081da4fce9d233dd7

Tutaj też obraz bardzo porównywalny. Może ten z apertury 200mm ma nieco gładsze tło, przez to pewnie nieco lepszy SNR.

Na koniec M82 nieco wyciągnięta i potraktowana HDR Multiscale Trasform

crop2.thumb.jpg.da3b91b625578e000ff8d3c9

Tutaj z kolei lekkie wskazanie wg mnie na zestaw w Nerpio - struktury pyłowe w M82 są nieco wyraźniejsze i lepiej zarysowane. 

I jeszcze zdjęcia bohaterów:

scope1.jpg.4e7529a5eeb685251d8f0961f1e37

post-1260-0-49981600-1423763004_thumb.jp

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówcie co chcecie, ale bede sie upieral ze spajki dodaja uroku  :)

P.S.

Po wejsciu na ten temat wyskakuje mi takie cos:

Untitled.thumb.jpg.822302cb005020804c067

 

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające, ale rzeczywiście jakość porównywanych klatek jest prawie identyczna. Sam wiem jak ciężko się foci newtonem f4, z teleskopów 800/200 miałem Soligora i GSO. Te tuby lubią "płynąć" i do zrobienia dobrej fotki trzeba się zaangażować w ATM. Widać, że bardzo dobrze to zrobiłeś w swoim f4, można też kupić Oriona UK z serii CT, ale wtedy cenowo zbliżamy się do Taka.

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam ze sztywnosc jest bardzo wazna. Zreszta Jolo wie ile sie nameczylem z kolimacja aby pozbyc sie krzywizny pola, a i tak nic to nie dalo. Dopiero jak zadbalem o sztywnosc wszystkiego - od LG, przez LW po wszystko co znajduje sie w wyciagu, udalo sie nad tym zapanowac :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Borowy Misiek napisał:

Zadziwiające, ale rzeczywiście jakość porównywanych klatek jest prawie identyczna. Sam wiem jak ciężko się foci newtonem f4, z teleskopów 800/200 miałem Soligora i GSO. Te tuby lubią "płynąć" i do zrobienia dobrej fotki trzeba się zaangażować w ATM. Widać, że bardzo dobrze to zrobiłeś w swoim f4, można też kupić Oriona UK z serii CT, ale wtedy cenowo zbliżamy się do Taka.

No to do TOA 150 to cenowo daleko nawet Newtonowi CT 16" (jest 2x tańszy). Sądząc po zdjęciach z Nerpio, to jest tam zamontowana stara STL 11000M a nie STXL.

Tak naprawdę to porównanie nie ma sensu. Zdjęcia wykonano przecież w zupełnie różnych warunkach, co więcej przez różnych operatów :) Więc - dla zabawy jak najbardziej można sobie popatrzeć, ale prawidłowych wniosków nie ma z czego wyciągnąć.

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do warunków, to w Zatomiu niebo było wtedy 21.6mag/arcsec2, w Nerpio w czasie wykonywania zdjęcia było 22.0mag/arcsec2. Danych co do seeingu nie mam, ale jeśli w Zatomiu był lepszy, to musiałby to być kompletny przypadek. Nie wiem co masz na myśli mówiąc różnych operatów - fotki leciały w sesji, sesję ustawiałem ja tu i tam :5640dc79beb52_40Alien2:

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dopytam co fotoring ma wykazać? Ku czemu się skłaniać? :)

Że Homemade Newton może tyle co drogaśne APO czy bardziej że mniejsze APO może tyle co większy Newton ? :)

Zapewne to i to... 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic wykazać - w przeciwnym przypadku stawiałbym jakąś tezę i próbował ją udowodnić.

W cenie TOA 150 można zbudować homemade newtona, który zostawi taki refraktor daleko w tyle biorąc pod uwagę np zasięg w astrofoto, ale będzie duży i ciężki, nie będzie bezobsługowy (przy zdalnej pracy to istotne), a poza tym niewielu się chce babrać w takie ATMy. W cenie TOA 150 kupisz też np newtona Orion AG 16 z 3 calowym korektorem, albo ODK 16 cali z montażem. Można wybierać i przebierać i każdy dostanie to, co lubi.  Podobnie przecież są lornetki 10x50 w cenie których można kupić dobsona 12 czy 14 cali :5640dc79beb52_40Alien2: Przy zakupie kierujemy się różnymi kryteriami. 

Postaram się wkrótce dorzucić do porównania ten sam kadr z CDK 12.5 cali.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, qbanos napisał:

No to do TOA 150 to cenowo daleko nawet Newtonowi CT 16" (jest 2x tańszy). Sądząc po zdjęciach z Nerpio, to jest tam zamontowana stara STL 11000M a nie STXL.

Tak naprawdę to porównanie nie ma sensu. Zdjęcia wykonano przecież w zupełnie różnych warunkach, co więcej przez różnych operatów :) Więc - dla zabawy jak najbardziej można sobie popatrzeć, ale prawidłowych wniosków nie ma z czego wyciągnąć.

Kuba przecież napisałem zbliżamy ,a nie zrównujemy. GSO 8" to koszt ok. 1tys, Orioin UK CT 8" lekko zmodyfikowany o lepszy wyciąg i pająk AG to koszt w okolicach 12 tys. Pisząc zbliżamy mam na myśli 12 krotność różnicy w cenie GSO vs Orion CT mod.  Różnica ceny między zmodyfikowanym CT 8" a omawianym APO to 4 krotność.  Ceny podaje z pewnym przybliżeniem, zależny od źródła nabycia.   

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda sprzyja pracom biurkowym, porównałem więc SNR dla kilkunastu gwiazd z obu kadrów, średnio SNR na zdjęciach wykonanych przez 200mm newtona wyszło o 25% lepsze, niż z 150 refraktora.

2015-11-18_164804.thumb.jpg.3bcb1e13fbfa

Próbowałem to jakoś ubrać w teorię, ale nie do końca mi wychodzi:

QE kamerki, 8300 średnio 1.2x czulsza od 11002 (w zakresie filtra L)
powierzchnia zbierająca instrumentu - newton 1.78x tyle co refraktor
sprawność instrumentu (obstrukcja, warstwy) - newton 0.75x tego co refreaktor
skala piksela - powierzchniowo 8300 0.69x tego, co w zestawie z refraktorem

Po przemnożeniu współczynników wychodzi, że piksele z zestawu z newtonem zebrały około 10% więcej sygnału, niż te w zestawie z refraktorem. A SNR wychodzi średnio 25% lepszy, więc coś jeszcze pewnie jest grane, może większe szumy kamerki 11002.

Czekam na materiał z CDK12.5 cala, ale już druga noc pod rząd i klatka jest pojechana. Coś tam im nie za bardzo bangla w Nerpio chyba :5640dc79beb52_40Alien2:

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)