Skocz do zawartości
jolo

Fotoring: Nerpio TOA 150mm vs Zatom 200mm ATM newton

Rekomendowane odpowiedzi

Ta sama klatka, która wystąpiła w poprzedniej edycji fotoringu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7641-fotoring-90mm-apo-vs-200mm-newton/ tym razem znalazła nowego przeciwnika i mamy:

- refraktor Takahashi TOA 150mm z kamerką SBIG STXL 11002 na jakimś Paramount sądząc po zdjęciach w Nerpio
 - ATM newton 200/800 z kamerką Atik 383 na EQ6 w Zatomiu

Klatka to okolice M81, naświetlana przez filtr L z czasem 600s. Skala obrazu była podobna (1.7"/px dla TOA vs 1.5"/px dla newtona) - obie klatki są skalibrowane i zostały wyrównane w Pixie. Najpierw pełny obraz, resize 1:3, inwersja, STF:

crop3.thumb.jpg.47c1f9da866dd7e9dc326827

crop4.thumb.jpg.237436547b359469d70c5ae7

Różnica subtelna, wg mnie ze wskazaniem na bractwo z Zatomia. poniżej porównanie fragmentu 1:1:

crop1.thumb.jpg.937574c081da4fce9d233dd7

Tutaj też obraz bardzo porównywalny. Może ten z apertury 200mm ma nieco gładsze tło, przez to pewnie nieco lepszy SNR.

Na koniec M82 nieco wyciągnięta i potraktowana HDR Multiscale Trasform

crop2.thumb.jpg.da3b91b625578e000ff8d3c9

Tutaj z kolei lekkie wskazanie wg mnie na zestaw w Nerpio - struktury pyłowe w M82 są nieco wyraźniejsze i lepiej zarysowane. 

I jeszcze zdjęcia bohaterów:

scope1.jpg.4e7529a5eeb685251d8f0961f1e37

post-1260-0-49981600-1423763004_thumb.jp

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mówcie co chcecie, ale bede sie upieral ze spajki dodaja uroku  :)

P.S.

Po wejsciu na ten temat wyskakuje mi takie cos:

Untitled.thumb.jpg.822302cb005020804c067

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, FunkyKoval35 napisał:

Po wejsciu na ten temat wyskakuje mi takie cos...

Mea culpa - podlinkowałem zdjęcie teleskopu z zabezpieczonej strony, już powinno być ok.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zadziwiające, ale rzeczywiście jakość porównywanych klatek jest prawie identyczna. Sam wiem jak ciężko się foci newtonem f4, z teleskopów 800/200 miałem Soligora i GSO. Te tuby lubią "płynąć" i do zrobienia dobrej fotki trzeba się zaangażować w ATM. Widać, że bardzo dobrze to zrobiłeś w swoim f4, można też kupić Oriona UK z serii CT, ale wtedy cenowo zbliżamy się do Taka.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To fakt, przy f/4 sztywność przede wszystkim. Kolimacja kolimacją, może być najdokładniejsza na świecie, ale jak w trakcie sesji się będzie coś giąć albo płynąć to na nic taka kolimacja się zda. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Potwierdzam ze sztywnosc jest bardzo wazna. Zreszta Jolo wie ile sie nameczylem z kolimacja aby pozbyc sie krzywizny pola, a i tak nic to nie dalo. Dopiero jak zadbalem o sztywnosc wszystkiego - od LG, przez LW po wszystko co znajduje sie w wyciagu, udalo sie nad tym zapanowac :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 godzin temu, Borowy Misiek napisał:

Zadziwiające, ale rzeczywiście jakość porównywanych klatek jest prawie identyczna. Sam wiem jak ciężko się foci newtonem f4, z teleskopów 800/200 miałem Soligora i GSO. Te tuby lubią "płynąć" i do zrobienia dobrej fotki trzeba się zaangażować w ATM. Widać, że bardzo dobrze to zrobiłeś w swoim f4, można też kupić Oriona UK z serii CT, ale wtedy cenowo zbliżamy się do Taka.

No to do TOA 150 to cenowo daleko nawet Newtonowi CT 16" (jest 2x tańszy). Sądząc po zdjęciach z Nerpio, to jest tam zamontowana stara STL 11000M a nie STXL.

Tak naprawdę to porównanie nie ma sensu. Zdjęcia wykonano przecież w zupełnie różnych warunkach, co więcej przez różnych operatów :) Więc - dla zabawy jak najbardziej można sobie popatrzeć, ale prawidłowych wniosków nie ma z czego wyciągnąć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Co do warunków, to w Zatomiu niebo było wtedy 21.6mag/arcsec2, w Nerpio w czasie wykonywania zdjęcia było 22.0mag/arcsec2. Danych co do seeingu nie mam, ale jeśli w Zatomiu był lepszy, to musiałby to być kompletny przypadek. Nie wiem co masz na myśli mówiąc różnych operatów - fotki leciały w sesji, sesję ustawiałem ja tu i tam :5640dc79beb52_40Alien2:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tego wcześniej nie napisałeś :) Jak ustawiałeś ostrość w TOA, a jak w Newtonie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W newtonie FocusMaxem i JoloFocuserem. W TOA - cóż - checkboxem na stronie "Ustaw ostrość na początku sesji" :) Ze screenshotów wynika, że też używają FM. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A ja dopytam co fotoring ma wykazać? Ku czemu się skłaniać? :)

Że Homemade Newton może tyle co drogaśne APO czy bardziej że mniejsze APO może tyle co większy Newton ? :)

Zapewne to i to... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Raczej nic wykazać - w przeciwnym przypadku stawiałbym jakąś tezę i próbował ją udowodnić.

W cenie TOA 150 można zbudować homemade newtona, który zostawi taki refraktor daleko w tyle biorąc pod uwagę np zasięg w astrofoto, ale będzie duży i ciężki, nie będzie bezobsługowy (przy zdalnej pracy to istotne), a poza tym niewielu się chce babrać w takie ATMy. W cenie TOA 150 kupisz też np newtona Orion AG 16 z 3 calowym korektorem, albo ODK 16 cali z montażem. Można wybierać i przebierać i każdy dostanie to, co lubi.  Podobnie przecież są lornetki 10x50 w cenie których można kupić dobsona 12 czy 14 cali :5640dc79beb52_40Alien2: Przy zakupie kierujemy się różnymi kryteriami. 

Postaram się wkrótce dorzucić do porównania ten sam kadr z CDK 12.5 cali.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

CDK 12.5" z iTelescope? To dokładnie taki jaki chcemy kupić :) Tylko tam skala jest chyba znacznie większa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, stamtąd :) Nie szkodzi, jakoś porównamy :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 godzin temu, qbanos napisał:

No to do TOA 150 to cenowo daleko nawet Newtonowi CT 16" (jest 2x tańszy). Sądząc po zdjęciach z Nerpio, to jest tam zamontowana stara STL 11000M a nie STXL.

Tak naprawdę to porównanie nie ma sensu. Zdjęcia wykonano przecież w zupełnie różnych warunkach, co więcej przez różnych operatów :) Więc - dla zabawy jak najbardziej można sobie popatrzeć, ale prawidłowych wniosków nie ma z czego wyciągnąć.

Kuba przecież napisałem zbliżamy ,a nie zrównujemy. GSO 8" to koszt ok. 1tys, Orioin UK CT 8" lekko zmodyfikowany o lepszy wyciąg i pająk AG to koszt w okolicach 12 tys. Pisząc zbliżamy mam na myśli 12 krotność różnicy w cenie GSO vs Orion CT mod.  Różnica ceny między zmodyfikowanym CT 8" a omawianym APO to 4 krotność.  Ceny podaje z pewnym przybliżeniem, zależny od źródła nabycia.   

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pogoda sprzyja pracom biurkowym, porównałem więc SNR dla kilkunastu gwiazd z obu kadrów, średnio SNR na zdjęciach wykonanych przez 200mm newtona wyszło o 25% lepsze, niż z 150 refraktora.

2015-11-18_164804.thumb.jpg.3bcb1e13fbfa

Próbowałem to jakoś ubrać w teorię, ale nie do końca mi wychodzi:

QE kamerki, 8300 średnio 1.2x czulsza od 11002 (w zakresie filtra L)
powierzchnia zbierająca instrumentu - newton 1.78x tyle co refraktor
sprawność instrumentu (obstrukcja, warstwy) - newton 0.75x tego co refreaktor
skala piksela - powierzchniowo 8300 0.69x tego, co w zestawie z refraktorem

Po przemnożeniu współczynników wychodzi, że piksele z zestawu z newtonem zebrały około 10% więcej sygnału, niż te w zestawie z refraktorem. A SNR wychodzi średnio 25% lepszy, więc coś jeszcze pewnie jest grane, może większe szumy kamerki 11002.

Czekam na materiał z CDK12.5 cala, ale już druga noc pod rząd i klatka jest pojechana. Coś tam im nie za bardzo bangla w Nerpio chyba :5640dc79beb52_40Alien2:

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta