Skocz do zawartości
Patrix

WW Psc i WR136

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam widmo dwóch gwiazd-jedna to gwiazda  typu Wolfa-Rayeta w konstelacji Łabędzia- WR136. Jest ona 250 tys jaśniejsza od naszego Słońca, 15 razy bardziej masywna i około 3,5 razy większa. Jej wiek szacowany jest na około 4,7 milionów lat i najprawdopodobniej za około 100 tys lat skończy  jako supernowa. 

WR136.thumb.jpg.342a8f9d9c22b8194cd1d048

Parę miesięcy temu zrobiłem zdjęcie okolic gwiazdy,więc wrzucam je też dla zlokalizowania jej.

6888HAOIII.thumb.jpg.bc500014322bb5cfdc8

Kolejną gwiazdą jest zmienna w gwiazdozbiorze Ryby- WW Psc (HIP4655). Niestety nie wiem o niej zbyt wiele i mam nadzieję,ze ktoś coś o niej napisze więcej. Głębsza analiza musi poczekać na kolejny weekend. Znalazłem ją przypadkowo,analizując widmo Urana. O ile jest to dobrze skalibrowane widmo,to ten pik w wodorze wygląda podobnie jak w gwiazdach nowych. Sam nie wiem co mam myśleć o tym. Ciężko znaleźć jakieś porównanie tej gwiazdy w atlasach.

WWpsc.thumb.jpg.f8ac48610eed1ee9d38d6877

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chodzi o WW Psc to niestety nie ma zbyt wiele informacji na jej temat w internecie. Należy do zmiennych typu LB, gwiazd nieregularnych,  olbrzymów późnych typów widmowych zmieniającą powoli swoją jasność. Amplituda WW Psc  to 5.97 - 6.11 mag, co dyskwalifikuje ją do obserwacji wizualnych, pozostaje więc tylko fotometria. W bazie AAVSO nie ma zbyt wielu amatorskich  obserwacji dla tej gwiazdy, jedynie 1 obserwator obserwował ją przez pewien czas około dekady temu.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W przypadku WW Psc najwyższy pik odpowiada linii Hα, a ten niższy, bliżej lewej części wykresu - Hβ.
WR 136 nie rozgryzłem. Najwyższy pik jest blisko linii żelaza (linia d - 466,814 nm), ale to chyba nie jest to.

Możesz spróbować sobie rozgryźć to TUTAJ.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale czy napewno zakres widmowy WR 136 mieści się w takim zakresie jak pokazuje pierwsze widmo? Patryk popatrz na wartości w nm :5640dc6e20115_02Laugh:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 godzin temu, wessel napisał:

Ale czy napewno zakres widmowy WR 136 mieści się w takim zakresie jak pokazuje pierwsze widmo? Patryk popatrz na wartości w nm :5640dc6e20115_02Laugh:

Masz rację,to moje niedopatrzenie. Dziękuję za czujność. W pierwszym poście poprawiłem już ten błąd.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta