Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne spektrum gwiazdy zmiennej,na temat której ciężko coś znaleźć. Jest to gwiazda zmienna w gwiazdozbiorze Łabędzia o typie widmowym A2V,oddalona od nas o 139 lat świetlnych i jasności ~ 4,9 mag. Nie mogę zidentyfikować tego dołka w okolicy 455 nm. Jakieś sugestie?

29Cyg.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przeważnie to refraktor 80mm,a ostatnio próbuję z refraktorem 106mm. Do tego Canon lub ASI120mm i Star Analyser 100. To wszystko.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rewelka :-)

Wychodzi na to że wynik pomiaru jest na tyle dokładny że można się dowiedzieć jakie pierwiastki dominują w gwieździe.

Czyli można oszacować wiek gwiazdy ?? :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Patrix napisał:

Kolejne spektrum gwiazdy zmiennej,na temat której ciężko coś znaleźć. Jest to gwiazda zmienna w gwiazdozbiorze Łabędzia o typie widmowym A2V,oddalona od nas o 139 lat świetlnych i jasności ~ 4,9 mag. Nie mogę zidentyfikować tego dołka w okolicy 455 nm. Jakieś sugestie?

Patryk, sprawdź w jakimś atlasie widm, na stronie http://www.ursusmajor.ch/astrospektroskopie/richard-walkers-page/ jest kilka fajnych pozycji, np http://www.ursusmajor.ch/downloads/spectroscopic-atlas-5_0-english.pdf

Wg tego ostatniego w gwiazdach A2 to może być linia FeII / TiII

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Łukasz-ta strona podlinkowana przez Ciebie,jak również strona Chrisa Builsa to dla mnie ostatnio jak biblia ;)

To było łapane Canonem i obawiam się,że np. FeII nie chwycę. Popatrz na załącznik;tam jest referencyjna A2V. Co o tym myślisz?

ref.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No tak, ciężko coś powiedzieć - może to być jakiś błąd w pomiarach. Tutaj znalazłem coś na temat 29 Cyg http://articles.adsabs.harvard.edu/full/seri/ApJ../0115//0000575.000.html . Faktycznie piszą tam, że FeII i TiII są bardzo słabe w widmie tej gwiazdy, a i na referencyjnej ledwo widoczne. 

Chyba się skuszę na takiego Star Analyzera, to będę mógł spróbować coś zweryfikować - zmotywowałeś mnie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, myślałem o tym intensywnie jakiś rok temu, i jeszcze DADOS był brany pod uwagę. To czego się obawiam w spektroskopie szczelinowym, to możliwe problemy z trafianiem w obiekt. Chyba konieczny będzie moduł guidera z lusterkiem na szczelinę i wtedy ceny DADOSa i Alpy 600 już się prawie zrównują. Trzeba będzie wrócić do przemyśleń :5640dc79beb52_40Alien2:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta