Skocz do zawartości

KONKURS ASTROFOTOGRAFICZNY im. HEŃKA KOWALEWSKIEGO - EDYCJA 2016/17/18/19/20r. Sprawy techniczne.


Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję zmienić w pkt. 3 zapis "data zebrania najwcześniejszej partii materiału" na "data zebrania ostatniej partii materiału"

Jak widzę pojawiają się tematy, nad którymi autorzy pracują parę lat. Często są to unikatowe, trudne i rzadkie obiekty. Szkoda wykluczać je z konkursu.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo czasu spędziliśmy na omawianiu tego aspektu, ale zwróć uwagę, że najczęściej ta praca rozłożona na kilka lat wynika z logistyki prowadzenia sesji, a nie przekłada się bezpośrednio na sumaryczny czas naświetlania obiektu. Nie tak dawno kolega zombi na forum AP przedstawił zdjęcie Ou4 naświetlane w sumie przez 73h, a materiał do niego zebrał przez trzy miesiące. Co prawda pogody było wtedy dość sporo, ale noce też były dość krótkie (lipiec - wrzesień).

Poza tym to jednak konkurs i jakieś obostrzenia powinny być. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - można oddać 3 głosy w danej ankiecie na 3 fotografie. Punkt 8.3 Regulaminu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Sporo czasu spędziliśmy na omawianiu tego aspektu, ale zwróć uwagę, że najczęściej ta praca rozłożona na kilka lat wynika z logistyki prowadzenia sesji, a nie przekłada się bezpośrednio na sumaryczny czas naświetlania obiektu. Nie tak dawno kolega zombi na forum AP przedstawił zdjęcie Ou4 naświetlane w sumie przez 73h, a materiał do niego zebrał przez trzy miesiące. Co prawda pogody było wtedy dość sporo, ale noce też były dość krótkie (lipiec - wrzesień).

Poza tym to jednak konkurs i jakieś obostrzenia powinny być. 

To nieprawda. Niskie obiekty robię dwa lata bo tyle są widoczne i nie ma to nic wspólnego z " logistyką prowadzenia sesji" ( ale koszmarek wymyśliłeś Łukasz..fuj :5640dc6e20115_02Laugh: )  . Ale to nic, przecież trudno wszystkim dogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To inna sprawa. Można by też zwrócić uwagę na fakt, że fotografowie z południa są w tej kwestii bardziej uprzywilejowani - choć z drugiej strony regulamin nie nakłada ograniczeń, co do miejsca z którego się robi zdjęcia.

A poza tym - precyzyjnie rzecz ujmując - co jest nieprawdą w tym co napisałem?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym rodzielil konkurs na obiekty DSO i US - tak wiem, byla o tym juz dyskusja :) Dodatkowo, mozna pomyslec o czyms dla DSLR`owcow bo chyba kazdy sie zgodzi, ze fotki te w porownaniu z tym z kamerek CCD maja marne szanse...

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że po to aby jakikolwiek konkurs miał sens powinien być o coś, nie tylko dyplom i tytuł. No i tu pies jest pogrzebany - jeśli znajdzie sie sponsor dla działu DSLR wydzielonego z głównego konkursu to myślę że byłoby to realne. No ale niech Jacek się wypowie, w końcu to on rządzi. Natomiast jak się poszuka w sieci to wcale fotki z DSLR nie odstają jakością od CCD tylko u nas niestety prawie nikt nie dysponuje odpowiednią techniką . Osobiście znam dwóch,  fotki na forach na dobrym poziomie pokazuje jeszcze ze trzech. Większość zamiast doskonalić technikę kupuje kamerę CCD :5640dc6e20115_02Laugh:

A czy zdjęcie poniżej jest kiepskie?

 

http://www.jtwastronomy.com/products/images/jancamek2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że takie rozdzielenie nie jest potrzebne..... Przejrzyjcie fotografie i w sieci jak pokazał Maciek i zgłaszane do konkursu - robione przy pomocy DSLR i kamerek avi i CCD. Na tej zasadzie to można by i ,,rozczworzyć" konkurs i podzielić na US, DSO i Lustrzanki i CCD i jeszcze można inne podziały wymyślać....

Wszystkie, powtarzam wszystkie, jeśli ktoś trafi na warunki, odpowiednią ilość fotonków nałapie, odpowiednio zebrany materiał złoży i dopieści mają szansę na zakwalifikowanie się do fotografii roku.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat rozdzielenie na obiekty US i Dsy jest sensowne moim zdaniem ;)

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz Adamie ile fotografii obiektów US nalazło się w tym roku na pudle i to z jaką ilością głosów ... Dlatego ja osobiście za rozdziałem nie jestem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej skromnej oceny, jedynym sensownym powodem w ograniczaniu rozdziałów konkursu na DS i wszelkie inne możliwe działy jest ograniczona pojemność miejsca na Forum i sprawa "zaśmiecania" wolnej przestrzeni. Ja co prawda w ogóle nie publikuję swoich wypocin (aby nie spowodować szoku nerwów wzrokowych szanownych jurorów), ale zapewne wielu młodszych kolegów będzie chciało zaprezentować swoje prace. Jak sądzę, nie jest też wymagana jakaś rzeczowa nagroda, wystarczy uznanie i przechylny osąd innych współuczestników. Często nie mam czasu nawet na to by poczytać Wasze posty, o nauce nowych sposobów obróbki czy nawet archiwizacji zdjęć nawet nie wspominając.

Znajduję jednak wiele radości w tym że jednak mogę się z Wami utożsamiać, że czasami ktoś z Was do mnie napisze, odwiedzi czy zadzwoni. Pozdrawiam i oby niebo nad nami wreszcie się wypogodziło.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek mało jest obiektów US na podium bo Dsy są bardziej miłe dla oka, nie zgadzam się z Twoją argumentacją. Przy fotografii obiektów US trzeba być jeszcze bardziej wytrwałym bo seeing często psuje nam zdjęcia, to jest wielka loteria. Tymbardziej uważam, że fotki US są zdecydowanie za mało doceniane. Na szczęście w końcu ktoś w wyda kalendarz w którym obiektów US jest tyle samo co Dsów :)

Jak dla mnie może to być konkurs fotek US bez nagród, wystarczy uścisk dłoni :)

  • Like 1

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Adam Tomaszewski napisał:

Jacek mało jest obiektów US na podium bo Dsy są bardziej miłe dla oka, nie zgadzam się z Twoją argumentacją. Przy fotografii obiektów US trzeba być jeszcze bardziej wytrwałym bo seeing często psuje nam zdjęcia, to jest wielka loteria. Tymbardziej uważam, że fotki US są zdecydowanie za mało doceniane. Na szczęście w końcu ktoś w wyda kalendarz w którym obiektów US jest tyle samo co Dsów :)

Jak dla mnie może to być konkurs fotek US bez nagród, wystarczy uścisk dłoni :)

Zacznę Adamie od tyłu, też dla mnie wspaniałą nagrodą w Konkursie Henia był by Dyplom i Miejsce na FA !!! Niemniej jeśli jest sponsor, jeśli są nagrody od Forumowiczek i Forumowiczów to tylko za to Cześć im i Chwała :)

Co do US na pudle to raczej wiem co piszę, policzyłem :)

Otóż Drogi Adamie na 10 miesięcy tego roku Jurorzy ,,posadzili na Pudło" 10 fotografii US, czyli 1/3 wszystkich - mimo, że jest ich zgłaszanych do konkursu dużo mniej w stosunku do DSO - proszę - możesz sprawdzić http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/112-konkurs-im-he%C5%84ka-kowalewskiego-na-astro-fotografi%C4%99-roku/

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Będąc uczestnikiem konkursów a jednocześnie jurorem w kilku konkursach miałem okazje na głębsze przemyślenia. Oto one.

Proponuję więc 2 rzeczy. Podobnie jak to ma miejsce w konkursach miesięcznych 2016 dać możliwość 3 głosów w konkursach rocznych oraz do klasycznego układu 12 prac - zwycięzców z miesięcy - dodać 3-6 prac z największą ilością głosów. Zastanówmy się czy nie ma takich miesięcy że przy sprzyjających warunkach pogodowych pojawia się więcej prac najwyższych lotów i subiektywnie odpowiedzmy sobie na pytanie czy niektóre z prac zasługują na udział w konkursie rocznym. Takie podejście jest także w sporcie gdzie przy eliminacjach do nazwijmy to jednostkowych zwycięzców turniejów klasyfikacyjnych dopuszcza się dodatkowe ekipy, właśnie te naj którym mówiąc kolokwialnie zabrakło szczęścia. Baraże to byłby przerost formy nad treścią. Podsumowując - liczba prac poniżej 20 chyba jest akceptowalna a przy 3 głosach ocen wystarczy dla wszystkich. Konkurs startuje więc dodanie takiego założenia teraz jest fair dla całego roku.

 

 

  • Like 2

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MaPa napisał:

Będąc uczestnikiem konkursów a jednocześnie jurorem w kilku konkursach miałem okazje na głębsze przemyślenia. Oto one.

Proponuję więc 2 rzeczy. Podobnie jak to ma miejsce w konkursach miesięcznych 2016 dać możliwość 3 głosów w konkursach rocznych oraz do klasycznego układu 12 prac - zwycięzców z miesięcy - dodać 3-6 prac z największą ilością głosów. Zastanówmy się czy nie ma takich miesięcy że przy sprzyjających warunkach pogodowych pojawia się więcej prac najwyższych lotów i subiektywnie odpowiedzmy sobie na pytanie czy niektóre z prac zasługują na udział w konkursie rocznym. Takie podejście jest także w sporcie gdzie przy eliminacjach do nazwijmy to jednostkowych zwycięzców turniejów klasyfikacyjnych dopuszcza się dodatkowe ekipy, właśnie te naj którym mówiąc kolokwialnie zabrakło szczęścia. Baraże to byłby przerost formy nad treścią. Podsumowując - liczba prac poniżej 20 chyba jest akceptowalna a przy 3 głosach ocen wystarczy dla wszystkich. Konkurs startuje więc dodanie takiego założenia teraz jest fair dla całego roku.

Marcinie uwagi Twoje sa cenne, niemniej co do III edycji już niestety spóźnione, W miesiącu listopadzie otworzyłem watek z dyskusją, który trwał do chyba 20 grudnia... Niemniej niektóre z Twoich propozycji są uwzględnione - kwestia głosowania. Zapraszam do postudiowania Regulaminu III Edycji :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2016 at 10:56, MaPa napisał:

Będąc uczestnikiem konkursów a jednocześnie jurorem w kilku konkursach miałem okazje na głębsze przemyślenia. Oto one.

Proponuję więc 2 rzeczy. Podobnie jak to ma miejsce w konkursach miesięcznych 2016 dać możliwość 3 głosów w konkursach rocznych oraz do klasycznego układu 12 prac - zwycięzców z miesięcy - dodać 3-6 prac z największą ilością głosów.

Zgodnie z wczorajsza obietnicą po burzliwej dyskusji (byłem największą konserwą :5640dc6e20115_02Laugh: ) jednogłośnie postanowiliśmy (Rada FA) uwzględnić dla dobra Autorów wspaniałych prac kolejny rzeczowy postulat. czyli Marcinie...

1. Każdy Juror ma prawo do oddania 3 głosów - jest to już zawarte od początku roku w Regulaminie, optowali za tym już dawno nasi Jurorzy :)

2. Zostaje zwiększona liczba prac w Ankiecie Roku, też i na zlotach i w wątkach proponowali to nasi Userzy.

Dotychczasowa treść punktu nr 6 Regulaminu:

6. Astrofotografię roku wybieramy ze zwycięskich fotografii poszczególnych miesięcy danego roku, o zwycięstwie decyduje ilość  punktów zdobytych poprzez oddzielną ankietę umieszczoną w dniach od 7 do 11 stycznia nowego roku zwaną Ankietą Roku - do ankiety stają zwycięskie fotografie miesiąca z 12 miesięcy (zwycięzcy danego miesiąca - 12 fotografii).

 

Zostaje zmieniona na:

6. Astrofotografię Roku wybieramy z fotografii, które zajęły I i II miejsca w Konkursie Fotografia Miesiąca FA (ich ilość będzie uwzględniała również miejsca zajęte w danym miesiącu ex aequo). O zwycięstwie decyduje ilość  punktów zdobytych poprzez oddzielną ankietę umieszczoną w dniach od 7 do 11 stycznia nowego roku zwaną Ankietą Roku.

 

Myślę, że ten zapis znacznie uatrakcyjni Heńkowy Konkurs, pozwoli wziąć pod osąd Jurorów większą ilość wartościowych prac naszych twórców stających w konkursowe szranki.
To już chyba ostatnia zmiana, tak jak Napisał Marcin - nic jeszcze nie wybieraliśmy w III Edycji, dlatego ta zmiana była możliwa. 

W tym miejscu zwracam się również z prośbą do naszych szanownych Jurorów, uległy zmianie zasady głosowania. Bardzo proszę o zapoznanie się z 8 punktem regulaminu dotyczącym głosowania. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wyjaśnień i ewentualnych protestów. Przytoczę go tu w całości:

  1. Zasady głosowania w ankietach miesiąca i ankiecie roku:

      8.1  Ankiety są publiczne. 
      8.2  W ankiecie miesiąca biorą udział zarejestrowani pełnoprawni użytkownicy FA. W ankiecie roku biorą udział zarejestrowani pełnoprawni użytkownicy z minimalnym miesięcznym stażem od daty zarejestrowania na FA.
      8.2  Każdy głosujący może oddać głos na maksymalnie trzy prace zgłoszone do danej edycji.
     
8.3  Wszystkie głosy jurora, który w głosowaniu wskaże więcej niż trzy prace, stają się automatycznie głosami nieważnymi.
     
8.4  Ze względu na ograniczenia silnika ankiety forumowej, każdy głosujący zobowiązany jest samemu kontrolować ilość oddanych przez siebie głosów.
            Wykluczenia głosów wynikające z tego niedopatrzenia nie mogą być przedmiotem reklamacji.

I to już chyba wszystko z mojej strony jako opiekuna konkursu.

Na koniec GORĄCA PROŚBA DO KONKURSOWICZÓW - Jak najwięcej swoich wspaniałych prac zgłaszajcie. I JURORÓW - Jak najliczniej bierzcie udział w comiesięcznych ocenach :5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 8

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Jesteśmy na półmetku III Edycji Konkursu Henia. Myślę, że poprawki wprowadzone do Regulaminu dotyczące liczby oddawanych głosów niezbyt wiele zmieniły.... Sądzę tak przeglądając statystyki. Nie zwiększyła się liczba Jurorek i Jurorów, a to było jednym z ważniejszych Waszych postulatów....
Niemniej widać, że konkurs cieszy się dużym powodzeniem - bardzo to cieszy, a śledzić to możemy w Statystykach, które mozolnie uzupełnia nam Łukasz http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9584-konkurs-henia-2016-statystyki/#comment-140061  Wielkie Dzięki :) 

Bardzo dziękuję również Markowi Panasowi za piękne Banerki, które z głównej FA odsyłają Was do miesięcznych podsumowań, jak również za główny konkursowy :) 

W tym miejscu chciałem również bardzo podziękować Licznym Jurorom..... ale dla mojej skromnej osoby jest nas bardzo mało :( Dlatego Podziękowania dla stałej mniej więcej Siedemdziesiątki :)
I gorący apel do aktywnych Userek i Userów FA - GŁOSUJMY PROSZĘ CZĘŚCIEJ..... 

Na koniec tych połowinek - Wielka prośba do Astrofotografów - Nie bójcie się publikować swoich prac - zapewniam Was, że na każdą Userzy FA czekają. Raz, że poznamy prace nowych Artystów z różnym sprzętem ( jak pamiętacie najpierw je musimy opublikować w dziale Astrofotografia) a dwa - wzbogacą nasz Piękny Heniowy Konkurs :) 
Osobie, która pierwszy raz opublikuje swoją pracę w miesiącu lipcu wyślę za odwagę naszą forumową naszywkę :) 

Wszystkim ciemnego i czyściutkiego nieba na kolejne półrocze życzę :)
 

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HK_baner2017.jpg

 

Witam pięknie wszystkich przyszłych Jurorów i potencjalnych Uczestników/Zwycięzców IV Edycji Konkursu Henia Kowalewskiego :) 

Za 20 dni rozpoczniemy już IV edycję naszego Konkursu. Został przygotowany Regulamin oraz nowy baner, który widzicie powyżej - Dzięki Marku Panasie :)

W Regulaminie zobaczycie tylko niewielkie zmiany techniczne bo jak sadzę niewiele już w nim można zmienić. Wszystkim jak to się mówi ,,nie dogodzimy" i możliwości forumowego silnika nie przeskoczymy :)
Zapoznajcie się proszę z nim w wolnej chwili i przy okazji apel do Jurorów - dobrze przeczytajcie punkt nr 8 - dotyczący głosowania... Mimo, że głosowań po nowemu było już 11 to nadal zdarza się oddanie po 4, 8 czy 10 głosów :( Szkoda wielka i Was glosujących i szkoda pięknych astrofotografii. Wszystkie te głosy (więcej niż 3) stają się automatycznie nieważne.

Jeszcze raz chciałem w tym miejscu serdecznie podziękować naszemu Sponsorowi Pawłowi oraz Patronowi medialnemu - Naczelnemu Astronomii :) Pawle i Piotrze - Jesteście Wielkim Bodźcem do trwania i rozwoju naszego Pięknego Konkursu :)
Gdyby ktoś z Państwa chciał jeszcze wspomóc Konkurs - serdecznie zapraszam i z wielką radością zmienię Regulamin w punkcie Nagrody Konkursowe :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

A może zrobić tak, że kto w danym roku stanął na pudle trzy razy to nie może brać już udziału w kolejnych miesiącach - wiadomo, że jego 3 fotografie będą walczyły o fotkę roku. Często także widzę, że koledzy robią fajne zdjęcia US, a nie mają szans z Deep Sky - mam nadzieję, że nie odbierzecie tego jako zarzut :)  Ja akurat przy głosowaniu mam zasadę, że dzielę głosy na obiekty DS i  US. Pozdrawiam

 

 

 

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BlackAdder napisał:

A może zrobić tak, że kto w danym roku stanął na pudle trzy razy to nie może brać już udziału w kolejnych miesiącach - wiadomo, że jego 3 fotografie będą walczyły o fotkę roku. Często także widzę, że koledzy robią fajne zdjęcia US, a nie mają szans z Deep Sky - mam nadzieję, że nie odbierzecie tego jako zarzut :)  Ja akurat przy głosowaniu mam zasadę, że dzielę głosy na obiekty DS i  US. Pozdrawiam

To jest jakaś opcja , jej wariancje były w innych podobnych konkursach w Polsce i na świecie, ale jednocześnie należ ściągnąć limit czasu tu na FA ( obecnie nie starsze niż 6mies). Można prezentować zdjęcia z dowolnego okresu o ile nie były jeszcze prezentowane.

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BlackAdder napisał:

A może zrobić tak, że kto w danym roku stanął na pudle trzy razy to nie może brać już udziału w kolejnych miesiącach - wiadomo, że jego 3 fotografie będą walczyły o fotkę roku.

Moim skromnym bardzo dobry pomysł. Można nawet pójść dalej 2 razy kto stanął na podium - zakwalifikował się do finału .......? :)
Jeśli była by taka wola Forumowiczów można zmienić - dopiero zaczynamy (2 miesiące) Regulamin Konkursu. Wypowiedzcie się, no i co na to Rada FA?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)